shell v-power dizel - misljenja


Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Neces dobiti nista! Jako prosto po nasem zakonu NIS ima monopol na proizvodnju goriva. Svo gorivo mora proci kroz njihove ruke. Dozvoljen je uvoz Euro dizela posto nemaju kapaciteta za preradu kolika je potraznja. Ali svi ti stranci se jako brzo uklope u ovu nasu zabokrecinu pa valjaju isto najgore moguce gorivo ovde zato sto im se moze.

 

Link to post
Share on other sites

Imas Shell na NBG-u. Toboze, uvoze EuroDizel ... ja iskreno nisam jos probao. A i ne znam da li ja umem da primetim razliku izmedju goriva ovo malo sto vozim po inostranstvu kada sipam, ili se tripujem ili motor stvarno radi mirnije ... ne znam ...

 

Evo bas cu da sipam sledecih par puta na tom Shellu da probam.

Link to post
Share on other sites

Ako nije problem posto ces pre mene isprobati da mi eto javis samo ove stvari?

1. Rad motora (tisi-bucniji) 

2. Snaga (Kada potopis do panja da li se responzivniji auto)

3. Potrosnja ( nije bitno ali eto cisto da li uspeo izvuci slicnu potrosnju kao na drugim pumpama.)

Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, NikNS said:

Ako nije problem posto ces pre mene isprobati da mi eto javis samo ove stvari?

1. Rad motora (tisi-bucniji) 

2. Snaga (Kada potopis do panja da li se responzivniji auto)

3. Potrosnja ( nije bitno ali eto cisto da li uspeo izvuci slicnu potrosnju kao na drugim pumpama.)

Na ovo mogu i ja da ti odgovorim, bez da isprobam, jer u potpunosti delim misljenje sa @marko13.

Jedino mozda u glavi bude misao da je bolje. Tako ja kad uradim mali servis, auto mi dobije 20ks. ?

Link to post
Share on other sites

Ne mozes to da izvalis na kolima tako lako. Najveca razlika je na stvarima koje se ne vide golim okom. To je koliko se kod nas brze prlja ulje zbog mnogo vise stetnih materija nego u dobrom gorivu. Koliko garezi ostaje na svim delovima ali to je visegodisnje talozenje. Tako da sa nekoliko sipanja neces osetiti nista!

Mnogo vise se oseti razlika kada je kvalitetan benzin ili los! Cak i tu ne toliko u snazi koliko u mirnom radu i potrosnji.

Radili su u Engleskoj bas jedno ispitivanje na benzincima gde su isli na valjke da mere konjazu sa gorivom u rasponu od 80-100oktana. Ralike su neprimetne bile na vecini kola.

Oseti se tek na ekstremno jakim kolima i pri krajnjim naporima. Tu mislim na kola 250-350ks i vise.

Svakako dizel je traktorcina i guta svo djubre na oko. A sta ostaje unutra to ne vidis golim okom.

Kod nas je zeznuto za to gorivo. Mulja se jos mnogo samo niko ne sme nista da kaze, velika se lova vrti.

Link to post
Share on other sites

Ja koliko sam cuo kod nas jedino Mol uvozi svoj dizel a svi ostali uzimaju od Nisa i mesaju ga sa nekim aditivima tako da dobijemo zanemarljive razlike u gorivu od pumpe do pumpe. Mada nisam siguran ni za Mol da uvozi 100% goriva koje prodaje vec mozda uvozi jedan deo a jedan deo kupuje od Nisa pa mesa.

A za benzin valjda OMW jedino uvozi svoj benzin i to je valjda onaj max motion 100. 

Ovo sam samo cuo negde, nije provereno nista.

Link to post
Share on other sites

Vec sam pisao. NIS ima monopol. MORA sve preko njih da ide. Uvozi se uglavnom Dizel zato sto domaca proerada ne moze da pokrpi potranju. Benzin ide manje i ide sve preko nisa. Kolicine koje se uvoze su mnogo manje.

Mol uvozi ali opet ne sve i 100% prosto nisu takva pravila igre.

Link to post
Share on other sites

Slazem se dok recimo moj slucaj je verovatno onda subjektivan, sipam na OMV vec godinu dana i to iskljucivo MAX MOTION DIESEL i motor radi mirno i nekako mi je ziv startan na manjim brojevima obrtaja, lepo radi ravnomerno... Na Molu sipam isto Evo Plus i auto grublje radi, slabije vuce bar po meni, i jedina stvar duze traje tj vise predjem sa njim, na ostalim pumpama ni u ludilu ne sipam....

Link to post
Share on other sites

Ja sipam sa NIS-a, Petrol i MOL ... otpriliko poredjano po udelu ukupne potrosnje. Iskren da budem, nista ne primecujem. Tripovao sam se da mi najvise predje sa Petrol dizelom ... toboze primetim razliku samo kada sipam u Grckoj na EKO njihovom ... ili bilo kojoj drugoj ... ali opet, to se mozda samo tripujem (99% da je tako). 

Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, smg said:

Ja sipam sa NIS-a, Petrol i MOL ... otpriliko poredjano po udelu ukupne potrosnje. Iskren da budem, nista ne primecujem. Tripovao sam se da mi najvise predje sa Petrol dizelom ... toboze primetim razliku samo kada sipam u Grckoj na EKO njihovom ... ili bilo kojoj drugoj ... ali opet, to se mozda samo tripujem (99% da je tako). 

Dobro ti si dosta otvorene voznje tebi je milina :D

Link to post
Share on other sites

Ja nikad nista ne primetim, ma gde sipao.., to je sve subjektivno, razlike ako ima, nisu merljive ljudskim culima... ( razlika je sto kaze Marko iza "paravana" )

Ono sto sam primetio prosle godine u Emiratima je da im benzin ima toootalno neki drugi miris, da kazem jaci, ali opet nemam pojma dal je kvalitetniji? ( dizel nemaju u putnickoj varijanti )

 

Link to post
Share on other sites
On 12/4/2018 at 10:10 PM, NikNS said:

Ako nije problem posto ces pre mene isprobati da mi eto javis samo ove stvari?

1. Rad motora (tisi-bucniji) 

2. Snaga (Kada potopis do panja da li se responzivniji auto)

3. Potrosnja ( nije bitno ali eto cisto da li uspeo izvuci slicnu potrosnju kao na drugim pumpama.)

Evo ovako; nasipao sam V-Power u mestu Baja. Cena je 431 forinta.

1. Ne primetim tisi rad

2. Nisam probavao responzivnost. Paznju sam usmerio ka potrosnji.

3. Na autoputu je prosek ispao 5.1 litara/100 km. Duzina rute autoputa je bila oko 80 km. Poznato je da ovo gorivo povecava potrosnju jer ima manje energije zbog "deterdženta"

P.s. inace, potrosnja mi je uvek bila oko 4.0 l/100 km na autoputu s nasim dizelima, ali svaki mesec nameravam otici u Baju nasipati gorivo. Ustedim na raznim glupostima koje kupim za kucu u tamosnjim centrima Lidl/Aldi i sl., pa time pokrijem troškove, ali barem vozim na kvalitetno gorivo i povecavam trajnost motora.

Nema sanse da me naše benzinske stanice vise ikad vide!!

Preporuka svima!

Link to post
Share on other sites

Samo jedna ispravka; podatak o potrosnji nije valjan jer sam vozio jos 3 osobe. Sad kad sam bio sam, potrosnja je oko 4.5 l.

Interesuje me jel moguce da s ovim dizelom motor glasnije radi ili si ja to umisljam?

Link to post
Share on other sites

ja bih samo dodao da ne gledate u bord kad pokazuje potrosnju,osim ako pravite put od 1000km u jednom smeru jedino tad ce pokazati priblizno tacno +-0.5L

a ostale varijante merenja potrosnje su tacne samo kad ga napunis u toj Baji do cepa,ponistis ODO (mali kilometar sat),pa odvozas skoro ceo rezervoar ,pa se vratis U Baju i naspes opet do cepa. Zatim,to koliko je stalo na drugom sipanju do cepa(Npr. 56,71L) podelis sa kilometrazom na malom satu (Npr. 762km) i dobijes preciznu potrosnju u mililitar..U mom izmisljenom primeru potrosnja bi bila 7.44L/100km

 

Kod mene na bordu stoji 8.9L potrosnja jer sam prethodnih 800km izvozao uglavnom auto put,jako malo grada.Tad je stvarna potrosnja bila sipanjem ponovo do cepa bila 9.5L...

A sad zadnjih 15ak dana presao oko 300km po cistom lokalu(malo mesto,webasto upaljen nonstop,jako kratke relacije po par kilometara upali -ugasi),odem da dolijem do cepa. Potrosnja po bordu 9l a stvarna kad sam ga nalio u cep 12.5L

Link to post
Share on other sites

potrosnja kao neiscrpna tema, treba gledam koliko mi trosi kad dam za pljuge svaki dan 320din, koga boli uvo dal je 6 ili 7, ne valja da je 12 umesto 6, ostalo prolazi. .

Link to post
Share on other sites

Da da, vrlo jednostavno, samo imas nulu ispred potrosnje..ali je tacna!
Godinama nisam racunao, od prilike znam kako ide, ne zamaram se..
Ja sam postavljao jednacinu tj proporciju. Npr za benzinca:

^ 55 km
^ 10 lit



^ 100km
^ x lit


10 : 55 = x : 100
55x = 10 X 100
55x = 1000
x = 1000 : 55
x = 18.1

Link to post
Share on other sites