Obrtaji motora


Recommended Posts

Pozdrav, desi mi se nekad rijetko da mi kad vozim po gradu i izbacim u ler obrtaj motora stanu na 600 i poslje par sekundi  padne na 500 i vrati se na 600, to mi se desava veoma rijetko ali sam upratio obicno mi ovako stoji na leru , dali je to nesto sa strujom gorivom ?? ili pak nista :) samo od sebe zaplese. Hvala

 

20190219-183225.jpg

 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Protokomer nekad voli da se poigra tako kad je malo prljav, ne utice jos uvek ni na motor niti ista nego eto dok radi grejanje i sve malo oscilira nista strasno. Vozi i ne misli :D

Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, Mirsad said:

OK . Hvala a sta je protokomer , i gdje se nalazi ? 

Uglavnom ga mozes locirati kod filtera za vazduh, ima dzek na sebi,  i kao patron ulazi u samu cev. Sve zavisi da li je benzin ili dizel pa cemo ti lakse pomoci, inace on govori racunaru tj ecu jedinici grubo receno koliko vazduha ulazi u motor pa onda komp moze pomoci diznama da odrede koliko goriva ide da bi se dobila odgovarajuca smesa u komori za sagorevanje tj cilindru. Tako da mnogo utice na sam rad motora, obrtaje dal osciliraju, vucu motora i jos dosta toga. Cesto se zaprlja pa malo zeza, imas posebne hemikalije za ciscenje, ne moze bilo cim, i nemoj dirati zice na njemu i sl kontakt ne sme biti osim spreja koji iza sebe ne ostavlja tragove. :) Pogledaj malo po YT bice ti daleko jasnije.

Link to post
Share on other sites

Pa neko zove MAF, da identicno se cisti, izvadi se iz uloska onog i sprejem ga iscistis osusi se za 10 15min, i bude milina. Probaj svakako te nista ne kosta, a pozeljno je po nekad malo ocististiti. U NS u kit komercu ima da se uzme sredstvo bas za njega mislim da je 520.00 i radi posao skroz dobro :)

Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, NikNS said:

Pa neko zove MAF, da identicno se cisti, izvadi se iz uloska onog i sprejem ga iscistis osusi se za 10 15min, i bude milina. Probaj svakako te nista ne kosta, a pozeljno je po nekad malo ocististiti. U NS u kit komercu ima da se uzme sredstvo bas za njega mislim da je 520.00 i radi posao skroz dobro :)

? SPREJ ZA ČIŠĆENJE PROTOKOMJERA

 

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
Quote

 Danas sam najzad naso vremena da skinem oklopac i vidim MAF , nasao sam ga u njemu je originalni BOSCH  ima datum 2004 kad je i auto kupljno  nije nikad mijenjan, jedina je mana sto ga kompletnog moram izvadit tj. sve moram skinuti ne moze se samo on izvuci* sad me interesuje dali kad sve uradim ocistim treba na dijagnostici sta podesavati ? ili se on sam namjeti  ilo ako stavim nov dali ga treba prijavljivati ! ima bmw scanner dijagnostiku. hvala na odgovoru.

 

Link to post
Share on other sites
 Danas sam najzad naso vremena da skinem oklopac i vidim MAF , nasao sam ga u njemu je originalni BOSCH  ima datum 2004 kad je i auto kupljno  nije nikad mijenjan, jedina je mana sto ga kompletnog moram izvadit tj. sve moram skinuti ne moze se samo on izvuci* sad me interesuje dali kad sve uradim ocistim treba na dijagnostici sta podesavati ? ili se on sam namjeti  ilo ako stavim nov dali ga treba prijavljivati ! ima bmw scanner dijagnostiku. hvala na odgovoru.
 
Nije potrebno, skines samo ulozak se izvuce bar je tako na 2.0 dizelu mislim da je i kod tebe isto ako ne imas odlicne video tutorijale na youtube, skines ostavis 15 minuta i vratis i to je to, osetices odmah ako je bio zaprljan mirniji rad motora i nekad se oseti povecanje preformansi jer motor dobija bolje vrednosti pa bolje iskoriscava gorivo. Jako je jednostavno a nece ti skoditi pogotovo ako nije do sad ciscen svakako je pozeljno. :)

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
12 hours ago, NikNS said:

 
Nije potrebno, skines samo ulozak se izvuce bar je tako na 2.0 dizelu mislim da je i kod tebe isto ako ne imas odlicne video tutorijale na youtube, skines ostavis 15 minuta i vratis i to je to, osetices odmah ako je bio zaprljan mirniji rad motora i nekad se oseti povecanje preformansi jer motor dobija bolje vrednosti pa bolje iskoriscava gorivo. Jako je jednostavno a nece ti skoditi pogotovo ako nije do sad ciscen svakako je pozeljno. :)

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 

Hvala na odgovoru , ne najgore je sto se kod boscha ne moze ulozak izvaditi izliven je no moram citav maf izvaditi pa onda osprejati :(

Link to post
Share on other sites
Hvala na odgovoru , ne najgore je sto se kod boscha ne moze ulozak izvaditi izliven je no moram citav maf izvaditi pa onda osprejati [emoji20]
Moguce, kod mene je bio pierburg pa je bilo lako

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Ja msm da moze ali ako mora skidaj brate. I drugo gotovo sam siguran da taj protokomer vise ne valja. Imaju oni neke svoje vrednosti i neke radne sate, koji su odavno opali pretpostavljam. A meni je licno bolje auto radio sa Bosch ovim protokomerom. 

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Pitanje kako mogu ocitati stanje PROTOKOMERA (maf) ima bmw scaner dali mogu sa njime ?kolike trebaju biti postavke ako je ok ili ako brljavi. hvala na pomoci.

Link to post
Share on other sites
Pitanje kako mogu ocitati stanje PROTOKOMERA (maf) ima bmw scaner dali mogu sa njime ?kolike trebaju biti postavke ako je ok ili ako brljavi. hvala na pomoci.
Treba da moze. Izmedju 900 i 1050 treba da su vrednosti. Na VW grupaciji ide i po 1200... moj auto je citao od 350 do 650 sa losim jer tolko ce motor sam povuci pa neka te to ne zavara. Znaci juris cifru od 900. Javi sta si napravio

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, NikNS said:

Treba da moze. Izmedju 900 i 1050 treba da su vrednosti. Na VW grupaciji ide i po 1200... moj auto je citao od 350 do 650 sa losim jer tolko ce motor sam povuci pa neka te to ne zavara. Znaci juris cifru od 900. Javi sta si napravio

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 

Nije bas tacno za vrednosti, nesto si pobrkao

Link to post
Share on other sites
Nije bas tacno za vrednosti, nesto si pobrkao
Pa tako mi je pojednostavnio ovaj momak sa kojim sam radio dijagnostiku, pokazao mi je taj neki broj da gledamo e sad mozda je ili do dijagnostike da cita neke druge vrednosti ili sam pobrkao ali znam da je bilo nesto slicno i bilo je jasno da je protokomer crko

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Ako gledas na leru, bitno je jako da li je egr zatvoren. Ako jeste pokazivace duplo vece vrednosti nego sto treba da budu. Javicu ujutru koje su vrednosti, ali nisu te. Cime ste citali?

Link to post
Share on other sites

Ne moze brate, live data - ujedno i maf mozes icitati sa bmw inpom. Meni je egr otvoren i ugasen i pokazuje tj lazira neku ogromnu vrednost maf a, kao da je crkao a nije :D

Od 0 do 500 meni je 500 :D

https://photos.app.goo.gl/VGn5fmecSYgkVN9u6

sto znaci ako ti je egr u redu, prikacis inpu i iscitas. Ako je ispod 500, npr 100, 200 ok je ako je blizu 500 znaci da je pri kraju. Neka me neko ispravi ako gresim ?

Link to post
Share on other sites

super vidio sma da i bmw sccaner ima na DME  live data  i ima air mas nesto mijeri pa me intersuje vrijednosti  MAF kad imas ERG kao kod mene , koliko mora minimalno -maximalno da ocitava kad je ispravan . Hvala 

 

air-mas.jpg

Link to post
Share on other sites
15 hours ago, ilovebigasses said:

Ne moze brate, live data - ujedno i maf mozes icitati sa bmw inpom. Meni je egr otvoren i ugasen i pokazuje tj lazira neku ogromnu vrednost maf a, kao da je crkao a nije :D

Od 0 do 500 meni je 500 :D

https://photos.app.goo.gl/VGn5fmecSYgkVN9u6

sto znaci ako ti je egr u redu, prikacis inpu i iscitas. Ako je ispod 500, npr 100, 200 ok je ako je blizu 500 znaci da je pri kraju. Neka me neko ispravi ako gresim ?

Nisam gledao na mom, ali normalno je 250 na leru, a oko 400-500 sa zatvorenim egrom koliko me secanje sluzi. Jer na leru nema reciklazu izduvnuh gasova i mnogo vise vazduha prolazi kroz protokomer.

Link to post
Share on other sites