F30 LCI 320d xDrive - perla white


Recommended Posts

Pozdrav svima!

Pre nekih mesec dana, posle visemesecne potrage za automobilom koji mi odgovara, zapazio sam belu trojku na oglasima. Brzo sam se dogovorio sa gospodinom, sutra ujutru otisao, pao je dogovor oko cene, i auto je kupljen.

U pitanju je restajling verzija F30, 320d motor sa 190 ks i pogonom na sva 4 tocka. Za prenos je zaduzen poznati ZF 8-stepeni automatski menjac, oprema je Luxury line i auto zaista ima lepu opremu, pored vec navedenog crna kozna sedista, kozom presvucena instrument tabla, profi velika navigacija, dvozonska klima, full led farovi, 3 moda voznje itd itd. Ako se setim jos stvari pisacu vremenom.

Odmah sam sledeceg dana registrovao auto. Ovo je inace moj prvi BMW i potraga jeste trajala nekoliko meseci ali sam na kraju uzeo tacno ono sto sam zeleo. 

Ovde cu redovno pisati sta i kako budem kupovao za auto i radio na njemu, bilo to gume, mali servis ili auto kozmetika. Trudicu se da sve dokumentujem :D
Jos jednom pozdrav svima i za kraj evo nekoliko fotki od pre neki dan:

hBqnmcVy.jpeg

ehTbXuu8.jpeg

pv6GjLMm.jpeg

HTewvzlZ.jpeg

7nPhJ8uT.jpeg

wFLcmtOt.jpeg

Link to post
Share on other sites
  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Auto ekstra izgleda, solidna oprema, sa slika deluje očuvano i utegnuto.

Motor mu odlično pristaje, taman je kakav treba za neku normalnu ali i dinamičnu vožnju kada zatreba, a pritom i relativno štedljiv za gabarite auta i xdrive. Meni je prosek oko 6.5L, u gradskoj kreni-stani vožnji bude 6.5-8L zavisno od gužve, na otvorenom putu oko 5L, a na autoputu pri 130km/h oko 5.5-6L, to to je okvirno neki  reper. 

Inače pošto ti je prvi BMW, otkrivaćeš pojedine (uglavnom dobre) stvari i trikove usput, tako da uživaj...

Edited by Sigtran
Link to post
Share on other sites
17 hours ago, dredger said:

Lepa trica, neka je sa srecom.

Hvala najlepse. 

8 hours ago, Sigtran said:

Auto ekstra izgleda, solidna oprema, sa slika deluje očuvano i utegnuto.

Motor mu odlično pristaje, taman je kakav treba za neku normalnu ali i dinamičnu vožnju kada zatreba, a pritom i relativno štedljiv za gabarite auta i xdrive. Meni je prosek oko 6.5L, u gradskoj kreni-stani vožnji bude 6.5-8L zavisno od gužve, na otvorenom putu oko 5L, a na autoputu pri 130km/h oko 5.5-6L, to to je okvirno neki  reper. 

Inače pošto ti je prvi BMW, otkrivaćeš pojedine (uglavnom dobre) stvari i trikove usput, tako da uživaj...

Bas tako, isti utisak sam i ja stekao.

Imali smo u posedu automobile i mnogo slabije i jace od ove trojke, vozim vec 8 godina i dosta kola je tu proslo u rasponu od 68ks do 258 ks.

Cini mi se da je bmw najbolje resio prenos i da je ovaj automatik neverovatno precizan i predvidljiv. Tu pre svega mislim na automobile nemacke grupacije, ovaj menjac najmirnije i najtise salta, jednostavno najbolji od konkurencije u tom segmentu.

Meni su u opticaju bili i konkurenti (C klasa, a4 quattro), ali ni jedan ni drugi mi nisu ostavili utisak kao bmw. Od stabilnosti, polozaja vozaca, prenosa, ubrzanja itd.
Sto se tih trikova tice nekoliko stvari na yt sam vec saznao, siguran sam da me ceka jos mnogo toga :) pozdrav i hvala na komentarima.

Link to post
Share on other sites

Juce montirane zimske gume, istih dimenzija kao sto su i letnje - 225/45 R18.

Kupio sam nove Viking Wintech zimske gume, podbrend marke Continental, imaju veoma lepu saru, nisu bucne, cekamo neke zahtevnije vremenske prilike da ih isprobamo pa ce biti reci i o tome.

LQ39nJy7.jpeg

T3EHlpYB.jpeg

 

Edited by vilota032
Link to post
Share on other sites

Sa xDrive i pritom još i novim zimskim gumama zaista nemaš da brineš brigu kakva god možda oštra zima da se desi... 

Ispravi me ako grešim, ali te Viking nisu run-flat, zar ne?  A rezervnu nemaš?  A ventili su ti verovatno još originalni sa meračima pritiska?

 

Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, Sigtran said:

Sa xDrive i pritom još i novim zimskim gumama zaista nemaš da brineš brigu kakva god možda oštra zima da se desi... 

Ispravi me ako grešim, ali te Viking nisu run-flat, zar ne?  A rezervnu nemaš?  A ventili su ti verovatno još originalni sa meračima pritiska?

 

Bas tako Sigtrane.

Nisu run-flat, rezervnu nemam, ventili jesu originalni sa meracima pritiska. Pitanje. Sta mi je ciniti? :D

10 minutes ago, marko84 said:

Letnje Viking su dosta plasticne, nadam se da su zimske bolje.

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
 

Pa sta znam. Imao sam pre par sezona letnju na nekom drugom autu, skroz je bila okej.

Razlozi zbog kojih sam uzeo Viking su:
1)unutar porodice vozimo i Pandu Cross sa viking gumama, odlicno sluze;

2) na kombiju imamo takodje Viking zimske gume, sjajno gaze i ponasaju se po svim vremenskim uslovima;

3)podbrend Continentala, gume koje dobijete kad kupite nov auto su njihove tako da me je to priblizilo; pritom letnje su mi Conti sa jako dobrim dotom, kraj 2019. godine a i presle su jako malo, nekoliko hiljada km.

Na dodir zaista deluju odlicno odradjeno, javljam ubrzo utiske nakon 

Edited by vilota032
Link to post
Share on other sites
20 hours ago, vilota032 said:

Nisu run-flat, rezervnu nemam, ventili jesu originalni sa meracima pritiska. Pitanje. Sta mi je ciniti? :D

Imaš par opcija:

1) Da kupiš ćopavca i zimi ga vučeš u gepeku

2) Da se nadaš da ti se neće desiti maler, pa ako se baš desi zoveš šlep službu do najbližeg vulkanizera

3) Da kupiš kit-za-reparaciju i nadaš se da ti neće uništiti senzor pritiska u ventilu kada ga iskoristiš

Ja sam išao na 4-tu opciju koja tebi više ne igra jer si već kupio zimsku gumu, a to je "self seal" guma, ja uzeo Continental WinterContact TS 850P Conti Seal. Realno malu kilometražu zimi prelazim (4-5k km), a ako baš nabodem ekser i sl. velika je šansa da će "self-seal guma to sama srediti". Skuplja jeste od većine guma, ali je realno vrh guma a trajaće mi barem 3-4 možda i 5 sezona (taman dok ne izgustiram auto i rešim da ga prodam), a pritom je i mekša i udobnija od run-flat. 

Edited by Sigtran
Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Sigtran said:

Imaš par opcija:

1) Da kupiš ćopavca i zimi ga vučeš u gepeku

2) Da se nadaš da ti se neće desiti maler, pa ako se baš desi zoveš šlep službu do najbližeg vulkanizera

3) Da kupiš kit-za-reparaciju i nadaš se da ti neće uništiti senzor pritiska u ventilu kada ga iskoristiš

Ja sam išao na 4-tu opciju koja tebi više ne igra jer si već kupio zimsku gumu, a to je "self seal" guma, ja uzeo Continental WinterContact TS 850P Conti Seal. Realno malu kilometražu zimi prelazim (4-5k km), a ako baš nabodem ekser i sl. velika je šansa da će "self-seal guma to sama srediti". Skuplja jeste od većine guma, ali je realno vrh guma a trajaće mi barem 3-4 možda i 5 sezona (taman dok ne izgustiram auto i rešim da ga prodam), a pritom je i mekša i udobnija od run-flat. 

Odlican savet za self seal gumu, ali za copavac nije. Slomice reduktor i prednji diferencijal sa njim.

Link to post
Share on other sites

ja furam 16” sa non run flat gumama bez senzora kad ih stavim iskodiram da iskljucim senzore pritiska tj da mi ne prijavljulje gresku da ih nema kad vratim 18” sa senzorima opet vratim kodiranjem u funciju senzore ,imam kompresor i onaj sprej za krpljenje pa kako bude...Mada sam kupio i ljetnje non runflat i pocinuo sto se tice udobnosti i buke...Sto se mene tice nikad vise run flat gume...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Sigtran said:

 

3) Da kupiš kit-za-reparaciju i nadaš se da ti neće uništiti senzor pritiska u ventilu kada ga iskoristiš

 

Ovo me najvise zanima. Prvenstveno jer sam vec gledao kit za reparaciju, ima na kp nasao sam. 

E sad sam znatizeljan, zasto unistava senzor pritiska u ventilu? Verujem jer se lepak i ventil ne vole bas? :D 

Link to post
Share on other sites
7 hours ago, vilota032 said:

Ovo me najvise zanima. Prvenstveno jer sam vec gledao kit za reparaciju, ima na kp nasao sam. 

E sad sam znatizeljan, zasto unistava senzor pritiska u ventilu? Verujem jer se lepak i ventil ne vole bas? :D 

Nisam probao, ali na nekim forumima sam pročitao takvu informaciju, tj. da taj lepak može da zezne senzor... :(  

10 hours ago, StunterSM said:

Odlican savet za self seal gumu, ali za copavac nije. Slomice reduktor i prednji diferencijal sa njim.

Reduktor kao takav ne postoji, a prednji kao i zadnji diff je tkzv open diff osim na M3/M335i/M340i gde je zadnji limited slip soprtski dif.

Ono što postoji je tkzv xDrive transfer box i on jeste osetljiv na različite obime guma, pa generalno jesi u pravu za ćopavca da postoji rizik s njim da i on nešto zezne pored toga što zauzuma solidno mesto u gepeku a i košta ~150eur na KP-u. Rizik po meni nije veliki ako se vozi kraće rastojanje i malom brzinom (kako se inače i vozi ćopavac).

Postoji i trik za to, da se xDrive transfer box softverski otkači i auto efektivno privremeno postane zadnja vuča - proguglajte malo za xDelete. Kupiš ga jednom i posle samo zimi ili kada se vozi po kiši držiš uključen xDrive a u ostalim situacijama se vozi sa xDrive isključenim, zabavnije a i smanji nešto potrošnju... Razmišljam da kupim na proleće... Moram još malo da se obavestim ima li možda nekih negativnih posledica, jer xDelete za F30 je tek oko godinu dana na tržištu.

Link to post
Share on other sites
8 hours ago, BMW-E36 said:

ja furam 16” sa non run flat gumama bez senzora kad ih stavim iskodiram da iskljucim senzore pritiska tj da mi ne prijavljulje gresku da ih nema kad vratim 18” sa senzorima opet vratim kodiranjem u funciju senzore ,imam kompresor i onaj sprej za krpljenje pa kako bude...Mada sam kupio i ljetnje non runflat i pocinuo sto se tice udobnosti i buke...Sto se mene tice nikad vise run flat gume...

Nema veze ako ti i prijavljuje grešku tih par zimskih meseci, jedino te malo nevira, ali drugih negativnih efekata nema.

Leti ipak preporučujem run-flat, vozi se više, duže, dalje, oštrije. BMW-ov sistem vešanja je podešen za run-flat i njihove karakteristike i tvrdoću. A takođe, nekako sam mirniji da neću u nekoj vukoj*bini, možda i na opasnom mestu i noću, morati da se zezam sa gumom - imaj u vidu da taj kompresor za krpljenje ne može da spasi baš uvek, zavisi kakva je šteta na gumi, a sa runflat uvek možeš da se dogegaš to nekog vulkanizera...

Ali opet, za poslednjih 15-tak godina i stotina i stotina hiljada kilometara pređenih, imao sam probušenu gumu ukupno 2 puta, na sreću oba puta u gradu i to su bile male "ekser rupe" gde je ekser ostao unutra i vrlo lakano popuštao pritiska u gumi, pa je bilo moguće samo dopumpati gumu i voziti tako par kilometara do vulkanizera da je zakrpi bez ikakvog seta za krpljenje...

Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Sigtran said:

Nema veze ako ti i prijavljuje grešku tih par zimskih meseci, jedino te malo nevira, ali drugih negativnih efekata nema.

Leti ipak preporučujem run-flat, vozi se više, duže, dalje, oštrije. BMW-ov sistem vešanja je podešen za run-flat i njihove karakteristike i tvrdoću. A takođe, nekako sam mirniji da neću u nekoj vukoj*bini, možda i na opasnom mestu i noću, morati da se zezam sa gumom - imaj u vidu da taj kompresor za krpljenje ne može da spasi baš uvek, zavisi kakva je šteta na gumi, a sa runflat uvek možeš da se dogegaš to nekog vulkanizera...

Ali realno za poslednjih 15-tak godina i stotina i stotina hiljada kilometara pređenih, imao sam probušenu gumu ukupno 2 puta, na sreću oba puta u gradu i to su bile male "ekser rupe" gde je ekser ostao u gumi i vrlo lagano spuštao pritisak, tako da je bilo moguće samo dopumpati gumu i voziti tako par kilometara do vulkanizera da je zakrpi bez ikakvog seta za krpljenje...

 

Edited by Sigtran
Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Sigtran said:

Nisam probao, ali na nekim forumima sam pročitao takvu informaciju, tj. da taj lepak može da zezne senzor... :(  

Reduktor kao takav ne postoji, a prednji kao i zadnji diff je tkzv open diff osim na M3/M335i/M340i gde je zadnji limited slip soprtski dif.

Ono što postoji je tkzv xDrive transfer box i on jeste osetljiv na različite obime guma, pa generalno jesi u pravu za ćopavca da postoji rizik s njim da i on nešto zezne pored toga što zauzuma solidno mesto u gepeku a i košta ~150eur na KP-u. Rizik po meni nije veliki ako se vozi kraće rastojanje i malom brzinom (kako se inače i vozi ćopavac).

Postoji i trik za to, da se xDrive transfer box softverski otkači i auto efektivno privremeno postane zadnja vuča - proguglajte malo za xDelete. Kupiš ga jednom i posle samo zimi ili kada se vozi po kiši držiš uključen xDrive a u ostalim situacijama se vozi sa xDrive isključenim, zabavnije a i smanji nešto potrošnju... Razmišljam da kupim na proleće... Moram još malo da se obavestim ima li možda nekih negativnih posledica, jer xDelete za F30 je tek oko godinu dana na tržištu.

Reci cu ti da drzim servis koji se zove xDrive. Reduktor se kod nas kaze transfer case. I da, polomice ga za 1km voznje sa sve prednjim diferencijalom. Ako te zanima tacno sta ce se desiti i zasto, napisacu ti opsirniji teskt. 😊

Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, StunterSM said:

Reci cu ti da drzim servis koji se zove xDrive. Reduktor se kod nas kaze transfer case. I da, polomice ga za 1km voznje sa sve prednjim diferencijalom. Ako te zanima tacno sta ce se desiti i zasto, napisacu ti opsirniji teskt. 😊

Ja znam sta radis i znam za ovo sto si napisao i predpostavljam zasto kopajuci malo po stranim forumima naleteo sam i na to izmedju ostalog. Ali bih bio jako zahvalan ako bi nam objasnio na nasem jeziku da usavrsim stivo i ujedno svi malo da naucimo i shvatimo ozbiljnost xdrive sistema i zasto zahteva takve uslove. Hvala unapred

Link to post
Share on other sites

Evo vozim i pisem 🙂 U transfer case-u se sastavljaju dva kardana preko kvacila koje postoji u njemu. Tj preko prenosnika, neki imaju lanac(koji se istegne), neki imaju zupcanika(bolja opcija). Kada je samo jedna guma drugacijeg OBIMA to je malo blaza varijanta jer se sabira i deli u diferencijalu razlika i prenosi na kardan preko planetarnog sistema. Kad su obe gume manjeg ili veceg obima na jednoj osovini, u od osu na drugu tu je razlika veca. I bas tu gde se sastavljaju dva kardana koji se razlicito okrecu nastaje problem, koji dalje prenosi natezanje kompletnog sistema na diferencijale. A prednji diferencijal je malo sranje na xDrive-u, 168mm diferencijal kao zadnji na 118d kecu koji znate svi da crkava i bez ovih opterecenja. Znaci kvacilo reduktora proklizava i spaljuje se, diferencijal prednji kao najslabija karika trpi puno, prenosnik ako je lanac u reduktoru takodje puno trpi i tako dalje. Ako sam nesto izostavio, ili nerazumno napisao neka pita ko sta hoce potrudicu se lepo da odgovorim. Sad vozim i kuckam pa se nadam da sam to sve napisao koliko toliko lepo.

Link to post
Share on other sites

Da kapiram, u sustini svaki disbalans direktno utice na samo srce difa koji ce mozda i moci da trpi blage nepravilnosti ali znacajno brze ce trositi svoje komponente i uzrokovati problem. Bar ako sam ja dobro razumeo, mada isto tako sam misljenja da ukoliko je auto ispravan i zategnut kako treba generalno cim se odstupa od fabricke deklaracije osetice se nus pojave u vidu vibracija, podrhtavanja volana, nestabilnost itd. U sustini los izbor na long run varijanti kako god da okrenes. Najbolje pre provere kupovine vozila proveriti i licni dzep bas zbog ovih stvari.

Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, dredger said:

Gledao sam dosta uporednih testova, kvatro, xdrive i 4matik. Izgleda da je kvatro keva. 

Jeste, sad vozim Amaroka i on je isti fazon kao xdrive, ali ima dugmence za paljenje prednje vuce i to je ogroman plus sto se tice dugovecnosti. Sledeci je A6 allroad 2015-16.

Link to post
Share on other sites