Recommended Posts

pozz ljudi, auto mi je spusten (tako sam ga kupio) i zanima me vracanje na fabriku tj da ga podignem. Da li moram da menjam i opruge i amortizere ili je dovoljno samo opruge? Velika je razlika u ceni ako moram oba pa ako je moguce da se to izbegne .. xD

Uglavnom u odlicnom su stanju i opruge i amortizeri jedini razlog je sto kacim po ovim nasim katakombama.. (bmw e60)

Link to post
Share on other sites

Opruge uticu na visinu auta, naginjanje, i umirivanje auta, amortizer samo upija udarac od rupe. Samo pitanje je da li je auto sa M tech vesanjem ili je standard ali stigao umor, pogledaj slike M tech vesanja kako stoji auto pa i obican i moci ces da vidis pogotovo sto nije svima isti pojam niskog /visokog auta. :D 

Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Vandallist said:

pozz ljudi, auto mi je spusten (tako sam ga kupio) i zanima me vracanje na fabriku tj da ga podignem. Da li moram da menjam i opruge i amortizere ili je dovoljno samo opruge? Velika je razlika u ceni ako moram oba pa ako je moguce da se to izbegne .. xD

Uglavnom u odlicnom su stanju i opruge i amortizeri jedini razlog je sto kacim po ovim nasim katakombama.. (bmw e60)

Savetovao bih ti da svratis na pregled kod nekog trapadzije - ovakva usluga je najcesce besplatna, po mom iskustvu - u zavisnosti od toga da li je nesto aftermarket "budzeno" (naknadno stavljeno), stigao umor ili je auto sa M vesanjem (kako je NikNS objasnio iznad), znaces i sta mozes da ocekujes po pitanju troskova... 

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Indorile said:

Opruge prate i odgovarajuci amortizeri jer hod amorta nije isti. 

Ma naravno, ali znas kako to vec ide u srbistanu daj H&R pa i ako ne pase napravicemo da pase samo nek je nisko 😁 Samo dosta ljudi znam na gevindama sto kineskim sto na profi pa ne kace kao momak gore sto je napisao 😁

Link to post
Share on other sites

Aj kad je već otvorena tema da pitam. Koliko M tech(valjda sam se dobro izrazio)vešanje spušta automobil u odnosu na fabriku? E46 je u pitanju. Razmišljam malo da ga podbodem al sam skeptičan prema aftermarket oprugama pa bi radije da jurim fabriku.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to post
Share on other sites

Prilicno, tipa svi padnu nazad napred ostane onako pesnica od gume do ruba blatobrana napred, naravno zavisi od toga koje su felne, dok recimo Mtech bolje stari, kako je nizak tako i bude dugo, kruci, odzivniji i generalno utegnutiji auto dobijas tako da ako nadjes Mtech vesanje to je topina, naravno i ramena i sve nista nije isto. Mada i ove sto vidjas sa Mtech vesanjem moras imati u vidu da uglavnom svi imaju ili originalne ili su menjali davno komponente pa ti niko ne moze reci koja je sigurno visina, ti ako uradis novim delovima svakako ces imati podignutiji nego neko sto ima to vec 10 god.

Link to post
Share on other sites

Svaki e46 prilično potone kad se stave kraće opruge pozadi,zato se stave oni umetci da se to ispegla lepo. Nigde nisam video da neko prodaje MT suspenziju. Mada vidim da dosta ljudi oglašavaju ceo auto M paket za delove.Trebalo bi da svaki taj M paket po famoznom VIN-u ima i M vešanje,zar ne?

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to post
Share on other sites

Pa vidi ja sam stavljao fabricke opruge nazad pa i dalje izgleda kao dvoje da mi sede pozadi, glisiram jer je kljun podignut, dal solje amortizera se istegle godinama, nosac donji opruge, ramena zadnja bog ce ga znati. Zavisi i od paketa opreme neko stavi samo optiku M tech, posto M vesanje je iskljucivo M naravno i to je za jedan svemir razlika, Mtech vesanje je M za sirotinju nizi, tvrdji amorti bolji odziv u krivinama, automatski bolje i koci auto itd itd. Kraci je amort i kraca je opruga pa samim tim eto lepo stoji auto sto se kaze. Drugar je promenio sve i ispalo mu negde oko 1000e sve sa stabilizatorima, balans stanglama, ramena, opruge, amorti usput i sileni i eno auto bukvalno skroz drugaciji osecaj daje,

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

BIću slobodan da nastavim temu, tj. da upadnem u istu, pošto je najsvježija po ovom pitanju.

Na mom mrcomobilu, M paket kompletan, pa i vješanje/ogibljenje, kako se kome više sviđa. Reče mi Aco prije nekog vremena da će uskoro prednji amortizeri trebati da se zamijene. Zadnje opruge sam zamijenio prošle godine sa zamjenskim Meyle (uzetim prema broju šasije), ali izgleda da to ipak nije to, pošto se auto lagano pretvara u gliser.

Prije nekog vremena sam sasvim slučajno u prolazu preko YT, zakačio snimak sa Koni Active Suspension amortizerima i nahvališe ih redom praktično. Ima li ko i kakvog iskustva sa Koni amortizerima i oprugama uopšte, a ima li iko da ima bilo kakvu informaciju za ovo? Komplet amortizera bi mogao da se nađe za reda 500€. Ostaju opruge, a tu sam razmišljao o Eibach Pro Kit-u, odgovarajućem naravno.

S obzirom da trebam da mijenjam opet zadnje opruge (ako ne uvaže reklamaciju), a da su i prednji amortizeri za zamjenu, računam da zamjenim sve u kompletu i da sam miran sa te strane neki period vremena.

Link to post
Share on other sites

Kolko se razumem u bmw softver za delove ti kada ukucas vin on izvuce model motor godinu proizvodnje i koji je menjac, bez paketa opreme,. Tako da kada neko gleda deo za vesanje izlaze mu delovi i za obicno i sport vesanje posebno. Ako nisi naglasio da imas sport vesanje jako je moguce da su ti prodali obicne opruge. Ili su tvoje bile tolko izmorene da su se sabile. 

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

pozdrav svima, malo osvezenje teme...

hocu, na mom autu da spustim samo prednji kraj za nekih 30mm. pokusao sam sa crnim eibach-om, dobio gliser ☺️ i vratio na fabriku. na autu je sve fabricko sto se tice vesanja.

kakvi su vam saveti?

Link to post
Share on other sites
On 11/1/2021 at 5:15 PM, Indorile said:

D2, BC Racing, KW. Ostalo je ili smece ili preskupo.

Оk. Hvala.

videcu u toku naredne nedelje da  resim to. Pa onda lepo slikanje i predstavljanje. Pre i posle...intervencije...☺️

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Iz mog iskustva, to je igra bez granica. Tacnije, moraju se poklopiti odgovarajuce opruge sa konkretnim modelom auta. Konkretno, ja sam na benzinca (318i) stavio opruge od dizela (320d) i dobio gliser 🙂. 320d je tezi za oko 50kg od 318i i opet nisam dobio nista. 

Moj ti je savet da se cujes sa doktorom iz Bataje i da ti on to resi.

Link to post
Share on other sites