'99. E46 Touring 320i M52TU by thelejs


Recommended Posts

Kao sto rekoh u ponovnom predstavljanju - nakon nekoliko Skoda, jednog Forda, dva Peugeot-a, VW-a, konacno BMW dodje na red. 

Auto je iz CH, proveo je 5 godina kod prethodnog vlasnika u Beogradu (koji sa sinom ima nekoliko BMW-ova, mazenih i pazenih) i poprilicno je dobro odrzavan. Auto nije perfektan, ali: ne trosi ulje (700gr na 10K km), freon, antifriz i sl., sto je (meni, a i ostalima) vrlo bitno. Trenutno je kod Darka u Team RS-u, dogovorili smo da ga sredi mehanicki koliko god je moguce: zadnji trap (silen blokovi, solje amort., amortizeri), zadnji diskovi i plocice, dihtung kartera (malo pustio), kaisevi, spaneri, ulje i resto sto ide uz "veliki" i mali servis. 

Slike nemam trenutno, posto sam ga vratio na fabricke 16" i zimske gume (bio na 16" od e60 koje ostaju prethodnom vlasniku), ali se nadam da cu narednih dana moci i to da podelim. 

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Lep autic sluzice on fino posebno mi je drago sto je prefacelift ko moj sve ih je manje da su u dobrom stanju. Podeli nam i iskustvo sa Darkom iz TeamRsa, kakav je ovako majstor buduci cime se bavi pored ovog verujem da mu ide i mehanika al eto cisto da znamo dal je za preporuku :)

Link to post
Share on other sites

Hvala za pohvalu za felne, i ja mislim da su mu one "mera" za svakodnevnu upotrebu i odlicno mu stoje.

Sto se tice guma, zimske su 4xHankook Winter i-Cept 2, za sada se odlicno pokazuju. Letnji set je stigao sa zadnjim Nokian i prednjim Rotalla gumama (nikad cuo), ali deluju da su u dobrom stanju, pa cemo videti u kom smeru se krecu kad ih montiram za koji mesec.

Uz gore navedene radove, treba dodati jos jedno (duze) crevo na usisu iza protokomera, protokomer (koji nije radio) i jos gomilu sitnica (popravka kljuca i centralne brave, nove D2S sijalice i sl. - nakrckalo se jos tih stvari).

Plan mi je da u nekom momentu presvucem volan, uradim dubinsko, naravno, malo se jos pozabavim enterijerom (tapacir na gepek vratima je pukao na par mesta, naslon za ruku se izlizao, koza na vozacevom sedistu ima jednu poderotinu od 1cm i tome slicno) i tako to - za sada, da se prvo skroz upoznamo :) .

Sto se tice Team RS-a, imam samo reci hvale. U pitanju je porodicni biznis; tri brata (i tata :) ) : jedan mehaniku, jedan limariju i najmladji koji pomaze u svemu i uci od iskusnijih. Pored toga, imaju i nekoliko majstora. Servis je zvanicno orijentisan prema Fordu (tako sam i dosao do njih pre nekoliko godina), ali za one koji su bili kod njih ili ih upoznali kroz drift i druge aktivnosti, jasno je da je BMW ono cemu su posveceni i ono sto vole - cela porodica vozi BMW-ove, od starih i starijih primeraka (e28, e34, e36), pa do novijih i novih. Ukoliko neko zeli da se upozna sa njihovim radovima, preporucio bih da pogledaju njihov Instagram, tu su najaktivniji - to je zaista referenca za sebe.

Ono sto je meni kod njih bitno je da se razumemo i da imam poverenja - ne ocekujem da dobijem od babe devojku, ali sta cu kad volim starije automobile, a treba mi automobil kojim se moze putovati i na duze relacije, ukoliko zatreba. 

Doduse, jos uvek nismo dosli do te pouzdanosti kojoj tezim - auto je nedavno ispoljio jednog Gremlina: prilikom hladnog starta, desi mu se da variraju obrtaji, ugasi ponekad cilindre, proguta "knedlu" ukoliko se stisne gas i nema snage u visim obrtajima. Primetio sam poslednjih dana da mu se desava i kad je topao da mu variraju obrtaji (400-1000 rpm) ako se ukljuci grejanje na jace, ili grejanje sedista, npr., pa je i tad neophodno da se ugasi i upali - uglavnom s tim problem nestane.

Kako sam za vreme praznika bio "internet doktor", nacitao sam se raznoraznih slicnih problema (DISA, regulator ler-gasa, pumpa goriva, VANOS, senzori polozaja, separator i tome slicno), ali u vecini slucajeva, kako to vec biva - niko nije podelio informaciju nakon resenog problema.

Darko sumnja na bobine (njih nismo dirali) i dijagnostika prikazuje "misfire" na dva cilindra, tako da cemo verovatno krenuti u tom pravcu u skorije vreme. U svakom slucaju, podelicu s vama kako se dalje razvila situacija i da li smo pronasli resenje. 

Za sada, posto se krecem u lokalu pretezno, nije mi neki problem, najvise zato sto auto "peva" preko 4K :D , a to je ono sto sam i trazio - malo osmeha u ovo "zlo doba" :) 

Link to post
Share on other sites

Sličan problem sam imao i ja na M52B28tu. Doduše na jednom cilindru. Zamenio sam mesto toj bobini sa jednom sa cilindra koji nije pravio problem i čekao, ceo jedan dan :) bilo je do bobine.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Samo da javim da je auto bio u Team RS-u ponovo u vezi Gremlina koji sam spominjao. U medjuvremenu, pre odlaska u servis, benzin je poceo nepodnosljivo da smrdi, pa me je to dodatno ubrzalo - dvoje klinaca u kolima svaki dan; jeste da treba da se naviknu i zavole taj miris, al' ne na ustrb vazduha :)

Uglavnom, problem je bio do regulatora pritiska goriva, membrana je otisla i "nalivao" je gorivo svuda po redu. U prethodna dva dana, nije gasio cilindre, ler mu ne varira nesto bitno (ako i krene gore-dole kad ukljucim dodatne potrosace ili grejanje na max, smiri se nakon dve, tri sekunde), jedino sto mi je Darko dao zadatak da malo "gazim" auto ovih dana, kako bi izbacio taj visak koji se zadrzao u sistemu... Sad imam savrsen izgovor i kod zene i kod dece - "Majstor mi rekao da tako mora da se vozi, a ko sam ja da se pravim pametniji od njega?!" :D 

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Obzirom na neke novonastale (životne) okolnosti, auto je na prodaju:

http://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/18551866/bmw-320-i

Većina informacija je tu, ako treba još nešto - tu je i telefon :)

Ukoliko je nekome bitno, bez ikakvih problema sam u poslednjih mesec dana išao do Grčke i po Grčkoj, i do Zagreba nakon toga... Auto se sjajno ponaša na putu...

Link to post
Share on other sites