E46 N42 Crankshaft adaption inlet bank1


Recommended Posts

Hvala na odgovorima.

Naime ja se u ovo apsulutno ne razumijem. Prilicno dobro poznajem automehaniku ali iz vremena kad su auta imala karburatore.

Sve sto je novije od toga je za mene SPANSKO SELO ali pokusavam da malo povezem jedno s drugim.

Ako je bregasta pobjegla tako mnogo, zar lanac nebi morao biti podobro istegnut, zar nebi trebalo da se cuje lanac.

Motor je potpuno tih i radi najnormalnije. Nedavno sam isao na put preko 1000 km bez ikakvih problema.

Mislim da sva 4 cilindra rade sasvim dobro, to bih zasigurno primjetio u voznji.

Evo komplet sta kaze INPA:

http://prntscr.com/p3xieg

http://prntscr.com/p3xivd

http://prntscr.com/p3xj7o

http://prntscr.com/p3xjh2

Hvala

Link to post
Share on other sites

Nisam bas shvatio sta hoces da kazes.

Ako treba da bude 120, cemu onda uzvicnik. Jeli to znaci da je ovo OK.

I da, zaboravio sam napisati da INPA NE DAJE NIKAKVU GRESKU, osim stare za sezor nivoa ulja.

 

Link to post
Share on other sites

120 i 120.8 nije isto, imao si i 122.. Kad startujes motor, imas malo vremena da pogledas vanos intake actual position, mora da bude 120, dok ne pomeri ugao bregaste. 121 i 122 znaci da mu beži bregasta malo. 

Link to post
Share on other sites

A zasto mislite da je to GORCINA.

Normalno je da imas probleme s autom starim cca 20god i po cijenama po kojim mi placamo auta.

I ja imam probleme ali nisam osjetio GORCINU. Problemi koje ja imam ne uticu (bar do sada nisu) na voznju.

Istina je da su dijelovi za BMW skuplji od vecine drugih jeftinijih auta, ali je takodje istina i to da se BMW daleko manje kvari.

Ja ovog vozim vec treca godina, ima par problema ali oni nemaju uticaj na voznju. I mogu da ih nikad otklonim.

Ako bih bacio prostu racunicu, odrzavanje BMW-a je znatno jeftinije nego odrzavanje PEUGEOT daleko nize klase.

Jedini pravi problem koji sam ja dobio s ovim mojim N42 je taj sto sam imao namjeru da ugradim plin.

Time bi i potrosnja bila matematicki manja od potrosnjeosrednjeg dizela. Ali to opet nema veze s autom nego s drzavom.

Plin je poskupio skoro duplo. Sreca mi je jedino to sto bar nisam bacio pare za ugradnju plina.

 

Po meni je u svim ovim komentarima vezanim za BMW, jako bitno ne gubiti iz vida da vecina ljudi kupuje BMW radi njegovog IMENA.

Ljudi vole DUSU koju BMW ima. Vole da ga puknu po gasu i u tome uzivaju. To svakako ima i svoju cijenu.

Kupite BMW, vozite ga kao sto bi vozili GOLF DIESEL pa vidite koji auto ce duze da traje i koji ce manje da se kvari.

Vjerujem da mnogi nece ni povjerovati. Moj N42 je prije nekoliko dana isao na put oko 1000km.

Prosjecna potrosnja je ispod 7l. Moram da naglasim da mi se nije zurilo i vozio sam jako ekonomicno (citaj po propisima).

Link to post
Share on other sites

Povratak na temu.

Na osnovu odgovora ja sam shvatio da mi je vjerovatno lanac malo istegnut. (ne moze biti mnogo jer bi se cuo).

Zasto u INPI stoji onaj FAMOZNI UZVICNIK mi bas i nije jasno ali OK. TO JE TO.

To meni nije nikakav problem, mogu prosto da ga stavim na IGNORE.

 

Mene sad muci nesto drugo.

- crankshaft = radilica

- camshaft= bregasta

Istezanjem lanca, BREGASTE kasne u odnosu na RADILICU. (otvaraju i zatvaraju ventile za nijansu kasnije od normalnog).

Ako je istegnut lanac, to ce uticati na rad motora (vise ili manje) u zavisnosti od toga koliko je istegnut.

To potpuno shvatam, ali ne shvatam zasto bi INPA ili BMW dijagnosticirao problem na RADILICI.

Po meni (potpuno laicki) bi istegnut lanac trebao da se identifikuje kao problem na bregastim (CAMSHAFT)

a ne kao problem na radilici (CRANKSHAFT).

 

Po INPI, moj problem je RADILICA a ne BREGASTA.

Link to post
Share on other sites

Kolko se secam uzvicnik se pojavi kada vrednost ode van predefinisanog opsega. Recimo skala za air consumption ide do 20kh/h, na v8 motorima je to normalna vrednost dok je hladan a inpa izbacuje uzvicnik svejedno. Za tvoj konkretan slucaj ne znam, ali moguce je da su samo tupavo odredili skalu :)

Link to post
Share on other sites

Upravo to sam i ja htio da kazem. Ako se radi o istegnutisti lanca onda je samo INPA glupavo postavila UZVICNIK.

I pretpostavio sam i ja da su vrijednosti izvan definisanih pa zato stoji UZVICNIK.

Ali mi nekako UZVICNIK daje asocijaciju na nesto sto je OPASNO. A lanac koji se apsulutno ne cuje nikako (po meni) nije opasan.

Cak i kad pocne da se cuje nije opasan, nekad davno, kad lanac pocne da se cuje, prodazavao se spaner i tako se dobijalo da se lanac naspanuje i vise ne cuje. To svakako nije DOBRO rjesenje ali se dobijalo da auto bez zujanja vozis jos par godina.

Zamjena lanca je i tada a i sada poprilicno skup kvar i vjerujem da bi i vecina ljudi i dan danas ovo uradila da ne mijenja lanac.

Naznam kako danas izgledaju spaneri, ako nije nista bitno mijenjano, spaner se satoji od kucista, opruge i pinjona.

Ako se ispod opruge (prosto) ubaci sajba, time se opruga produzi i pojaca, time pinjon izlazi vise od predvidjenog i spanuje lanac vise od predvidjenog.

Prosto (privremeno) rjesenje za istegnut lanac. Ako je jos uvijek primjenljivo (a vjerujem da jeste).

Link to post
Share on other sites

Jos sam zaboravio da kazem, da nije rijedak slucaj da lanac pocne da se cuje cak i kad nije istegnut.

Prosto, ako je slab kvalitet opruge u spaneru, oruga oslabi i sabije se, time se lanac ne naspanuje dovoljno i pocne da se cuje.

Zamjenom spanera moze da se smanji ili potpuno ukine zujanje lanca a sajba ispod opruge taj problem resava za minut bez kupovine novog spanera.

Link to post
Share on other sites

hahaahahaha

To me ne pitaj. Pisao sam o tome i taj problem jos nisam rijesio.

Ja dosipam oko 1l na 1000km. S tim sto on to ne trosi nego gubi.

Nedavno sam pronasao gdje gubi (hladnjak ulja). To sam premostio i narucio od kineza nov hladnjak ali ga jos nisam dobio.

Medjutim, sad kad sam ga premostio, stavio sam posebnu posudu skuplja ulje koje izadje kroz hladnjak i ispostavilo se da to nije sve.

Jako malo ulja pusta na tom mjestu u odnosu na to koliko ja dosipam. Vjerovatno da i trosi nesto ali motor ne pusi, tako da vjerovatno jos negdje i gubi.

Ispraosam rashladni sistem tako sto sam u njega sipao deterdzent. Ali vidim da i dalje ima kapljica ulja u sistemu hladjenja.

Posto hljadnjak ulja nisam skinuo, neznam kako izgleda ispod. Mozda postoji mogucnost da ulje u sistem hladjenja probija kroz dihtung ispod hladnjaka ulja. To cu vidjeti tek kad dobijem hladnjak, neda mi se da sad skidam hladnjak kad cekam novi da stigne.

Link to post
Share on other sites

Da li postoji jos neko mjesto kroz koje bi mogao bacati motorno ulje u sistem hladjenja (osim hladnjaka za ulje).

Voda ne dolazi u ulje.

 

Kako je moguce da toliko ulje baci u sistem hladjenja a da je u sistemu hladjenja nivo tecnosti uvijek na normali.

Link to post
Share on other sites

E moj prijatelju, da je to tako, davno bi bilo rijeseno.

Prvo sam sipao casrol edge, pa sam nasao ovdje na forumu da je falsh.

Sad imam neko "high tronic 5-40" ...

Motor definitivno pusta ulja na hladnjaku za ulje, ali tu pusti 3-4 cl na 1000km. dok za to vrijeme potrosi oko 1L.

Posto sam isprao sistem za hladjene a vidim da i dalje ima ulja u njemu postoji mogucnost da jos uvijek baca ulje u sistem za hladenje ali i to je opet predaleko od kolicine koju trosi.

A postavlja se i realno pitanje?

Za preko 2 god otkako je kod mene, popio je recomo oko 30l ulja.

Da je sve bacio u sistem za hladjenje moralo bi ipak negdje da izadje, ranije je na autima bip iberlauf, sad to vise ne vidim.

A i da ima iberlauf, vidio bih bar jednom u 2 god naku baricu ulja i vode ispod auta a toga nema niti je bilo.

Vec vise od pola godine vozim bez one zastitne plastike ispod motora bas iz razloga da vidim ako nesto procuri.

Nikad ispod auta nije kanula ni kap nicega.

Zdrav razum govori jedino da najveci dio ulja ipak izgori u motoru, a zasto se ne vidi dim to je opet drugo pitanje????

Link to post
Share on other sites