BMW Pedestrian protection system


Recommended Posts

Ovaj sistem je sada obavezan na svim novim autima, a BMW je pocheo da ga ugradjuje kao opcionu opremu vec od 2010 na F serijama.

Ovo je jedini dodatna oprema koju ne zhelite da imate na autu, vjerujte mi :D , na nesrecu ja sam je imao. FA kod od ovog sistema je 8TH. 

Dizajniran je tako da kad auto osjeti udarac u pjeshaka, aktivira pirotehniku pod haubom, unishti sharke, i aktivira plinske amortizere koji izbace haubu nekih 20cm uvis, da bi amortizovala pad pjeshaka na haubu, i tako mu smanjila povrede. U teoriji lijepo zvuchi, ali u praksi se aktivira za sve i svashta.

A kad se aktivira, svi elementi su za jednokratnu upotrebu, ukljuchujuci i senzore sistema.

Imao sam nesrecu da sam udario u psa, skoro sam stao, ishao sam polako, psu nije bilo nishta, nastavio je da trchi, nikakve shtete na autu nisam imao, ali mi se aktivirao ovaj sistem. Chitao sam  na stranim forumima, jednom se aktivirao kad je udario machku, a dvojici kad su naletili na udarne rupe.

Meni su trazhili 1300 EUR u BMW servisu za popravku, odluchio sam da nisam ovca i da pokusham da deinstaliram taj sistem sam. 

Jedini stvarni troshak su unishteni sharafi koji drzhe sharke i BMW prodaje set za "reparaciju" toga i koshta oko 90EUR na eBayu. To sam kupio i promijenio, poslije toga haubu mozhete normalno da zatvarate, ali vam ostaje greshka na sistemu "Pedestrian protection system error". Morate da odspojite svu pirotehniku pod haubom (na 4 mesta kod mene na 6ici), to je lako dostupno, i onda imate igranku da morate da skinete prednji branik i odspojite optichki senzor deformacije (na 6ici nalazi se pod lijevim farom), i senzor akceleracije (na 6ici izmedju bubrega).

Poslije toga sa E-Sys programom morate da uradite VO coding, i da obrishete 8TH iz spiska opreme .

Zatim pochistite sve greshke sistema , ja sam koristio ISTA/D aka Rheingold za to, ali mozhete i sa bilo kojim softverom koji zna da pochisti greshke.

Nakon ovoga, greshka je ponishtena, nemate vishe ovaj sistem , i mozhete da se pochastite sa jednom ili vishe piva :D

Ko god nema dvije lijeve ruke, mozhe sve ovo da uradi sam :) 

Edited by mzex
Pravopisna greshka
Link to post
Share on other sites

Ma vjeruj mi, muka me natjerala :)

U principu mi je na autu sve uvijek fabrichko stanje, ali ovaj sistem je jako losh, i niko ti ne garantuje da nece opet da se aktivira kad naletish recimo na udarnu rupu.

Link to post
Share on other sites

Isto se desilo poznaniku na f10.

Iskocio mu pas iz nekog kanala,on zakoci,ali ga malo i zakaci branikom. Kerina otrci a njemu hauba "eksplodira". Auto na satu oko 10.000km,bukvalno nov. Cena vracanja svega oko 1100e...

Znam da je popizdeo i uradio u nekom servisu isto sto i ti.

Link to post
Share on other sites