Recommended Posts

Ja kupio auto evo skoro godinu dana :D taman na vreme pre svih poskupljenja

u februaru 2021 sam pazario 320ed F31 LCI automatik sportline 2016 god

uglavnom se na slikama vidi i oprema, postavicu slike sa oglasa i neke koje sam ja kasnije slikao. 

Auto je fabricki bio sa 17" felnama, al sam ja to odmah promenio. Zimski set 18" a letnji 19"

 

HVA_KPs6TiGlRADCYAEEzBu0pIOU4uUq0WRbB5O8Wjvu8ep2wICACbFPIeLiJF_-Wq0mBg5uQZMGrMdO

AqYyQu-QwbzPTiMzghTDBd-y4pgeuU62yMQeP0TP

kUxKoLRVxC13MDG1hDHds_Q_Wr6e6mX36l-p2l1L

PMd0oxOevCW1YAZqtYpNYZ5smZ3ZeQo83xgb_Xe4

R-db1_rYKlOvlH8Xg8ExKMH_IJ3DNGSLv8eQjR2J

Link to post
Share on other sites

Zimski set 

UwwXtexz9pOHDLmj_OC5pn0A2hJAsBCF5gF-KmIh0R-SnxRU4k1kgRD2dNkmdruaHlD0lp05KQNJ6TrjzLEpwPC0E_62SIvwMwL9DlHIKkGQdTrQ0LHyWijf

i letnji:

UibA19Qg_nGsqeITJVRmohZZLERT4bAOjTkq70o7yHcrhyCDL5upsQb9xX2wu9bgjiq6DU2hqS5oAE1x-idM20VcL-ztFD3Ox6ZZT_lRa0rIPFeXWZMH3hVj

 

Sto se iskustva tice za sada samo pozitivno

bilo je 135000 km a sada imam 160000km na satu.. uglavnom autoput i magistrala, nesto malo po gradu

320ed - model od 163ks, b47 verzija, ZF automatik sa 8 brzina

postrosnja na relaciji Nemacka-Srbija i nazad izmedju 6.3 i 7l, zavisi da li kroz Nemacku vozim 140 kao i ostatak puta, ili brze (do 200km/h)

adaptivno oslanjanje doprinosi da 19ice budu udobne, ozvucenje taman da bude zurka u autu :D 

Mape su jos iz 2016 i rade u Srbiji takodje, osim sto kod nas ima mnogo vise izmena nego u inostranastvu, jeli posto zivimo u zlatno doba :D

Toliko za sad... 

Link to post
Share on other sites

Popravi permissions na gDrive-u za slike kako bi mogle da se vidi ili upload na postimg.org ili neki sličan servis. Preporuka za postimg jer ako zadaš da čuva zauvijek, onda ih i čuva zauvijek za razliku od ostalih...

Link to post
Share on other sites

dobar savet, hvala

mislim da sam popravio :)

koristio sam ranije postimg ili neke slicne servise i imam iskustva da posel par godina sve to nestane sa neta... a mislim da je sa gDriveom drugacije...

dajte potvrdu da se sve vidi sad kako treba :D

Edited by fxxM
Link to post
Share on other sites

Баш је леп,овако сам нешто гледао и онда скочише мало цене и одустао сам од увоза из Њемачку :) Колико је био ако није тајна??

Link to post
Share on other sites

Hvala :)

Trziste je poludelo

Auto sam platio ( sa 17" felnama) 16000e

zimski i letnji set sam kupovao naknadno

jedva sam prodao ove od 17 inca sa gumama starim godinu dana, ali sreca pa je ovde veliko trziste i mogu da se nadju originalne felne i vecih dimenzija za oko 1000e

felne cine bar 50% te lepote kod auta :D

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

U medjuvremenu...

IMG-20220309-160903.jpgIMG-20220325-155433.jpg

Preselili smo se (supruga i ja) u okolinu Passaua -Bavarska, i sad prelazim manje km jer zivimo takoreci pored posla

isao za Srb 3 puta plus letovanje u CG, plus izleti po Nemackoj = trenutno stanje oko 185.000km

image.jpg20220417-085905.jpg

Od investicija/odrzavanja sa sada zamena ulja na otp 10-15 hiljada, najcesce oko 11k ili 12k, osim toga samo gume i gorivo, Bio sam na onom opozivu zbog EGRa u BMWu, obnavljanje softvera je trajalo 8h!!!

Kolega je nedavno kupio i4 pa sam provozao 10km, zanimljiv auto i uzivo je naravno potpuno drugacije nego kad slusas necije utiske. Skoro pa pozitivni utisci :D Vise bi voleo da je kupio M340i

20220729-144434.jpg20220729-150407.jpg

imam neku (ne)srecu da sam do sada 3x gume busio nekim ekserima ili srafovima, uvek u SRB .. sreca pa imam Runflat

a pocetkom Avgusta sam imao i bliski susret sa Dabrom, na nekoj magistrali pored Dunava oko 23:00 - Procenjena steta od osiguranja sa popravkom, cenom delova sa porezom skoro 5000e

20220802-223403.jpg20220802-223410.jpg20220803-095154.jpg20220803-095150.jpg

Cela procedura je trajala nesto vise od mesec dana, a auto je bio u servisu 10ak dana, za to vreme sam imao i zamenski auto (Iako je star 2 godine i ima 14000 na satu, krs od auta. 1.0 turbo sa manuelnim menjacem. Potrosnja je kao meni na 320d sto je kao ok, ne ide tako lose ali je kvalitet materijala i utisak u voznji neuporediv sa BMWom koji ima 11x vise km i stariji par godina. AndroidAuto zahteva nov kabl za povezivanje inace ne funkcionise, ekran preosetljiv na dodire, kad se pojaca muzika tresu se rukohvati.. neudobna sedista... sta drugo i ocekivati od Seat Arone)

20220817-144954.jpg

Svi zamenjeni delovi su novi, ofarbano je i krilo samo nije ispolirano bas kako treba i primeti se razlika u odnosu na haubu koja je u original boji sa sitnim ostecenjima od voznje autoputem , ali ipak je ovo POPRAVKA kao sto su rekli u sesrvisu, Auto je priveden nameni.

20220829-165913.jpg20220907-101431.jpg20221014-175048.jpg20221014-175107.jpg

sad sam se bacio na razmisljanje oko servisa menjaca, odnosno zamene ulja... Nemam nikakvih problema ali ne znam da li je ikada radjeno nesto oko toga pa bi da to sredim da mogu mirno da vozim auto jos par godina.

 Ima li neko iskustva sa tim?

Edited by fxxM
Link to post
Share on other sites

Istrazujem trenutno i Srpsku i Nemacku ponudu. Srpsko trziste mi malo teze ide nego Nemacko 

kod nas je sigurno jeftinije, ali mozda u Nemackoj to rade bolje?

Do sada sam saznao da na stanje menjaca negativno utice gradska voznja, izrazito sportska i voznja visokim brzinama (tipa 200km/h) to ako auto ima kuku, Xdrive, snazan motor

Automatski menjac ima deo koji se zove mehatronika, i koji ima sitne kanale koji izgledaju kao lavirint i pomocu njih se kontrolise rad menjaca. Postoji ploca koja razdvaja tu mehatroniku na pola i koja ima gumene delove kojim zatvara te kanale, takodje postoje jos i neki dihtunzi, cevcice, ventili.... Vremenom ti dihtunzi, gumice i .. mogu da prestanu da rade savrseno i da dolazi do malih gubitaka pritiska, ali menjac moze da se adaptira na to tako sto u milibarima poveca pritisak negde gde je to potrebno, i to onda i dalje radi savrseno. Postoji naravno granica dokle to moze da ide, kad se ona dostigne i premasi mora da se obnovi menjac kompletno. 

Potrebno je menjati ulje, ali posle nekog broja km moraju se zameniti i neki delovi u menjacu, ta ploca mehatronike, mozda ventili, gumice koje spajaju mehatroniku i menjac, neki mali amortizeri unutra.... da bi menjac radio bez prolema i dalje.

Bez bilo kakvog servisa kako sam shvatio moze sve biti ok do nekih 250.000km ali onda je vec kasno za ispiranje jer je potrebno zameniti i delove u samom menjacu gde su zupcanici, zaptivke i puno stvari oko mehatronike, mozda cak i nova mehatronika, to onda u Nemackoj kosta oko 3000e.  u Srb sam samo nasao da rade ispiranje menjaca bez zamene ovih delova

 

Kontaktirao sam 4 servisa u Nemackoj specijalizovanih za menjace, i od jednog sam dobio da preporucuju (Google prevodilac moze da pomogne)

WARTUNG 2: - 1500 €

Die Mechatronik ist für den Schaltvorgang verantwortlich, indem das Öl mit Hilfen von Magnetventilen und Wellen an die richtige Position geleitet wird.

Die Gummi Kompetenten der Mechatronik verschleißen und sorgen für einen Druckverlust.

Dieser Druckverlust sorgt für einen ständigen Lammelenverschleiss der zum Getriebeschaden führt.

 

Wartung 2 beinhaltet:

- Mechatronik wird zerlegt, gereinigt und geprüft 

- Mechatronik Verschleißteile werden erneuert

- Magnetventile werden gereinigt und geprüft 

- Austausch Dichtungen Mechatronik & Getriebe 

- Getriebe wird mit 20 Litern ZF Öl gespült 

- Neue ZF Ölwanne incl Filter wird verbaut 

 

Video zur Wartung 2:

https://youtu.be/q4QSaf6FvkA

 

 

a pak drugi servis nudi sledecu opciju

Untitled.jpg

 

Da li ovo uopste neko radi sve ovo kod nas? Da li ispira menjac bez Hemijskih cistaca (onda se koristi 20l ulja, ako je sa hemijom i starim uljem onda 10l - a hemija negativno utice na sve gumene delove)

Nije valjda da na BMW forumu niko nema iskustva sa ovim??

Link to post
Share on other sites

Ja sam radio servis menjaca, pri cemu je menjan komplet karter, sa novim filcanim filterom orginal iz ZFa. Plus ispiranje menjaca, gde se menjac ispira sa novim cistim uljem koje se baca posle toga i na kraju se u cist menjac sipa novo ulje.

 

Ovo sve sto si ti napisao sam gledao kod Sretena M5e39 restroration na youtubu, nedavno je to radio na menjacu od X5 e70.

Link to post
Share on other sites

Gledao sam taj video, super je odradio

U Medjuvremenu sam saznao da ZF8HP nema tu plocu u Mehatronici za razliku od 6HP

U toku ove godine bi trebao da odradim servis, videcemo gde i kako pa pisem i utiske

Link to post
Share on other sites

Da iznesem moje neko iskustvo sa zapada (Francuska) sto se tice servisa menjaca. Bmw ovlasceni ne menja ulja ako auto ima vise od 150k i radi se samo na zahtev vlasnika inace nema interval. Recimo, kontaktirao sam ZF. Po njihovoj logici servis se radi od 90-120000km, menja se karter sa filterom, drzac konektora za mehatroniku i cep dolivanja ulja. Ne vrse nikakvo ispiranje menjaca, jer po njima menjacu treba deo starog ulja da bi sve to radilo kako treba jer posle odredjenog intervala stvara se zazor na solenoidima i zaptivkama i nece imati dovoljnog pritiska ili cega vec. Tako da “cisto” ulje nebi vrsilo posao kako treba. Nego njihova preporuka je prvi servis na 90k pa sledeci na 140k i treci na 200k. Uvek za 7L ulja i karterom. (Sto po meni ima logike)


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Odradio sam servis (u postu gde sam pisao o opcijama, onaj koji BMW 8HP getribe, sa slike gde je primer cenovnika)

Prelaz iz prve u drugu se ranije osecao sada ne, i brze ubacuje u rikverc. Potrosnja je nekih 0.3l niza

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...