Vetrobrani (sofersajbne)


Recommended Posts

Poštovana gospodo, forumaši kolege po volanu u sledećem postu ću detaljno objasniti sve oko auto stakla, njihovoj zameni, kvalitetima i sl.

Pre svega izvinjavam se za loše grupisanje same teme ali nisam pronašao adekvatno mesto za ovako nešto pa ukoliko bude predstavljalo problem neka neko od admina pomeri temu u specifičnu sekciju.

Prva stvar vašu soferku ili bilo koje staklo određuje vas  proizvođač, serija, godište i karoserija automobila (coupe, sedan, touring (karavan, hatchback))

Nakon toga na red dolazi sama oprema stakla, vetrobrani mogu imati kamere, senzore kiše i svetla, grejače i headup display, solarna folija (obavezno poznavati šta vaše staklo poseduje.)

Bočna stakla postoje kaljena (safety glass-rasipa se prilikom pucanja) kao i laminirana (kao i prednje staklo 3slojna su ili više slojna) fabrički zatamljena 24% green, gray, ili privacy paket opreme u kom su crna stakla i nose oznaku rimskog broja 5-V.

Zadnja stakla su uglavnom kaljena osim kog high segmenta gde se može desiti da je solar laminirano staklo kao recimo na BMW 7, Audi A8, Mercedes Sclass itd. Takođe mogu posedovati gps konektor, grejače imaju sva, tv antenu, radio antenu, mesto tj rupu za zadnji brisač i takođe mogu biti u privacy boji tj crnoj zatamljenoj fabrički.

Zajedničko svima jeste sto su često obložena kederom ili takozvanom enkapsulacijom.

Kod BMW-a je često gornja keder lajsna ispucala pa se gotovo uvek menja kao i zadnji kederi koji idu u ćiriločno slovo P zbog lošeg odlivnog sistema vode. Nije pravilo ali je dodatan trošak prilikom same zamene. 

Najpoznatiji proizvođaci su- Saint Gobain(securit) Pilkington, Guardian, NordGlass što se tiče evrope.

Turski proizvođač-Olympia, BensoGlass

Kina-XYG, Fuyao (postoji drugih ali cilj mi je da vas upoznam sa najboljima)

Evropska stakla se rade u samoj naravno Evropi ali o njihovom kvalitetu ću reći par stvari.

Saint Gobain- Najbolji i najkvalitetniji i za svaku zemlju isporucuje jedan jedini kvalitet.

Pilkington- Čest izbor za prvu ugradnju na autu ali na našim prostorima nije isti kao recimo u zemljama koje su članice EU

Guardian-Čest izbor prve ugradnje (AUDI, VW, SEAT FIAT)

Yessglass- je ukratko kina koja se pravi u manje razvijenoj evropskoj zemlji Poljskoj-mnogo često je sama kina bolje odrađena od njih ali je osiguranja uvaljuju kao top kvalitet EU kvaliteta.

Nordglass-EU za manje para, izrada u Poljskoj, završna obrada kao i kina nižeg kvaliteta.

Kineska stakla dolaze iz fabrika XYG I FUYAO koje snabdevaju 80% sveta staklima, njihov kvalitet se nikako ne sme podceniti i slušati neko neprofesionalno mišljenje ili priče (drugar imao bilo to i to)

Xyg kompanija koja radi sve i za svaki model, teretni i putnički program sa velikim kvalitetom i po mišljenju mnogih poznatih uvoznika stakla, lako čine best bay objasniću i zašto,

Fuyao- kina za koju se odlučio BMW da bude prva ugradnja što zbog kvaliteta što zbog mogucnosti da zadovolje njihov kvalitet na modelima od 2016 godine, ista je priča i sa Volvom i mnogim drugim proizvođačima.

Često pitanje je šta ugraditi. Staklo je staklo puca od kamena i jedno i drugo, prednja stakla su 3slojna (staklo sloj plastike staklo) tako da nema grešaka nikakvih bezbednost je na nivou svih ista, ko kaže da je eu čvršća od kine neka baci kamen na EU i na kinu pogađajte dva puta šta se desi sa obe varijante. Prednja stakla su odlična kineska, leže lepo, bordure su uredne, nosači retrovizora i dodatne opreme lepo fixirani i to je to.

Moja preporuka uvek je ako staklo treba zameniti jeste da stavite kinesku jer ćete imati garanciju kao i na eu staklima a osetno ćete platiti manje pa višak novca dajte u crveni krst ili neku modifikaciju na svom ljubimcu. (eventualno sa ženom na ručak ko je ima ko nema nek uzme nešto za auto) 

SLUĆAJ NIJE ISTI SA ZADNJIM STAKLIMA, Bočna su u redu i kineska ali su retka, dok zadnji vetrobran ne leži nikad kao EU, grejači u njima nisu istog kvaliteta i sva dodatna oprema koja ide uz stakla je čisto da popuni rupu na autu. Kome ne smeta da nije skroz simetrično ili da jedna ivica ne leži kao prekoputa onda može da je ugradi i reši problem sa manje novca, kome je bitno to onda samo EU staklo. 

Turska stakla nisam pominjao o kvalitetu jer su skuplja od kine a kvalitetom su niži dosta sa čestim problemima. 

Kao prodavac stakla mogu vam reći da je česća reklamacija na EU šoferku od Kineske po pitanju Dioptrije, Šljokica i drugim problemima sa staklom.

Garancije se odnose uvek na navedene iznad stvari, da nece biti prelamanja, dioptrije, curenja vode, šumovi i sl. pod ni jednu ne spada fixičko oštećenje stakla to morate osigurati u osiguravajućoj kućo da bi imali osećaj sigurnosti za vaš novčanik, imajte u vidu da uvek imate učešće u šteti i pre toga se informišite koliko košta najskuplje staklo na vašem automobilu pa prema tome napravite premiu u osiguranju. Nemojte da vas zbuni ni to da je zadnja šoferka često duplo skuplja od prednje.

Primer moj E46 sedan koji nema senzor za kišu- Prednja EU 13000rsd Kina 7500rsd Zadnja kina 13000rsd EU26300rsd.

Ugradnje zavise od servisa zadnja i bočna šesto umeju biti skuplja od prednjih, za cene pitajte mene ili servis u vašoj blizini pa ćete znati na čemu ste. 

Budite slobodni da me kontaktirate za sve nejasnoće rado ću vam objasniti ili reći cenu stakla i montaže ukoliko vam zatreba a nadam se da neće.

UGRADNJA- Staklo se seče žicom ili hladnim nožem, i jednom i drugom metodom je lako iseći stubove, tapacir pa je potreban neko ko ima iskustva da to radi, kada se skine čisti se lepak tako da ostane samo mali sloj na koji će se uhvatiti novi sloj lepka, sve se prajmeriše specijalnim primerom, koji sprečava bilo kakav nastanak korozije ukoliko je žica ogrebala farbu sa rama na koji dolazi staklo, lepak se stavlja ili na karoseriju ili direkt na staklo i spušta se na vaše vozilo. Lepkovi su živa guma koja je uglavnom posle sat ipo dva bezbedna za vožnju, uz malu pauzu pranja vozila na samouslužnim perionicama ili bilo gde gde imaju pritisak jak.

To bi bilo to, nadam se da sam nekom pomogao ima jos dosta ali ko čita ovu recenicu svaka mu čast što je pročitao ovo gore, i ako bude nekih pitanja neka se javi pa ću nastojati da odgovorim čim pre. Veliki pozdrav.

 

Link to post
Share on other sites

Meni je prosle nedelje kamen razbio soferku. Koji je tvoj predlog onda? Da li kupiti polovno original ili novo kinesko? Hteo bih da menjam sto pre... Koja bi bila cena?

evo slika, znaci ovo nije kamen bio vec cigla covece. Sprski putevi rules :)

IMG-20181228-181825-1.jpg

Link to post
Share on other sites

Kineska nova, original cesto kad se skida osteti se zicom pa kad je novi lepak privuce uz auto samo pusti liniju. Oko 7500 8000 ti je staklo i montaza 3000... keder je oko 900 provericu za sigurno sutra pa ti javljam...

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, NikNS said:

Sve zavisi od toga da li ima taj senzor za kisu ili ne u principu ne prelazi 100e

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 

Kontam da ta kineska ne moze biti gora od ove sto mi je izgrebana brisacima :D Ako se na leto odlucim za zamenu, javljam

Link to post
Share on other sites
Kontam da ta kineska ne moze biti gora od ove sto mi je izgrebana brisacima [emoji3] Ako se na leto odlucim za zamenu, javljam
To sam bas i objasnio gore, kvalitet je isti mozda bi bilo razlike kad bi kupio EU soferku u Nemackoj ili Norveskoj ovde isti kvalitet stize :)

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

A mogu li se ispolirati orginalne izguljene soferke?
Video sam na netu da prodaju neke setove za to...

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites
A mogu li se ispolirati orginalne izguljene soferke?
Video sam na netu da prodaju neke setove za to...

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока


U praksi se nije proslavilo, na kraju se dobije na dodir ravno staklo koje sija kao novo ali ima dioptriju i izaziva prelamanja soferke, ta metoda je dobra kao preventivna stvar zbog kise i slicno, ja planiram na mojoj da odradim keramicku zastitu ali to ne sredjuje ostecenja.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, marko84 said:

A mogu li se ispolirati orginalne izguljene soferke?
Video sam na netu da prodaju neke setove za to...

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 

Koliko ja znam, ogrebotine na soferci od brisaca se ne mogu polirati...

 

ok imam kontakt sa foruma Ako sena leto smislim :D

Link to post
Share on other sites
Koliko ja znam, ogrebotine na soferci od brisaca se ne mogu polirati...
 
ok imam kontakt sa foruma Ako sena leto smislim [emoji3]
Naravno, ako zatreba nesto tu sam :)

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
Evo ja da se javim i zahvalim Nikoli.
U petak sam bio kod njega u servisu i manjao soferku.
Hvala mu na svemu. Pozdrav.
Taman posla, nadam se da nece zatrebati opet :D

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
Preventive radi, koliko je soferka za e46 sa senzorom za svetla i kisu?
Koje je godiste auto posto su im prelazne godine 2001 i 02 cak za senzor pa ti javljam koja cena i sve. Pozdrav

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, NikNS said:

Koje je godiste auto posto su im prelazne godine 2001 i 02 cak za senzor pa ti javljam koja cena i sve. Pozdrav

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 

2002-02-08, nije frka nikakava. Treba mi odokativno, da vidim da li da osiguram ovaj "kvazi kasko" ili samo stakla.

Link to post
Share on other sites
53 minutes ago, marko13 said:

Samo stakla su u Dzenerali oko 5500din

Upravo na to mislim, ako cu da osiguranje dam 5500 din, a soferka (koja zbog kamicka moze da pukne) je recimo do 15-8k ... ne bi ni osiguravao. Skuplja dara nego mera. Prosle su dve godine, u startu sam u plusu 11k :D.

Link to post
Share on other sites

Svakako je moja preporuka osigurati pa te briga kolko su stakla a ovako ako placas iz dzepa idu oko 8000-10000 kina i EU tipa 15000 16000 plus montaza. Stakla na sebi imaju nosac retrovizora i senzora, a sam senzor i elektronika se prebacuju sa auta, eventualno se popuni gel ako je kod samog senzora los...

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
Just now, NikNS said:

Svakako je moja preporuka osigurati pa te briga kolko su stakla a ovako ako placas iz dzepa idu oko 8000-10000 kina i EU tipa 15000 16000 plus montaza. Stakla na sebi imaju nosac retrovizora i senzora, a sam senzor i elektronika se prebacuju sa auta, eventualno se popuni gel ako je kod samog senzora los...

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 

za 16k koliko je maks ... ja nemam matematiku da ih osiguravam ;) iskreno.

Link to post
Share on other sites
za 16k koliko je maks ... ja nemam matematiku da ih osiguravam [emoji6] iskreno.
Pa moze ici do 21,22 hiljade al zato zadnja soferka ako imas sedana kao ja izadje 28600 staklo plus 4000 montaza... ovo kad pukne prednja mozes voziti a zadnja bogami kad se saspe nema voznje dok ne izvadi covek ozbiljan kes :D

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Sve tacno samo je glupo sto te oni nateraju na koliko zelis da osiguras.

Evo ovo sto sam ja napisao da Dzenerali trazi meni 5500din. Tu je cifra od 60000din osigurano. Glpo, sto mi ne da da osiguram koliko ja hocu. Pa bih osigurao na sumu koliko mi kosta najskuplje staklo u kolima i cao.

Link to post
Share on other sites
Sve tacno samo je glupo sto te oni nateraju na koliko zelis da osiguras.
Evo ovo sto sam ja napisao da Dzenerali trazi meni 5500din. Tu je cifra od 60000din osigurano. Glpo, sto mi ne da da osiguram koliko ja hocu. Pa bih osigurao na sumu koliko mi kosta najskuplje staklo u kolima i cao.
To samo Dunav ima fleksibilnost i Sava osiguranje, kod njih mozes da biras koju ces premiju. Generali je efektivan kad radi i to al definitivno su najbezobrazniji kad trebaju da plate neku stetu te ponude su vise za batine nego pregovaranje...

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites