Recommended Posts

Imam E34 525iA (automatik) '90god. U toku voznje mi je jednostavno otkazao menjac izgubio sve brzine osim rikverca kao i modove za rezim voznje ( M,E i S) a na tabli izbacio natpis GERTRIBBEPROGRAME i kraj. Nadjem drugi menjac zamenim ali nista. Ide ali samo u jednoj brzini ( do 120 km/h na 4000 o/m) i idalje nema modove za rezim voznje, a na tabli opet GERTRIBBEPROGRAME. Dali je i taj menjac neispravan ili je do kompjutera (menjac ima svij komp. iznad zvucnika iza kasete za stvarcice kod suvozaca). Dali neko zna sta je u pitanju?

Link to post
Share on other sites

Getriebenprograme znaci mjenjac je na LIMP MODE. Sigurno trese puno kad saltas od P - R ili N - D.

Moze biti da je komp u kvaru, moze biti da je prvi mjenjac imao problem i kad si stavio drugi ostao je u LIMP MODE i pomaze samo resetovanje u diler ili kod nekog koji ima dijagnostiku za BMW mjenjac.

A ako nije to u pitanju, onda ce isti dijagnosticar da otkrije gresku.

Link to post
Share on other sites

Secne muski kada ga saltam iz P u R ili N-D a bez obzira dali ga stavim u 1,2,3 ili D on ide u toj nekoj brzini. Ja sam iz bora a ovde ne znam da neko ima dijagnostiku za BMW a pogotovo ne za menjac ako sam te dobro razumeo. Nasao sam preko foruma menjac i komp od Bojana84 ali je od 535 ne znam dali ce da odgovara.? Culi smo se danas i poslao sam mu oznaku i menjaca i komp da uporedi sa tim sto ima pa cemo da vidimo kad se javi. Nadam se da ce da odgovara!!! E i sta je to LIMP MODE??

Link to post
Share on other sites

BMW e34 525i se proizvodio sa tri vrste automatskih mjenjaca (kad bih znao zadnjih 7 cifara broja sasije, rekao bih ti tacno koji model imas). Prvi je A4S270R, A5S300J i A5S310Z (ne daj Boze da imas ovaj Jatco mjenjac).

BMW e34 535i se proizvodio sa samo jednom vrstom automatskog mjenjaca - 4HP22 kojeg koriste i Volvo, Jaguar, Peugeot....

To znaci da taj mjenjac NE PASUJE.

Da, treba da nadjes nekog koji ima dijagnostiku za mjenjac, da ti ocitava sve greske i jedino na takav nacin mozes da otkrijes/otklonis kvar. Mozda sad je sve OK samo treba da se resetuje. A kako se resetuje bez dijagnostike? Lako:

Kljuc u poziciju I;

Pritisnes gas na kick down, i drzis ga tako 30 sekundi;

Pustas gas i upalis motor i probas. Ako ovo ne pali onda ili treba dijagnostika ili mjenjac ima neki problem.

Limp Mode.....mjenjac salta u jednu brzinu da bi mogao da ides kuci ili u servis, da ne bi ti imao potrebe da platis slepa.

Link to post
Share on other sites

Ne znam da li će ti ovo pomoći. Mene je zimus iznenada počeo da zeza automatik na E-36. Samo je vrteo izmedju 3. i 4. brzine. Kretao je iz treće. Prva i druga - niks. Zamalo da nastradam pošto nisam imao pojma da je u trećoj a krećem nizbrdo. I to tako ide dok se ne ugreje. Bar je meni to tako izgledalo. Drugog dana sam već počeo da se presabiram, mislim u eurima, kad me snadje još jedno zlo. Pao onaj sneg, ja ostavim auto na poslu, sutradan da upalim, kad ono neće. Sva sreća imao sam kablove pa stignem kući. Promenim akumulator, kad ono i menjač proradio ! Biće da ga je nešto struja zezala, pošto je tih par dana nešto teže i palio. Izgleda da su te sprave osetljive na promenu napona.

Link to post
Share on other sites

Broj sasije je WBAHC210703516663, a oznaka menjaca je 4HP22. ajde sada budi pametan dali ja imam nesto pakovano ili to moze tako menjac od 535 na motor od 525 ili je sve 535 a u papirima je drugo. Cak mi je i hladnjak ogroman naime procureo je i ja narucim drugi za 525 automatik kad ono stigne upola manji jos zovem ja lika iz radnje kaze to sto si trazio to si i dobio za 525 automatik. A kada mi je otkazao menjac izgubio sam sve brzine vratio sam kola kuci vozeci u rikverc vrat sam usino gledajuci u nazad, a tek posle zamene menjaca imam samo jednu brzinu

Link to post
Share on other sites
Broj sasije je WBAHC210703516663, a oznaka menjaca je 4HP22. ajde sada budi pametan dali ja imam nesto pakovano ili to moze tako menjac od 535 na motor od 525 ili je sve 535 a u papirima je drugo. Cak mi je i hladnjak ogroman naime procureo je i ja narucim drugi za 525 automatik kad ono stigne upola manji jos zovem ja lika iz radnje kaze to sto si trazio to si i dobio za 525 automatik. A kada mi je otkazao menjac izgubio sam sve brzine vratio sam kola kuci vozeci u rikverc vrat sam usino gledajuci u nazad, a tek posle zamene menjaca imam samo jednu brzinu

Da, ETK mi pokazuje da imas 4HP22, to znaci da imas ZF-ov mjenjac ali ima 4 vrste 4HP22:

4HP22-BY - kataloski broj: 24 00 1 216 740

4HP22-FE - kataloski broj: 24 00 1 217 421

4HP22-CL - kataloski broj: 24 00 1 216 778

4HP22-FD - kataloski broj: 24 00 1 217 419

Za ovaj mjenjac ima jedan EGS - njegov kataloski broj je: 24 61 1 216 853

Ovaj mjenjac ima poseban ECU za downshift - njegov kataloski broj je: 24 61 1 216 521

Nadji kataloski broj starog mjenjaca, i kataloski broj ovog mjenjaca koji ti je sad ispod auta.

Link to post
Share on other sites
Proverio sam motor je 525 drugacije izgleda od 535

Ovako, kad sam u ETK ukucao broj sasije, dobio sam sljedecu informaciju:

P E34 Lim 525i M20 ECE 19880500 L A

To znaci:

e34

Sedan

525i

M20 motor

19 nedelja 1988 godina

Volan lijevo

Automatik.

Link to post
Share on other sites
Ne znam da li će ti ovo pomoći. Mene je zimus iznenada počeo da zeza automatik na E-36. Samo je vrteo izmedju 3. i 4. brzine. Kretao je iz treće. Prva i druga - niks. Zamalo da nastradam pošto nisam imao pojma da je u trećoj a krećem nizbrdo. I to tako ide dok se ne ugreje. Bar je meni to tako izgledalo. Drugog dana sam već počeo da se presabiram, mislim u eurima, kad me snadje još jedno zlo. Pao onaj sneg, ja ostavim auto na poslu, sutradan da upalim, kad ono neće. Sva sreća imao sam kablove pa stignem kući. Promenim akumulator, kad ono i menjač proradio ! Biće da ga je nešto struja zezala, pošto je tih par dana nešto teže i palio. Izgleda da su te sprave osetljive na promenu napona.

I to je poznat problem, znaci ne smijemo da iskljucimo tu mogucnost, ali isto tako mozeda zajebava ABS modul ili senzori brzine.

Link to post
Share on other sites

Da li to znaci da moram da trazim po kataloskom broju menjac ili moze bilo koji 4HP22 ili da zamenim kompletno i menjac i komp( naravno da menjac i komp budu sa istog auta- od Bojana), a sutra cu da zalegnem ispod auta da vidim da li ima jos nekog broja na tablici. Stari menjac je otisao u staro gvozdje, a sto se tice struje i ABS-a struju sam iskljucivao po nedelju dana(obe kleme) i nista a ABS je poceo da me zeza pre menjaca cas radi cas ne radi kako mu dodje i nije mi na pamet padalo da ima veze sa necim drugim osim sa modulom.

Link to post
Share on other sites

Mjenjac moras traziti po kataloskom broju, a sto nisi napisao da si imao problema sa ABS-om? Poznato je da mjenjac moze da zajebava kad ABS ide u onu stvar. Onda rekao si da auto je 1990 god...hmmmm....

Link to post
Share on other sites

Stvarno mi nije padalo na pamet da ABS ima veze ikakve sa menjacem a u saobracajnoj pise da je '90god. Kupio sam ga od lika odavde iz grada marta meseca ove god, a auto je iz nisa na niskim je tablicama.Vozio ga mesec dana i rikno i od tada stoji parkiran. Upalim ga s' vremena na vreme obrnem neki krug da ne zariba i gledam ga pa se pitam sto sam uzimao auto od preprodavca i dodje mi da se ujedem za k.... od muke. I sta sad da mu radim i sta da mu menjam ne znam ni sam vise

Link to post
Share on other sites

Ovuda mi imamo 90% automatik auta i znam 100% iz licnog iskustva da ako ima problem sa ABS i Speed senzorima nece da salta....znam posto sam jednom rento nekog novog Dodge truck i isljucio mu speed senzor da mi ne broji milje :) kad ono auto ostalo u prvoj brzini i dzaba ne reaguje ni kad ga saltas rucno u 1 ili 2 sve isto samo sam imo prvu brzinu i rikverc....zato sredi ABS i ostale senzore pa onda diraj mjenjac :)

Link to post
Share on other sites

Ljudi moji dal je to moguce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Meni rekose senzori nemaju veze sa nicim tek tako da te obaveste a meni blinka pola sata kad dam kontakt . ide prvo    Kuhlwasserstand , Bremsbelage , Sensor Oelstand ,  Betriebsanleitg pa opet  Kuhlwasserstand                                                                                                        To je za ulje, tecnost hladnjaka, i kocione plocice i sve to iskontrolises povremeno i nemas brige teraj. Oterao sam ga! A sto se tice manuelnog menjaca ne bih prvo jer sam odusevljen automatikom ,drugo ja sam toliko veliki covek da ne mogu da pritisnem kvacilo jer mi se koleno zaglavljuje izmedju vrata i volana a o motanju to je vec film. ( 202cm visina ,145kg,cipele 52 pa sad vidi).Ni saobracajci me ne kaznjavaju kad me zaustave treba mi 10min da se izvadim iz kola a onda misle "sace kisa naoblacilo se ili se umore od cekanja dok se izvucem pa ih prodje volja. 

0

Link to post
Share on other sites

Ja nikome ne vjerujem kad je auto u pitanju. Imam problem i sam ga otklonim. Jebes majstore koji te zakolju a nemaju pojma.

Ja nisam nikakav majstor ali ovdje u CG dva servisa koji slove kao najbolji u CG su pali na zemlju kad sam ja poceo da pricam o BMW-u i njegovim manama i kako te mane mogu da se otklone a cuo sam da i u SRB postoji isti problem. Recimo lik ide kod majstora jer volan mu ima lufta (BMW e46 318i) i on mu kaze da moras zamijenit glavu. Pita on mene sto da radim i ja mu kazem da na glavu postoji saraf koji regulise luft. Okrenuo ga malo i sad je sve OK.

Prvo, ti nisi trebao da kupis mjenjac, nego fino da ocitavas greske.

Link to post
Share on other sites

Ma slazem se sa tobom u potpunosti i to sam uradio sa dijagnostikom odmah po kupovini i to na dva mesta ali nista nije pokazivalo sve je ok??????? Posle kvara isto tako.Idemo dalje!

Link to post
Share on other sites

Probao sam sa ABS-om i nista.Da li se ti kataloski brojevi nalaze na plocici ili ne. Ortak mi je sacuvao plocicu i na njoj ima dva broja gore levo kucan broj 0846834 i drugi 1043010663 (zadnja tri su kucana) i model 4hp-22 ZF.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...