Recommended Posts

Da predstavim moj auto. BMW 320i '89, 4 vrata, Diamantschwarz. Kupljen početkom Avgusta u Apatinu od vlasnika koji ga je relativno pazio, tako da je za svoje godine limarijski jako solidan. Motor je prešao preko 350,000 km, sat je prestao da broji na nešto više od 328,000 i za sada stoji tu dok se ne reparira kompletan sat. Došao iz fabrike u Minhenu, gde je tadašnji, i prvi, vlasnik odabrao da mu auto ima šiber, sportsko vešanje, shadowline lajsne, ABS, Sportski kožni volan sa kožnom ručicom menjača, BBS RZ "15, i još par sitnica kao radio kasetaš, držač kaseta, manuelna radio antena, itd. Nije odabrao el. podizače, kao ni centralno zaključavanje. Pravio je auto tako da ga vozi i uživa u njemu. Oko 2005. je došao u Srbiju, ja sam 4. vlasnik u Srbiji. Za dva meseca nije ništa specijalno uradjeno na autu. Skinut je plin, očišćena je klapna gasa i zamenjena su pojedina creva koja vuku falš. Uskoro ću uzeti od drugara ispravan protokomer i tom prilikom ću videti kako tačno radi auto i šta mu još fali da bi radio dobro pošto trenutno djuskaju obrtaji na leru. Očekivano.

Lambda je raskačena, samim tim auto ide i radi mnogo bolje. Zamenjena je ručica menjača privremeno za najobičniju petostepenu "BMW"-ovu, dok se ne pribavi nešto drugo što je u planu. Ideja je da se auto dovede u što je moguće bolje fabričko stanje, da mehanički bude ispravan 101% da može da se nesmetano vozi. Diskovi koji treskaju, neprecizna ručica, neutegnut trap, i sve ostalo što je izdržalo samo 30 godina. Posle toga ćemo videti. Ideja je da se limarija sredi komplet, svaka tačka rdje da se eliminiše, da se ofarba. U planu je da se uzmu Bilstein B8 amortizeri i upare sa Eibach oprugama 30mm kraćim od fabričkih, nakon što se remontuje trap. Tako će imati fabričko njegovo sportsko vešanje koje bi trebalo više nego dobro da drži za ono što je u planu. Nakon toga je na redu enterijer, presvlačenje volana, ručice, menjanje table jer je pukla na jednom mestu, presvlačenje ili menjanje prednjih sedišta, isto važi za zadnju klupu, ali samo zato što nije u paru sa prednjim sedištima. U medjuvremenu, ili nakon toga, skupljaju se delovi za 2.7. Pa ćemo videti, nije u planu neki sumanuti stroker koji se vrti preko 7,000 obrtaja već nešto razumnije sa malo više snage od fabričkog 2.5 ali sa zato mnogo više obrtnog momenta. Sve je to daleko, ali eto. okvirna ideja. Kačim slike auta kako ih bude bilo. Pozdrav svima! :)

 tF9BBv.jpg
9NZm4m.jpg
UVEPgX.jpg
BcThM3.jpg
J1mUWV.jpg
s61qHp.jpg
TLuaqe.jpg
UfRPis.jpg

Link to post
Share on other sites

Bila bi mi čast, medjutim to je jako daleko, trenutno je najbitnije da se vrati u stanje da se vozi kako treba, tako da...

Novi diskovi i pločice u sva 4 ćoška, remont trapa, treba zameniti gumice i ležajeve na sklopu od ručice do menjača...i onda najveća dilema - da li terati auto kod gorančeta ili samo kupiti dva nova zadnja amorta kyb...inače su i dalje nazad sportski fabrički...dileme dileme...

I naravno...protokomer...aaaaaa kako svi pričaju o rdji na starim kolima kao velikom problemu...svi ćute o leru 

 

Edited by The Cook
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Kratak update.

Uzeta su nova sedišta, antrazit štof, malo drugačija od fabričkih ali jako slična i čak lepša možda. Uspeo sam da nadjem jedan čep felne zahvaljujući @Sasquatch. Sada su tu sva 4 :)

Uzeta je fabrička ručica menjača, tzv. "pečurkica" ako se ne varam. Rupe od plina su zatvorene. Vozačevo sedište je ispravljeno i popravljeno. Bilo je iskrivljeno i skelet sedišta je pukao na 3 mesta. Zahvaljujući @Indorile sada imam čitav IS lip na gepeku :). Sem toga nije ništa konkretno uradjeno na autu. Jurimo se sa gremlinima koji nalivaju gorivo u cilindre kao da je džabe hah. Izgleda da davač temp. vode ka kompu ( plavi ) ne radi, šalje informacije kompu da je motor hladan stalno i zato stalno naliva gorivo. Zaleće se u obrtaje na leru, nekad čak i na 2,500 obrtaja, izgleda da opet negde vuče falš. Počela je da se javlja pumpa goriva u rezervoaru pa cvili do iznemoglosti. TPS je mrtav kao konj. Auspuh je kod srednjeg lonca bušan kao rende i truo. Bruji i glasan je na stranu što loše utiče na rad motora. Za sad treba zameniti pumpu, TPS, davač temp. , rešiti auspuh i videti onda gde smo i šta je dalje problem. Dizne verovatno piške gorivo pa ćemo i njih zameniti u nekom momentu. Svećice su crne kao čemer od viška goriva i to je za sad najveći problem. Ubija i mene kad ga upalim, a kamoli hronične bolesnike...
 

20191024-175844.jpg

20191031-193919.jpg

20191031-193943.jpg

20191031-194207.jpg

20191107-220517.jpg

20191110-231020.jpg

20191113-193113.jpg

20191201-172719.jpg

20191201-180502.jpg

 

Link to post
Share on other sites

Zdrav je jako. Nema rdje po rubovima, sajtnama i slicno, ima par sitnijih tacki koje treba srediti. najveci problem je sto je udaren napred desno i lose sklopljen tad pa se treba time pozabaviti. A da vredi potruditi se, vredi svakako :)

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Nakon godinu dana bez ikakvih informacija o autu, bilo bi u redu da uradim retrospektivu sta se sve desilo, i sta se trenutno desava. U januaru je kupljen kompletan izduv sa pletenim granama od @Indorile , nakon cega je auto i isao bolje, i daleko lepse se cuo, takodje mu se i rad smirio, jer je prosli auspuh bio busan...

20200125-113645.jpg

20200125-113713.jpg

Medjutim ubrzo za tim je krenula gomila skroz drugih problema. Nalivanje goriva, dizne, davaci i senzori, kablovi i svecice, pa u krug. Zahvaljujuci @Sasquatch smo oprali dizne, medjutim ni to nije resilo problem i na kraju smo uzeli druge, zajedno sa kablovima, kapom, i rukom koju je donirao @Indorile. Auto je bio zadovoljan neko vreme, usput smo nabavljali sitnice kao BMW Reverse RDS kasetas, i nov drzac za kasete preko drugara. 

20200210-125817.jpg

I tako sam se neko vreme vozio relativno bezbrizno, dok nisam shvatio da je zadnji most pukao i pao, i da ga drzi auspuh i magija. 20200908-175434.jpg

To je bila sl. stvar na spisku. Zameniti zadnji most, i promeniti sve silene. A kako to obicno biva, na kraju je zamenjen most sa silenima, kao i sileni u viljuskama, sve kocione cevi i creva, T racvu, srafovi mosta, i solje amortizera...Most se jako dugo nije dao, i odlucno je pravio probleme na svakom koraku.

20201217-172926.jpg

20201220-180728.jpg

Tako da su u pomoc dotrcali @Bengvejac , @Sasquatch i @Indorile opremljeni alatom, znanjem, i dobrom voljom, da bi se posle skoro mesec dana rvanja sa mostom, cekanja delova i sklapanja, pre 10ak dana auto konacno pomerio iz garaze, osetno utegnut, i spreman da se vozi, sa prakticno kompletno novim zadnjim trapom. A usput smo kupili i druga sedista, koja samo cekaju adaptere za sine, da bi se konacno ubacila u auto :) 

received-142802577394903.jpg

Medjutim nakon para dana, otkrili smo da motor gubi kompresiju zbog dihtunga glave, tako da za koji dan ide na pregled kod Milosa Milesevica, @garage_disidenta na instagramu, nakon cega cemo videti sta cemo dalje sa motorom, da li cemo ga samo predihtovati celog i uraditi sve servise, ili se blok salje na masinsku obradu i razbusuje za nesto malo lepse i jace...

U svakom slucaju, posle toga je na redu menjac sa 2.5 koji je nabavljen od @Sasquatch i ceka kompletno servisiranje pre nego bude montiran u auto. 20210105-190959.jpg

Videcemo kada i gde ce se tu uklopiti limarija, ali je u planu da se i to sredi u narednih godinu dana ako bude moguce, i da to konacno bude jedan makar pristojan primerak kocke :)

 

 

Link to post
Share on other sites

Onda sam ja 1 u milion kome se auto kvari. I popravlja. I ponovo kvari. U krug, dok se jednog dana ne izmenja sve sto se pokvarilo, i ostanu samo novi delovi i legenda...🤣

Link to post
Share on other sites

Bice za koji dan jos slika, kad se skine glava i kad se vidi sta dalje, a takodje bi trebali da se bacimo na pravljenje adaptera za ta sedista. Bice zanimljivo, samo lagano :)

 

Link to post
Share on other sites