Previsoka cena servisa?


Recommended Posts

Ok, sta god da sam radio na mom kecu, bilo je malo skuplje u odnosu na VW. To je jasno i s tim sam ok. Ali da me mali servis ispadne 150 eura, to nisam ocekivao. 

Idem kod dobrog majstora, veruhem mu zaista, ali ovo mi deluje previse. Evo fotka racuna. Na taj iznos dodati ulje, 5 + 1L Liqui Molly Top Tec 4100 5W40 sto je izaslo nesto preko 7.000 (zaboravih tacnz cifru, bacio sam racun) i to sve zajedno izadje preko 18.000

20200616-122354.jpgKolikp vi placate servis?

Ja sam trazio delove srednjeg kvaliteta.

Edited by Jovan NS
Link to post
Share on other sites

Uzeo si malo skuplje ulje,separator uljanih para nije obavezan za mali servis,to je u suštini to. Možda su mogao za 20-30e jeftinije proći al to nije neka razlika. Inače toliko izađe servis i za f10/f30(2.0d). Bar kod mog mehaničara.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to post
Share on other sites

Meni je separator swag 2450 din pa ti vidi :) Nego me buni ovo 5w40, zar ti ne bi trebao sipati 5w30? Samo pitam jer drugar sipa 5w30 pa nisam znao da se i ovo sipa :)

Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, NikNS said:

Meni je separator swag 2450 din pa ti vidi :) Nego me buni ovo 5w40, zar ti ne bi trebao sipati 5w30? Samo pitam jer drugar sipa 5w30 pa nisam znao da se i ovo sipa :)

Ovo ulje sto sam sipao je full sintetika i ispunjava LL04 standard. Moze i za DPF vozila, a ja sam moj DPF izvadio. Na raznim stranim forumima je taj viskozitet preporuka za taj motor kada predje nekih 100k

Edited by Jovan NS
Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, Jovan NS said:

Ja sam trazio delove srednjeg kvaliteta.

To i jeste to, ja sam pronašao svoj post iz 2018. godine sa cenama filtera i to za E46 320d 110kW:
 

"Izbor filtera je bio čak i teži: velik broj proizvođača sa najraznovrsnijim cenama za isti tip filtera!

Kod izbora filtera ulja cene su išle od 400 dinara (Clean, Uniflux), 600-700 (Wix), 900 (Bosch), do 1200-1300(Knecht) i 1400 (Mann).

Priznaćete, zaista velik raspon cena.

Filteri vazduha su bili od 1400(Uniflux), 1500 (Clean), 1800 (Wix), 2050 (Bosch), 200-2200 (Knecht) i 2900 (Mann).

Filteri goriva su bili od 1400(Torpan), 1850 (Mahle), 2450(Clean), 3200(Wix), 4000(Knecht) i 4100(Mann). Ovde je tek razlika u ceni drastična (od 1400 do 4100)!

Filteri kabine su bili od 800 do 3100 dinara, da ne navodim opet gomilu proizvođača, sa aktivnim ugljem ili bez.

Cene su date kako su glasile u prodavnicama i meni saopštene; da li neko od vas ima popust, dogovor sa prodavcima, da li će platiti gotovinom i dobiti malo povoljnije, nije tema ovog nabrajanja. One su samo orijentir i trenutno stanje u julu 2018. godine."

 

Mislim da je cena i niža nego što bi bila sa kvalitetnijim delovima. Ruke su tu negde, sve je rekao bih očekivano.

Edited by pesimista
Link to post
Share on other sites

Ovo je dzabe. U BGD je 18k lagano bez seperatora uljanih para.

Pa i za VW je skup servis, isti u dinar kao za BMW, nego VW ljudi sipaju ulje od 500 din i najjeftinije filtere.

Za filter kabine si mogao da prodjes sa 1000 din. Ostalo su ok cene, cak nize nego Manhle/Knecht

Edited by njegovawisost
Link to post
Share on other sites
Ovo je dzabe. U BGD je 18k lagano bez seperatora uljanih para.
Pa i za VW je skup servis, isti u dinar kao za BMW, nego VW ljudi sipaju ulje od 500 din i najjeftinije filtere.
Za filter kabine si mogao da prodjes sa 1000 din. Ostalo su ok cene, cak nize nego Manhle/Knecht

18 k jedino ako uzmes 10 litara ulja[emoji1]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Карађорђе said:


18 k jedino ako uzmes 10 litara uljaemoji1.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mislim na Autoline. Sad ja kod Del boja iz kraja uzimam sve Knecht osim filtera klime i 6 litara BMW ulja za 12k.

Opet dodaj ruke 3k i seperator 2k, dobijes 17k sto je vrlo blizu cifre.

Link to post
Share on other sites
Mislim na Autoline. Sad ja kod Del boja iz kraja uzimam sve Knecht osim filtera klime i 6 litara BMW ulja za 12k.
Opet dodaj ruke 3k i seperator 2k, dobijes 17k sto je vrlo blizu cifre.

Separator se nikako ne moze svrstati u redovan servis jer se ne menja na svakoj zameni ulja. E sad sto se tice ulja i filtera sve preko 12 k je previse. Skoro sam uzimao za sebe BMW ulje 960 dinara u auto linu. Znaci 6 litara izadje manje od 6000 i ostaje ti 6000 za filtere sto je sasvim korektno. E sad ono glavno po mom misljenju. Nek se ljuti ko hoce ali 3000 dinara za ruke je po meni van svake pameti. Ako neko naplati 3000 dinara zamenu ulja i filtera sto je rutina koliko onda taj isti majstor naplacuje veliki servis ili generalnu?? E sad druga strana price je covek odredio cenu ko hoce hoce ko nece molim lepo. Nema se sta tu zameriti. Majstor odredjuje cenu a na musteriji je da li ce da prihvati ili ne.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, Карађорђе said:


Separator se nikako ne moze svrstati u redovan servis jer se ne menja na svakoj zameni ulja. E sad sto se tice ulja i filtera sve preko 12 k je previse. Skoro sam uzimao za sebe BMW ulje 960 dinara u auto linu. Znaci 6 litara izadje manje od 6000 i ostaje ti 6000 za filtere sto je sasvim korektno. E sad ono glavno po mom misljenju. Nek se ljuti ko hoce ali 3000 dinara za ruke je po meni van svake pameti. Ako neko naplati 3000 dinara zamenu ulja i filtera sto je rutina koliko onda taj isti majstor naplacuje veliki servis ili generalnu?? E sad druga strana price je covek odredio cenu ko hoce hoce ko nece molim lepo. Nema se sta tu zameriti. Majstor odredjuje cenu a na musteriji je da li ce da prihvati ili ne.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kada ti menjas separator?

Link to post
Share on other sites

3 crvene je ozbiljna klempa da ti promeni ulje i filtere. U Zrenjaninu ko je stalna musterija dobija tu uslugu za dz. To je 15-20 min posla, ume malo dete da odradi. 

Jos ako ti dopuni akumulator i uzme ti jos crvenu, bude lepa cifra. I onda se pitamo sto ljudi ne menjaju ulje 🙂

Link to post
Share on other sites
3 crvene je ozbiljna klempa da ti promeni ulje i filtere. U Zrenjaninu ko je stalna musterija dobija tu uslugu za dz. To je 15-20 min posla, ume malo dete da odradi. 
Jos ako ti dopuni akumulator i uzme ti jos crvenu, bude lepa cifra. I onda se pitamo sto ljudi ne menjaju ulje [emoji846]

Na novijim modelima BMW-a nije bas 15-20 min. Ode sigurno sat vremena na jednu zamenu ulja. Ali svakako ne menja cinjenicu da je previse.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, Nismo said:

Kada ti menjas separator?

Ja svaki put; uostalom, od separatora je jeftiniji samo filter ulja i klime. Ono što ne mora svaki servis da se menja je filter goriva, njega menjam svaki drugi put.
A usluga može biti različito tarifirana: možda neko kupi sve potrebne delove za mali servis kod majstora pa on ima dovoljno na rabatu i ne naplati ruke.
Ako sam donesem sve, uzmem mu vreme, tražim da mi ponekad očisti i egr, pogleda stanje auta, ne mislim da je 20 evra + previše.

I da, ovde se odokativno određuje cena, a razlika u ceni delova kad se uzime Clean/Filtron i kad se ide na Mann/Knecht je velika.

Edited by pesimista
Link to post
Share on other sites
Ja svaki put; uostalom, od separatora je jeftiniji samo filter ulja i klime. Ono što ne mora svaki servis da se menja je filter goriva, njega menjam svaki drugi put.
A usluga može biti različito tarifirana: možda neko kupi sve potrebne delove za mali servis kod majstora pa on ima dovoljno na rabatu i ne naplati ruke.
Ako sam donesem sve, uzmem mu vreme, tražim da mi ponekad očisti i egr, pogleda stanje auta, ne mislim da je 20 evra + previše.
I da, ovde se odokativno određuje cena, a razlika u ceni delova kad se uzime Clean/Filtron i kad se ide na Mann/Knecht je velika.

Sad pisemo svasta a ne znamo o cemu pricamo. Dva tipa separatora filcani i Vortex. Za filcani i mogu da shvatim da ga neko menja na 1-2 zamene ulja ali da neko menja Vortex svaki put to mi ne ide u glavu. Nema ulozak nema sta da se zapusi nema sta da zagusi turbo. A sto se tice filtera goriva mislim da pravis ozbiljnu gresku. Na 10.000 km i 2 puta ga zameniti nije greska s obzirom na kvalitet goriva godiste vozila i to sto 99% vozila konstantno ide u rezervu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, Карађорђе said:

A sto se tice filtera goriva mislim da pravis ozbiljnu gresku. Na 10.000 km i 2 puta ga zameniti nije greska s obzirom na kvalitet goriva godiste vozila i to sto 99% vozila konstantno ide u rezervu.

Kvalitet goriva je značajno bolji nego prethodne decenije; ne mislim da imamo najkvalitetnije gorivo u regionu, ali nije ni toliko loše koliko se priča.
Za rezervu ne znam, nikad nisam dozvolio da padne ispod 1/4 rezervoara. Obično sipam od 1/4, 1/3 do punog, tako sam navikao.

Link to post
Share on other sites

Poenta je da je mali servis relativno skup kod BMW, za razliku od mase drugih jeftinijih automobila gde vlasnici prolaze za 50-60 evra.
I ovde može da se uštedi stavljanjem najjeftinijih filtera, odlaskom kod povoljnijih majstora i ponajviše - sipanjem ulja jeftinije gradacije.
Ako se stavi 5W-30 dobrog kvaliteta, kvalitetniji filteri i plati majstor koji ceni svoj rad, to ne može ispod 150e, a i tad je nategnuto (bez poteškoće bude i 200e).

Link to post
Share on other sites
Poenta je da je mali servis relativno skup kod BMW, za razliku od mase drugih jeftinijih automobila gde vlasnici prolaze za 50-60 evra.
I ovde može da se uštedi stavljanjem najjeftinijih filtera, odlaskom kod povoljnijih majstora i ponajviše - sipanjem ulja jeftinije gradacije.
Ako se stavi 5W-30 dobrog kvaliteta, kvalitetniji filteri i plati majstor koji ceni svoj rad, to ne može ispod 150e, a i tad je nategnuto (bez poteškoće bude i 200e).

Kako mislis mali servis je relativno skup kod BMW-a?
Ulje je ulje filter je filter! Ne pricamo o radilici, diferencijalu i bregastoj vec o potrosnim filterima i ulju. Sto se tice majstora i njihovih cena najbolji pokazatelj svega toga je masa ljudi koji su osnovne stvari poput malog servisa, zamena diskova i plocica itd poceli sami da rade u svojim garazama i dvoristima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to post
Share on other sites

Onda lepo prodas auto uzmes Punto 2 1.2 8v i milina :) Sami biramo auto kad kupujemo ja zato vozim e46 koji dobija kvalitetno ulje i kneght filtere ili mann u zavisnosti sta nadjem separator se menja svaki mali servis. Kosta ali zato upalis i ne mislis ni o cemu da sam hteo da se grbim mogo sam e90 kupiti pa na celavim gumama voziti i misliti da vozim "noviji auto"

Link to post
Share on other sites
Ja ne znam za koje auto ima servis za 60eur... 
Ima za kola 25+ godina,do 2000ccm, benzince. Mene za m43tu izađe oko 50e(bez ruku),sa malim popustima doduše i sa prosečnim kvalitetom filtera.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to post
Share on other sites

Clio IV Grandtour 0.9 TCe:

 

F.kabine: Purflux 960,00 RSD

F.vazduha: Purflux 1.110,00 RSD

F.ulja: Purflux 760,00 RSD

Ulje: Eneos Premium 4L 2.500,00 RSD

Ruke: 1.000,00 RSD

_______________________________________
Ukupno: 6.330,00 RSD

 

Clio II 1.2 16v:

F.kabine: Filtron 360,00 RSD

F.vazduha: Filtron 336,00 RSD

F.ulja: Filtron 454,00 RSD

Ulje: Divinol 4L 1.550 RSD

Ruke: 0 RSD (u solo izvedbi)

_______________________________
Ukupno: 2.700 RSD

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Карађорђе said:

Ulje je ulje filter je filter!

Ovo je relativizacija; iako spadaju pod isto ime i funkciju, itekako se razlikuju po kvalitetu.
Za ulja su potrebne provere i merenja, ali se i ona vrše i mogu pronaći na internetu, a za filtere je mnogo lakše i golim okom vidljivo: prepun je Jutjub snimaka različitih proizvođača filtera gde se upoređuje njihov kvalitet i trajnost. Neki jeftini uljni filteri se bukvalno raspadnu posle neke kilometraže zbog lošeg kvaliteta upotrebljenog materijala.
Uostalom, ko želi može da potraži i uveri se sam.

Sami biramo kako ćemo da održavamo auto; ja svoj stav i izbor ne namećem drugima, niti imam nešto protiv upotrebe najjeftinijih zamenskih delova.
Samo znam da tako održavan auto ne bih kupio, već bih se pre odlučio za kvalitetnije održavano vozilo.

Ali to je moj stav, i poštujem drugačiji izbor i mišljenje.

Link to post
Share on other sites