Recommended Posts

  • 3 months later...
3 hours ago, DjordjeR said:

Da li gasenje i vadjenje dpf filtera moze na neki nacin da steti autu? Pitam jer se ne razumem.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

U sustini ne. DPF sistem je cisto ekoloske forme. Ipak 2021 godine mozes imati probleme na tehnickom pregledu ukoliko je DPF uklonjen a po fabrickoj specifikikaciji je postojao.

Link to post
Share on other sites

Nov DPF je baĆĄ skup, preporuka da ga ipak očistiĆĄ (a ne da ga ukloniĆĄ i budĆŸiĆĄ SW), ĆĄto zbog sebe i svog auta (moĆŸe da se desi da od 2021 bude nemoguće proći tehnički), ĆĄto zbog zagađenja vazduha, zaista je postao katastrofa u Beogradu i joĆĄ nekim mestima.

Ako ti je ostatak auta ispravan (EGR, MAF i sagorevanje generalno), bićeĆĄ miran barem 50%  kilometraĆŸe koliko traje nov DPF, a platićeĆĄ čiơćenje manje od 15% novog.

https://www.dpfservis.rs/

https://www.dpffilteri.rs/

Edited by Sigtran
Link to post
Share on other sites

Hvala vam na odgovorima. Hvala Bogu nemam jos nikakvih problema ali citao sam dosta o tome i razmisljao preventive radi jer auto je 2006-o godiste. Onda cu odraditi ciscenje na prolece. Mada ja redovno na otvorenom drzim ga duze u obrtajima kako bi se regenerisao.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Sigtran said:

zaista je postao katastrofa u Beogradu i joĆĄ nekim mestima.

 

Katastrofa je primarno zbog uticaja lozenja toplana i domacinstava koja se greju na cvrsta goriva a njih je ogroman broj. Automobili svakako dodatno uticu na zagadjenje ali ne u meri koliko i ostali nabrojani zagadjivaci. Druga stvar je sto drzava pokusava da predstavi stvar drugacije zarad otimacine i punjenja budzeta. Tu kumuje i lobi uvoznika novih automobila koji trlja ruke na svaku slicnu ekolosku temu pokrenutu u drustvu zarad svog interesa. 

Dok ljudi strahuju da li ce proci tehnicki 2021 godine, gotove fekalije se izlivaju u Savu i Dunav. Beograd je mozda jedina metropola u sirem krugu Evrope koja nema sistem za preradu otpadnih voda. Ali je zato bitno da li neki mucenik sa autom starim 20 godina, ima ugradjen katalizator.

 

Edited by Elvir
Link to post
Share on other sites

SlaĆŸem se s tobom, ali znaĆĄ kako kaĆŸu, ako ne moĆŸeĆĄ da pomogneĆĄ a onda barem ne odmaĆŸi... Tako da ja lično nikako ne bih skidao DPF, ako niĆĄta drugo zbog svoje svesti i savesti, tj. ako već imaĆĄ DPF, očisti ga. Ako ga nemaĆĄ i siromah si, nemaĆĄ izbora nego da teraĆĄ tako do daljneg...

Edited by Sigtran
Link to post
Share on other sites
On 9/19/2019 at 10:13 PM, ilovebigasses said:

Nema tu brate ciscenja, samo prodaju maglu. Vadi i gasi najbolje. Ili ako imas para novi👍

Kad nema motora i nije ispravno sve sto uslovljava pokretanje regeneracije on zapusi brzo pa i taj novi na losem motoru nece dugo da izdrzi.

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Elvir said:

Katastrofa je primarno zbog uticaja lozenja toplana i domacinstava koja se greju na cvrsta goriva a njih je ogroman broj. Automobili svakako dodatno uticu na zagadjenje ali ne u meri koliko i ostali nabrojani zagadjivaci. Druga stvar je sto drzava pokusava da predstavi stvar drugacije zarad otimacine i punjenja budzeta. Tu kumuje i lobi uvoznika novih automobila koji trlja ruke na svaku slicnu ekolosku temu pokrenutu u drustvu zarad svog interesa. 

Dok ljudi strahuju da li ce proci tehnicki 2021 godine, gotove fekalije se izlivaju u Savu i Dunav. Beograd je mozda jedina metropola u sirem krugu Evrope koja nema sistem za preradu otpadnih voda. Ali je zato bitno da li neki mucenik sa autom starim 20 godina, ima ugradjen katalizator.

 

Slazem se s tobom sto se tice otpadnih voda, jezivi smo sto se toga tice. Sto se tice izduvnih gasova, mislim da je npr 80-tih godina u Beogradu bilo daleko vise domacinstava koja su se grejala na cvrsto gorivo, termoelektrane su zagadjivale u istoj meri kao danas jer u medjuvremenu nismo niti jednu novu sagradili. Ali ako uspes da izguglas broj motornih vozila u Bg-u npr 1985 godine i 2019 godine mislim da neces verovati koja je razlika. Posao mi je vezan za zastitu zivotne sredine, ponekad naidjem na podatke koji su stvarno da se najezis. A na terenu je situacija jos gora. Sta god nam ne treba mi bacimo u reku ili jezero, znaci katastrofa. 

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, djukicc said:

Kad nema motora i nije ispravno sve sto uslovljava pokretanje regeneracije on zapusi brzo pa i taj novi na losem motoru nece dugo da izdrzi.

Pa ko je onda tu kriv? Ako se nema para za korektno odrĆŸavanje, pa ne mora se voziti BMW, ima i jeftinijih, ne-premijum auta... Vozio sam ja i ladu i puntića i gro jeftinijih auta u poslednjih 20 i kusur godina... Kako sam napredovao u karijeri i auti su bivali bolji, ali uvek u skladu s primanjima. 

Dobar deo ljudi bi da fura noviji premijum auto (uvezen sa ko zna koliko km) samo se svima nahvali, da ih svi poznanici i u kraju vide, a para za odrĆŸavanje nemaju pa se krpe, kukaju... Voleo bih i ja Porsche 911 Turbo S, ali čak i kada bih mogao da se nategnem da ga kupim polovnog, za njegovo odrĆŸavanje, registraciju, gorivo i ostalo ne bih imao a da ne otkinem deci od usta ili drugih u ĆŸivotu vaĆŸnijih stvari. Čovek treba da se pruĆŸi za auto samo onoliko koliko komotno ima a ne do svojih krajnjih granica pa onda kuka kako je skupo odrĆŸavanje...

Da se vratim nekako na temu, svako treba da učini koliko moĆŸe, u pitanju je naĆĄa i budućnost naĆĄe dece, naĆĄ grad, naĆĄe okruĆŸenje, naĆĄe zdravlje - rezervno nemamo.

Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Indorile said:

Katastrofa je zbog gomile stvari, ali mi mozemo da uticemo na stvari koje se ticu nas a jedna od njih je da nam sranja ne izlaze na auspuh. Parolom kad su svi retardirani bicu i ja se nista ne postize.

U pravu si 😂

 

Screenshot-from-2020-01-12-01-30-17.png

Link to post
Share on other sites
12 hours ago, dredger said:

Slazem se s tobom sto se tice otpadnih voda, jezivi smo sto se toga tice. Sto se tice izduvnih gasova, mislim da je npr 80-tih godina u Beogradu bilo daleko vise domacinstava koja su se grejala na cvrsto gorivo, termoelektrane su zagadjivale u istoj meri kao danas jer u medjuvremenu nismo niti jednu novu sagradili. Ali ako uspes da izguglas broj motornih vozila u Bg-u npr 1985 godine i 2019 godine mislim da neces verovati koja je razlika. Posao mi je vezan za zastitu zivotne sredine, ponekad naidjem na podatke koji su stvarno da se najezis. A na terenu je situacija jos gora. Sta god nam ne treba mi bacimo u reku ili jezero, znaci katastrofa. 

Da ali moras takodje racunati koliko su se i domacinstva povecala u odnosu na 1985 godinu. ;) Jednostavno, Beograd u svakom pogledu nije isti iz vremena 80tih godina i sada. Ponekad pomislim da se pola Srbije sjatilo u BG.  Svakako sam vodjen logikom da svi treba da doprinesemo ocuvanju zivotne okoline, to ukljucuje i automobile ali drzava je ta koja treba da stimuliƥe i drugim konkretnim aktivnostima a ne da sprovodi zakone koji iskljucivo rezultiraju uzimanjem para od oguljenog naroda a ustvari ih za tu istu okolinu i nije briga.

 

Link to post
Share on other sites

Veruj da drzava zna da je u problemu sto se tice ekologije. Ali nema love da se aktivnije bavi time jer je zastita zivotne sredine skup sport. Zato kroz razne programe konkurisemo kod EU koja nam dodeljuje bespovratna sretstva. Postoji tu i problem dizanja svesti kod naroda. Jednostavno nemamo naviku da cuvamo zivotnu sredinu. Kad se vozis kroz Vojvodinu, tacno znas u kom selu preovladjuje Madjarsko stanovnistvo. Kod njih nema smeca, sve uredno, zatenuto. A kroz nasa haos. A selo do sela. Ne moze drzava biti kriva bas za sve, ima nesto i do nas.

Link to post
Share on other sites
21 hours ago, dredger said:

Veruj da drzava zna da je u problemu sto se tice ekologije. Ali nema love da se aktivnije bavi time jer je zastita zivotne sredine skup sport. Zato kroz razne programe konkurisemo kod EU koja nam dodeljuje bespovratna sretstva. Postoji tu i problem dizanja svesti kod naroda. Jednostavno nemamo naviku da cuvamo zivotnu sredinu. Kad se vozis kroz Vojvodinu, tacno znas u kom selu preovladjuje Madjarsko stanovnistvo. Kod njih nema smeca, sve uredno, zatenuto. A kroz nasa haos. A selo do sela. Ne moze drzava biti kriva bas za sve, ima nesto i do nas.

Ma ima do nas koliko hoces. Za pocetak ovaj ugalj po kontejnerima ... 2020ta je, a Zemun kao Mordor ... Ne samo Zemun, sva prigradska naselja Beograda (a verujem i ostalih gradova), koja se greju na ugalj. Ajde, razumem da nema svako finansije da predje sa cvrstog goriva na pelet ili nesto sto jos manje zagadjuje ... ali ne mogu, u stvari ne zeljim da razumem ljude koji polusagoreli ugalj izbace iz kontejner pa to dodatno purnja.

A smece sto volimo da bacimo pokraj puta ... pritom ne mislim na papirice, ili cak plasticne boce i konzerve ... nego na smece ... sut i slicno. Vozim cesto bajs ... i to mi bas upada u oko. Pravimo te mini deponije gde god stignemo. Da se razumemo, to radimo sami sebi. Cisto sumnjam da se ti neljudi sto istresaju smece tu, voze desetinama kilometara pa izbace to smece, to je verovatno samo da se izadje iz mesta i rkaj. Kao narod, postali smo toliko bahati da jednostavno nemam reci.

Ja se sa komunalnom policijom cesto cujem, i nikom nista. Komsija 2 sprata iznad mene (a ja sam na 20tom spratu) cesot baci kesu sa smecem kroz prozor. Covek je realno MORON, i vise puta sam se raspravljao sa njim (ako nista, moze da ubije nekoga ispred zgrade). Zvao sam regularnu policiju, koja je "slucaj" prebacivala na komunalnu, a komunalce boli patka. Snimicu jednom razgovor pa cu javno da krenem sa njima da se macujem od muke. U glasu im se cuje "podsmejavanje" sto to prijavljujem.

Da ne ispadne da se nesto ovde hvalim, ali sa vremena na vreme sa decom i zenom kupim one plasticne vrece i oko zgrade pokupimo smece (da ne gresim dusu, odazove se i poneki komsija), ali je velikoj vecini zanimljivo da pogledaju / da dobace poneku posalicu. Uzasni smo, ali uzasni smo. Licno mi je komsija objasnio kako sam budala sto izlazem decu smecu kad imamo sluzbe koje su za to placene.

Najvise me boli sto te stvari koje su nam besplatne a ne radimo ih. Ja se secam kao klinac da nije bilo tako, da su nas matorci iz zgrade organozovali da metemo lisce oko zgrade (i kao nagradu kupovali lubenicu). Ne znam u kom trenutku je kucno vaspitanje zakazalo pa sada bacamo smece svuda. Kada smo postali toliki olosi. Niko ne moze da mi kaze da je to do matarijalnog stanja u drzavi, jednostavno nije. Besplatno je baciti djubre u kontejner umesto na ulicu ili pokraj puta.

Za kraj ovog krika od "besnog" pileta, jedna fotka sa terase ... sinoc ... 

7RdSRzy0p0BRxxWyHv7__HoM0E95AXVHoWxPwJ6i

 

Link to post
Share on other sites

Sve pocinje od nas samih i iz kuce...jer tu se sve uci pa posle prenosi na ulicu, grad, drzavu... Kad naucis dete odmah da se papirici ili bilo koji otpad ne baca na ulicu ili prirodu, posle kad porastu znace i sami sta je ispravno...a ako roditelji bacaju smece gde god, ne mozemo ocekivati da deca rade nesto drugacije.

A sto se drzave tice, vrlo lako moze da se uradi mnogo na ekologiji bez velikih ulaganja, ali samo sa malo haraca koji nam uzimaju za sve, da se malo odreknu ogromnih akciza i punjenja budzeta preko skupog goriva, plina...npr da spuste cenu plina, svi bi se grejali na plin i manje zagadjivali nego na ugalj i ko zna sta sve ljudi ne loze...al ne zato sto su bahati nego zato sto im je to jeftinije i jedino tako prezive. Uvek naprave pricu samo o svesti naroda da bi uveli neke nove namete za narod i da mogu lakse da napune budzet(svoje dzepove), a narod nek trpi...na zalost to je prava istina.

Link to post
Share on other sites
On 1/12/2020 at 9:58 AM, dredger said:

Kad se vozis kroz Vojvodinu, tacno znas u kom selu preovladjuje Madjarsko stanovnistvo. Kod njih nema smeca, sve uredno, zatenuto. A kroz nasa haos. A selo do sela. Ne moze drzava biti kriva bas za sve, ima nesto i do nas.

100% tacno, skoro sam bio u Kovacici, tako je i u Uzdinu, Senti... sela su mozda siromasna ali je sve uredno

Link to post
Share on other sites

Sto se tice Madjarskog stanovnistva takodje mogu da potvrdim da je sve tacno, posto su mi i poslodavci Madjari i znam kako je saradjivati sa njima.

A sto Dule pise recimo za plin, ja planiram da ga uvedem kod sebe u novu kucu, ali primera radi prikljucak za plin u Somboru kosta 103 000din, plus nekih 30 000din za razne takse i stavke. Dok recimo u Apatinu koji je na 20 km od Sombora je isti taj prikljucak ukupno 20 000din. Pa mi nije jasna ta razlika vise od 100 000din za isti posao.

Link to post
Share on other sites

I ja sam hteo da ga uvedem u Surčinu i priključak je 116000 dinara, dok je u drugim opơtinama u Beogradu znatno manje, koliko mi rekoơe od 30-80000, zavisi koliko se ugradi koja opơtina jer preko njih ide. Osatak su ti takse za zavrơnu inspekciju, plan i joơ po neơto, zaboravio sam već. Ja sam se baơ zbog toga i odlučio za pelet, za cenu priključka plina sam kupio peć, jedino sam morao da iskeơiram odjednom pelet umesto da bude na rate kao ơto bi bilo s računima za plin ali jbg...

Link to post
Share on other sites

To samo govori da se radi o lopovluku politicara u okviru opstina i da oni odlucuju koliko ce njihovom stanovnistvu da uzmu, a naravno drzava to podrzava, jer njima ide najveci deo toga...a narod ko narod voli mazohizam i gundja sebi u bradu za sve, a sve prolazi i dok god narod cuti oni klepaju. :) Uvek se trese gora a rodi se mis. :) Tako strajk za gorivo, spuste 2din cenu, svi srecni, a ovi ih i dalje klepaju, pa posle podignu 10din i svi cute...sta reci.

😊

Npr kod mene u BP vrtic se placa 5000din u NS nista, sve zavisi od opstine do opstine. Tako je i sa cenama tih prikljucaka i taksi. 

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, DjordjeR said:

Da li ja mogu da znam u toku voznje na otvorenom, kada se DPF regenerise?
Da li auto treba da da neko obavestenje?
U pitanju je E60, pre LCI.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Ne mozhesh, nema nikakve indikacije da je u toku regeneracija.

Link to post
Share on other sites