Curenje struje - testiranje bez skidanja klema


Recommended Posts

Zdravo,

Na autu imam dosadan problem vec vise od godinu dana, struja negde curi kada je auto ugasen. Nece da izvuce za noc, ali za 3-4 dana postaje kriticno, ako se ne koristi auto. Tokom vremena sam skapirao da nakon sto se auto raskaci sa baterije, i vrati nazad klema, miran sam neko vreme.... od 20 dana do nekoliko meseci. I onda iznova. Znaci, neki aktivni element je u pitanju, neki komp u autu ili slicno. To samo po sebi nije strasno, da skinem klemu i vratim, ali onda trazi kalibraciju senzora pozicije letve volana jer je ostao bez stuje, a to to mora u servisu... i recimo da je gnjavaza. Naravno, ne smem da ga ostavim nekoliko dana bez da proverim da li je poceo da vuce, i provozam ako vidim da je slab akumulator. Ovlasceni servis mi nije bas pomogao. 

Da li je neko cuo za elektricara koji moze da proveri situaciju bez da se skida klema sa baterije. Ako skine, prekine kolo, posao je uzaludan, bice sve ok posle toga na merenju. Gledao sam na netu , postoji metod https://us.autologic.com/news/testing-parasitic-draw-via-fuse-voltage-drop , ali elektricari koje sam pitao su me gledali kao da sam pao sa marsa... ili za to treba neka specijalna skupa oprema , osetljivi instrumenti, ili sta vec... .  Znaci, provera curenja struje bez skidanja kleme (prekidanja napajanja) pre merenja, radi li neko?

 

Hvala.

 

Link to post
Share on other sites

Mozes i sam da uradis kao sto je napisano, treba ti digitalni multimetar, pristup osiguracima i da ti vozilo ode u sleep mode (moraju sva vrata i hauba da budu zatvorena XY minuta i auto ugasen, prekidace na haubi i vratima mozes da zavaras tako sto ih zaglavis). Onda podesis multimetar da meri napon i krenes po svakom osiguracu zasebno, osiguraci iste fizicke velicine i amperaze bi trebalo da imaju isti napon (kada je auto potpuno ugasen i nema nista da vuce struju), onaj koji ima drugaciji napon je krivac.

Link to post
Share on other sites

Da, to poslednje je odlican savet, ne treba mi neka tabela da citam iz nje, treba mi samo da pronadjem osigurac izuzetak. Da, bre! Razmisljao sam vec da mogu nesto da cackam sam, ali sam onda pomislio da mi treba neki precizniji multimetar, Fluke ili slicno... No, sklonio si mi jednu komplikaciju sa spiska, deluje ok da se iscimam da od nekog pozajmim uredjaj, pa da sam probam, ako ne nadjem drugacije. 

Hvala. 

Link to post
Share on other sites

Da, imam Comfort Access, cuo sam da ume da zeza zbog vlage. Ali, bio je mesec dana u ovlascenom, sigurno znaju za to, kapiram da su to prvo gledali. Takodje, ako govorimo o comfort acess-u i problemu u vezi njega, kako objasniti to da sam posle skidanja kleme (ostavim auto bez struje) i vracanja miran , na primer, 4 meseca? Bas pre neki dan sam skinuo sa struje FEM modul (u njemu je deo za Comfort Access, simulirao skidanje kleme i vracanje , reset, al samo za njega), i na dalje vuce, nije se "popravio" . Ja mislim da je to neki "pametniji" deo, neki kompjuter koji se zaglupi, nesto sto ima stanje, memoriju, koja se obrise kad izgubi napajanje... i ok sam neko vreme zbog toga.

Mislim, na kraju, cuo sam da nije tesko ni iskljuciti CA privremeno, da se izvadi brava , pa dzek za CA. Mozda i to uradim sam. 

A i uzeo sam da svaki dan iscupam neki osigurac i vratim, da eventualno  lokalizujem i naletim grubom silom. 

U svakom slucaju hvala na savetu i informaciji!!

Link to post
Share on other sites