Neće da upali nakon udesa


Recommended Posts

Zdravo ljudi,

Kao što se iz naslova može videti, imao sam saobraćajku, posle koje ne mogu da upalim kola.
Nisam bio lenj, guglao sam, videh da se u bmw vozila od 2000 godine ugrađuje neka blokada ili sistem ili šta god da je i da ima veze sa crvenom klemom na akumulatoru i da upravo to sprečava paljenje automobila nakon udesa.

Za početak da li može neko nešto više da mi napiše o tome? Konkretno zanima me čemu služi i da li mogu ja sam to da rešim ili je potrebno da se time bavi majstor?
Na klipovima koje sam pogledao, a nema ih mnogo na temu e46 i ovog problema, sve je šturo i nedovoljno jasno objašnjeno, pa bih voleo ako neko može da izdvoji malo vremena da mi lepo objasni.

Air begovi se nisu otvorili, ako je to uopšte bitno.

Link to post
Share on other sites

Hvala na topicu, dobro je da svi ovo saznaju.

Nije ovo usko specifično samo za BMW, slično imaju i ostala novija vozila naročito premium klase negde od sredine 2000-tih naovamo.

U pitanju je zaštita od požara/eksplozije u slučaju sudara tako što se prekine dovod struje do startera i motora preko BST-a. 

To je urađeno tako što na + klemi debljeg crvenog kabla koji vodi struju do startera (jer ovaj drugi nešto tanji crveni kabl je za svu elektroniku u autu) postoji mala pirotehnika koju se aktivira preko određenog senzora udarca, i u slučaju udarca ta pirotehnika izbaci džek + kleme kabla startera iz ležišta. Kao "prva pomoć" da bi startovao auto može ručno nazad da se uglavi i ako treba fiksira vezicom/izolir trakom, ali u principu treba da se ode do BMW servisa da oni zamene šta treba - ima tkvz BST kit i košta koliko kapiram reda veličine 100-200e, zavisno od auta, što jeste puno para, naročito za starije aute, ali... 

bst-on-battery.jpg

Link to post
Share on other sites

Hvala, mnogo na odgovoru, u svakom slučaju nije deo koji se vrati, zašrafi i teraj dalje...
Nadam se da je to nešto što mogu da naplatim od osiguranja, s obzirom da za udes nisam kriv i da očekujem da u naprednih nekoliko dana neko iz osigurajavuće kuće dođe da slika automobil i proceni štetu...

Link to post
Share on other sites

Hvala mnogo na informaciji.

Pored toga sto kada se skarabudzi neće iskočiti pri novom eventalnom sudaru da li postoji još neki potencijani problem koji moze da nastane budzenjem te kleme?

Link to post
Share on other sites

Ovako otpadzije kupuju automobile iz havarije, za delove. Pitaju “pali li?”, pa onda olupaju cenu na pricu “uzimam uz rizik, mozda je otkazao motor, mozda se raspala pumpa itd.”

Link to post
Share on other sites

Ljudi, da li postoji još nešto "pod haubom" što strada po difoltu kao na primer taj deo na plus klemi a za šta bih trebao da znam pre nego što dođu ovi iz osiguranja?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
On 1/3/2019 at 7:36 PM, Sigtran said:

Hvala na topicu, dobro je da svi ovo saznaju.

Nije ovo usko specifično samo za BMW, slično imaju i ostala novija vozila naročito premium klase negde od sredine 2000-tih naovamo.

U pitanju je zaštita od požara/eksplozije u slučaju sudara tako što se prekine dovod struje do startera i motora preko BST-a. 

To je urađeno tako što na + klemi debljeg crvenog kabla koji vodi struju do startera (jer ovaj drugi nešto tanji crveni kabl je za svu elektroniku u autu) postoji mala pirotehnika koju se aktivira preko određenog senzora udarca, i u slučaju udarca ta pirotehnika izbaci džek + kleme kabla startera iz ležišta. Kao "prva pomoć" da bi startovao auto može ručno nazad da se uglavi i ako treba fiksira vezicom/izolir trakom, ali u principu treba da se ode do BMW servisa da oni zamene šta treba - ima tkvz BST kit i košta koliko kapiram reda veličine 100-200e, zavisno od auta, što jeste puno para, naročito za starije aute, ali... 

bst-on-battery.jpg

Kako se skida ova plastika sa plus kleme?
Danas su konačno bili ovi iz osiguranja da slikaju, tako da sada bih mogao da povežem da probam da ga upalim, pa ne znam da li da je razvaljujem ili ima neka caka za skidanje.

Link to post
Share on other sites

Iskoristiću ovu temu za još par pitanja, da ne zatrpavam forum nepotrebnim otvaranjem drugih tema.
Danas prilikom pregleda automobila procenitelj mi je rekao da mu se ne čini da je prednji branik oštećen već da je samo spao.
Pošto je baš pomeren na desnoj strani kojom sam udario pitam se da li ispod ima šta da se iskrivi i popuca ili će ovaj branik moći da se zategne i ostavi na kolima? Ako neko može da pretpostavi na osnovu ove dve slike.
slika 1

slika 2

Drugo, treba mi preporuka gde mogu da oteram kola, da ih cela pretresu da može da se uradi eventualna revizija zapisnika? Takođe, bilo bi poželjno da taj neko ima i alat za ispravljanje. Čovek koji je danas slikao reče da će kola morati na panteru da se ispavljaju. Pa u slučaju da se na kraju odlučim da ih popravljam da mogu da ih ostavim da se rade na tom mestu. Naravno tražim lokacijski što bližeg mehaničara-limara jer će kola morati na šlep, a i to košta...

Link to post
Share on other sites