Recommended Posts

On 3/1/2020 at 8:54 AM, dulebp said:

Pa i 100.000km je ok skroz, al price od 50.000km je bas malo, toliko kaisevi izdrze lagano. 

 Koliko se krecu inace zamene lanca sa rukama majstora? Neke realne cene. Da ne bude da spanujem temu, i Nikola treba sad da menja lanac pa da ima neki podatak? 

Sada i kaisevi idu preko 150k, kod ovih "novijih" fau ve vozila, veliki servis ide od 175k pa navise ... jebo ih taj laaaancic (sto kaze onaj sa klipa :) ). 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

8 minutes ago, dulebp said:

Pa generalno si u pravu, lanac se stavljao da bi sto duze trajao bez zamene...ono sto su pre govorili, ima lanac nema velikog servisa. :)

Tezak promasaj ako mene pitas, i sad rizikujem da udjem u raspravu sa zealotima BMW grupacije :D Ali i dalje stojim da je tezak inzenjerski podbacaj BMW inzenjera ... tezak. 

Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, Indorile said:

Meni se na M60 istegao lanac a duplex. I sta sad, neunistivo k***c moj.

Ma nisam ja ni rekao da treba da bude neunistivo. Ali konstruktorski promasaj da lanac bude pozadi, da puca na oko 200k ... gde sada kaisevi traju toliko a menjaju se relativno lako (bar ne mora motor napolje). Uzas, ali uzas. j***m mu misa, jos malo pa ce kao na bajsu, lanac da ide do 10k :D 

Link to post
Share on other sites

Sto se tice zupcastog kajsa kod VW grupacije, na autu tipa Golf 6-7, kad se auto kupi nov u salonu, po redovnom odrzavanju servisa kajs se menja na 240.000km prvi put ili 5 god. Znam iz licnog iskustva, imao sam Golf 6 uzet nov sa 0km u salonu, kad sam posle 2 god i 150.000otisao da pitam za kajs rekli na 240.000km propisana zamena.

P.S. upitanju je bio motor 1.6 dizel 77kw

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Golub said:

Sto se tice zupcastog kajsa kod VW grupacije, na autu tipa Golf 6-7, kad se auto kupi nov u salonu, po redovnom odrzavanju servisa kajs se menja na 240.000km prvi put ili 5 god. Znam iz licnog iskustva, imao sam Golf 6 uzet nov sa 0km u salonu, kad sam posle 2 god i 150.000otisao da pitam za kajs rekli na 240.000km propisana zamena.

P.S. upitanju je bio motor 1.6 dizel 77kw

Zato bi lanac kod BMW gde treba kompletan motor da se menja i 5 mehanicara pride da pomognu idealno na 50k bimo menjati xD

Link to post
Share on other sites

Ode tema u VW...😂😂😂 

Salim se, jutros sam pokupio sve delove, i oterao auto na servis, tako da bice gotov ovih dana, posle ove intervencije sam miran, treba samo da radim redovne male servise.

Link to post
Share on other sites

Dpf, remenica, nosaci, turbo, klapnoce, dizne, termostati, cepovi na bloku za balansere, vodena pumpa, roleri, spaner, kajis, posuda za vodu itd. Sve su to sranja koja na tim kilometrazama riknu. Ako vadis motor, sve odradi o jesnom trosku sta nadjes da nije bas dobro. Dobronamerni savet 👍 

Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Golub said:

Sto se tice zupcastog kajsa kod VW grupacije, na autu tipa Golf 6-7, kad se auto kupi nov u salonu, po redovnom odrzavanju servisa kajs se menja na 240.000km prvi put ili 5 god. Znam iz licnog iskustva, imao sam Golf 6 uzet nov sa 0km u salonu, kad sam posle 2 god i 150.000otisao da pitam za kajs rekli na 240.000km propisana zamena.

P.S. upitanju je bio motor 1.6 dizel 77kw

Pa to, moj drugar je sada radio veliki servis na leonu 2015to ... na 230k (pravih) i kazu mu majstori vidimo se za 180k na proveri ... pa na 200k da menjaju. Ja zinuo :D 

Link to post
Share on other sites

Drugarov G11 trazi na 200k zamenu DPF-a, DPF nije za zamenu no auto tako kaze. Isto tako to menjamo na milion kilometara sranja, menjas ulje tako na 20 25 hiljada kilometara i kad izadje iz garancije i neko drugi se usreci... Ova marka je sranje i tako.

Link to post
Share on other sites

Sva auta moraju da se servisiraju redovno. Ali je podatak da VW grupacija ima kajs koji se od fabricke ugradnje menja na 240.000 km i BMW kojem se lanac menja na 200.000km 🤐 razila u ceni je barem puta 3 ili cak i vise.

Imao sam toyotu rav4, kupio novu u salonu kod nas, godiste 2009, motor 2.2 D4D, ima lanac koji se na 400.000km proverava, auto do 2016 presao 550.000km bez i jednog problema. I dan danas sa vrv preko 600.000km (nez koliko novi vlasnik prelazi) ima fabricki lanac, znam da nije menjan.

 

Link to post
Share on other sites

Od kakve li je gume taj kaiš koji trpi promene vremenskih prilika ( leto - zima) za sve godine koliko prosečno kod nas treba da se pređe 200.000?

Vozio sam New Beetle iz 2003 i tu se zupčasti kaiš menjao na 5 godina ili valjda beše 60.000. Tako nešto. Kod Alfe 146 slično...

200.000 km nije malo i ne vidim da je problem zameniti lanac...

Link to post
Share on other sites

Preporuka VW servisa je 240.000km ili 5god (pricam o slucaju Golf 6 2012god 1.6 77kw koji sam uzeo nov u salonu) 

Nije problem sto se na BMW menja lanac na 200.000km samo koja je onda poenta? lanac se stavlja da bi duze trajao?

Cena izmedju zamene lanca kod BMW i kajsa kod VW je barem 3 puta veca ako ne i vise, plus strucnost majstora da odradi sve kako treba...

Link to post
Share on other sites

Da li ti pređeš za 5 godina 240.000?

Link to post
Share on other sites

Da, i vise, u jednom momentu sam prelazio 100.000km godisnje. 

Danas je sve brze, tako se i vise prelazi km godisnje, treba prosek da je 48.000km da bi za 5god presao 240.000km sto i nije tako strasno.

Link to post
Share on other sites

Za tebe onda ima smisla. Za mene ne jer godišnje pređem do 20.000 km. Ako bi gledali lanac.... Mada na to ne gledam jer mislim da je o.k. uraditi veliki servis čim kupim auto jer kupujem polovne automobile. Nove ne kupujem jer nemam toliko para. Imam para da ga kupim ali se ne uklapa u moju matematiku. Kupiš nov BMW i daš za njega 50.000. Nakon 10 godina ga prodaš za maksimum 10.000 mada ne može ni toliko, ali neka bude 10.000. Ispada da te košta 4000 EU godišnje sto imaš taj auto + održavanje. 

Link to post
Share on other sites

Da me ljudi ne shvate pogresno, ja sam fan BMW-a, i zelja mi je da vozim BMW... samo sam ovo vise napisao zbog razlike u ceni velikog servisa i odrzavanja auta... Ovo sve sto vozim je sluzbeno auto 😁

Link to post
Share on other sites

Neko moje vidjenje/zapazanje vezano za ovu diskusiju:

Sto se tice automobila i balkanaca, imam osecaj da smo mi pametniji od inzenjera koji su ih smislili i napravili. Na svakom koraku te ceka recenica "nemoj taj motor ili nemoj taj menjac, kvari se, ima problema sa tim i tim, ne valja im ovo i ono". Mislim da ne postoji motor ili model za koji mi nemamo zamerku. Ispada da nam nista ne odgovara osim onoga sto sami vozimo (u datom trenutku) :). 

Za neke stvari se i sam slazem, BMW jeste napravio sr*** sa tim N47, ali sve je ispravljivo, i onaj ko ga kupuje, svesno ga kupuje. Kod nas se to tera do iznemoglosti, servisi se preskacu (nece valjda mene da zapadne, nek ga menja neko drugi), i naravno da je los onda kad dodje do momenta gde lanac puca i nastaje problem sto je doslo do toga. Prijatelju, da si ranije razmisljao o zameni ne bi ti se to dogodilo. 

Sto se tice intervala zamene kajis vs. lanac, jeste, logicno je da bi lanac trebao da ima duzi interval prosto jer je konstrukcijski drugaciji u odnosu na kajis. Mislim da recenica "ima lanac - nema velikog servisa" sto @dulebp kaze, samo vazi kod nas, i to je klasicna trgovacka fora. Ne moze se pobeci od toga, svaki ce poceti da pravi probleme, samo je pitanje trenutka i kilometraze. Nekom pre, nekom kasnije. Moram da dodam da M47 nema problem s lancem i da tek na 500k bi trebalo da se pregleda/promeni. Tako da je tu odnos kajis/lanac u potpunosti u redu. To sto je na N47 taj interval skracen (nebitno zbog kojih faktora), je tako kako jeste, i tu je odnos malo poremecen i ne treba generalizovati intervale zamene kajis/lanac na osnovu N47 motora.

Dakle - svako kupuje ono sta mu najvise odgovara, neko prelazi veliku kilometrazu godisnje, kao @Golub, i njemu se ne isplati da kupi lupam N47 jer je odrzavanje prosto takvo kakvo jeste, a neko ko prelazi malo kilometara, mozda nece nikad ni doci do zamene tog istog lanca, verovatno ce prodati auto posle par godina i to ce se zalomiti na sledecem vlasniku. 

Link to post
Share on other sites

Sve se slazem sa skoricnikom, recimo za 150.000km ces dati 15.000e na gorivo, servise, gume itd.

Na tu cifru veliki servis nije strasan, muka je ako moras da istreses par hiljada evra za par hiljada km.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Link to post
Share on other sites