Recommended Posts

Ljudi, da li je neko imao iskustva sa naplatom štete u saobraćajnoj nezgodi kada je protiv okrivljenog podneta krivična prijava?
Pre nekoliko meseci sam imao saobraćajku, u početku je informacija bila da ću pare dobiti kroz najkasnije mesec dana (u to vreme sam gledao neke automobile i između ostalog ovde se raspitivao), pa je u međuvremenu stigla informacija da je protiv okrivljenih podneta krivična prijava. Bio je lančani i bila su dvojica, jedan je udario u mene, pa se drugi zakucao u njega.
Kako je u pitanju krivična prijava predmet iz policije umesto u osiguranje otišao je u tužilastvo. I tamo stoji već 2-3 meseca i maltene da se ništa ne dešava.

Da li postoji neki mehanizam kojim mogu da ubrzam proces kod njih ili makar da isčupam tu dokumentaciju i prosledim osiguranju, pošto je van svake pameti da čekam toliko vremena da tužilastvo procesira tu dvojicu, a da pritom to nema nikakve veze sa naplatom moje štete? Bukvalno spise koje su dobili od policije potrebno je samo da proslede osiguranju i da se stvar reši, ništa od njih se ne čeka, a da je vezano ili bitno za osiguranje i moju naplatu. Jasno je ko je u mom slučaju kriv, odnosno od čijeg osiguranja naplaćujem štetu, ali oni naravno neće ništa da rade pošto nemaju baš nikakvu dokumentaciju od državnih organa.

Link to post
Share on other sites

Predmet iz tuzilastva bez problema moze da preuzme lice koje nije izazvalo saobracajnu nezgodu, bar sam ja na “Dobar dan i 200g kafe” dobio to bez reci i odneo u Viner Štediše. Nije proslo ni tri dana, legao je novac, manji od ocekivanog i realnog naravno.

Link to post
Share on other sites

Ja sam odmah na početku angažovao advokata, on je već jednom bio na sastanku sa zamenivom tužitelja koji vodi predmet, u utorak sledeći put ide ponovo, ali prvi put su ga odbili tako da ne očekujem ni drugi put neki uspeh. U svakom slučaju, moj plan je da idem u Mup da tražim papire, a ako ne dobijem onda ću i ja pokušati u tužilaštvu.

Link to post
Share on other sites
Ja sam odmah na početku angažovao advokata, on je već jednom bio na sastanku sa zamenivom tužitelja koji vodi predmet, u utorak sledeći put ide ponovo, ali prvi put su ga odbili tako da ne očekujem ni drugi put neki uspeh. U svakom slučaju, moj plan je da idem u Mup da tražim papire, a ako ne dobijem onda ću i ja pokušati u tužilaštvu.
Nemam info za to kako ces resiti verujem da je Nismo dovoljno rekao jer je imao nazalost iskustva. Drug mi radi u osiguranju tj radio je, momak mi sam kaze prva ponuda je ako prodje prodje, obavezno je da sugerisete advokatu da ne pristaje na prvu ponudu cak i na drugu jer su jako bezobrazni. U svakom slucaju verovatno covek i sam to zna i cim si ga unajmio resice ali Srbija je Srbija ne kontaju da tebi gori pod nogama. Nadam se da ces uspesno to resiti ako niko ne pomogne bar podeli sa nama kako si resio da ima za ubuduce.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, StunterSM said:

Kakve veze ima tuzilastvo, doboljan ti je uvidjaj koji policija odradi za sedam dana..

U mom slucaju policija je prosledila slucaj na vestacenje, jer se iz njihovog zapisnika nije mogla utvrditi krivica jednog od vozaca. Ukoliko je mup zavrsio posao, tj. utvrdio krivicu, nema prepreka da ti kao neko ko nije odgovoran za nezgodu dobijes sve papire i podneses kod OD zahtev za isplatu stete.

Link to post
Share on other sites

U njegovom slucaju je podneta samo krivicna zato sto je on verovatno nabacio kragnu a to se smatra kao teska povreda i ocekuje 1000 evrica :) U njegovom slucaju dovoljan mu je uvidjaj od policije, a za ostalo neka se terete i tuzakaju

Link to post
Share on other sites

Promenjen je zakon prošle godine, po novim propisima čak ni ja kao oštećeni nemam pravo na uvid u policijske spise. Policija dokumentaciju šalje elektronski osiguranju ukoliko je protiv okrivljenog podneta prekršajna, ili tužilaštvu ukoliko je podneta krivična prijava. Pravo na uvid u zapisnik imam tek nakon što stigne rešenje od osiguranja, pa ukoliko nisam zadovoljan i hoću da se žalim imam pravo da potražujem od policije kopiju zapisnika.
Tako mi je objašnjeno.

Link to post
Share on other sites

I ne nisam samo nabacio kragnu, devojka je bila sa mnom u kolima i ona je zapravo ta zbog koje smo morali da zovemo hitnu jer je osećaja posledice.

Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, bojanb said:

Promenjen je zakon prošle godine, po novim propisima čak ni ja kao oštećeni nemam pravo na uvid u policijske spise. Policija dokumentaciju šalje elektronski osiguranju ukoliko je protiv okrivljenog podneta prekršajna, ili tužilaštvu ukoliko je podneta krivična prijava. Pravo na uvid u zapisnik imam tek nakon što stigne rešenje od osiguranja, pa ukoliko nisam zadovoljan i hoću da se žalim imam pravo da potražujem od policije kopiju zapisnika.
Tako mi je objašnjeno.

To onda menja stvari, moj slucaj se resavao poslednjih meseci 2015.

Link to post
Share on other sites

A sto je ovaj fasovao krivicnu? Mora da je bio pijan. Jedino kad vozis pijan i izazoves nesrecu u kojoj ima povredjenih fasujes krivicnu inace prekrsajna. Ja sam 2003 dobio krivicnu, vozio pijan, slupao se, suvozac u drugom autu slomio mali prst na ruci. E sad ne znam koliko se zakon promenio. Tako me gadno raspalio sa puntom, istero mi je na e34 auspuh bukvalno 30cm. Iskrivio mi auto.

Link to post
Share on other sites

Pa ne znam, nisam imao uvid u zapisnik tako da nemam pojma šta tamo piše. Mogu samo da pretpostavljam. Krivična prijava je podneta protiv oba lika koji su bili iza mene, s tim što se ja naplaćujem od lika koji je udario direktno u mene (tj. bio predzadnji u koloni). Mada su bili procenitelji iz oba osiguranja, slikali su kola, a nakon nekog vremena ovi iz osiguranja poslednjeg lika u koloni poslali su advokatu dopis da oni smatraju da njihov osiguranik nije odgovoran za nastalu štetu na mom automobilu i da će slučaj opet razmotriti nakon dobijanja kompletne dokumentacije. To je bilo pre više od 2 meseca. Devojka je baš danas dobila info od advokata, osiguranje predzadnjeg vozila će joj isplatiti naknadu za povredu i pare treba da legnu početkom sledeće nedelje. To je izboksovano nešto preko reda pošto je bila putnik, a ne učesnik u sabraćaju pa kao nema potrebe da čeka toliko.

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, dredger said:

A sto je ovaj fasovao krivicnu? Mora da je bio pijan. Jedino kad vozis pijan i izazoves nesrecu u kojoj ima povredjenih fasujes krivicnu inace prekrsajna. Ja sam 2003 dobio krivicnu, vozio pijan, slupao se, suvozac u drugom autu slomio mali prst na ruci. E sad ne znam koliko se zakon promenio. Tako me gadno raspalio sa puntom, istero mi je na e34 auspuh bukvalno 30cm. Iskrivio mi auto.

Buraz, bilo je povredjenih, odma ide krivicna. Nisam jos pitao drugara, on je u policiji. Cim pitam javljam da li ovi tvoji ostre k...c ili je stvarno tako

Link to post
Share on other sites

Ako možeš pitaj drugara da li može da se izvuče i kopija dokumentacije, mogu lako da nabavim pod kojim je brojem zavedeno kod njih. Naravo, ne bih ostao dužan. ?

Link to post
Share on other sites

Update

Advokat je danas bio u tužilastvu, dobio je zapisnik, slike lica mesta i čini mi se da je rekao da je dobio i skicu. Fale izjave učesnika, krivična prijava i možda skica (sad ne mogu da se setim da li mi je rekao da je to dobio ali da mu to nisu dali). Na ostalo imamo pravo tek kad se postupak okonča. Pošto je ovaj što je udario direktno u mene osiguran u Dunavu, a ovaj što je bio poslednji u koloni u Đeneraliju, advokat će postali to što ima u Dunav. Kaže da su oni malo fleksibilniji i da postoji šansa da će izaći u susret, ali sa druge strane možda budu tražli i dodatna dokumenta. Kako mi je rekao iz priloženih dokumenata ne može čak ni da se vidi protiv kojih učesnika je podneta krivična prijava (iako mi to znamo, ali nigde ne piše crno na belo), tako da na ovima iz Dunava je odluka, mogu da urade sami veštačenje a mogu i da se pozovu na nedostatak dokumenata pa da se čekanje produži. 
Ono što znam je da bi za 20ak dana trebalo da dobijemo od njih odgovor, gajim neku tihu nadu da bi moglo da se završi konačno pošto su mimo nekih protokola pristali da isplate odštetu koju je pretrpela devojka koja je bila suvozač, pa se nadam da bi mogli moj predmet isto tako da završe. Svakako ih sleduje isplata odštete, samo je pitanje vremena.

Link to post
Share on other sites