Poliranje i zaštita


Recommended Posts

Da li je neko negde profesionalno polirao svoje vozilo?

Koliko dugo rezultat poliranja (sjaj) ostaje?

Da li pri svakom takvom zahvatu strada (nestaje) deo sloja fabričkog laka?

Pogledao sam jedan Yt video i stvarno su vidljivi rezultati:

 

Koja je cena takve usluge?

Link to post
Share on other sites

Ja planiram da odradim pred zimu, tj za mesec dva. 

Razgovarao sam sa farbarom koji ce to da mi radi i pitao bas to za lak. 

 

On mi kaze bas suprotno, da poliranje stiti lak od spoljasnjih faktora, pogotovo zimi od snega, kise, soli... 

Link to post
Share on other sites

Ja nisam polirao svoj automobil ali znam ponesto.

Pristojno poliranje celog automobila ne moze biti ispod 200-300€ po meni. Naravno zavisi od velicine auta i stanja laka. Ako je lak u losem stanju i matirao treba vise materijala i vremena da bi se doslo do sjaja.

Trajanje zavisi od vlasnika vozila, uslova u kojima se vozi i zastite koja je nanesena posle poliranja. Ako isplorias auto kod najboljeg majstora na svetu i operes ga posle 5 dana sundjerom unistices sav novac i rad koji je ulozen.
Ili ga npr. Osusis sa jelenskom kozom koja nije dobra za lak jer sta god da je ostalo na laku jelenska ne moze da apsorbuje vec ,,vuce po laku" za razliku od mikrofiber krpa.

Imaju dve zastite i to su vosak i keramicka zastita. Vosak je jeftinija varijanta koja traje 15-30 dana lagano, a moze i vise. Kvalitetan tvrd vosak se moze kupiti od nekih 25€ i moze sluziti dosta nanosenja. Sa voskom prljavstina se teze lepi za lak i lakse se pere.

Keramicka zastita daje dosta bolju zastitu ali je i dosta skuplja. Ima ih ja mislim i od 60ak € pa navise. Komplikovanija je za nanosenje od voska ali se moze naneti i u kucnoj varijanti. Traje par godina uz dobro odrzavanje. Kao dodatna opcija posle poliranja je dosta skuplja. Mislim da je minimum 100€ ali i to je pitanje s obzirom na cenu keramike. Susenje kod keramike je zahtevnije jer je potrebno vise vremena nego kod voska (vosak se prebrise 15ak min posle nanosenja).

Neki proces poliranja je:
* Beskontaktno pranje
* Kontaktno pranje, sa detaljnim pranjem felni (zavisi od cene)
* Gliniranje laka (skidanje ,,zapeklih" materija iz laka)
*Susenje
* Poliranje (zavisi u koliko slojeva (imaju paste koje su ,,all in one" (jeftinija varijanta) ali detaljno poliranje se radi sa oko 3 vrste))
* Pranje automobila
* Nanosenje zastite


Pri svakom poliranju se skida odredjeni sloj laka i to zavisi od ostecenja. Dublja ostecenja zahtevaju i smirglanje pa samim tim i vece skidanje laka medjutim to nije toliki problem jer retko ko polira automobil a i majstori uglavnom znaju da procene debljinu ili da izmere alatom ukoliko ga imaju.

Ako sam gde pogresio neka neko ispravi, a nadam se da sam pomogao.
Znam da M polish iz BGa koristi Gyeon (top) proizvode i radi bas dobro (imaju stranicu na FB gde kace radove).

Link to post
Share on other sites

Bas tako je sve kao sto si napisao... 

Profi poliranje ide sa tri paste 3m

Prvo zeleni cep, to je neka univerzala. 

Posle ide plavi cep, finija pasta i bolji efekat. 

Na krajubide zuti cep, to je kao mleko za telo i sluzi da ukloni holograme kojibse vide posle poliranja gledajuci pod odredjnim uglovima. 

Link to post
Share on other sites

Tako je. Tri paste (gruba srednja i fina) imaju kao i par vrsta sundjera.
Npr:

* Obican sundjer (grubi, srednji i fini) najcesce se koristi i skida umerena ostecenja na laku
* Mikrofiber, koristi se za teza ostecenja laka
* Vuna, koristi se isto za teza ostecenja i ima nekoliko vrsta vune

Paste se uglavnom dele na grubu, srednju i finu kao sto ej napisao Miksa.

Gruba ,,reze" tj. skida lak, srednja pasta isto skida lak ali mnogo manje, izvlaci manje ogrebotine i priprema za zavrsnu pastu. Zavrsna uklanja holograme.


E sad sto se tice marke paste, koliko sam ja primetio u detailing svetu paste se menjaju i sve zavisi od godine do godine.
3M je kod nas najpoznatija pasta i najrasprostranjenija. Ne mogu da kazem koliko je dobra ali nije najbolja u zadnje vreme (ne kazem da je losa).

Sonax je veoma hvaljen u zadnje vreme koliko sam primetio (Cutmax veoma), Menzerna grubu pastu hvale takodje, tu su jos Meguiars paste (tesko se nalaze kod nas i uopste njihovi proizvodi iako su veoma poznati i kvalitetni), Gyeon paste, Farecla, Scholl itd.

@miksa plava se koristi za finis, a zuta je srednja pasta ako se dobro secam.

Link to post
Share on other sites