Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

8 hours ago, Elvir said:

Crevo na usisniku vazduha. Po potrebi se valjda skida sa te grane dole. Zima/leto. 

Hvala na odgovoru.. Logicno je da je crevo na usisu, samo zna li neko čemu konkretno služi? Da znam da l da povezujem ili ne 😊

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Rajko034 said:

Hvala na odgovoru.. Logicno je da je crevo na usisu, samo zna li neko čemu konkretno služi? Da znam da l da povezujem ili ne 😊

Preko tog creva se usisava topli vazduh sa izduvne grane i bitno je da je nataknuto na kuciste filtera vazduha kada je zima. Leti i ne toliko. 

To crevo mozes videti i na svim autima sa classic karburator sistemom.

Link to post
Share on other sites
On 8/11/2019 at 12:49 PM, Elvir said:

Nista bas toliko neobicno. Auto je jedan od poslednjih primeraka s kraja1987 godine pre restajling modela sa M40 motorima. M10 motori su u tom periodu nosili oznaku M10B18 a mogli su biti u 316i verziji.

Ipak ovaj auto buni jer kada se ukuca sasija u Parts fan izbacuje da je kupe. :S

 

Ne postoji coupe u e30. 2 ili 4 vrata. A m10 u siroki stop nije redovna pojava. Kao sto nije 325i ali 2.7 sa 190ks (ne super eta). 

Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, Sasquatch said:

Ne postoji coupe u e30. 2 ili 4 vrata. A m10 u siroki stop nije redovna pojava. Kao sto nije 325i ali 2.7 sa 190ks (ne super eta). 

Prema tom broju sasije auto bi "trebao" da bude coupe, odnosno treba da ima dvoje vrata. Takodje, motor treba da bude novije generacije, isto M10 samo sa direktnim ubrzigavanjem/jetronic.

Edited by Elvir
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Imam problem sa hlađenjem. Zamenio sam termostat i od tad mi neki put drži izmedju 1/4 i 1/2 kazaljke, pa neki put prebaci pola čak ode i do 3/4, pa padne i tako u krug.. Otvori termostat na vreme, bar mi se tako čini.. Kontam po grejanju kabine da ga zeza nešto, čas ima grejamja čas ne. Zna li neko kako ozračiti m10 motor, koliko sam skapirao nema ventil za ozračivanje već se mora preko čepa na hladnjaku, pa ako neko zna proceduru kako, bio bih mu zahvalan. Ili neki drugi problem da može biti 🍺

Edited by Rajko034
Dopuna infomacijama
Link to post
Share on other sites
On 11/13/2019 at 10:29 PM, Rajko034 said:

Imam problem sa hlađenjem. Zamenio sam termostat i od tad mi neki put drži izmedju 1/4 i 1/2 kazaljke, pa neki put prebaci pola čak ode i do 3/4, pa padne i tako u krug.. Otvori termostat na vreme, bar mi se tako čini.. Kontam po grejanju kabine da ga zeza nešto, čas ima grejamja čas ne. Zna li neko kako ozračiti m10 motor, koliko sam skapirao nema ventil za ozračivanje već se mora preko čepa na hladnjaku, pa ako neko zna proceduru kako, bio bih mu zahvalan. Ili neki drugi problem da može biti 🍺

Velika verovatnoca da nije pravilno ozracen. Ako nemas iskustva oko ozracivanja, bolje teraj auto nekom iskusnom! Postoji mogucnost i da nije u redu cep hladnjaka. koji ne odrzava pravilno pritisak u sistemu. Nepravilan pritisak moze uticati i na temperaturu motora. Probaj da ga zamenis novim, pozeljno je da bude original! Ovo se odnosi ako se nastavi slican problem i posle pravilnog ozracivanja. Tvoj cep regulise 1,2 bara pritisak i trebao da bi da izgleda ovako :

s-l300.jpg

 

Edited by Elvir
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Whats-App-Image-2020-03-16-at-18-55-41.j

Malo voznje posle radova, jer je blok bio prso, i otuda svi problemi sa hladjenjem. Ubacen je isto M10. 

Zamenjeno i ulje u difu i menjacu u toku ovih radova, vodena pumpa..

Hteo bih ubaciti obrtomer, a i predjena kilometraza na ovom satu mi je crkla. Nisam ispitao da li je sajla ili su zupcanici. Jurio bih da uzmem komplet tablu sa obrtomerom, sad kolika je razlika ukoliko bih uzeo od M40(ukoliko ne nadjem komplet ispravnu tablu od M10 kolika bi razlika u brojevima obrtaja i to, msm nije bas kao da mi je bas u potpunosti bitno al bih voleo da bude sto tacnije)? 

Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, Rajko034 said:

Whats-App-Image-2020-03-16-at-18-55-41.j

Malo voznje posle radova, jer je blok bio prso, i otuda svi problemi sa hladjenjem. Ubacen je isto M10. 

Zamenjeno i ulje u difu i menjacu u toku ovih radova, vodena pumpa..

Hteo bih ubaciti obrtomer, a i predjena kilometraza na ovom satu mi je crkla. Nisam ispitao da li je sajla ili su zupcanici. Jurio bih da uzmem komplet tablu sa obrtomerom, sad kolika je razlika ukoliko bih uzeo od M40(ukoliko ne nadjem komplet ispravnu tablu od M10 kolika bi razlika u brojevima obrtaja i to, msm nije bas kao da mi je bas u potpunosti bitno al bih voleo da bude sto tacnije)? 

Neke razlike postoje u cajgeru iz ranijih modela u odnosu na restajling model kome je pripadao M40. Mislim da eventualno probas pa da vidis kako se ponasa tokom voznje. 

Inace kod zamene motora moras znati da ako nisi ispratio procedure, mozes imati probleme na tehnickom pregledu zbog ovih aktuelnih zakona koji se primenjuju samo u Srbiji. 

Edited by Elvir
Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, Elvir said:

Neke razlike postoje u cajgeru iz ranijih modela u odnosu na restajling model kome je pripadao M40. Mislim da eventualno probas pa da vidis kako se ponasa tokom voznje. 

Inace kod zamene motora moras znati da ako nisi ispratio procedure, mozes imati probleme na tehnickom pregledu zbog ovih aktuelnih zakona koji se primenjuju samo u Srbiji. 

Raspitao sam se baš kod ovih sa tehničkog i rekoše da pošto je isti tip motora procedura je bez atesta.. Naravno uz poreklo samog motora, zbog toga i izganjah m10. 🤣

Znaci sat sa m40b18 bi odgovarao, to olakšava stvari. :D

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Rajko034 said:

Raspitao sam se baš kod ovih sa tehničkog i rekoše da pošto je isti tip motora procedura je bez atesta.. Naravno uz poreklo samog motora, zbog toga i izganjah m10. 🤣

 

Ne znam da li se u medjuvremnu nesto promenilo ali nije dovoljno da bude isti tip da bi ugradio, vec prema novom zakonu moras dostaviti i uverenje ovlasnjenog servisa da se taj agregat moze ugraditi u tu seriju vozila. Nakon toga, sa saobracajnom od vozila u kome je bio taj motor i uverenjem prebacujes podatke u MUP-u u novu saobracajnu. Problem je sto neki ovlasceni servisi ne izdaju vise ta uverenja, pogotovo ako nije ugradnja odradjena kod njih ali to onda nije ekonomski isplativo. 

Edited by Elvir
Link to post
Share on other sites

Pročitah svašta na tu temu, al sam baš proverio na tehničkom pregledu, gde mi rekoše ovako, sad se nadam iskreno da neće biti nekih dodatnih peripetija, al Bože moj, kakav je zakon 🤦‍♂️

Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Elvir said:

Ne znam da li se u medjuvremnu nesto promenilo ali nije dovoljno da bude isti tip da bi ugradio, vec prema novom zakonu moras dostaviti i uverenje ovlasnjenog servisa da se taj agregat moze ugraditi u tu seriju vozila. Nakon toga, sa saobracajnom od vozila u kome je bio taj motor i uverenjem prebacujes podatke u MUP-u u novu saobracajnu. Problem je sto neki ovlasceni servisi ne izdaju vise ta uverenja, pogotovo ako nije ugradnja odradjena kod njih ali to onda nije ekonomski isplativo. 

Ako ugradjujes isti tip i kubikazu kao sto je bilo, samo poreklo motora. Mozes domaci sa izvodom iz saobracajne, ili stranca da carinis. Postoje razradjene seme. Problem je ako hoces drugi tip i drugu kubikazu, onda si u problemu jer ti traze potrvdu proizvodjaca koju ne mozes da dobijes (konkretno kod BMW-a). Mnogi su izgubili zivce na ovome.

Link to post
Share on other sites

99% sam ubedjen da je ta kocka bila u Zr pre jedno 15 godina, vozio je neki poslasticar. Zapamtio sam tu zadnju klupu sa naslonima za glavu, retkost na kocki. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Hvala na savetu @Elvir.

Jedna dilema oko obrtomera, probao sam jednu koja je navodno ispravna i ne dešava se ništa sa obrtomerom. Proverio signal na pinu 7 na plavom konektoru i uporedio sa onim sa bobine identični su. Ne znam da li obrtomer mora da dobije obradjeni signal sa kompa ili ide direkt sa bobine? 

Ili jednostavno je problem sa tablom, sa baterijama ili tako nešto.. 🤔

Link to post
Share on other sites