BMW E34 M50B20, par pitanja


Recommended Posts

Pozdrav, imam BMW e34, 1993, M50B20 je motor sa plinom. 
Imam par problema pa bi molio odgovor.
- Kazaljka od goriva se cudno ponasa, bio sam na rezervi i ostao bez goriva, mojom greskom posto je bas dugo bio na rezervi, a kad sam ga kupio nisam ni sipao, posto ima sekvent plin pa malo mora da radi dok ne prebaci na plin, e sada kada sam ostao bez goriva sipao sam 20l i ugasila se rezerva sve normalno je kazaljka stojala na otprilike 20 l, onda sutradan kad sam ga upalio i to sve kazaljka od goriva je pala ispod 20l, i tako kada ga ostavim par sati i ponovo upalim, kazaljka se vrati na 20l i tako je par dana radilo (recimo pre 10tak dana aam sipao 20l benzina), vozio sam ga mozda 40tak km na benzin, posto sam se malo i manijacio na benzinu ali posle toga kazaljka je stojala normalno na 17 l otprilike, i juce odjednom mi kazaljka blizu rezerve, ona jos ne svetli ali imam osecaj kao da je potroseno 10l benzina, al u tom periodu nisam vozio na benzin, na benzin sam ga vozio pre par dana i tad je pokazivao ok, al sad je odjednom palo blizu rezerve koja jos ne svetli, na benzinu mi radi samo kada ga upalim i to ga drzim u leru 2-3 minuta pa onda krenem da vozim ne napravim ni 1km on prebaci na plin. Da li me zeza kazaljka ili je ipak nesto drugo? I zanima me kolika je rezerva?

- Drugo pitanje, koliko ide tecnosti u motor, pre par dana sam primetio da mi duva hladno i video da nema tecnosto, sipao sam otprilike 3l vode i dobio sam grejanje, ali je problem sto ona konzola koja greje/hladi ljude na zadnjoj klupi je popudela, napred mi duva topao vazduh a nazad duva hladno da se zaledis, auto nema klimu. A pre nego sam dobio hladan vazduh svuda tamo nazad je duvalo toplo, sad posle ozracivanja tamo duva hladno. 

- Sta mi znaci dugme sa pahuljom, predpostsvicu klima ali auto nema klimu, ne verujem da je ikad i imao.

- Da li preporucujete da se ubaci elektricni, redovan ventilator ili ipak visko, posto mi je visko trenutno fiksiran i vrti se u skladu sa obrtajima motors, moram da ga zamenim al negde sam citao da oduzima 3-10 konja visko?

 

Link to post
Share on other sites

Sto se tice kazaljke, hoce cesto da varirqa kada imas malo benzina, ne pokazuje bas bas precizno ako imas 12l npr, plovak ne stoji bas idealno zbog godina itd... Rezrva je otprilike na 10l, taqda se pali lampica. Gledaj da uvek imas barem 20 lit u rezevoaru, jer benzinska pumpa stoji u njemu i hladi se upravo benzinom, ako cesto ostajes bez goriva, pumpa radi, nema sta da je hladi i ubrzo ce da strada, zato najbolje da uvek imas 20lit u rez ili vise. Npr dosipaj benzin na svako trece sipanje plina, tako aj radim. 

U motor staje oko 10,5 lit tecnosti ako nemas klimu. Kada je hladan, na prelivnoj boci pored hladnjaka mora da bude tecnost na oznaci KALT ili malko ispod toga, ali nikako preko, da ne bi bio previsok pritisak. Izduv vazduha u kabini funkcionise tako sto topao vazduh duva u noge i gore u staklo, a na srednjim izduvima ide samo hladan vazduh. Zato ziumi na komandama zatvori te srednje izduve ili barem smanji prilicno, a otvori da duva dole i gore. To pozadi ce automatski biti zatvoreno. 

Dugme sa pahuljom jeste prekidac klime. Ako kazes da auto nema kliomu, moguce da je neko ubacio konzolu auta sa klimom, mada ne znam kako je prevezao, ali svakako onda to dugme vrv nema nikakvu funkciju. Da li je auto imao klimu mozes da proveris preko VIN broja automobila, imas na sajtovima pa ce ti izlistati opremu koju je imao fabricki. 

Sto se tice viska, najbolje onako kako je konstruktor predvideo, a ato je upravo ispravan visko ventilator. Imas nove solidne vec od 30 evra pa navise. Nemoj se sa tim igrati, ugradi to, to je vitalan deo za celokupno hladjenje i rad motora. Posledice mogu biti katastrofalne. 

Link to post
Share on other sites

Sto se tice tecnosti verovatno ima dovoljno posto mi je pre par dana tj vozim ga od kraja Januara i uvek mi je relativno brzo dizao temperaturu i uvek je bio na pola (imam karton na hladnjaku zbog fiksiranog viska) i sad primetim da duva hladno svuda i vidim da nema vode i dosuo ssm kao sto sam rekao bar 3l, sad temperatura ide lagano, ali me zanima evo jutros mi je prebacio na plin pa vratio na benzin i tako dva tri puta i onda je bilo normalno. 

 

Sto se tice grejanja ja grejanje sad imam, i u sredini( iznad radia) i tamo kod soferke i sa strane u vratima ali hladan vazduh duva dole kod rucne sto ide na zadnja sedista po sredini auta, tamo moze da se otvara i zatvara ali tu duva leden vazduh, a znam da je pre nedelju dve duvao topao tu.

 

Sto se tice dugmeta nema funkciju verovatno ali imam dugne koje onako se vrti u krug kao, to je valjda da vazduh kruzi u kabini ali ni to dugme nema funkciju jer kad ga pritisnem odma se vrati ne osetim nikakav "prekidac".

 

Visko imam nov sam uzeo, oko 30e malo jace mozda, ali nemam usmerivac sto se kaci na hladnjak posto je visko fiksiran, verovatno je slomio taj usmerivac predhodnom vlasniku a ne znam gde da uzmem taj usmerivac, svuda trazim niko ga nema. 

Link to post
Share on other sites