F30 320d par pitanja


Recommended Posts

Imam par pitanja u vezi ovog modela 2012-2015 koji su presli 200-250 hiljada km, posto otprilike samo takve primerke nalazim po oglasima. Ali recimo da je solidno odrzavan, da nije bio lupan i da je uradjen veliki servis tj. zamena lanca. Gledam iskljucivo automatike a xDrive ako upadne.

1. Koja je otprilike cena posedovanja ovog auta na godisnjem nivou? Koliko novca treba da imam standardno za godinu dana (odrzavanje, kasko, ocekivane stvari za zamenu na ovoj km) a koliko za "ne daj boze" kvarove.

2. Gledam samo verzije motora sa 184hp ali mozda se skrasim sa nekim od 164ks ili 143ks ako ne nadjem dobar primerak prvog. Da il je primetna razlika izmedju njih sto se tice ubrzanja i obrtnog momenta?

3. Hocu neki jaci paket opreme tipa luxury ili Msport (navedite ako ima jos koji posto nisam strucan) ali vidim da nemaju svi ono sto bih hteo. Konkretno mozda bih uradio sledece modifikacije ako ih ne nadjem fabricki:

- da se multimedija sa malim ekranom zameni sa velikim ekranom

- da se standardni volan zameni sa M volanom

Kolika je otprilike cena da se urade ove modifikacije (uoriginal ili OEM delovima, ne kineskim kopijama).

 

Ako imate jos neki generalan savet slobodno napisite.

Edited by milos4bg
Link to post
Share on other sites

Прва огромна грешка ти је што мислиш да су прешли 250к,могуће ако су само купљени од првих власника и то да провериш у неком сервису или Кар вертикал! Тај погон 4х4 ти није потребан само муке око њега,проспе се као литар млека! 163хп ти је исти мотор као од 184 само утишан за Белгију...волан са шалталицама иза ти је око 600а та велика мултимедија преко 500...ово ти причам гледао сам неки 320д за мене и одустао од тога до даљњег...велики поздрав!

Link to post
Share on other sites

Imas sajt autohub gde imas cene delova za sva kola.
Ono što ces sigurno raditi je veliki servis - 800-850e, mali servis 180-200e, remenica radilice 200e + ruke, pk kais roler spaner itd verujem nekih 300e jos, alarm 300-400e, kasko sumnjam da je ispod 300e. Diskove, plocice pogledaj na sajtu kao i cene delova trapa itd. Akumulator mislim da je oko 200e. (za moj 116i je bio 150e sa S/S).
Gume sigurno neces ispod 17ica tako da racunaj 450-500e po setu otprilike.
Ako ti zvekne motor jbg, ako ti zvekne menjac u subotici je oko 2k kompletan remont sa 2 god garancije i to su 2 najgore stvari koje mogu da ti se dese.
Realno ako si odradio sve gore napisano trebao bi da budes miran i radis samo male servise narednih i 100k km i menjas diskove i plocice ali kako vec ulazi u godine i km onda moze da se desi neplanirano.
I da, taj od 163ks je za trziste belgije i holandije i to je softverski ogranicen 320d sa 184ks dok je taj sa 143ks u stvari 318d i ne bih ga razmatrao jer je razlika 40ks.
Ako gledas xdrive racunaj da je osetljiv sistem, da se menjaju uvek sve 4 gume inace brljavi.

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Indorile said:

Mali servis 200e?

Za F10 je kod Babica 18-22k dinara ... Cenim da je tu negde i za F30. E sad ne znam gde je kolika cena, nisam se raspitivao.

Link to post
Share on other sites

Pa iskreno i meni je mnogo ali to su pisali ljudi koji su odrzavali f seriju... Basih pogled sad na autohub knecht filteri za 320d su do 10k, 5l ulja je jos 6k i eto ruke i na 150e si lagano. Ako uzimas najskuplje filtere ide, servis izda fiskal itd eto lagano 200e. Jer recimo knecht filter ulja je 1000 din, man je 1600, filter goriva knecht je oko 3k ima i za vise.

Link to post
Share on other sites
45 minutes ago, Indorile said:

Na A5 B8 TFSI-u sa najkvalitetnijim uljem (motul 8100, 5l oko 8300rsd), knecht filterima i normalnim rukama ispadne ~125e.

Pa za F10 je 150e ... nece niko umreti za 25e -35e na 10k km :). Lesenje je ako odes u zvanicni servis, tamo je mali servis 50k dinara :D:D:D Jos sam cuo traceve da ti pola ni ne zamene ... 

Link to post
Share on other sites
8 hours ago, somi92 said:

Pa iskreno i meni je mnogo ali to su pisali ljudi koji su odrzavali f seriju... Basih pogled sad na autohub knecht filteri za 320d su do 10k, 5l ulja je jos 6k i eto ruke i na 150e si lagano. Ako uzimas najskuplje filtere ide, servis izda fiskal itd eto lagano 200e. Jer recimo knecht filter ulja je 1000 din, man je 1600, filter goriva knecht je oko 3k ima i za vise.

Meni je tacno razlika duplo skoro za sve u odrzavanju e46 vs f10 ... nije pravljeno da bude jeftino :D. Ali za sada sam zadovoljan, ne smem da se zalim.

Ja sam se dvoumio izmedju f30 i f10 ... i na kraju smo prelomili za f10. Za nijansu je mozda skuplje odrzavanje, ali je puno komforniji auto, a i enterijer mi je iskreno lepisi u petici. A sada sa ovim cenama automobila maltene isto i kostaju.

Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Indorile said:

150e aj to je 20% skuplje, al' ovih 200e gore je bas velika razlika.

Jeste ... ali svakako je cena goriva sada zasenila svo moguce odrzavanje :)

Takodje, ne znam za f30, ali za f10 je samo kasko 104k godisnje ako prvi put radis ...

Link to post
Share on other sites
On 7/13/2022 at 2:37 PM, somi92 said:

Imas sajt autohub gde imas cene delova za sva kola.
Ono što ces sigurno raditi je veliki servis - 800-850e, mali servis 180-200e, remenica radilice 200e + ruke, pk kais roler spaner itd verujem nekih 300e jos, alarm 300-400e, kasko sumnjam da je ispod 300e. Diskove, plocice pogledaj na sajtu kao i cene delova trapa itd. Akumulator mislim da je oko 200e. (za moj 116i je bio 150e sa S/S).
Gume sigurno neces ispod 17ica tako da racunaj 450-500e po setu otprilike.
Ako ti zvekne motor jbg, ako ti zvekne menjac u subotici je oko 2k kompletan remont sa 2 god garancije i to su 2 najgore stvari koje mogu da ti se dese.
Realno ako si odradio sve gore napisano trebao bi da budes miran i radis samo male servise narednih i 100k km i menjas diskove i plocice ali kako vec ulazi u godine i km onda moze da se desi neplanirano.
I da, taj od 163ks je za trziste belgije i holandije i to je softverski ogranicen 320d sa 184ks dok je taj sa 143ks u stvari 318d i ne bih ga razmatrao jer je razlika 40ks.
Ako gledas xdrive racunaj da je osetljiv sistem, da se menjaju uvek sve 4 gume inace brljavi.

Znaci jos oko 2000e da imam sa strane za pocetna ulaganja?

A taj motor 163ks je za trziste belgije i holandije, moze li se "otkljucati" na 184ks bez nusefekata?

Link to post
Share on other sites
On 7/16/2022 at 8:33 PM, milos4bg said:

Znaci jos oko 2000e da imam sa strane za pocetna ulaganja?

A taj motor 163ks je za trziste belgije i holandije, moze li se "otkljucati" na 184ks bez nusefekata?

2000e minimum ako mene pitas.

Link to post
Share on other sites

I ja bih dodao minimum, jer sve i da odradis onk gore napisano, nikad ne znas hoce li ti otici jos nesto kad krenes da ga vozis. U principu u prvih par hiljada bi morao da pokaze sve.
Drugar je uzeo f10 2,0d, bukvalno odradjeno sve, od lanca, kaiseva, servisa, novih guma 2 seta felni itd i posle nek bude 6 meseci mu se raspadne pumpa goriva, svi opiljci u dizne, steta 1500e.

Link to post
Share on other sites
8 hours ago, somi92 said:

I ja bih dodao minimum, jer sve i da odradis onk gore napisano, nikad ne znas hoce li ti otici jos nesto kad krenes da ga vozis. U principu u prvih par hiljada bi morao da pokaze sve.
Drugar je uzeo f10 2,0d, bukvalno odradjeno sve, od lanca, kaiseva, servisa, novih guma 2 seta felni itd i posle nek bude 6 meseci mu se raspadne pumpa goriva, svi opiljci u dizne, steta 1500e.

Код комшије се распала пумпа,када је доашо у сервис прво питање је било колико има преко 300К! Он имао близу 400,каже то хоће на тој километражи! њега је то изашло око 1000Е додуше на Х1 и има гаранцију!

Link to post
Share on other sites

Ok a recite mi za taj motor 163ks (trziste belgije i holandije), jel to bukvalno isti motor kao ovaj od 184ks? Ako jeste moze li da se softverski "otkljuca" (mislim da to ne spada pod chipovanje ali nisam strucan) i da dobijem punu snagu (i verovatno obrtni moment)?

Ovo pitam iz razloga posto trenutno gledam uglavnom samo te najjace 184ks motore, pa ako je ovo gore moguce da uzmem u obzir i te od 163ks.

Edited by milos4bg
Link to post
Share on other sites

Мала ти је то разлика,мислим да не може ни да се примети! Без увреде колико имаш година,23,24? По неком ставу и причи ми делујеш и доста млађи или се ложиш на оне мајмуне гас до даске па симање мобилним где се ложи 90% клинаца у Србији!

Link to post
Share on other sites

Nisam uvredjen ali nisam ni u tom fazonu koji spominjes. Samo ne vidim razlog zasto ne bih imao pune performanse motora ako je to moguce. No ako to nije moguce ili ako to "otkljucavanje" dolazi sa nekom degradacijom motora tokom vremena onda ne bih to ni radio.

Link to post
Share on other sites

Ne znam odakle te price da je 163ks za trziste belgije i holandije kada se prodavao u svim zemljama evrope pored obicnog 320d od 184ks, samo je 163ks bio efficient dynamics.

Mogu da kazem da se razlika izmedju 320d 163ks i 184ks sa automatikom prakticno ne oseca, maksimalni obrtni moment im je identican i iznosi 380NM i do 3000rpm im je snaga i obrtni moment identican, a i razlika u maksimalnoj brzini je svega 5kmh, sto je za 20ks deklarisane razlike smesno i prakticno zanemarljivo.

Ostale razlike koje znam da postoje jeste da 320d 163ks nosi napred manje kocnice od 184ks i da je 15mm nizi, mislim da standardno ima msport oslanjanje da bude nizi i aerodinamicniji.

 

Link to post
Share on other sites
12 hours ago, geralt said:

Ne znam odakle te price da je 163ks za trziste belgije i holandije kada se prodavao u svim zemljama evrope pored obicnog 320d od 184ks, samo je 163ks bio efficient dynamics.

Mogu da kazem da se razlika izmedju 320d 163ks i 184ks sa automatikom prakticno ne oseca, maksimalni obrtni moment im je identican i iznosi 380NM i do 3000rpm im je snaga i obrtni moment identican, a i razlika u maksimalnoj brzini je svega 5kmh, sto je za 20ks deklarisane razlike smesno i prakticno zanemarljivo.

Ostale razlike koje znam da postoje jeste da 320d 163ks nosi napred manje kocnice od 184ks i da je 15mm nizi, mislim da standardno ima msport oslanjanje da bude nizi i aerodinamicniji.

 

На " BMW Obsessed Garage - SCG " 95% њих ће ти рећи да битних разлика између мотора од 116 и 184хп нема,то је све исто само друге мапе! :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Malo budim temu iz mrtvih, ali:

gledao sam intervju inzenjera koji radi u BMWu na projektovanju motora i kaze da danas prave modularne motore, tj cilindti i dimenzije su isti za benzince i dizele, za one sa 3, 4 i 6 cilindra i da ih samo dodaju i oduzimaju kako bi dobili zapreminu koja im treba (1.5l=3cilindra, 2l=4 cilndra i 3l=6 cilindra) naravno plus druge razlike u odnosu na gorivo i slicno.

U originalu kad se ti motori porucuju kao novi za neki auto oni kostaju razlicito, npr taj 2.0 se ugradjuje u 316d, 318d, 320d, 325d itd ali da bi ustedeli u proizvodnji, materijali od kojih su napravljeni nisu isti, iako dimenzije klipova npr jesu identicne. Motor je projektovan da isporucuje 150ks ili 190 ili 220ks i da u odnosu na to idu i materijali koji su projektovani da izdrze takva opterecenja. Kao zamenski ide uvek onaj najbolji samo zbog ustede na lagerovanju i da ne bi bilo previse razlicitih zamenskih delova, ali da kao nove ugradjuju delove koji su  tipa 10e jeftiniji kod 318d u odnosu na 320d ili 325d i kad se to pomnozi sa brojem proizvedenih primera te ustede su velike.

 

Tako da, iako su u sustini isti i imaju delove koji se uklapaju medjusobno, nije samo razlika u softveru.

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, fxxM said:

Malo budim temu iz mrtvih, ali:

gledao sam intervju inzenjera koji radi u BMWu na projektovanju motora i kaze da danas prave modularne motore, tj cilindti i dimenzije su isti za benzince i dizele, za one sa 3, 4 i 6 cilindra i da ih samo dodaju i oduzimaju kako bi dobili zapreminu koja im treba (1.5l=3cilindra, 2l=4 cilndra i 3l=6 cilindra) naravno plus druge razlike u odnosu na gorivo i slicno.

U originalu kad se ti motori porucuju kao novi za neki auto oni kostaju razlicito, npr taj 2.0 se ugradjuje u 316d, 318d, 320d, 325d itd ali da bi ustedeli u proizvodnji, materijali od kojih su napravljeni nisu isti, iako dimenzije klipova npr jesu identicne. Motor je projektovan da isporucuje 150ks ili 190 ili 220ks i da u odnosu na to idu i materijali koji su projektovani da izdrze takva opterecenja. Kao zamenski ide uvek onaj najbolji samo zbog ustede na lagerovanju i da ne bi bilo previse razlicitih zamenskih delova, ali da kao nove ugradjuju delove koji su  tipa 10e jeftiniji kod 318d u odnosu na 320d ili 325d i kad se to pomnozi sa brojem proizvedenih primera te ustede su velike.

 

Tako da, iako su u sustini isti i imaju delove koji se uklapaju medjusobno, nije samo razlika u softveru.

Bilo priče o tome, koga zanima detaljnije, može ovde da pročita.

Link to post
Share on other sites