Recommended Posts

Zimske gume

Dvoumljenje kupiti ili ne zimske gume, potpuno je opravdano. Razlog tome je što gume koje ste nameravali kupiti nisu dobre za celu zimu, već samo za snežni period. Možda bi ih i zato bilo bolje nazvati snežim gumama.

Naše navode opravdaćemo rezultatima uporednih merenja zimskih, letnjih i celogodišnjih guma. Ove poslednje trebalo bi biti uspešna kombinacija prvih dveju i zadovoljavati sve uslove na putevima.

Testiranjem na suvim putevima u prvi plan izbile su loše osobine zimskih guma. Njihov dublji profil povećava otpor kotrljanja i osetno doprinosti povećanju vibracija. Ukupna dodirna površina podloge manja je kod zimskih nego kod letnjih guma, a to za rezultat ima veće proklizavanje u zavoju i dužim putem kočenja.

Merenja na mokrim putevima išla su opet u prilog letnjim gumama. Njima se i pri većim brzinama moglo uspešno upravljati automobilom. Zimske gume, sa svojim profilima, rađenim za lakšu vožnju po snegu a ne kiši, počele su ranije glisirati. Vozeći 70 km/h golf se zimskim gumama zaustavio se nakon 35 m kočenja a to je bilo 5 m više od kočenja letnjih guma. Mogli bismo zaključiti da je po kiši bolje voziti letnje gume, bilo zimi ili leti.

Ono što se zimskim gumama mora priznati jeste vožnja po snegu. Na takvim putevima one imaju u proseku 20 posto više vučne snage od letnih i omogućavaju mnogo sigurniju vožnju i zaustavljanje. Pobornici letnjih guma tu će istaći prednost lanaca kojih su karakteristike, u takvim uslovima još bolje. Najbolja kombinacija za vožnju po snegu sa lancima na pogonskim točkovima. Vučna sila pri proklizavanju od 55 % veća je 0.4 puta (40%) od vučne moći zimskih guma.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Najbolja je kombinacija ako covek ima dovoljno sredstava za dva seta. Ali sta ces..

A najgljuplja varijanta koju covek moze da uradi jeste da kupi one za koje su navodno za sve sezone. Ko to uradi cele godine ce se voziti ko govno, bio sneg ili sunce.

Link to post
Share on other sites
Ko to uradi cele godine ce se voziti ko govno, bio sneg ili sunce.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :D :D

lepo gadafi reche, zimske gume su u stvari gume za sneg, a ja zimi retko vozim po neociscenim ulicama, tako da i ove zime ostajem na letnjim...

Link to post
Share on other sites

Ja kad sam uzeo auto na njemu su bile zimske gume,tako da sad vozim sa dva seta,pa to je nebo i zemlja,sa letnjim nisam mogao da pridjem garazi,a sa zimskim ide kroz sneg ko lud,moja svaka preporuka,ako iole imate zimi snega u gradu gde zivite

znaci ne moze se porediti letnja guma zimi i zimska zimi

Link to post
Share on other sites

Preporuka proizvodjaca auto guma je da se u uslovima kada je temperatura niza od 7C koriste zimski pneumatici. Razlog nije samo u sari-dezenu, vec i u vrsti smese koja se koristi za izradu gazeceg sloja gume. Koga ovo vise zanima neka pogleda sledeci link:

TigarTyres - Dolazi_zima

Dakle, definitivno treba voziti zimske pneumatike tzv. alpskog tipa (vecina zimskih guma) jer imaju siru upotrebljivost. Nordijski tip (u koji spadaju i spajkovane gume, koje su kod nas zabranjene) su iskljucivo za sneg.

Link to post
Share on other sites

ima li šta bolje nego voziti zadnju vuču na letnjim gumama po snegu

ljudi zašto se zajebavate s tim i zašto rizikovati u najmanju ruku auto za male pare

Link to post
Share on other sites

ništa bolje... B)

pa ko je pominjao sneg? čovek je lepo opisao ponašanje na suvim, mokrim i snežnim putevima... a u mom slučaju su najčešće samo mokri...

što se vožnje po snegu tiče, bilo bi glupo komentarisati koje su gume bolje :D

:D :lol: a 'el i zimi ides u letnjim cipelama?! :D :)

:lol: :lol: :lol: logično...

Link to post
Share on other sites

Glupa rasprava. Zimske ili letnje.

Nije samo u pitanju suv ili prekriven snegom put, vec i temperatura tog puta. Kao sto se zimske gume vise trose leti i imaju manju stabilnost tako je isto i za letnje u zimskim uslovima, a zbog smese guma predvidjenim za drugacije uslove i temperature. Naravno moze sa proci sa letnjim zimi, auto ce biti stabilan ali samo dok je put skroz ociscen i suv, dok se sve menja pri najmanjoj kisici, da ne govorimo o snegu, nebitno u kakavom su stanju gume.

Ja sam proslu zimu docekao sa glanc novim (iz prodavnice, ne polovne) letnjim gumama i epilog je sledeci.

2 izletanja sa puta.

2 ili 3 puta izgubio kontrolu nad vozilom, srecom ostao na putu ali zastavio saobracaj.

50-tak puta sprecio izletanja zbog spore voznje. Ima jos mnogo ali da ne nabrajam.

Posebno mi ostalo u secanju kad je pao onaj sneg za novu godinu, gde sam ja bio faca, vozim bmw skockan samo tako i onda naidjem na uspon uz koji nisam mogao da se popenjem ni pod razno. Stignem do pola i onda mi prokliza i pocne da me vraca dole. Ostavim ga na pola puta i onda cupkam pored njega, a ljudi sa nekim krsevima, prolaze lagano pored mene i smeju se. Jednostavno, bili su u toplom, vozikaju se kao prava gospoda, a ja se smrzao kao pick.ca i idem kuci pesaka. To mi je bila skola tako da ne planiram da ponavljam.

Zimske, zimi, letnje, leti i mirna glava.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

E neka su bez snega. Mrzim sneg.

U gradu je i onako stalno haos jos samo nam sneg fali. Pa cukanja, klizanja. Neka... Ko hoce neka ide na planinu.

Sneg lepo izgleda samo kada sam na odmoru, kod kuce i nemoram nigde da idem.

Link to post
Share on other sites

Nekad sam voleo sneg i radovao mu se a od kad sam dobio BMW prosto mrzim sneg jer tih dva-tri meseca ne prelazim 50-60 km/h jer bi mi se svaka veca brzina zavrsila katastrofalno.E i onda tako ja ciguljam i pored mene prolecu jugici i golfici a ja samo u sebi govorim "doci ce leto".Bez sale ako imate mogucnost uzmite set zimskih guma pa makar i najjeftinije jer te najjeftinije zimske gume su bolje nego bilo koje i bilo kakve letnje gume jer lepo naziv kaze ZIMSKA guma i LETNJA guma.Zimska guma nije samo za sneg nego je i njen sastav posebno pravljen za niske temperature i samim tim su bolje dok se letnja guma stvrdne,okameni i bude kao plastika...

Link to post
Share on other sites

drugar ih koristi već 2 zime i kaže da su extra pa zaebao i mene

kupio 4 kom za 300 e sad čekam sneg da vidim da li sam bacio pare i da mu uzmem ženu ako ne valjaju :prankster2:

Link to post
Share on other sites
Glupa rasprava. Zimske ili letnje.

Nije samo u pitanju suv ili prekriven snegom put, vec i temperatura tog puta. Kao sto se zimske gume vise trose leti i imaju manju stabilnost tako je isto i za letnje u zimskim uslovima, a zbog smese guma predvidjenim za drugacije uslove i temperature. Naravno moze sa proci sa letnjim zimi, auto ce biti stabilan ali samo dok je put skroz ociscen i suv, dok se sve menja pri najmanjoj kisici, da ne govorimo o snegu, nebitno u kakavom su stanju gume.

Ja sam proslu zimu docekao sa glanc novim (iz prodavnice, ne polovne) letnjim gumama i epilog je sledeci.

2 izletanja sa puta.

2 ili 3 puta izgubio kontrolu nad vozilom, srecom ostao na putu ali zastavio saobracaj.

50-tak puta sprecio izletanja zbog spore voznje. Ima jos mnogo ali da ne nabrajam.

Posebno mi ostalo u secanju kad je pao onaj sneg za novu godinu, gde sam ja bio faca, vozim bmw skockan samo tako i onda naidjem na uspon uz koji nisam mogao da se popenjem ni pod razno. Stignem do pola i onda mi prokliza i pocne da me vraca dole. Ostavim ga na pola puta i onda cupkam pored njega, a ljudi sa nekim krsevima, prolaze lagano pored mene i smeju se. Jednostavno, bili su u toplom, vozikaju se kao prava gospoda, a ja se smrzao kao pick.ca i idem kuci pesaka. To mi je bila skola tako da ne planiram da ponavljam.

Zimske, zimi, letnje, leti i mirna glava.

skroz si u pravu,zimi cak su bolje zimske polovne nego letnje nove.znaci sve zimske su dobre,posebno se dobro pokazle:michelin alpin,fulda cristal i sava eskimo

Link to post
Share on other sites
ja imam sava eskimo s3 i prezadovoljan sam ,vozio sam ih cak i leti i nisam imao nikakve probleme.moj cale ima na audiju sava eskimo s2 i one su dobre.

nećeš ni imati nikakve probleme što se vožnje tiče

jedino što je smeša drugačija pa se zimske mnogo brže troše po suvom

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Ljiljo bolje uzmi 4 polovne nego 2 nove. Zimskih guma polovnih ima dobar izbor i po ok ceni, tako da za 3-4 meseca zime se ni ne isplati uzimati nove. Samo obrati paznju na datum proizvodnje i uzivaj.

Link to post
Share on other sites

Uzmi 4 polovne

Drugar skoro prodao 14-ice hankook, sa original felnama i radkapnama,

'07 god., znaci vozene 3 meseca, za 80e!

Pojedo' se ziv sto ih nisam uzeo; driftujem sa celavim, letnjim 15-icama, ali i kada necu :o

A ako zelite drift, ili slicno, samo sa prednjim tockovima, onda stavite pogonske zimske i bog da vas vidi...

Link to post
Share on other sites