Recommended Posts

Pozdrav svima,

Od januara ove godine vlasnik sam jednog veoma lepog primerka BMW-a E87 120i (N46 sa 150KS). Auto je uvezn iz CH. ima servisnu knjižicu do 2015 godine sa svim upisanim servisima. 

Od opreme ima dosta toga: idrive, fabričke xenone sa prskalicama, PDC pozadi, kožna sedišta crne boje, BBS felne 17-ice sa novim gumama... 

E sad, kako sam nenormalna picajzla što se tiče automobila, krenuo sam da sređujem stvari koje su bile falične:

1) Prednji branik je bio izgreban na levoj strani, sređeno kod proverenog farbara
2) Većina vijaka na prednjem braniku su bili rđavi, naručen set kod Stefanovića
3) Falila je zaptivka leve prskalice, naručena kod Stefanovića
4) Zamenjene su obloge pedala kvačila i kočnice
5) Zamenjena oba ogledala retrovizora, stari su bili plave boje što mi je iskreno bilo odvratno
6) Stari farovi su bili u očajnom stanju (pogrebani, par žabica i nosača popucalo i slično) / ispali su mi jeftino xenon farovi od E87 2008 godište te sam ih odmah uzeo
7) Zamenjen znak gepeka (uzet preko kupujemprodajem za 1300RSD)

Šta je još ostalo da se uradi:

1) Automobil NEMA tempomat (nisam mogao da verujem) / kupljen polovan ablender sa tempomatom, čekam da nadjem nekog ko može da mi aktivira isti dijagnostikom
2) Zeder ili igla + neki alarm (cca. 300€, vagam)
3) Rešenje problema sa PDC-om - iz nekog razloga ne radi, ne pojavljuje se nikakva greška niti izlazi slika na ekranu
4) Montaža prednjeg PDC-a (imam već izvučenu instalaciju) sa dugmetom za deaktiviranje
5) Montaža nove šoferke sa senzorom pošto ga postojeća nema 
6) Montaža elektrosklopivih retrovizora ako ih nadjem sa instalacijom
7) Poliranje kompletnog automobila
8 ) Rešenje problema sa xenon farovima / farovi su, kao što sam napomenuo, 2008 godište; čekam trafoe da stignu da ih probam, prstenovi se prvo upale pa onda ugase i izadje greška... ?

 

Za ove probleme ću otvarati redno teme, valjda uspem sve da rešim :D 

 

 

Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, andon94 said:

Jel misliš da vredi ugradnja Zedera u auto star 14 godina? Ja sam isto pre mesec dana uzeo 116i.

Ja mislim da vredi, ono sto zelis da sacuvas nije lose obezbediti :).

Ja vozim auto 2002go, i imam zeder. Dovoljna zastita da odbije amatere koji bi se iscimali da ugradu tako "mator" auto ;)

Link to post
Share on other sites

Ajd da odgovorim svima odjednom:

- zeder tj. mehaničku zaštitu ugradjujem u svaki auto koji imam; jednostavno, mirnije spavam i ne moram da brinem da li sam auto parkirao na osvetljenom mestu ili ne; ujedno, troškovi zaštite su mnogo mnogo manji od cene vozila (kakvo god da je) tako da... meni se isplati

- šoferka sa senzorom i sve ostalo pobrojano (dodatno) mi je samo hir... dal se isplati ili ne, nemam pojma

- farove sam našao kod dečka u Aleksincu, izašli su me mnogo manje nego u BG-u ili Šapcu (za auto star 15 godina traže 400€ za farove, ma nema šanse...)

 

A slike... biće uskoro, samo da završim poliranje i sređivanje :) :) :) 

Link to post
Share on other sites

Ista prica, mehanicka zastita u sve sto imam vozim. Ugradjivao sam na Golfa 3 na e30 na sve! Ne razmisljam onda. Oni profesionalci sto to skidaju za 5min ne gledaju matore krseve koje ja imam. A ovi manje profi kada vide predju samo dva parking mesta dalje kod onih sto misle da je bacanje para zastita za kola 10+god pa im odvezu i tu muku za 3min. Zato sto je vlasniku bilo "bacanje para" zastita za star auto.

Malo se raspitajte koja se kola najvise kradu. To su matora kola 10+ kojima cena ne prelazi 3-5000e

To za 2-3h vec bude rastureno u delove po nekim placevima uz ibarsku ili Sabac cuveni!

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, mzex said:

Evo ti uputstvo, korak po korak, retrofit cruise control na E87 http://mierzwin.com/bmw/how-to/E82 Cruise Control Retrofit.pdf

Zanemari shto pishe E82, uputstvo je validno za E87 takodje.

Druze, hvala za dokument, sve sam ja to već video i detaljno iščitao. Nije meni problem ugradnja već kodiranje pošto, jelte, nemam adekvatnu aparaturu za to. U ovlašćenom servisu mi traže 100€ samo za kodiranje što je preskupo...

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Evo slika nakon pranja:

IMG-3897.jpg

IMG-3899.jpg

IMG-3900.jpg

IMG-3901.jpg

IMG-3902.jpg

IMG-3903.jpg

 

Sad se dvoumim izmedju šape i zedera. Šapa system na sajtu ima neku akciju (šapa/klin+alarm cobra+obd) za 400€ pa čekam malo više informacija.

 

Od ostalog:

- poliranje i sredjivanje haube zakazano za sledeću nedelju
- poseta majstoru zakazana pred kraj meseca; jeste da su mali servis i neke sitnice odrađene tik pred kupovinu, bolje da ga kršten majstor pregleda i da budem siguran
- PDC nikako ne mogu da osposobim, jednostavno ne daje znake života
- naručene prednje i zadnje zavesice točkova kod Stefanovića, uskoro montaža
- volan/ručica i suknjica menjača/ručica i suknjica ručne kočnice najverovatnije idu kod Markova u NS na sređivanje
 

Molim predlog za normalnog elektroničara za BMW kog mogu da iscimam da mi aktivira neke stvari i proveri greške.


Hvala anapred :D

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Takkyy said:

- volan/ručica i suknjica menjača/ručica i suknjica ručne kočnice najverovatnije idu kod Markova u NS na sređivanje

Može li pojašnjenje ove stavke? Ko je Markov iz NS, tj. čime se konkretno bavi? Slutim da presvlači kožom delove, ali nisam načisto.

Ako može i neki kontakt, bio bih zahvalan.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Update

Kod Bate zamenjen antifriz komplet i jedno parče creva koje je podmuklo puštalo. Probali smo da osposobimo Angel Eyes ali bezuspešno, izgleda ću morati da kupim farove koji su 2005 godište 😭

Dodatno, auto komplet ispoliran, sad čeka vreme da se opere 🤩

 

Pitanje: može li neko da me uputi na temu ili mesto na netu odakle mogu da se skinu (ili kupe) mape za navigaciju CCC...? Probao sam da pretražujem ali bezuspešno...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Montirao originalne farove (ovi 2008 godiste idu u oglase za neke sitne pare). E sad, kako smo probavali na FRM modulu da prebacujemo pinove, izgleda nešto nije vraćeno kako treba.

Sve radi osim Angel Eyes... Da li mi neko može reći koji pinovi su za one odvojene konektore za angel eyes i na koja mesta idu na FRM?

Našao sam ovo ali ne znam šta je odavde angel eyes... https://www.bmwgm5.com/Footwell_Module_Connections.htm

 

Hvala unapred...

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Update radova:

- juče kod Bate zamenjen hladnjak koji je podmuklo puštao na račvi i zamenjen kpl. antifriz (Febi G11 plavi 3l i voda)
- na dijagnostici (pored famozne greške lambda sonde) izlazi i greška 009E3C PDC: acoustic generator, rear; e sad, pošto nismo imali vremena da se zezamo oko ovoga, rekoh da pitam ovde na forumu šta bi moglo da bude (Nikola kaže neki zvučnik... ?)
- montiran originalan držač za čašu (naručen kod Stefanovića)
- još se čekaju zadnje zavesice, montaža sledeće nedelje...


I tako, ide bez problema, ne troši mnogo 🤩

 

Link to post
Share on other sites

Nekih 60ak EUR, nemam račun sad kod sebe. Skida se cela centralna konzola (donji deo na kojoj je menjač, naslon i ručna), seče se prema papirnom šablonu koji se dobije i montira sa dva vijka sa donje strane... Nije komplikovano ali treba vremena (meni je trebalo oko 2h da sve skinem, s'tim što sam ja i usisavao komplet...).

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Takkyy said:


- na dijagnostici (pored famozne greške lambda sonde) izlazi i greška 009E3C PDC: acoustic generator, rear; e sad, pošto nismo imali vremena da se zezamo oko ovoga, rekoh da 

Ja bi onako laicki rekao da je ovo parking senzor ili "zvucnik parking senzora.

Edited by smg
Link to post
Share on other sites

Taj zvučnik i mene kopka... Skinuo juče nakon posla tapacir na parkingu ali nikako nisam mogao da ga lociram (a nisam nešto bio voljan da raskupusavam sve).

 

Videću sad za vikend kako stoje stvari pa ću ga naručiti kod Stefanovića ako je rikavela...

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Nastavak radova:

1) Kod Bate montiran tempomat (konacno), uzeo sam ablender koji ima i dugme za utomatske brisače za buduću montažu nove šoferke... Proban u gradu i na auto putu, radi perfektno...

IMG-5818.jpg

 

2) Sređeni parking senzori... jeste bio tweeter u problemu te smo prebacili instalaciju da se pištanje čuje preko zvučnika

IMG-5873.jpg

3) Očišćena smrdljiva lambda sonda ultrazvučno, greška i dalje stoji... ovde ne znam šta da radim, nova je oko 250€, mnogo mi to za parče kabla...

4) Montirano crno nebo sa crnim komponentama iz M verzije. Ovo nebo ima i svetlo iznad suncobrana, komplet centralu alarma sa senzorima, odvojena svetla pozadi... U sve ovo smo "metnuli" LED komplet kupljen sa... iz inostranstva🤣 Stavljene nove žabice na mestima gde su falile/popucale

IMG-5817.jpg

IMG-5820.jpg

IMG-5819.jpg

5) Našao kao novu zvučnu/toplotnu zaštitu na haubi, te je zamenjena stara koja je propala (na ovoj je sunđer netaknut)

6) Zamenjeni svi vijci na donjem delu branika i šusplehu (uzeti novi kod Stefanovića)

 

Staro nebo sive boje sa svim komponentama ide u oglase za 30€, ako nekom treba može i dogovor...

 

Od naknadnih radova sledi:

- montaža šoferke sa senzorom i prekidača za svetla sa pozicijom A (instalacija je postojeća, treba samo da se kodira)
- montaža fabričkog alarma, komponente skupljene, nema se vremena
- prednji parking senzori (ako uspem da ih nadjem)
- zavesice još nisu stigle, izgleda ih ne prave više ☹️

 

I tako... auto mi se sve više i više sviđa 😎

 

PS: verovatno sam prekoračio dozvoljen broj slika po postu, neka promene moderatori ili ću ja ako treba...

Link to post
Share on other sites