Recommended Posts

kao sto naslov rece, e30 320i, dok se motor nezagreje obrtaji trokiraju na leru i gasi se, u voznji je sve normalno ali kad kocim moram da dajem malo gasa da se nebi ugasio, kad se zagreje sve je ok. mislio sam da je do svecica ali zamenio sam ih pre dve nedelje , NGK, i nista nije pomoglo, pada mi na pamet da nevuce neki fals vazduh ili da nije utomatski sauk, ima li neko neku ideju? e da isto se desava na plinu i benzinu...

Link to post
Share on other sites

A protokomer se steluje ili mora da se menja, sta si ti uradio s tim ? ni meni se neugasi skroz ali padne na neke male obrtaje 200,300 pali lampicu za struju i cim dam malo gasa on se smiri...Ima li jos neko neku idju?

Link to post
Share on other sites

Isti problem, sumnjam takodje na protokomer, mada sam procitao da "njihanje" obrtomera, trokiranje pri kretanju dok se ne zagreje i nesto povecana potrosnja, mogu da budu uzrokovani neispravnom lambda sondom iliti senzorom kiseonika. Sumnjao sam i ja na svecica, promenio ih i nista se desilo, sumnja je pala i na ler-lauf, Shone_666 ga je ocistio, medjutim, bio je prilicno cist i ocigledno da ipak to nije bio uzrok problema.

Polovan (ali dobar) protokomer je oko 50 evra plus ruke, bosch lamdba sonda sa ugradnjom i dijagnostikom - 6000din. Preporuka je da se sonda menja 100 000 do 150 000 km, ali sumnjam da je prethodni vlasnik to uradio. Sonda ne mora da rikne skroz, ali dovoljno je da se malo zaprlja, i da salje pogresan signal protokomeru, o tome kakvu smesu da napravi. Shonetu je otisla skroz, pa mu je trosio 20l/100km!

Link to post
Share on other sites

A reci mi kako se cisti ler-lauf da probam? Pre nego sto dam skoro 100e na sondu, ili i ona mozda moze da se ocisti? E da u zadnje vreme mi se povecala potrosnja, pre sam sa 1000din prelazio oko 200km a sad jedva nekih 150, 160 samo sto sam to propisivao vecoj ceni plina i nisam obracao toliko paznju...

Link to post
Share on other sites

Ler-lauf mora da skine, za to imas detaljno uputstvo na forumu, moraces malo da procackas :) Ler-lauf se mnogo vise zaprlja kada koristis plin, nego benzin. Lambda sonda se ne cisti, mora da se menja, jer jako je osetljiva. Ona meri koliko kiseonika ima u izduvnim gasovima, i skladu s tim salje signal protokomeru, kakvu smesu da napravi. Kad se zaprlja, salje pogresan signal, a kad skroz rikne, ne salje nikakav signal, i protokomer onda kapira da nema kiseonika ili ga ima vrlo malo (na velikim visinama), i maksimalno pojacava smesu (bespotrebno), istovremeno i potrosnju, a motor se dodatno opterecuje. Ni ja nisam siguran u potrosnju, posto me zeza pokazivac nivoa goriva :rolleyes:

Meni ne varira bas izmedju 200 i 300, vise je tamo negde 600-700. A cini me sa duzina neravnomernog rada zavisi i od spoljne temperature tj. temperature vazduha, kada je toplije - krace traje i obrnuto.

Link to post
Share on other sites

e owako, vec 2 godine, me isto to zajebava na mojoj mecki, znaci gasi se prva 3-4 min, a posle radi extra, zatim kad negde stanemo na 5 min pa upalimo kola tepm. je 70-80 stepeni ali na leru skace kazaljka isto oko 2 min, i tako smo mi swe ziwo isprobali, i konacno pronasli resenje (90%). Samo mi recite jedno, da li vam je pucalo vakum crevo pa ste morali da ga vracate?

Link to post
Share on other sites

na koje vakum crevo mislis, ono veliko koje ide sa filtera za vazduh? njega sam jednom slucajno probusio srafcigerim dok sam nesto cackao :) a posto nisam uspeo da ga nadjem samo sam ga dobro ulepio trakom

Link to post
Share on other sites

Jedno od creva koje se kaci na ler-lauf, jeste naprslo, ali smo ga kao zalepili. Milsim, moguce i da je to, ali sve se vise cini da je kombinacija vise stvari: npr. i protokomer i lambda sonda ili protokomer i crevo ili na kraju, sva tri...

Link to post
Share on other sites

ne mislim na to, al dobro, evo ovako, nama je prvo puklo to crevo, pa nam se poremetio onaj leptir u protokomeru, e sad da

se to ne bi desilo sa crevom struja mora da bude idealna, znaci pored novih kablova i svecica treba zameniti i razvodnike.

sledece je bilo stelovanje te glave (leptira), i sad mirnije radi mnogo na leru, i sad majstor i to dobar majstor je rekao, da treba da se zameni ler motor, a ja mislim da je to protokomer vazduha, al se covek izrazio bas "ler motor", e sad cale je porucio to treba da mu stigne za par dana, pa cim bude javljam, sta je to i dal ima veze sa protokomerom, al definitivno je to... A sa protokomerom mora imati veze jel kad je puklo to crevo taj "leptir" se iskrivio i njega Bog ne moze da ispravi,

sto znaci da mora da se kupi now prtokomer ili ti "ler motor", videcemo javljam za par dana, strpite se...

Link to post
Share on other sites

a mogu li nekako da se ispitaju sva creva, cuo sam da se naprska sa WD-om ali kako i sta? i moze li mi neko objasniti gde mi se nalazi ler-lauf jer po onim slikama koje je kacio BMW E36 POWER ali ja to nista nevidim na svom motoru, moze li da mi objasni neko ko ima kockicu a ne e36...

Link to post
Share on other sites

Ler-lauf se nalazi izmedju motora i "zida' koji razdvaja deo sa agregatom od kabine, valjkastog je oblika, i na njega se kace tri creva. Mora da se skine plastika ispod koje idu instaliacije, i koju skidas da menjas ventilator za kabinu; nalazi se tacno ispod broj karoserije. Samo moras pazljivo sve da radis, bez mnogo cimanja, auto je star, a creva verovatno nisu menjana i veoma su krta, i zato lako pucaju i kidaju se...

Link to post
Share on other sites

Ljud, jel to stvarno tesko da nadjete covjeku moj DIY gdje sam ocistio ICV BMW e36 Power i drugima?

Ovdje imate sve:

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=2410

Rad hladnog motora nema veze sa protokomjerom. Kad je motor hladan, ECU radi na OPEN LOOP, to znaci da on radi kako je programiran, tu drugi senzori nemaju nikakvu ulogu.

Link to post
Share on other sites
Ljud, jel to stvarno tesko da nadjete covjeku moj DIY gdje sam ocistio ICV BMW e36 Power i drugima?

Ovdje imate sve:

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=2410

Rad hladnog motora nema veze sa protokomjerom. Kad je motor hladan, ECU radi na OPEN LOOP, to znaci da on radi kako je programiran, tu drugi senzori nemaju nikakvu ulogu.

znaci verovatno mi je ICV pun ko zna cega, ili moze biti jos nesto?

Link to post
Share on other sites
Nisi rekao da li je to 320i od 83-87 ili 320i od 88-91 jer ovaj prvi nema motor ler gasa.Kod prvog zna da zeza siber-ventil!

320i '85 godiste, a sta je siber ventil i sta da mu radim, jel to znaci da nediram icv? au smorio sam i sebe a kamoli vas...

Link to post
Share on other sites
Ler lauf ventil kao sto je kod Motronica od 1987 (prelazna godina) ti nemas.Siber ventil se nalazi ispod usisa na levoj strani motora,na njega se kace creva od vode

a jel postupak ciscenja isti kao za icv, samo skinem i ocistim wd-om, treba li da posebno obratim paznju na nesto?

Link to post
Share on other sites
kao sto naslov rece, e30 320i, dok se motor nezagreje obrtaji trokiraju na leru i gasi se, u voznji je sve normalno ali kad kocim moram da dajem malo gasa da se nebi ugasio, kad se zagreje sve je ok. mislio sam da je do svecica ali zamenio sam ih pre dve nedelje , NGK, i nista nije pomoglo, pada mi na pamet da nevuce neki fals vazduh ili da nije utomatski sauk, ima li neko neku ideju? e da isto se desava na plinu i benzinu...

Ler lauf!

Link to post
Share on other sites

To ti je siber ventil,to je nesto mnogo prostije od ler lauf ventila,nisam ga nikad cistio,zamenio sam ga celog..On je nesto slicno kao TN starter kod karburatora,verovatno ima neku supstancu koja reaguje na temperaturu....

Link to post
Share on other sites

Bravo za Dejana!!!!LJudi...5 puta se vracam da vidim koji je motor u pitanju,dajte da covek ne ide u pogresnu stranu!!!!

To sto obrtaji variraju je samo zbog toga sto ga vakuum lera drzi da se ne ugasi,kada bi njega iskljucio ugasio bi se iz prve!!!!

Pored siber ventila moze te zezati i dizna za hladni start!!!

Proveri te dve stvari i verovatno ces resiti problem! :) :lol: :buba:

Link to post
Share on other sites