Recommended Posts

Pozdrav svim forumasima. Ja sam Milan iz Prokuplja. Imam 37 godina i zaljubljenik sam u sva BMW vozila jos od detinjstva. Do skoro nazalost nisam bio u prilici da vozim neka luksuzna vozila jer iskreno za to nije bilo finansijskih mogucnosti. Prvi BMW koji je bio u mom vlasnistvu do prosle godine bio je E34, 525 TD (to je bila lutka od automobila, sa opremom na kojoj mogu da mu pozavide i novija lux vozila). Pa posto se malo situacija promenila od prosle godine sam vlasnik X3 3.0d E83 sa motorom M57D30TU2 od 160 kw, sa 152000 km na satu (ako ne laze, mada je u dosta dobrom stanju i kupljen je od prvog vlasnika kod nas), automatski menjac koji za sada fercera stvarno dobro.
Ono sto su mane za sada, koriscen je kao gradski auto, a i sada ga zena i ja uglavnom vozimo po gradu, pa ima neke sitnije ogrebotine po limariji. Ispod usisne grane je sasvim malo pokazao ulje, verovatno od onih gumenih dihtunga na grani. Na dijagnostici pokazuje gresku za onaj AUC senzor, nece da zatvori klapne za kabinski prostor sam kada je cirkulacija vazduha na "auto".

Na zadnjem servisu zamenjeno ulje u motoru i svi filteri.

Postavlja se pitanje daljeg odrzavanja:

1) Da li i kada zameniti ulje u menjacu?

2) Zamena ulja u reduktoru i diferencijalima?

3) Kada zameniti plivajucu remenicu - preventivno (na jednom e60 (koji nije ni bio moj ???) mi se desilo da mi pukne u Burgasu, i dosao tako do Prokuplja, nisam ni video odmah...slepac...nego dobro se zavrsilo...?)

4) Ako ima neko neki pametan savet za ovaj tip vozila i motora, nekog dobrog majstora u Nisu ili okolini, ili bilo sta drugo sto bi mi bilo od pomoci bio bih mu zaista zahvalan...

Pozz

Milan

 

Link to post
Share on other sites

Ulje u menjaču (i odgovarajući filter) bi trebalo što pre da promeniš ako nikad nije menjano, naročito ako se dosta vozi u gradu. ZF (proizvođač tvoj menjača) preporučuje na 100-120.000km. Slično važi i za diff. Pusti to što BMW kaže Lifetime, tj. nikad, za njih je to 100.000km koliko važi garancija. 

Napomena: jako je važno da se koristi odgovarajuće, tj. preporučeno kvalitetno ulje i da se posao uradi besprekorno, postoji tačna procedura. Ako majstor to još nije nikad radio, ne daj mu da se uči na tvom autu.

 

 

Link to post
Share on other sites

Tako je, slazem se sa @Sigtran obavezno promeni filter i ulje u menjacu. Remenicu menjaj sto pre i sam znas sta se moze desiti, pozeljno je promeniti i ulje u reduktoru i diferencijalima. Taman proveriti i nutove kardana, velikog i malog. Oce, bar kod mene na X5 da se kratki kardan koji ulazi u reduktor pojede vremenom pa treba eto makar proveriti u kakvom je stanju. Ali kod mene je to bilo izrazeno jer auto ima 300.000 kod tebe bi to trebalo biti dobro. Iii u Nisu bese kolega sa foruma @leon63

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Nije lose po neki put otici i do majstora, sazna covek nesto novo o svom automobilu... [emoji23]
Danas bio kod jednog, ostavio ga da se radi zamajac i mastor mi kaze "o pa to je motor od 170kw"...ja ga pogledam pa ga ispravim "ma jok bre, 160kw (tako stoji u saobracajnoj)"...ali bi po njegovom...kaze noviji neki tip...drugacija geometrija turbine, aluminijski blok isl... + 10kw...
Nego poenta je kaze, na tim motorima je neophodno uraditi veliki servis, tj. zamenu lanaca i svega sto ide uz to...
[emoji23][emoji23][emoji23]
Bice ovo skupo planinarenje...

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
Vise konjica, manje novčića (u dzepu[emoji1787][emoji6][emoji12]), lanac, lanac, lanac...
Slazem se u potpunosti, ali sta je tu je...svaki merak ima cenu...
Nego ako se to jos ne cuje, malo ce da saceka...danas se radi mali servis, pa ce servis menjaca...pa redom...i zena ce me ostaviti uskoro...[emoji38][emoji38][emoji38]

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
Ima i ona stara otrcana - merak nema cenu[emoji846] tako da enjoy the ride!
Ma naravno...
Samo gasi i levi zmigavac!!!
[emoji106]

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...