Recommended Posts

  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bmw 530d,crn zatamnjen,pezo 607 30v6 ba ai obicno table,407 pezo,skode super b,stariji noviji tip,mercedes c63 amg

jel si siguran da imaju 530d? malo je to slabo... znam da su uzimali sa najjacim motorima, 3.0D je kita... imaju e60 ali sam mislio da je neki jaci motor...

mene su btw. navatali sa tim Volvoom... sto je najcrnje od svega, auto ima prejak motor, a nema xenone :D haha

Link to post
Share on other sites

Jel na autoputu dozvoljeno do 140km/h bez kazne? Tj. do koliko se tolerise bez kazne?

A radari? Da li radari tolerisu? i koliko?

kad sam ja ucio voznju, 120km/h je dozvoljena brzina maksimalna na auto putu, a tamo gde imaju one bandere sto osvetljavaju (petlje, ukljucenja, iskljucenja, ili jednostavno zona nize brzine), tamo je 80! :)

e sad, na autoputu ti progledavaju presretaci kroz prste do jedno 140, pa nekad i 150... (kako im se cefi), pogotovu ako ne jurcas, recimo vozis konstantno 140-150.. to je opusteno, nema ono 180-190 pa usporis i te fore... onda te jure

sto se kaznene politike tice, bilo je da je na autoputu dozvoljeno prekoracenje (ono sto je nekad bilo kazna na licu mesta) do 50 km/h, dakle, dozvoljeno je 120 ti ides 160-170 i placas kaznu... ili ako je 80 gde su bandere a ti ides do 130. takodje, nekada davno je bila "tolerancija" od 10% (od prekoracenja) zbog nebazdarenosti pokazivaca brzine u vozilima, ali ne znam da li to jos uvek ima. dakle u teoriji si mogao na autoputu da budes uhvacen sa 175 i da platis kaznu...

po novom, ne bi smeli da stavljaju radare na autoput, dakle, mozes da vozis i 300km/h, ako nema presretaca da to zabelezi i prvo te uspori pa te zaustavi na bezbednom mestu nema zime za tebe. Ja ladno ne bih stao nikome sa nikakvom Famom ili slicno bilo gde na auto putu, na auto putu po zakonu nije dozvoljeno zaustavljanje tog tipa!!! jer se ugrozava bezbednost svih ucesnika u saobracaju. Nema policija pravo da stoji na auto putu i zaustavlja.. a sa druge strane, prost primer... ides 250km/h, on te snimi, i kao izadje da ti pokaze da stanes... hahah

to je bilo nekada davno, to vise ne sme... jer realno koliko ti treba da stanes sa recimo 200, 250km/h, pa onda imamo onaj momenat da su te mozda preplasili, pa si izgubio kontrolu, pa bla bla bla... a i realno nemas gde da stanes da bi sa njima caskao i sl, zaustavna traka nije bezbedna, ona je za slucaj nuzde!

zato su i uveli presretace... i ima tu jos sto stvari koje ih jebu i koje im stvaraju probleme kada je to u pitanju. JEDINO gde moze da te zaustavi jeste na recimo naplatnoj rampi... dakle snimi te da si uleteo brze i tu moze da te drka, ILI da te snimi negde usput sa nekog nadvoznjaka, pa da sacekaju da dodjes do rampe pa onda da zovu tog sto te je snimio da donese dokaz i onda da ti pisu kaznu, bla bla... to je sve sviranje onoj stvari, ali to je jedini nacin legalan da sprovode zakon, drugi nema... I logicno gledano, ti kad udjes na auto put, negde moras i izaci, a to su sve izlazi sa rampama, znaci legalno gledano ti njima da pobegnes ne mozes, ali isto tako legalno gledano on ne sme da stoji na autoputu i da te snima!!! :) moze samo na nadvoznjaku!

DAKLE NA AUTOPUTU zaustavljanja nema... izuzev u slucaju neke teske havarije, opasnosti i sl. ali to je vec nesto drugo.

sto se tice ovih drugih puteva, dozvoljeno prekoracenje je do 30km/h (za kaznu) i ako uzmemo u obzir tih 10% na nebazdarenost pokazivaca brzine u vozilu to je onda do 33km/h... dakle ako je ogranicenje 60, ti ides 93, placa se kazna, ostalo ide kod sudije... ili kako to sad vec ide...

inace, da razbijemo Famu o Fami... snimili su me sa 128 km/h na putu gde je ogranicenje 50km/h, dao sam gospodi 3000 din, i toliko o tome.. sta su oni uradili ne znam, ali su mi rekli da snimak koji sam video nece postojati vise... to je poodavno bilo, ja nikad nikakvih problema nisam imao...

p.s. Video sam par puta (ali ne u skorije vreme) da postave vozilo sa famom na ulaz u parking na auto putu i tu kao snimaju i zaustavljaju... E NI TO NIJE dozvoljeno, jer opet zakon predvidja da ti mozda ides 300km/h i ako on pokusa da te zaustavi i iskljuci na taj parking moze doci do velike katastrofe, dakle ugrozio je bezbednost saobracaja... Samo presretaci... :)

i jos jedna stvar, ni presretac ne sme da ti daje signale da stanes sve dok te ne pretekne, isto zbog tog momenta "straha", prvo treba da predje isprod tvog vozila a onda ti signalima pokaze da usporis brzinu i da ih pratis... to moze i da potraje, do prvog moguceg parkinga, pumpe ili nekog drugog bezbednog iskljucenja sa auto puta, na samom autoputu stajanja NEMA. U teoriji gledano, ako imas puno brze vozilo i malo srece da nemas problem na iskljucenju nekom, mozes da im zapalis... NE znam sta se desava posle sa tim snimkom, ali znam ko im je zapalio sa vozilom na strane table. :dance3:

Link to post
Share on other sites

Pa i 31. je radni dan :)

@ividicki

Sve to sto si napisao, jel si nasao negde napismeno? Jer to da presretac mora prvo da te obidje ako im ne pise nigde...

A FAMA radar itekako postave na auto-put. Ne zaustavljaju, nego snimaju i javljaju patroli na naplatnoj rampi koja obradjuje dalje. Zato na auto-putevima vise nema obicnih radara koji ne mogu da prave sliku ili video kao dokaz.

Link to post
Share on other sites

Pa i 31. je radni dan :)

@ividicki

Sve to sto si napisao, jel si nasao negde napismeno? Jer to da presretac mora prvo da te obidje ako im ne pise nigde...

A FAMA radar itekako postave na auto-put. Ne zaustavljaju, nego snimaju i javljaju patroli na naplatnoj rampi koja obradjuje dalje. Zato na auto-putevima vise nema obicnih radara koji ne mogu da prave sliku ili video kao dokaz.

ne smeju to da rade... samo na nadvoznjaku. i to imas pravo da trazis da taj dodje to da ti pokaze, snimak.. imas napismeno u zakonu. Isto je i za presretaca. Bilo je i na tv-u

p.s. mogu da stave famu na izlazak sa auto puta (rampa), gde svakako moras da usporis i stanes...

Edited by ividicki
Link to post
Share on other sites

jos jedna stvar, policija, ukoliko se zaustavlja na auto putu, MORA da ima upaljena rotaciona svetla!!!

a zaustavljaju se samo u slucaju kvarova, havarija, udesa...

pa koga da navataju sa radarom ako im sijaju rotaciona svetla, svi ce da ih vide!

zakon je takav, jbg. nisam ga ja pisao... :D ima i dobrih stvari po nas..

btw. civilna vozila ne smeju da koriste na autoputu iz istih razloga... samo na nadvoznjacima :P

i jos jedna stvar, ono za pesake... ako pesak krece da predje sa leve na desnu stranu kolovoza, opusteno mozete da mu presecete put (i ako je na pesackom) sve dok ne dodje do pola ulice, jer niste mu time ugrozili bezbednost, nije morao da uspori svoj hod ili ga prekine...

jos jedna takva zanimljivost, a znam da pisu kazne za to (kome prodje) meni su probali vise puta.

Maglenke, po novom, mozete da ih vozite kad god hocete dan-noc... po zakonu niste obavezni da ih gasite, obavezni ste samo da ih palite ukoliko ih imate i ukoliko je smanjena vidljivost... a kaznjive su samo zadnje maglenke ukoliko su upaljene u uslovima normalne vidljivosti. Prednje nisu kaznjive nikad.

sta vise, nisam uspeo da protumacim dobro, ali recimo za obavezna oborena svetla preko dana, ne pise da su obavezna u naseljenim sredinama, pise OBAVEZNA UPOTREBA OBORENIH SVETALA NA PUTU... sto moze da se protumaci i ovako i onako... ali nisu decidno napisali da mora u naseljenoj oblasti, gradu... sto isto ima neke logike.

neko panduri su mahom smradovi i vacarosi za lovu, pa pokusavaju na sve nacine da ti uzmu pare, prete i sa cim mogu i sa cime ne mogu, a recimo to za maglenke ne mogu nista da urade. Masa njih se pravi luda, a mnogi to pojma nemaju... ali lepo pise, CINI mi se da je clan 73. 74. ali nisam siguran.. sve sto nije zabranjeno - dozvoljeno je.

Link to post
Share on other sites

Gledao sam prenos iz skupstine , kada je bila rasprava o novom zakonu o bezbednosti u saobracaju,gde je jedan poslanik

bezuspesno pokusavao da dobije odgovore od Mrkonjica.Secam se dva primera iako ih je bilo bezbroj.

Prvi primer je zasto koristit nekaznjeno svetla za maglu , po danu ili nocu kada nema magle.

Drugi primer je zasto je ogranicenje brzine na autoputu 120, a ne 130.

Link to post
Share on other sites

Ma gde to pie, koji zakon, ZOBS?? Mislim da ne, sve je to lepo sto ti pricas, al u praksi nije tako, a bojim se da ni pismeno toga nema. Namreno izostavljeno naravno.

Radar je bio izvesnu kilomterazu pre rampe. Sada sa famom nekad ni ne zaustavljaju nego salju na kucnu adresu vlasnika.

Ovo za maglenke je apsolutno tacno, na to cesto vataju. Jos jedan kamen spoticanja je obilazenje autobusa...

Edited by GrujaBG
Link to post
Share on other sites

Ma gde to pie, koji zakon, ZOBS?? Mislim da ne, sve je to lepo sto ti pricas, al u praksi nije tako, a bojim se da ni pismeno toga nema. Namreno izostavljeno naravno.

Radar je bio izvesnu kilomterazu pre rampe. Sada sa famom nekad ni ne zaustavljaju nego salju na kucnu adresu vlasnika.

Ovo za maglenke je apsolutno tacno, na to cesto vataju. Jos jedan kamen spoticanja je obilazenje autobusa...

na auto putu ne smeju da stoje ni sa famom ni sa palmom ni ni sa cim...

Link to post
Share on other sites

Siguran sam da ce onda MUP oprostiti svim onim vozacima koje je kaznio, iako nisu smeli da ih klepe na taj nacin :)

e to ne znam, vacarosi su do jaja, oni ne kaznjavaju vec pisu prijavu sudiji, sudija kaznjava, a sudiju boli dupe da raspravlja kako je neko kaznjen i gde, moras sam da se branis ako znas za foru...

u svakom slucaju, da znate svi za ubuduce, na autoputu ne smeju da stoje sastrane sa radarima i to je to.

zato sluze presretaci, sto bi ih koji moj i uvodili da nije tako.

pozdrav!

Link to post
Share on other sites

Cini mi se da sam nekad davno procitao da je dozvoljeno prekoracenje 2%. Sve preko imaju pravo da kaznjavaju.

e to jbg vec ne znam, predpostavljam da si u pravu, ako je ogranicenje 50, a ti ides 53 vec si tehnicki gledano u prekrsaju, na njihovoj dobroj volji je da li ce da te puste za tako nesto ili ne.

ja sam pricao o toleranciji od 10% kada su prekoracenja u pitanju i razlike u onom segmentu gde imas opciju da platis kaznu ili gde moras kod sudije, dakle prekoracenje za placanje kazne je do 30 km/h (ako je ogranicenje 50, to znaci da do 80km/h placas kaznu, za ostalo ides kod sudije) e tu ti daju 10% tolerancije od "dozvoljenog" prekoracenja, dakle ako si isao 83km/h trebalo bi da ti daju mogucnost placanja kazne (nekad na licu mesta, sada uplatnicom) i da ne ides kod sudije... to je ta tolerancija prekoracenja zbog nebazdarenosti pokazivaca brzine kretanja u putnickom vozilu...

pozdrav!

Link to post
Share on other sites

Tacno je da je potrebno znati propise da te ne bi vacarili. Pa po starom zobs-u je do 2007e bilo dozvoljeno samo merenje brzine od nazad, a oni 20 godina kaznjavali kako ne bi smelo.

Problem je samo sto je stanje sa prekrsajnim sudovima takvo da samo kaznjavaju po onome sto OSL napise... Sada odbraniti se je skoro nemoguca misija. Bas cu da potrazim to za merenje brzine na AP.

Tolerancija od xx% bi teorijski trebalo da postoji zbog (ne)preciznosti mernog uredjaja.

I da, u naseljenom mestu granica nije 30 nego 20km prekoracenje. Za 21km preko se ide kod sudije i pored kazne slede bodovi i zabrana. Van naselja je 40km preko

Link to post
Share on other sites

Tacno je da je potrebno znati propise da te ne bi vacarili. Pa po starom zobs-u je do 2007e bilo dozvoljeno samo merenje brzine od nazad, a oni 20 godina kaznjavali kako ne bi smelo.

Problem je samo sto je stanje sa prekrsajnim sudovima takvo da samo kaznjavaju po onome sto OSL napise... Sada odbraniti se je skoro nemoguca misija. Bas cu da potrazim to za merenje brzine na AP.

Tolerancija od xx% bi teorijski trebalo da postoji zbog (ne)preciznosti mernog uredjaja.

I da, u naseljenom mestu granica nije 30 nego 20km prekoracenje. Za 21km preko se ide kod sudije i pored kazne slede bodovi i zabrana. Van naselja je 40km preko

ma ok, 20, 30, da ne sitnicarimo :P znas o cemu sam pricao, tj. sta sam hteo da kazem :P

pozzz!

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

Uf dečko, ova priča može da se uporedi sa naprimer komunizmom koji je bio skoro savršen na papiru a u realnosti nije imeo veze sa mozgom... Prvo, ti pričaš o nekim Zastavama i BMW-ima bez abs-a i td... Prvo, ako neko vozi brže a ima i ozbiljan automobil i ozbiljno rukuje sa istim, mnogo je sigurniji i pouzdaniji od bilo koga u Zastavi! Druga stvar, ne postoji "presretač" u bilo kom Golfu!!!! Uopšte ne postoji presretač u toj klasi. Može da bude službeno vozilo sa Famom ali to nije presretač. Treća stvar, kamere na raskrsnicama NE SLUŽE za beleženje prekršaja već za nadzor saobraćaja i najviše u svrhu praćenja gužvi.

Evo ja sam počeo da vozim kola sa mnogo manje godina nego što si ti imao kada si počeo a sada imam 33... Vozim poprilično brzo ali uvek auto koji je predviđen za tako nešto. Posedovao sam i Golf 4 kao treći auto a sa njim nisam prelazio nikada 80 km/h. Bilans mi je 0 udesa a razmisli zašto ;)

Link to post
Share on other sites

A sada vezano za presretače konkretno... U sredu sam bio u Zagrebu i negde kod skretanja za Osijek sam vozio nešto preko 200 km/h i odpozadi naleteo na presretača crni BMW 330d. Kočio sam tek kada sam mu prilazio i nije me zaustavio što znači da nije tačna baš konstatacija da brzo snimaju brzinu vozila nego moraju određeno vreme da vas prate iako je bila evidentna moja brzina i još na to BG tablice...

Link to post
Share on other sites

U HR je pravilnik o merenju brzine mnogo rigorozniji al u korist vozacima.

Recimo na auto putu mora da te prati najmanje 500m, i kako sam cuo ne smeju da ti svetle stop svetla.

Onda nikad ne pisu izmerenu brzinu nego zbog greske moraju da oduzmu i u prijavu pisu manje od onoga sto izbaci uredjaj...

Kod nas em sto nije tako, em se taj pravlnik krijeeeee :)

Link to post
Share on other sites
Guest StefanM50

Uf dečko, ova priča može da se uporedi sa naprimer komunizmom koji je bio skoro savršen na papiru a u realnosti nije imeo veze sa mozgom... Prvo, ti pričaš o nekim Zastavama i BMW-ima bez abs-a i td... Prvo, ako neko vozi brže a ima i ozbiljan automobil i ozbiljno rukuje sa istim, mnogo je sigurniji i pouzdaniji od bilo koga u Zastavi! Druga stvar, ne postoji "presretač" u bilo kom Golfu!!!! Uopšte ne postoji presretač u toj klasi. Može da bude službeno vozilo sa Famom ali to nije presretač. Treća stvar, kamere na raskrsnicama NE SLUŽE za beleženje prekršaja već za nadzor saobraćaja i najviše u svrhu praćenja gužvi.

Evo ja sam počeo da vozim kola sa mnogo manje godina nego što si ti imao kada si počeo a sada imam 33... Vozim poprilično brzo ali uvek auto koji je predviđen za tako nešto. Posedovao sam i Golf 4 kao treći auto a sa njim nisam prelazio nikada 80 km/h. Bilans mi je 0 udesa a razmisli zašto ;)

Ja sam naveo primere sa kojim vozilima sam imao neprilike. Vozim auto sa ABS ali covek ne mora da bude kriv da bi nastradao. Drago mi je sto nisi imao problema i zeleo bih ti da nikad nemas zato sto znam kako je kada sa autom radis 2 salta (prevrtanja) i kako izgleda kada se izlazi iz auta na krovu. Vozi kako hoces ali ne podstici mlade da cine isto, jer neiskustvo i brza voznja mogu kostati zivota.

U Sapcu se vozi Golf 5 presretac sa instaliranim kamerama i radarima, nemoj me uciti u mom gradu sta ko vozi.

Link to post
Share on other sites