Recommended Posts

Možda ću zvučati glupo ali moram da pitam jer me ovi španci ubjeđuju kako je to identično ulje,ovako naručio sam ulje online Castrol Edge 5w-30 za moj 525d f10 na kojem je na poleđini pisalo između ostalih marki BMW i takođe specifikacija BMW LL-04 dok na ovom koje je stiglo sve je isto sem što nedostaje ta bmw specifikacija. Prve dvije slike je ulje koje sam poručio a druge dvije od onog koje je stiglo. 

Screenshot-20190917-143113-de-autodoc-gm

Screenshot-20190917-143136-de-autodoc-gm

IMG-4a966fb7bb97124cdbab84f59ae7b537-V.j

IMG-0d46f7aa687cee04530eefdc38a978f7-V.j

 

Link to post
Share on other sites

koliko vidim na castrol sajtu vise nema LL04 standard pobrojan na uljima i to ni na jednom proizvodu. Moguce da je to jer Castrol vise ne proizvodi ulje za bmw, vec je to preuzeo Shell. Da li moze da skodi, ne znam. Ali ja da sam na tvom mestu uzeo bih da ima ispisan standard LL04. Mislim da je sklonjeno samo jer ih je bmw "zajebao", ne verujem da su menjali tehnologiju izrade ulja. 

Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, chevu1990 said:

koliko vidim na castrol sajtu vise nema LL04 standard pobrojan na uljima i to ni na jednom proizvodu. Moguce da je to jer Castrol vise ne proizvodi ulje za bmw, vec je to preuzeo Shell. Da li moze da skodi, ne znam. Ali ja da sam na tvom mestu uzeo bih da ima ispisan standard LL04. Mislim da je sklonjeno samo jer ih je bmw "zajebao", ne verujem da su menjali tehnologiju izrade ulja. 

I tako je bmw ubedio siroke narodne mase (citaj: debile) da je to najbolje ulje. Zapravo je klasu ispod Castrola, a ostalo je sve njihova politika i komercijalna prica.

Edited by Nismo
Link to post
Share on other sites

Čekajte jel to znači da sada nijedno castrol ulje sada nema tu oznaku za bmw? Meni je to malo čudno jer bez obzira da na partnerstvo mislim da bi trebala da postoji ipak specifikacija i strah me da mi je poslato pogrešno ulje jer sada vidim da čak i nije ista slika na prednjoj strani boce koje ću morati da vratim i da naravno platim troškove slanja... 

Link to post
Share on other sites

Djukic baš ovo si koristio bez bmw-ove specifikacije? 

Izvinjavam se ljudi možda sam dosadan ali uvijek sam bio perfekcionista po pitanju održavanja auta nikad nisam premašio 10000km između zamjena i takođe uvijek castrol sa specifikacijom I par auta su mi znala dogurati do pola miliona km. Koliko vidim može se naći u prodavnici castrol ulje isto 5w-30 sa bmw LL-04 oznakom nešto je malo skuplje od ovog online i zato mi nije jasno što su mi ovo poslali

Link to post
Share on other sites

Sada sam upoređivao sve do detalja specifikacije koje su pozadi i sve je identično sem što fali oznaka BMW LL-04 što znači da je vrlo moguća ova priča da bmw više ne sarađuje sa castrol om i da ga zato nema nazad

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, chevu1990 said:

koliko vidim na castrol sajtu vise nema LL04 standard pobrojan na uljima i to ni na jednom proizvodu. Moguce da je to jer Castrol vise ne proizvodi ulje za bmw, vec je to preuzeo Shell. Da li moze da skodi, ne znam. Ali ja da sam na tvom mestu uzeo bih da ima ispisan standard LL04. Mislim da je sklonjeno samo jer ih je bmw "zajebao", ne verujem da su menjali tehnologiju izrade ulja. 

https://www.castrol.com/en_au/australia/car-engine-oil/engine-oil-brands/castrol-magnatec-brand/magnatec-product-page/magnatec-stop-start-5w-30-c3.html

Radi se samo o marketingškom potezu u smislu da je BMW obustavio oficijalnu saradnju sa Castrolom. Sada je tu ulogu preuzeo Shell. 

Naravno da korisnici i dalje mogu da sipaju Castrol. LL4 specifikacija oznacava upotrebu ulja primarno u modernijim dizel motorima sa DPF filterima mada postoje preporuke i za benzince. Slicno kao sto Castrol proizvodi Long life 3 5w30 ulja sa 504 Vw/Audi oznakom, takodje predvidjeno za Vw/Audi vozila sa DPF filterom. Naravno da nece nista skoditi da se i to ulje  sipa i u BMW-a, bez obzira sto na poledjini flase pise "Samo za Vw".

Kod modernih turbo benzinaca je malo drugacija situacija jer ulja 0w20 gradacije sa specificnim oznaka polako postaju jedna od fabrickih preporuka i to u originalnim pakovanjima.  BMW oznaka je LL-14 a kao alteranativa ima ga u Motulu, mada jako retko.

 

Edited by Elvir
Link to post
Share on other sites

Ja sam sve do prosle godine kupovao iskljucivo bmw ulje

Onda mi rece lik, uzmi shell ista stvar isto ulje, uvoznik direkt, samo se presipa. 

Jeftinije 500din po litri. 8l = 4000din usteda. 

 

Poslusao sam ga i nemam nikakve zamerke, sve normalno kao i pre sa bmw flasicom

Link to post
Share on other sites

Ja godinama koristim shell ... ama bas nikakav problem nisam imao. Da buem iskren, nisam ni primetio razliku izmedju castrol vs shell.

Shell uzimam, jer imam rabat za bure ulja :D i kobajagi ga uzimam direkt od uvoznika.

E sad, vi sa novijim i ozbiljnijim masinama imate razloga da se brigate oko toga. Mi sa 15+ makinama ... pff, samo da nije zejtin :D

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, smg said:

Shell uzimam, jer imam rabat za bure ulja :D i kobajagi ga uzimam direkt od uvoznika.

Ko je uvoznik za Srbiju? I ja ga sipam pa bas da vidim na deklaraciji kad budem menjao jel "orginal" :) 

Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, marko84 said:

Ko je uvoznik za Srbiju? I ja ga sipam pa bas da vidim na deklaraciji kad budem menjao jel "orginal" :) 

Ne znam tacno (zato sam i napisao kobajagi). Ovi su "ovlasceni prodavci". Gutesa doo.

25 minutes ago, castor said:

@miksa, @smg

Koje tačno ulje sipate? Ja za sada nemam nikakvih zamjerki na originalno BMW/Shell ulje, ali ako je razlika 4000 dinara, a isto ulje u pitanju - nije za baciti...

Ja sipam HX7 10w-40 zadnjih 70k i za sada je sve ok. Istcem ga na nekih 10-12k (sada sam malo prebacio tih 12 k :( .. za jedno 300 - 500 km).

Link to post
Share on other sites

To ulje nema spec LL-04 jer za to treba da se da lova.  IMAs na netu spisak ulja koje je BMW odobrio. Svi ti approval-i se debelo placaju. To sto ga neko ulje nema oznaceno ne znaci da ne ispunjava standarde, ali sigurno znaci da nije htelo da plati approval ili sto je gora solucija, nije ispunilo standard zadat od strane BMW inzenjera. Ja bih ipakj sipao ulje koje ima oznacen LL -04 standard, narocito jer je na trzistu mnogo fals Castrola a i raznih pakovanja proizvcedenih ko zan gde. Zasto Castrol ne napise gde je proizvedena ta kantica? LL-04 standard imas i u gomili drugih jednako dobrih brendova a makar si siguran da nije fals i da zaista i ispunjava standard. Eto. Verovatno ni tom ulju (ako je originalno) nista nece faliti jer ispunjava slicne standarde za Porsche, Mercedes, Volvo itd...tu je to negde sve, ali bas zato sto nece da plate BMW approval, ni ja im ne bi platiuo onda to ulje. Sportski pozdrav! :)

 

Link to post
Share on other sites

Ništa, pošto kao što rekoh sve je potpuno identično kao kod ovog ulja na slici gdje ima bmw specifikacija I nakon konsultacije sa više mehaničara sipaćemo ovo koje imam pa ću ga zamjeniti opet nešto ranije na recimo 8000km čisto da budem miran

Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, danieldj said:

Ništa, pošto kao što rekoh sve je potpuno identično kao kod ovog ulja na slici gdje ima bmw specifikacija I nakon konsultacije sa više mehaničara sipaćemo ovo koje imam pa ću ga zamjeniti opet nešto ranije na recimo 8000km čisto da budem miran

Ja u svoj sipam ovaj 5-30 castrol  nema nikakvih problema ;) jos ga mijenjam svaka 24 mijeseca jer ne ispucam kilometrazu posto ima 2 auta :( 

Link to post
Share on other sites
36 minutes ago, Mirsad said:

Ja u svoj sipam ovaj 5-30 castrol  nema nikakvih problema ;) jos ga mijenjam svaka 24 mijeseca jer ne ispucam kilometrazu posto ima 2 auta :( 

Da ali na ovaj sto si stavio postoji specifikacija bmw LL-04 a na ovaj što ja imam je nema ali sem toga je sve identično 

Link to post
Share on other sites