Felne sa e53 na e83?


Recommended Posts

Da li je moguće montirati aluminijumske 17˝ felne sa e53 na e83? I jedne i druge su 5X120.

 

Edited by idekius
Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Nismo said:

Nigde neces lakse i preciznije saznati nego na ovom sajtu:

https://www.wheel-size.com/

Hvala za link! Po njima:

X3 - 8Jx17 ET46 5x120 M14 x 1.5 72.6
X5 - 7.5Jx17 ET40 5x120 M14 x 1.5 72.6

Koliko kapiram, razllika je u tome sto je felna za X3 pola jote sira... Barem meni tako deluje. Ne znam koliko to smeta?

Prijatelj hoce da mi da felne od X5 da na njih napakujem zimske gume koje treba da kupim ovih dana pa ne znam da li to moze... Zato pitam...

 

Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Coffee said:

Najbolje da vidiš sa vulkanizerom gde montiraš gume, bakću se sa tim svaki dan.

Definitivno... Na nekom inostranom forumu sam našao da je ok montirati navedene felne, ali da treba dodati distancere od 3mm.

Videću nekako da nadjem neku verodostojnu informaciju, pre svega zbog osetljivog xDrive...

Link to post
Share on other sites

pazi druze,kao sto si vec i sam video na svaki bmw ide 5x120.

e sad tu imas jos nekoliko bitnih stvari,kao sto je oznaka

J(sirina felne na koju naleze guma meri se tako sto se broj sa J pomnozi sa 2.54cm i dobije minimalna vrednost za gazeci sloj gume)

u ova dva slucaja to je

X3 8x2.54=203.2mm

X5 7.5x2.54=190.5mm

E sad za X5 17ce je preporucena dimenzija guma 235-65/17,za X3 nemam pojma(pise ti na stubu prednjih vrata)

Druga bitna oznaka je ET koji se za X5 i X3 razlikuju u 6mm 46-40=6mm u korist X3

sto znaci da X3 nosi felnu cije je "srce" izbacenije 6mm nego na X5

to po meni ti ne utice nista na XDrive,reduktor i ostalo,samo pod uslovom da stavis 4 iste gume u preporucenoj dimenziji za X3

Link to post
Share on other sites

Da... Posle sam pročitao da je širina izražena u inčima isto kao i prečnik.

Ne znam pa pitam... Ne služe  li forumi upravo tome?

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, miksa said:

Druga bitna oznaka je ET koji se za X5 i X3 razlikuju u 6mm 46-40=6mm u korist X3

sto znaci da X3 nosi felnu cije je "srce" izbacenije 6mm nego na X5

to po meni ti ne utice nista na XDrive,reduktor i ostalo,samo pod uslovom da stavis 4 iste gume u preporucenoj dimenziji za X3

Hvala Mikso! 

Da li misliš da je o.k. anulirati razliku ET distancerima?  

Gume za X3  su 235 55 17

Link to post
Share on other sites

Pa mozes da uradis distancere na 6mm i to mu je to. 

Ali mislim da mozes i bez njih jer 6mm nije puno i ne verujem da ce unutrasnji deo gume da kaci za nesto zbog tih 6mm, mizerno je. 

A na pogone, reduktor, menjac i ostalo nemoze da utice,jer nije precnik u pitanju vec sirina vozila gledajuci npr. spoljasnje rubove leve i desne gume. 

Link to post
Share on other sites