E36 M43 16 Ventila Projekat!


Recommended Posts

Pozdrav svima, uskoro planiram da zapocnem "projekat" mesanjem M43 i M42 komponenti. Na nekom stranom forumu video sam da je moguce uzeti sve unutrasnje delove iz M42 motora i strpati ih u M43 zato sto oba motora dele isti blok. Interesuje me, da li neko mozda ima vise informacija od mene na ovu temu? Znam da se stavlja sa M42 glava, klipovi, klipnjace, kolenasto, lanac i jos neke sitnice. Samo molim bez komentara, "nemoj da se bakces sa tim, ubaci M50/M52 motor" ili "prodaj to cudo i kupi pravog BMW-a". Ovaj projekat zelim zato sto 1. jeftiniie mi je a i definitivno zanimljivije da pomesam ova dva motora 2. ne moram da se bakcem sa papirima i da zavodim drugi motor u saobracajnu, blok sa brojem iz saobracajne ostaje isti.

Svaka pomoc je dobrodosla! 

Link to post
Share on other sites

Moguca je kombinacija toga i zanimljiva ako ces po ps da ga odradis i ostavis za merak a to izlazi svakako samo ne jeftino. Stavi na papir racunicu koliko ti se to isplati za ovaj poduhvat otprilike masinska obrada i djelovi bez ruka majstora racunaj oko 400e

Послато са SM-A505F помоћу Тапатока

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Rocco77 said:

Moguca je kombinacija toga i zanimljiva ako ces po ps da ga odradis i ostavis za merak a to izlazi svakako samo ne jeftino. Stavi na papir racunicu koliko ti se to isplati za ovaj poduhvat otprilike masinska obrada i djelovi bez ruka majstora racunaj oko 400e

Послато са SM-A505F помоћу Тапатока
 

Sklapao bih ga sam, ne verujem da je preterano tesko, naoruzao sam se znanjem a i imam nesto iskustva, jedini problem bi mi bio posle da ga zupcim. Glavu bih nosio na masinsku obradu, ima blizu mene covek koji se bavi time, nije preterano skup. Sad, ne znam da li bi i blok trebalo na obradu nositi, jedino mozda da se povrsina gde leze glava izravnja, klipovi su iste sirine, ne treba nista da se busi. Ne ocekujem auto da sad ide kao blesav nakon svega ovoga, ovo radim cisto sebi za dusu. Da li bi imao kasnije nekih problema sa tehnickim zbog vise konja nego sto je upisano u saobracajnoj?

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Creliseth said:

Da li bi imao kasnije nekih problema sa tehnickim zbog vise konja nego sto je upisano u saobracajnoj?

Naravno da ne. Njima je samo bitno da se broj na bloku slaze sa onim u saobracajnoj. Mada i tu moze da se zazmuri... :)

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, frank said:

Šta kažu na tim forumima? Koliko KS može da se izvuče iz te varijante?

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 

Lik koji je pisao o tom projektu je spremao Z3 za neki supercharger kit. Koristio je M42 delove zato sto su kovani i samim tim izdrzljiviji. Po nekoj logici, trebalo bi da ima isto konja kao i M42B18, sve je isto, samo M43 blok bolje cirkulise ulje od M42 bloka. Ja sam planirao nakon sto sve prepakujem da prosirim auspuh, stavim pecurku, chipujem, izoliram izduvnu granu, stavim iridijumske svecice i da se nakon toga prekrstim i ponadam da motor ima barem 150ks. 

Edited by Creliseth
Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Elvir said:

Naravno da ne. Njima je samo bitno da se broj na bloku slaze sa onim u saobracajnoj. Mada i tu moze da se zazmuri... :)

Tom logikom sam se i ja vodio, zato sam se opredelio za ovu varijantu umesto za M50/M52.

Link to post
Share on other sites

https://www.bimmerforums.co.uk/threads/m43-gets-m42-head-transplant-in-preparation-for-dasc.56813/

Ako je to ovaj lik onda mi ne deluje baš jednostavno, ima nekih finesa na koje treba pripaziti. Ceo ovaj "swap" mi se čini samo kao predigra za ugradnju turba ili kompresora,to je već ozbiljna priča. Mada nije loše uraditi samo to što ti hoćeš,imaćeš manje snage(nego sa turbom ili supercharger-om) ali će motor biti pod manjim opterećenjem. A kad bolje razmislim turbo je jedna vreća govana od koje te samo boli glava.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to post
Share on other sites
24 minutes ago, frank said:

https://www.bimmerforums.co.uk/threads/m43-gets-m42-head-transplant-in-preparation-for-dasc.56813/

Ako je to ovaj lik onda mi ne deluje baš jednostavno, ima nekih finesa na koje treba pripaziti. Ceo ovaj "swap" mi se čini samo kao predigra za ugradnju turba ili kompresora,to je već ozbiljna priča. Mada nije loše uraditi samo to što ti hoćeš,imaćeš manje snage(nego sa turbom ili supercharger-om) ali će motor biti pod manjim opterećenjem. A kad bolje razmislim turbo je jedna vreća govana od koje te samo boli glava.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 

To je taj post, i jeste u pitanju predigra za turbo/kompresor. Kao sto sam gore naveo, M42 ima kovane delove, mogu verovatno da izdrze veci pritisak nego M43 delovi. Sto se turbine tice, mogu samo da je sanjam trenutno, skupo je to zadovoljstvo.

Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Elvir said:

A zasto radis projekat ? Jel ti M43 prolupao ili slicno, pa hoces da popravku kombinujes sa M42 komponentama ?

Iz zabave a i zato sto zelim malo vise snage. Imam trenutno probnu i nisam u mogucnosti da kupim BMW-a sa rednom sesticom pa bih se dok ne istekne zezao sa ovim sto imam.

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Indorile said:

Koji boost bi gurao da ti trebaju kovani delovi? 

Ja ne zelim da ugradjujem turbinu, ne treba mi iskreno, bacanje je para za ovolicni motor. Ima u onom postu koliki boost moze da izdrzi ovako.

Link to post
Share on other sites

Ти значи имаш 17,18 година...доста ти је и то! та цела ивестиција ако уопште може да се уради коштаће више него твој тренутни аутомобил и то је тоо!

 

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Evo nakon pola godine, napokon sam se dokopao M42 motora koji je u bome super stanju, presao cirka 180 hiljada, nije nigde poceo da slinavi, motor sam po sebi deluje da je redovno odrzavan. Koliko sam ja stigao da ga rasturim, bregaste nemaju ni liniju na bregovima, deluju odlicno. U medjuvremenu sam dobro proucio oba motora i njihove razlike, sad je sve pitanje vremena i para kada ce se sve to sklopiti i srediti.

Link to post
Share on other sites