Pitanje za AKUMULATOR "KODIRANJE"


Recommended Posts

Pozdrav kolege, ćitam nesto i neki majstori govore da se u BMW kad se mijenja akumulator mora uraditi KODIRANJE akumulatora !! ne kontam o cemu pricaju i ako se radi kako i sta treba . Hvala

Link to post
Share on other sites

Cika gugl kaze da ako imas IBS (intelligent battery sensor) i stavljas akumulator koji nije identican onom koji je vec u kolima onda treba, zato sto taj sistem varira kolicinu punjenja akumulatora u zavisnosti od godine i karakteristika i ako to ne odradis a stavis levi akumulator nece puniti koliko treba.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Ako imash IBS  trebash. Chak i ako mjenjash akumulator za identichan. Auto uskladjuje struju punjenja sa staroshcu i stanjem akumulatora, i ako ne odradish registraciju novog akumulatora, potencijalno ce ti trajati puno krace.

Link to post
Share on other sites

Ne znam za BMW, ali sam siguran da kod Audi-ja ako imaš IBS moraš da kodiraš čak iako menjaš za isti. Jer kao što mzex kaže, auto usklađuje punjenje sa starošću i stanjem akumulatora, pa ako ne registruješ novi, on će ga puniti kao da je star, i neće ga puniti preko nekih 30-40% kapaciteta. Proverio sam i sam i tako je bilo, max. na koliko ga je punio je nekih 12.2V (mereno ujutru, pa nedelja posle kupovine novog). Kada sam odradio registraciju novog akumulatora,  posle par nedelja izmerih opet napon i bio je ujutru oko 12.7V.

Dakle ako to ne uradiš, novi će umesto očekivanih 4-5-6 godina trajati 2-3 godine max... Izmeri napon novog, kada je pun, ujutru pre startovanja mora biti barem 12.6-12.7V.

Link to post
Share on other sites
40 minutes ago, Sigtran said:

Ne znam za BMW, ali sam siguran da kod Audi-ja ako imaš IBS moraš da kodiraš čak iako menjaš za isti. Jer kao što mzex kaže, auto usklađuje punjenje sa starošću i stanjem akumulatora, pa ako ne registruješ novi, on će ga puniti kao da je star, i neće ga puniti preko nekih 30-40% kapaciteta. Proverio sam i sam i tako je bilo, max. na koliko ga je punio je nekih 12.2V (mereno ujutru, pa nedelja posle kupovine novog). Kada sam odradio registraciju novog akumulatora,  posle par nedelja izmerih opet napon i bio je ujutru oko 12.7V.

Dakle ako to ne uradiš, novi će umesto očekivanih 4-5-6 godina trajati 2-3 godine max... Izmeri napon novog, kada je pun, ujutru pre startovanja mora biti barem 12.6-12.7V.

Upravo tako.

Ako ne znam ja, zna ISTA.

batter1.jpg batter2.jpg batter3.jpg

Link to post
Share on other sites

Kad sam bio menjao akumulator na e61 , nisam registrovao jer je isti stavljen i punio je normalno. Ko hoće može ponovo da registruje, neće mu naskoditi.

Sent from my SM-N920P using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

@vranjin: Ne znam da li E61 ima IBS. Ako nema, onda je sigurno dovoljno samo zameniti akumulator i sve je OK.

Ako ima IBS (F-serije mislim da sve imaju i E-serije koje imaju start-stop), da li si proverio napon na novom akumulatoru nakon nekog vremena, da li je zaista pun (dakle recimo 12.7V pre startovanja auta)? 

 

 

Link to post
Share on other sites

Obavezno odradite registraciju/reset.

 

Za E84 2011 uzeo Vartin po specifikaciji sa njihovog sajta i odmah sam isao kod coveka koji je odradio zamenu i reset. U ovlascenom trazili oko 400 eur (Varta pod BMW znakom)... u prodavnici oko 150.

 

Amaterska zamena moze da spali elektroniku.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to post
Share on other sites

Nisam hteo više da pišem u ovoj temi ali samo mi objasni kako može da spali elektroniku?

Sent from my SM-N920P using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
On 4/14/2019 at 10:36 PM, marko13 said:

I kako si resio?

Momak dosao sa dijagnostikom i sinhronizovao-upario novi aku sa autom.

Kostalo me 30 eura.

Edited by Simon69
Link to post
Share on other sites