Motorna ulja za duzi vek motora


Recommended Posts

BMW Twin Turbo 5w30 i ne brini, ako ne mozes naci, pozovi na 0692810355. Kupis 6 litara, 5.5 sipas, a 0.5 u rezervu.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Obzirom da je BMW jedan od rijetkih koji ima "svoje" ulje, ja se ne bih previše razmišljao i sipao bih (a i sipaću) samo BMW ulje, bez obzira ko ga za BMW proizvodio. Nekad je to bio Castrol, sad je Shell, sutra će biti Mobil možda. Nije bitno. Bitno je da je original...

Link to post
Share on other sites

Motul je skup, vredi ali u nase kljusine koje su progutale svasta...ne ide

Shell je trenutno originalan, najbolji odnos cena/kvalitet

 

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

 

 

Link to post
Share on other sites

Ja ću uskoro da menjam ulje i filtere u M47DO1 ... oprobaću se sa tim shell-om .. 10w40. Kontam na 12-13k da ga menjam ... pa šta mi Bog da :D 

Na prošlom m43b18 sam cepao Motul, još uvek prede (menjano na 12-13k, nikad nisam dolio mililitar u njega, tj bio sam zadovoljan) ... ja sam lično skokao oko 80k km sa njim, jedan problem nisam imao (osim što sam menjao dihtung izduvne grane, al to kontam da ima veze sa godinama, pre nego sa uljem :) ).  

Link to post
Share on other sites

Trenutno originalan?

Moj komsa pravi plasticnu ambalazu, devedesetih js svercovao naftu sa Dunava, ulje iz Rumunije, pravio je i Castrol i Shell, sveee.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Svako je dobro, samo da je original! brenidrana ulja svakako nisu ista za EU i za nase trziste, to je vec svima jasno. Stoga preporucujem samo "originalna" ulja. E sad, sta zanci originalno, to i jeste "kvaka". Najbolje ga kupiti negde "preko" ili kupovati "pumpadzijska", MOL ima sjajna ulja, OMV takodje, Lukolil solidna, GEnergy takodje (bivsa fabrika Chevron u Italiji), ni nas Nisotec nije los, preporuka serije Autoline 10w-40 za neke starije motore, FAM Krusevac ima sjajnus eriju Prista, koji izvozi u vise zemalja... Predrasude cesto odvode izbor na pogresnu stranu, sa ovim uljima cete barem biti sigurni da ste sipali originalni proizvod. Jedna od 5 kantica Castrola nije originalna, to govorim iz iskustva meni bliskih ljudi, tako da... Ako ne vozite bas nov automobil probajte neke od pomenutih, necete pogresiti, a cak cete i ustedei koji dinar.  

Link to post
Share on other sites
On 27.4.2017. at 4:11 PM, cokanovic said:

Svako je dobro, samo da je original! brenidrana ulja svakako nisu ista za EU i za nase trziste, to je vec svima jasno. Stoga preporucujem samo "originalna" ulja. E sad, sta zanci originalno, to i jeste "kvaka". Najbolje ga kupiti negde "preko" ili kupovati "pumpadzijska", MOL ima sjajna ulja, OMV takodje, Lukolil solidna, GEnergy takodje (bivsa fabrika Chevron u Italiji), ni nas Nisotec nije los, preporuka serije Autoline 10w-40 za neke starije motore, FAM Krusevac ima sjajnus eriju Prista, koji izvozi u vise zemalja... Predrasude cesto odvode izbor na pogresnu stranu, sa ovim uljima cete barem biti sigurni da ste sipali originalni proizvod. Jedna od 5 kantica Castrola nije originalna, to govorim iz iskustva meni bliskih ljudi, tako da... Ako ne vozite bas nov automobil probajte neke od pomenutih, necete pogresiti, a cak cete i ustedei koji dinar.  

Samo da dodam,mislim da je 1 od 5 kantica Castrola original,sva rafinerijska ulja su bolja od bilo koje kopije,naravno za nase trziste govorim

Link to post
Share on other sites

Naleteh na netu negde, da ovi sa vanosima moraju da se drze gradacije ulja koje fabrika preporucuje, znaci samo sintetika.

Liqui moly.com imaju na sajtu njihove prodavnice po Srbijii

Link to post
Share on other sites
On 4/26/2017 at 7:54 PM, Alek said:

Da li je neko probao total quartz 9000 5w-40 LL01 ,vredi li cemu?

Vrlo dobro ulje za ulozen novac. Kako sam citao i slusao, svi uglavnom imanju dobra iskustva sa Total uljima uopste . Mnogo tih rad motora i manja potrosnja ulja. 

Kod nas postoje i ovlasceni distributeri pa uzmi 100% original.

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...
On 4/5/2017 at 10:20 PM, castor said:

Obzirom da je BMW jedan od rijetkih koji ima "svoje" ulje, ja se ne bih previše razmišljao i sipao bih (a i sipaću) samo BMW ulje, bez obzira ko ga za BMW proizvodio. Nekad je to bio Castrol, sad je Shell, sutra će biti Mobil možda. Nije bitno. Bitno je da je original...

Da,Shell je trenutno.U Line-u kazu da je isto ulje kao u BMW kanticama ,ali nekih 250din jeftinije

Link to post
Share on other sites

Nikada nije isto ulje koje BMW brendira kao svoje i ulje firme koja ga pravi. Uostalom, kao ni bilo koja druga stvar koja ima BMW znak na sebi. Razlika mora da postoji i tu dileme nema. Primera je bezbroj. Poenta je uzeti original i razloga za brigu nema.

Link to post
Share on other sites

Kod nas u CG je jos losija situacija. Castrol,Bmw ulje,total,shell su lose kopije i cisto smece. Dok sam vozio e39 usuo sam castrol placen 13e litar auto radi kao da mu je voda usuta umjesto ulja. Sjutra dan sipam slovenoil (bivse olma ulje) koji kosta 11e 5l. I kaze mi momak kod kojeg sam kupio ulje nmg da vjerujem razlika kakva je. Sad u sva auta sipam liqui moly jer ga kupujem kod druga koji ga nabavlja kod ovlascenog distributera LM za CG sto sam i provjerio na njihovom sajtu. U e60 sam usuo LM 5-30 top tec potrosio je na 10000km oko 300-350gr ulja. Za iduci servis najvjerovatnije prelazim na 10-40 jer cu tad vec bit na 340-350k km

Послато са SM-G850F уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites

Kao sto neko vec rece, kod nas jedino da kupis ulje na pumpi. Kupis na nis-u ili eko ili gde god, sigurno nije kopija, neki kvalitet postoji. Ovo sta nam rade sa uljem je bruka i sramota.  Treba im se usrati u zivot.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Pročitah većinu komentara na temu motornog ulja, te sam odlučio da poverenje poklonim ulju sa benzinskih pumpi, tj. nekom 5W30 BMW LL-04 ulju.

Ono što sam dosad našao da odgovara specifikaciji za moj motor (320d 110kW 2003) su sledeća ulja:

Eko megatron platinum diesel sae 5W-30 (BMW LL-04) za 800 dinara po litri.

OMV Bixxol special C3 (sae 5W30 BMW LL-04) 1699 dinara

Lukoil Genesis premium sae 5W30 (BMW LL-04) za 900 dinara

Mol još nisam posetio, ali ću i to ulje uzeti u obzir ( mada mi se čini da je Mol dynamic gold longlife 5W30 skupo ulje, slično ceni OMV Bixxol)

 

Na jednoj strani su Lukoil i Eko sa uljima oko 800-900 dinara i skoro duplo skuplja OMV i Mol ulja.

Pitanje je sledeće: Da li mislite da je DOVOLJNO dobro ulje sa pumpi Lukoil i Eko?

Ne sumnjam da su ova skoro duplo skuplja ulja i bolja, niti želim da saznam koliko su bolja; samo me zanima da li u motor koji je star 15 godina, koji je imao ko zna koliko vlasnika, kao i ko zna koliko pređenih kilometara, može mirne savesti da se sipa jedno od ovih BMW LL-04 (znači odobrenih ulja), ali ne toliko skupih (kao što je BMW twin turbo, 8100 Motul spec, Shell...)?

Hvala

Link to post
Share on other sites

BMW 5W-30 u AutoLine-u sa popustom 1116 dinara litra, bez popusta, vjerovatno 200-300 dinara skuplje. Koju matematiku tražiš, nije mi jasno?

Moja logika je da mu ja dok je kod mene pružim najbolje što mogu. A učili su me da se na ulju, gumama i kočnicama ne zakida.

Link to post
Share on other sites

Ja sam ili pogrešno protumačio pisanje iskusnijih forumaša ili je cela priča sa originalnim i prepakivanim uljem i dalje velika nedoumica kod nas.

Ideja od koje sam krenuo, a za koju sam našao potvrdu na ovom, kao i drugim forumima, svodi se na to da je jedini siguran način da se kupi ulje koje nije falš - kupovina na pumpama. Sve ostale kupovine su kao igra na sreću: može a i ne mora biti original.

I onda sam napravio selekciju ulja koja su BMW LL-04, tj. ispunio zahteve proizvođača.

Ja stvarno ne želim da ulazim u poslovnu politiku Autolajna, uvoznika Motul, Shell, Castrol ulja... da li je to original ili ne, ne želim da razmišljam.

A finansijski deo, tj. računicu koje ulje, pokrenuo sam samo pri izboru nekog od pumpadžijskih ulja. Tako da ako se govori o uštedi, to ima smisla samo u slučaju izbora jednog od ovih ulja.

Prema tome, jedino što bih želeo da saznam je da li je neko od vas sipao i bio zadovoljan pumpadžijskim uljem.

Hvala

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, castor said:

BMW 5W-30 u AutoLine-u sa popustom 1116 dinara litra, bez popusta, vjerovatno 200-300 dinara skuplje. Koju matematiku tražiš, nije mi jasno?

Moja logika je da mu ja dok je kod mene pružim najbolje što mogu. A učili su me da se na ulju, gumama i kočnicama ne zakida.

https://www.amazon.de/83-21-365-933-TwinPower/dp/B00ZI2B3FG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1523567041&sr=8-1&keywords=bmw+twin+power+turbo+5w-30

Znači da smo povoljniji od Švaba...

Link to post
Share on other sites