Motorna ulja za duzi vek motora


Recommended Posts

7 hours ago, Mirsad said:

Pozdrav, mozete li mi reci na koliko je kod vas podeseno da se mijenja ulje na vozilu po bordu ; ili ti onim lampicama , x5 e53 je preso je preko 10.000 i slucajno obicno ne pratim lampice vidim svih 5 lampica i dalje svijetli ? dali je to podeseno na 30.000 ili se to moze negdje da koriguje. Hvala

Msm da je kod svih vozila, pocev od 90ih god podeseno na odredjeni broj radnih sati a ne km, jer neko danas u BG u guzvi predje 50 km, a automobil mu radi 3h. Ja za 3 sata obicno predjem 250 km. :) Relativno je. Pravilo i jeste da se ulje menja nakon odredjenog broja radnih sati, a ne km, jer ne vozi svako u istom rezimu saobracaja, pod istim opterecenjem... U svakom slucaju, s obz na kvalitet ulja kod nas, gorivo i jos neke faktore, ja nikad ne bih duze od 10 ili 15000 km, zavisno da li je PS ili sinteticko ulje. 

 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Na e46 je podeseno na xy broj kilometara i na xy broj potrosenih litara dizela (u mom slucaju). Ja sam to smanjio da otprilike bude 12000 normalne voznje ili 10.000 po gradu (racunajuci da ce u gradu da trosi 8l/100km). Za e46 moze preko bmwscanner-a da se uradi ova zavrzlama. Otprilike radi posao ;) 

Link to post
Share on other sites
15 hours ago, smg said:

Na e46 je podeseno na xy broj kilometara i na xy broj potrosenih litara dizela (u mom slucaju). Ja sam to smanjio da otprilike bude 12000 normalne voznje ili 10.000 po gradu (racunajuci da ce u gradu da trosi 8l/100km). Za e46 moze preko bmwscanner-a da se uradi ova zavrzlama. Otprilike radi posao ;) 

Pa onda mu otprilike to sa potrosenim gorivom dodje na isto. Tj. potrosnja jednako broj radnih sati. Vrv on ima u sebi neki algoritam kako izracunava, ali ko vise vozi u gradksim uslovima (stani-kreni) i sl, trebalo bi da smanji ibterval zamene za 30%. Takodje, kome je motor opterecen stilom voznje ili cesto vuce teret, prikolicu i sl, takodje da smanji za 30% od propisanog intervala. U svakom slucaju, sve preko 10-12.000 km za PS i 15-18.000 za Sint je za mene previse s obzirom na kvalitet ulja i goriva kod nas.

Link to post
Share on other sites

Meni stoji 22000 ili 25000 kad zamenim ulje zaboravio sam, auto smanjuje za po 50km cim je ostrija voznja na svakom paljenju onako sledeceg dana, a sto ga vise kidao skine lepo to. Tako da mislim da kod e46 ne gleda po km vec po radnim satima sa iskoriscenim gorivom i sl, uglavnom mislim da izvlaci vrednosti iz vise parametara i time to odredjuje.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
1 hour ago, Daniel98 said:

Pozdrav.Za 110kw e46,koje biste ulje uzeli:

Motul

Liqui moly

Mobil?

Izmedju navedena tri proizvodjača bih izabrao Motul, ali neces pogresiti ni sa ostala dva. Proizvodjac je preporucivao Castrol, a sada Shell, to naravno ne znaci nista preterano...

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...