Савети и помоћ око куповине e39 520d


Recommended Posts

Здраво свима а поготову љубитељима е39-ке ! 
С обзиром да сам мање-више решио да купим овај аутомобил, замолио бих поткованије чланове  који су већ имали искуства за пар савета на шта би требало обратити пажњу приликом куповине и провере аута или да поделе своја искуства са истим. Оно што желим је да буде 2002-03 годиште, у фабричком стању без накнадних модификација и механички потпуно исправан (км није толико битна). Није ми  такође битно да будем најбржи у крају нити бих тако возио по граду. Не журим са куповином па зато желим да склопимо неку листу за проверу. Хвала унапред!

Link to post
Share on other sites

Prvo, naoružaj se strpljenjem, jer bar 90% E39-tki koje ćeš videti na oglasima su loši primerci, izakani, loše održavani i jednostavno zahtevaju previše ulaganja. Većina primeraka je prešla barem 250-300k, mnogi i mnogo više, i to nije preveliki problem ako je auto zaista redovno i kvalitetno održavan. Traži račune - ja sam sve račune od delova i radova skupljao i čuvao (a i sada to radim za moj aktuelni auto). Takođe je poželjno da je vlasnik barem nekoliko godina unazad, ako ga prodaje brzo nakon kupovine verovatno je problematičan pa gleda da ga se reši.

Dakle mora da se gleda sve, i stanje limarije, i sve mehanike, naročito menjač i motor.

Svaka falinka kasnije pada na tvoj teret, zato pedantno i ne daj da te prodavac zbrza, kao nema vremena da detaljno pogledaš, da digneš na dizalicu i vidiš stanje odozdo, da priključiš dijagnostiku i sl. Ako pokušava da te zbrza, vrlo verovatno želi nešto da sakrije.

Stanje unutrašnjosti takođe puno govori koliko je prešao i kako su se vlasnici prema autu odnosili.

Takođe obrati pažnju i na gume, da li su sve istog proizvođača, ujednako potrošene po površini (to donekle daje uvid u stanje trapa) i kojeg su godišta. Ako su sve različite i to  još matore, beži od tog auta kao đavo od krsta.

Ako uživaš u vožnji i zvuku motora, preporuka za benzinac šestak, npr 525i kao što sam ja svojevremeno imao (vidi slike ispod i biće ti jasno kako dobar i očuvan primerak treba da izgleda). 

I znaj da dobar primerak ćeš sasvim verovatno morati dobro da platiš (samo pazi, neko će možda i loš primerak pokušati da uvali za velike novce). 

Srećno sa potragom. Ako naletiš na neki solidan primerak, javi, možda ovde na forumu ima neko ko poznaje dotični auto.

IMG-0824.jpg IMG-0831.jpg IMG-0832.jpg IMG-0833.jpg IMG-0834.jpg IMG-0839.jpg

 

Edited by Sigtran
Link to post
Share on other sites

Zaobisao bih problematicni m47 motor u 520d od 136ks.

M47 je zloglasan po pucanju radilice i kvarljivom sistemu ubrizgavanja koji pola boschista ne zna nastelovati.

M47 reputacija pouzdanog motora je mahom izgradjena na nasledniku m47tu i m47tu2 koji su maltene "nidje veze" sa ovim prvim m47.

U tom godistu 2002-2003 su manje vise svi motori osim tog od 136ks odlicni i pouzdani.

Ako nadjes dobar primerak bices zadovoljan sigurno, mene je odlicno posluzio pre desetak godina.



Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Link to post
Share on other sites



Prvo, naoružaj se strpljenjem, jer bar 90% E39-tki koje ćeš videti na oglasima su loši primerci, izakani, loše održavani i jednostavno zahtevaju previše ulaganja. Većina primeraka je prešla barem 250-300k, mnogi i mnogo više, i to nije preveliki problem ako je auto zaista redovno i kvalitetno održavan. Traži račune - ja sam sve račune od delova i radova skupljao i čuvao (a i sada to radim za moj aktuelni auto). Takođe je poželjno da je vlasnik barem nekoliko godina unazad, ako ga prodaje brzo nakon kupovine verovatno je problematičan pa gleda da ga se reši.
Dakle mora da se gleda sve, i stanje limarije, i sve mehanike, naročito menjač i motor.
Svaka falinka kasnije pada na tvoj teret, zato pedantno i ne daj da te prodavac zbrza, kao nema vremena da detaljno pogledaš, da digneš na dizalicu i vidiš stanje odozdo, da priključiš dijagnostiku i sl. Ako pokušava da te zbrza, vrlo verovatno želi nešto da sakrije.
Stanje unutrašnjosti takođe puno govori koliko je prešao i kako su se vlasnici prema autu odnosili.
Takođe obrati pažnju i na gume, da li su sve istog proizvođača, ujednako potrošene po površini (to donekle daje uvid u stanje trapa) i kojeg su godišta. Ako su sve različite i to  još matore, beži od tog auta kao đavo od krsta.
Ako uživaš u vožnji i zvuku motora, preporuka za benzinac šestak, npr 525i kao što sam ja svojevremeno imao (vidi slike ispod i biće ti jasno kako dobar i očuvan primerak treba da izgleda). 
I znaj da dobar primerak ćeš sasvim verovatno morati dobro da platiš (samo pazi, neko će možda i loš primerak pokušati da uvali za velike novce). 
Srećno sa potragom. Ako naletiš na neki solidan primerak, javi, možda ovde na forumu ima neko ko poznaje dotični auto.
IMG-0824.jpg IMG-0831.jpg IMG-0832.jpg IMG-0833.jpg IMG-0834.jpg IMG-0839.jpg
 


Хвала ти пуно на детаљима!
Јасно, већина ових што се нон-стоп врте и стоје месецима на огласима вероватно не ваљају и нисам ниједан хтео да зовем нит гледам. Знам и сам да су мале шансе да нађем примерак у одличном стању али ето можда вреди покушати, за сада одбијам да гледам увоз. Што се тиче 25i и 20i ( одлично ти изгледа овај) , увек сам преферирао бензин, међутим вожња неколико дизел аутомобила ме је мало натерала на размишљање па бих волео ипак да буде дизел, за сада. Да не причам да су ови домаћи власници углавном турали плин и уништили сав шмек тог аутомобила и мотора. Прелазим око 12-13 хиљада годишње , ако Бог да с тим бмв-ом бих прелазио и више... видећемо можда и буде неки компромис. Ако неко зна добар примерак аута каквог тражим нека ми пошаље на ПП слободно а свакако ћу овде поставити ако нешто видим.


Sent from my HD1913 using Tapatalk

Link to post
Share on other sites



Zaobisao bih problematicni m47 motor u 520d od 136ks.

M47 je zloglasan po pucanju radilice i kvarljivom sistemu ubrizgavanja koji pola boschista ne zna nastelovati.

M47 reputacija pouzdanog motora je mahom izgradjena na nasledniku m47tu i m47tu2 koji su maltene "nidje veze" sa ovim prvim m47.

U tom godistu 2002-2003 su manje vise svi motori osim tog od 136ks odlicni i pouzdani.

Ako nadjes dobar primerak bices zadovoljan sigurno, mene je odlicno posluzio pre desetak godina.



Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока




Хвала ти на сугестији, колико знам, то су мотори који су ишли у е46 и е60 а те моделе не тражим... да ли је 525d поузданија опција (m57) и који тачно мотор си ти имао па те је одлично послужио ? Неки механичари су се позитивно изјашњавали о м47 136кс, нисам наилазио на нека много негативна искуства до сада, зато га разматрам.

Sent from my HD1913 using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Imao sam 6cil benzinca od 170ks i dobro me je sluzio, osim sto je malo troskario ulje, a lokao benzin i sto mi je bio malo lenj.

Naravno da ima ljudi da su se siti navozali i sa najgorim motorima tipa 2.0tdi pumpa dizna, a i onih koji su imali problema sa dokazano najkvalitetnijim motorima, recimo m57 dizel 6cil.

Cak je i vecina m57 dizela dizela jednom nogom u grobu, kao i m54 benzinci iako jedni i drugi vaze za jedne od najpouzdanijih motora u zadnjih 20 godina cak i u poredjenju sa drugim brendovima.

Naoruzaj se strpljenjem jer je dobra e39 danas raritet i osim motora je itekako bitna i limarija, pa i enterijer, kao i kompletna mehanika.



Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Link to post
Share on other sites
On 6/23/2021 at 11:57 PM, Dušan/// said:

Хвала ти пуно на детаљима!
Јасно, већина ових што се нон-стоп врте и стоје месецима на огласима вероватно не ваљају и нисам ниједан хтео да зовем нит гледам. Знам и сам да су мале шансе да нађем примерак у одличном стању али ето можда вреди покушати, за сада одбијам да гледам увоз. Што се тиче 25i и 20i ( одлично ти изгледа овај) , увек сам преферирао бензин, међутим вожња неколико дизел аутомобила ме је мало натерала на размишљање па бих волео ипак да буде дизел, за сада. Да не причам да су ови домаћи власници углавном турали плин и уништили сав шмек тог аутомобила и мотора. Прелазим око 12-13 хиљада годишње , ако Бог да с тим бмв-ом бих прелазио и више... видећемо можда и буде неки компромис. Ако неко зна добар примерак аута каквог тражим нека ми пошаље на ПП слободно а свакако ћу овде поставити ако нешто видим.

Ne mora da znači da ne valjaju zato što stoje na oglasima dugo. Većina ljudi bi dala oko 2000€ za auto star 20 godina, bez obzira što je u dobrom stanju. Tako da pozovi, raspitaj se, obiđi one koji ti nisu daleko. Ako odeš da pogledaš, pod jedan - nisi ti u obavezi da kupiš, ako odeš da pogledaš, a pod dva - steći ćeš barem neku sliku u glavi kako auto (ne) treba da izgleda i šta trebaš da zaobiđeš, kao i na šta da posebno obratiš pažnju (ista stvar koja se ponavlja na nekoliko primjeraka).

Link to post
Share on other sites

Има елемената само што мене одбија утисак о власницима кад их чујеш, видиш збаш да није заљубљеник и да није тај ауто третирао како треба него ето могао је да га вози био је фаца у месту где живи и сад изакан ауто даје на оглас а не зна о њему онолико колико них ја бар то волео. Можда сам превише романтичан али тако размишљам. Има неки лик викао месецима "има колико хоћете E39 на огласима на 3500 па купите њих" на крају је лик и свој ауто спустио на 3500 [emoji3]то ме све одбијаи да их пизивем. Опција увоза се не исплати како стоје ствари био један одличан у Ваљеву али брзо се продао. Циљ ми је да скупим што више информација па да истресем власнике са питањима па који прође :)

Sent from my HD1913 using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Здраво свима.
Након дуготрајне и не лаке потраге нашао сам примерак који је испунио довољно критеријума за куповину. Неколико аутомобила код нас ме је мало разочарало уживо те сам се оријентисао на увоз.из Немачке.
Иако сам себи рекао да нећу купити сиви ауто на крају испаде тако :)
525д , 2002. 298000км... мануелни мењач
Углавном све ради, мислим да је летва волана мало лошија јер пуцкета када се волан јаче окреће али да се средити.
Ауто је права лађа која мами осмех на лице, надам се да ће дуго и здраво бити код мене.

Не раде ми кључеви дал је електроника или батерија још не знам али ако има неко препоруку ко то поуздано може да среди у Бг нека ми јави на пп.

Да, и мигавци су жути :stadaseradi:

https://ibb.co/9qVCPk1
https://ibb.co/CzMTDTq
https://ibb.co/y4vvbxx

Sent from my HD1913 using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Koliko volim kad vidim da neko kupi e39, meni najlepsi BMW ikada. Uvek pozelim da imam jedan.

Neka ti je sa srecom i da te sluzi dobro 💪

Sto se tice kljuceva, savetujem prvo da probas da programiras kljuc, vrlo je jednostavno, imas mnogo video klipova na youtubu oko toga, bukvalno minut ti treba. Ako sa tim ne uspes, onda provera baterije itd...

 

Koliko izadju troskovi oko uvoza e39ke?

Link to post
Share on other sites

Хвала момци!

Да, погледао сам поступак иницијализације кључа па ћу пробати баш је буђаво што мора да се сече.
Што се тиче трошкова, има много зависних фактора... где цариниш и тако то. Шпедитеру је био 400 а царина око 750€. Испод 400 нема за транспорт за ближе делове немачке, за север је скупље. Чак су и цариници почели да "наплаћују" додатни сет гума.


Sent from my HD1913 using Tapatalk

Link to post
Share on other sites