Da li se menja ulje u manuelnom menjacu kod BMWa?


Recommended Posts

Sto razlicitih teorija sam procitao, niko precizno da kaze.

Jedni kazu da je potrebno zameniti ulje u menjacu, drugi kazu nikako jer ulje traje dokle traje menjac,.

Kakva su vasa iskustva? Kakve su fabricke preporuke? Da li ste osetili razliku? 

Link to post
Share on other sites

Škoditi neće, pa nije zabranjeno.

Kada sam zvao Radulović, rekli su da tu vrstu servisa nemaju kao redovnu uslugu.

Ono što može loše da se desi je da šraf za ispust zapekne toliko da odvali zid menjača pri nasilnom odvrtanju. Tada se menja ceo menjač ;)

Ja svoje još nisam promenio, razmišljao sam više puta, odlučio se nisam.

Biće ovde komentara i da je "life time oil" napisano u smislu da Nemac nije predvideo da auto traje 20 godina, te da se mora samo doliti ako fali ulja.

Polovni menjači za E46 su oko 60 evra, za E87 ne znam, verovatno skuplji. Kad se uzme cena u obzir, pitanje je da li uopšte išta raditi s menjačem dok dobro radi. Kad krene da pravi probleme, već je kasno za zamenu ulja, a onda polovan i nije skupo rešenje.

Ništa rekao nisam, ali takvo je i pitanje i odgovor na njega ;)

Link to post
Share on other sites

Realno, zamena ulja barem svakih 150.000km (a i češće ako se dosta vozi u gradu) treba da se radi i ne može da škodi.

E sad, ako ide skroz glatko i nema baš nikakvih indikacija i najmanjeg problema ne bih "čačkao mečku" osim ako imaš iskusnog majstora koji ume da odradi posao kvalitetno sa kvalitetnim uljem, i da pritom pazi da ništa ne ošteti (kao u primeru što je spomenio pesimista). Zamena ulja je i dobra prilika da se proveri kakvo je to ulje koje se ispušta i da li na magnetu ima opiljaka.

Link to post
Share on other sites

Ljudi o kakvom vi "life time oil" pricate???? pa kola koja vozite su odavno za presu! Ali odavno. 😂

Naravno da se menja sve pa i to ulje! A taj tvoj iz 2006 je bio za zamenu ulja jos pre 10god...

A isto kada cujem tu varijantu "ne diraj nista dok ne pravi problem" jbt dobijem nervni slom... Pa kada pocne da pravi problem onda mu ne pomaze nikakva zamena ulja sve da ga nosis kod popa da ga osvesta.

jbt ljudi servisi se rade i zamena delova da nesto ne bi crklo. A ne kada crkne!

Sto menjate ulje u motoru?? Sto lepo ne cekate da krene da "zeza" ili kapiram da tom logikom idete kod zubara kada pocnete da se valjate od bolova posto su zubi kvarni....

jbt kakve sve gluposti necu procitati ovde. Pa da potegne neko temu na zenskom forumu ana.rs sa pitanjem da li da promenim ulje u menjacu garantujem da bi 80% zena reklo da treba odmah! 🤣

Edited by marko13
Link to post
Share on other sites

Ja imam nameru da zamenim komplet ulje na kocki. Manuelni je menjac ali prema stikeru na zvonu menjaca, ide ATF ulje. Pre vise od 5 godina sam dolio nekih 0,5 litara odnosno toliko je i falilio. Nikada nisam problema sa menjacem ali ipak bih istresao ulje i komplet  zamenio. E sad, tu nastaje problem :  Donji sraf za istresanje ulja je zapekao  i ne moze se odvrnuti. Da li postoji mogucnost da se sa nekom pumpom za izvlacenje ulja, "izvuce" ulje kroz gornji sraf koji se lako odvrce ?

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, marko13 said:

Ljudi o kakvom vi "life time oil" pricate???? pa kola koja vozite su odavno za presu! Ali odavno. 😂

Naravno da se menja sve pa i to ulje! A taj tvoj iz 2006 je bio za zamenu ulja jos pre 10god...

A isto kada cujem tu varijantu "ne diraj nista dok ne pravi problem" jbt dobijem nervni slom... Pa kada pocne da pravi problem onda mu ne pomaze nikakva zamena ulja sve da ga nosis kod popa da ga osvesta.

jbt ljudi servisi se rade i zamena delova da nesto ne bi crklo. A ne kada crkne!

Sto menjate ulje u motoru?? Sto lepo ne cekate da krene da "zeza" ili kapiram da tom logikom idete kod zubara kada pocnete da se valjate od bolova posto su zubi kvarni....

jbt kakve sve gluposti necu procitati ovde. Pa da potegne neko temu na zenskom forumu ana.rs sa pitanjem da li da promenim ulje u menjacu garantujem da bi 80% zena reklo da treba odmah! 🤣

Hvala na iscrpnom odgovoru. Zato sam i otvorio ovu temu =]

Voleo bih sto vise iskustava da ljudi podele.

Edited by njegovawisost
Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Elvir said:

Ja imam nameru da zamenim komplet ulje na kocki. Manuelni je menjac ali prema stikeru na zvonu menjaca, ide ATF ulje. Pre vise od 5 godina sam dolio nekih 0,5 litara odnosno toliko je i falilio. Nikada nisam problema sa menjacem ali ipak bih istresao ulje i komplet  zamenio. E sad, tu nastaje problem :  Donji sraf za istresanje ulja je zapekao  i ne moze se odvrnuti. Da li postoji mogucnost da se sa nekom pumpom za izvlacenje ulja, "izvuce" ulje kroz gornji sraf koji se lako odvrce ?

Sve i da gurnes neko savitljivo crevo nece pokupiti sve i sto je najvaznije nece pokupiti ono najgore, mulji i opljke koji su na dnu i zakaceni za taj sraf dole.

Probaj ako je ikako moguce da ga odvrnes, da naprskate necim ili kako god... Pa na kraju krajeva kljuc, poluga pa sta ti bog da!

Ali generalno ljudi, kada kupite kola i imate nameru da ih vozite a ne preprodajete ono sto odmah racunate je zamena SVIH fluida.

Ulje motora, menjaca, kardana, kocnica i zamena antifriza. Onda posle sve ponovo za koju godinu.

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Elvir said:

E sad, tu nastaje problem :  Donji sraf za istresanje ulja je zapekao  i ne moze se odvrnuti. Da li postoji mogucnost da se sa nekom pumpom za izvlacenje ulja, "izvuce" ulje kroz gornji sraf koji se lako odvrce ?

Postoji: spreme se pare za drugi menjač (polovan) i pomoli bogu. Ako pri odvrtanju šrafa ne pukne dno menjača, odlazak u kafanu i pijanka do 100 evra. Ako pukne, tih 100-120 evra odu na polovan menjač i montažu.

Eto,sve je lako i moguće ;)

Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Desmo said:

E46 M47 6brz pre neki dan promenjeno al ne znam koje je majstor sipao. Pitacu ga danas, cini mi se da malo teze ide u prvu i drugu. 215.000km

Menjao si zbog loseg saltanja u prvu ili drugu ili ti sad teze salta u prvu ili drugu posle promene? :D

Link to post
Share on other sites

Vidi malo provozaj ti to. A jedna od stvari koja je moguca da je omasena gradacija sto generalno nije smak sveta vec samo treba ulju vise da se zagreje odnosno lepse se ponasa kada je toplije.

Zimi zna da smara posto se duze greje ali nije smak sveta.

Link to post
Share on other sites

Provozao, isto se ponasa, probacu ujutru kad se ohladi. Ulje je Swag.

 

Jel imate neku preporuku sta da sipam?

Edited by Desmo
Link to post
Share on other sites

Evo moja preporuka da pogledas po katalogu ili okreni sutra mass company i reci koji auto, mozda broj sasije da ti vide po katalogu. Ja sam na Motul ulju u svemu od prilike od 2005/6 i prezadovoljan sam.

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Desmo said:

Provozao, isto se ponasa, probacu ujutru kad se ohladi. Ulje je Swag.

 

Jel imate neku preporuku sta da sipam?

Verovatno si promasio gradaciju ulja. Proveri na nalepnici menjaca koje ulje tacno ide u njega, koji standard zahteva pa odaberi po tome neko od poznatijih ulja.

 

Link to post
Share on other sites