Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E sutra 5-ca ide na servis.Mijenjam ulje,filter ulja,vazduha,klime/kabine,svećice,ulje u kočnicama,ulje u diferncijalu/mijenjaču.Majstor će još detaljno da pretrese kompletan auto,tako da ću znati u kakvom je auto zaista stanju.Mene najviše zanima stanje lanca i pk kaiša.Ja zaista ne mogu da prepoznam kada se čuje lanac i to mi je bitno da znam,ako se treba mijenjati mijenjaće se i kraj priče.To isto važi i za pk kaiš i rolere/zatezače.Ako je loš,menja se.

Za vikend idem do jednog sela blizu Salzburga i to će biti prva vožnja,malo dalja.Tada ću imati neku sliku o ovom automobilu.

Link to post
Share on other sites

Na autu je zamjenjeno sve što sam u predhodnom postu napisao.

Auto je detaljno pregledan,što dijagnostički što "fizički".Sve je u besprekornom stanju,dijagnostika nije izbacila ni jednu grešku.Motor,trapovi,mjenjač,kardan,kočnice...sve je tip top.Majstor mi kaže uz redovno održavanje na ovom autu narednih 5-6 godina nema šta da rikne.

Tako da se smijem usuditi reći da sam kupio odličan auto.

Link to post
Share on other sites

Juče sam imao prvu vožnju na autoputu/bundesstraße,nekih 200km ukupno.
Utisci…pa prirodno okruženje 5-ce.Njen teren.Udobno,tiho…i mirno do određenih brzina kada stvari postaju dramatične i veoma opasne ali ne zahvaljujući automobilu već gumama.Imam utisak da je motor potentni u praksi nego što piše na papiru.
Od 140km/h pa na više…dosta više😁…ubrzava kao od 80km/h do 140km/h.Tu mi je zaista izbacio osmjeh na lice,nisam očekivao takvu lakoću ubrzanja na visokim brzinama daleko od zakona dozvoljenih.Do maksimalne brzine falilo mi je još nekih 30km/h-35km/h ali gume nisu mogle više.
Na njemu su zimske 225/55R17 Toyo gume.Šara je ok,gume su 2018,cesta je bila suva ali na velikm brzinama auto je toliko nestabilan da u par navrata nisam imao nikakvu kontrolu nad njim,zastrašujući osjećaj.
Da,nisu sve gume iste.Još jednom sam se uvjerio da je Michelin bez premca apsolutno najbolji proizvođač guma na planeti,bolji od Michelina ne postoji.
Evo primjer,opet iz ličnog iskustva.Na Meganu sam imao zimske 205/55R16 Michelin Alpin A4 i Megan je bio zalepljen za asfalta pri tako velikim brzinam za razliku od BMW 5-ce sa kojim samo što nisam poletio sa autoputa,znači ja pojma nisam imao šta se dešava,veza između auta i asfalta maltene ne postoji,osjećaj je strašan,znači blaga riječ da sam se usrao od straha jer sam bio svjestan šta to znači u tim trenutcima.Kontrola i upravljivost ravna nuli.Dok sam sa Michelinom Alpin A4 imao potpunu kontrolu nad autom pri tim brzinama u daleko manjem autu.
Naravno,nema smisla i logike da obični Megane 3 1.2 TCe bude stabilniji na autoputu pri velikim brzinama od BMW-a F10,prosto je nemoguće!!!Ali kada imate najbolju gumu na jednom a na drugom bilo koju drugu a da nije Michelin sve je onda moguće.O Michelin Pilot Sport 4 na Meganu da ne trošim riječi,sa ovim gumama na BMW-u ni u jednu krivinu ne mogu ni približno brzo ući i izaći kao sa Meganom i Pilot Sport 4.Nevjerovatno ljudi šta su gume.Ja sam znao da razlike postoje ali da je to toliko izraženo,to nisam mogao da vjerujem.
Tako da na proljeće na BMW idu 18-ce felne i gume Michelin Pilot Sport 4 245/45R18 bez trunke razmišljanja.A ovo smeće od Toyo guma ću da skinem i na zimu staviti 225/55R17 Michelin Alpin 6.

20220127-160532.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Jedna velika zamjerka za F10.Nema rezervni točak.Stavili kompresor hebo ih kompresor.Šta će mi kompresor ako mi je guma probušena.Naručio sam dvije ovakve pijene pa neka ih u gepeku.Brzo,jednostvano..guma je za čas "naduvana".Ne smije da se vozi brže od 80km/h,prva 2-3km ne brže od 40km/h.Sve u svemu dovoljno da se mogu dovući do prvog vulkanizera.

 

Screenshot-20220211-201039-Amazon-Shoppi

Screenshot-20220211-201032-Amazon-Shoppi

Link to post
Share on other sites

Lep f10, i nek te sluzi dugo i bezbriznio

lepa je i oprema, nije neki full al sasvim koretno

naveo si gore da si zamenio sve sto si planirao, jel tu spada i lanac ili je to na kraju bilo dobro i nije moralo da se menja?

Sto se guma tice imas opciju Runflet :D skuplje gume i mogu se voziti kad se izbuse, potvrdjujem iz licnog iskustva :D

Link to post
Share on other sites
19 hours ago, fxxM said:

Lep f10, i nek te sluzi dugo i bezbriznio

lepa je i oprema, nije neki full al sasvim koretno

naveo si gore da si zamenio sve sto si planirao, jel tu spada i lanac ili je to na kraju bilo dobro i nije moralo da se menja?

Sto se guma tice imas opciju Runflet :D skuplje gume i mogu se voziti kad se izbuse, potvrdjujem iz licnog iskustva :D

Hvala drug.Daleko je od fulla ali ja i ne patim za tim.Ono što bi volio da ima još jeste ekstenzija na vozačevom sjedištu i na vratima gepeka dugme,da ne moram rukama zatvarati,inače se otvara na  dugme,bilo iz auta ili na ključu.To je sve što bi želio još da ima od opreme.

Lanac nisam zamjenio ali sam bio spreman to da uradim.Majstor me ubjedio,uvjerio,da nema potrebe dirati lanac,ne čuje se,ne pali nikakve greške koje bi nagoveštavale da je vrijeme da se lanac mjenja.I to sam sve radio kod mog majstora.

Imam garanciju na auto 3 godine,tako da ako se lanac čuje ili bilo kakva druga havarija, kuća gdje sam ga kupio će zamjeniti bez problema o njihovom trošku ili nedaj Bože havarije pucanja lanca opet će oni snositi troškove popravke.Od te kuće sam kupio tri auta tako da nema problema tu.Zato sam ga i oterao kod mog majstora da ga detaljno istrese iz gaća i ako šta ima da odmah reklamiram,ali čovijek kaže da je auto stvarno top.

Neću Runflet.Staviću na njega klasične gume 18-ke Michelinke Pilot Sport 4.

Na zimu će imati nove 17-ce Michelin Pilot Alpin 5.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Dobar dan ljudi.Izgleda da imam prvi problem sa autom.Mislim da nije ništa strašno ali opet me zanimaju vaša mišljenja,pogotovo mišljenja majstora.

Auto je sa manuelnim mjenjačem,kada krećem iz mesta i kada puštam kvačilo na samom vrhu,maltene sami momenat kada treba da sklonim nogu sa kvačila auto se zatrese.To se dešava samo kada treba da krenem,kada ubacim u prvu brzinu.Mjenjač kada je u leru onako vibrira poprilično vidi se golim oko vibracije.Ja ciljam da je neki nosač,dal motora ili mijenjača,nadam se da nije korpa,lamela ili čak plivajući zamajac.

Inače kada krećem u rikverc toga nema,radi normalno.

Link to post
Share on other sites

Ретко кад оде пливајући на бензинцу као на дизел...по томе што причаш као да су симптоми пливајућег или корпе са ламелом! Изабциш га из брзине и лагано стискаш,ако осетиш подрхтавања макар мало на папучици то је то :)

 

Edited by Glisa
Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, Glisa said:

Ретко кад оде пливајући на бензинцу као на дизел...по томе што причаш као да су симптоми пливајућег или корпе са ламелом! Изабциш га из брзине и лагано стискаш,ако осетиш подрхтавања макар мало на папучици то је то :)

Stiskao,nema podrhtavanja ni malo.Subota je pa ne mogu direktno kod majstora ali evo i ti i par ljudi majstora mi je potvrdilo isto, da je lamela,verovatno ću morati menjati set kvačila.

 

Link to post
Share on other sites
On 4/16/2022 at 3:12 PM, Renault Terminator said:

Dobar dan ljudi.Izgleda da imam prvi problem sa autom.Mislim da nije ništa strašno ali opet me zanimaju vaša mišljenja,pogotovo mišljenja majstora.

Auto je sa manuelnim mjenjačem,kada krećem iz mesta i kada puštam kvačilo na samom vrhu,maltene sami momenat kada treba da sklonim nogu sa kvačila auto se zatrese.To se dešava samo kada treba da krenem,kada ubacim u prvu brzinu.Mjenjač kada je u leru onako vibrira poprilično vidi se golim oko vibracije.Ja ciljam da je neki nosač,dal motora ili mijenjača,nadam se da nije korpa,lamela ili čak plivajući zamajac.

Inače kada krećem u rikverc toga nema,radi normalno.

Ako si imao situaciju da sporije popustas kvacilo i time doprineo pregrevanju lamele, vrv je to mogucnost. Imao sam priliku da na Audi a5 kada je dosao iz Belgije imam isti takav slucaj. Mnogo me iznerviralo jer je auto imao pravu kilometrazu163k km, pa mi je majstor preporucio da menjam celi set jer ce uskoro da prolupa i plivajuci. Kako sam taj auto samo kratko vozio, a onda ga dao detetu i supruzi, nakon par meseci dodjem u situaciju da moram da vozim taj auto, a inace vozim svoj f10, prijatno se iznenadim da kvacilo ne podrhtava pri popustanju. Upitao sam sina i on mi kaze da je posle jedno mesec dana prestalo. U medjuvremenu sam saznao ko je vlasnik jer  je u autu ostao pasos od ljubimca i sa tom gospodjom stupim ukontakt. Shavtio sam da je gospoja malo vise slafovala lamelu i vrv malo iskrivila pregrevanjem. A sobzirom da je imao kuku n ebi iznenadilo i da je pod opterecenjem jos vise bilo spaljivanja. Danas sam posle godinu dana vozio auto na tehnicki i posle 15000 km koje je presao u nasoj kuci, kvacilo radi besprekorno. Kao da se vremenom prilagodilo, odnosno sastrugalo, ili prosto vratilo u ravan nalegajuce povrsi. Nemam drugo racionalno objasnjenje, ali ipak pricekaj malo. 

E sad, prethodni f10 520d mi je imao slicne simptome, ali jako malo i to kada bas lagano popustam kvacilo. Sada je automat, ali sam cuo od coveka koji je kupio moj auto da je radio remont kvacila. Meni licno nije smetalo jer je beznacajno, ali sam ustanovio da je nesto od toga zrelo za zamenu. Ipak ne bih menjao celi sklop, jer sam svojevremeno na LAguni 2ph2 menjao samo kvacilo bez plivajuceg i sve je leglo kako treba, iako danas majstori tvrde da ce prolupati zamajac...

 

Link to post
Share on other sites

Saleksa

Svaka čast na ovim detaljima👍.Volim kada ljudi idu ovako u detalje.

Ja sam bio do autokuće gdje sam ga kupio (imam garanciju 3 godine) i oni su rekli da nije problem da će to popraviti,javiće mi za termin verovatno sledeće sedmice.Dok auto na popravci dobiću zamenski auto na korišćenje.E sad šta će tačno morati menjati ne znam.Kada ga rastave onda ću znati

Link to post
Share on other sites

3 godine garancije na polovan auto? Sta pokriva ta garancija? Mislim da ni na novim kolima kvacilo nije u garanciji jer moze da ga razjebe ko kako hoce nekom nasilnickom voznjom, vrteo se u bg neki sa meckom valjda c coupe pre neke 2 godine, 30k km otislo kvacilo na novom autu i odbili mu garanciju, on to izlepio na kola i tako vozio po bg

Link to post
Share on other sites

Somi 92

 

BMW je treći auto koji sam kupio od te autokuće.To sam dobio ajd kao neki gratis tu garanciju.Garancija pokriva komplet mjenjač i bio sam u već do autokuće i nije nikakav problem zamjeniće šta bude trebalo.Ja ću platiti 20 ili 30% od ukupne cijene dijelova.Ostatak i ruke majstora plaća autokuća.Ovde imaš sve napismeno šta garancija pokriva tako da se ne može zezati kao u Srbiji sa kupcem.Može probati da se zeza,ja odem do Austrijskog automoto saveza kažem koji imam problem,pokažem šta imam od papira,njihov advokat to sve pregleda i onda te on pita šta želiš,popravku auta ili auto da vratiš.Šta god da izabereš on dalje ganja autokuću i vjeruj mi izganja sve do zadnjeg slova ugovora i garancije.To je sve pod uslovom da je pravda na tvojoj strani.Ali ova autokuća je korektna,za 5 minuta smo se sve dogovorili.Ove sedmice treba da imam termin,ostavim svoj auto,daju mi zamenski i to je to.

Drugo,ja sam sa autom napravio nekih 4000km od kada sam ga kupio.Znaju oni odmah jesi li ti njega namjerno uništio ili je prosto vrjeme za mjenjanje,kažem meni je tek počelo odlaziti,većina to ne bi ni primjetila i vozila bi dalje.

Da mi se to desilo u Srbiji,da sam auto kupio Srbiji,znam da od toga nema ništa.U Srbiji kada trebaju ispoštovati kupca onda tim autokućama sve spada u "potrošni materijal".To je jedan i od razloga zašto sam sa porodicom otišao iz Srbije jer običan,radan i pošten čovjek koji nema nikakve veze,vezice,štele,kombinacije,poznanstva među krimi/džimi ljudima nema nikakva prava u toj zemlji.

Link to post
Share on other sites

Видели смо права у Јевропи када  је кренула корона,без увреде постали сте сви грађани 6 реда! Имају и овде ауто куће које дају гаранцију на половна кола! Не заноси се уживај тамо где си! Нема лепше земље од Србије,срећно са колима!

Link to post
Share on other sites