Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sta sad,ne odgovara mu Motul...da se vratim na vodu od ulja Castrol,ili Mobil?!

inache tu vodu od ulja zvanu Castrol, BMW jedino preporuchuje za svoje motore...

Link to post
Share on other sites

Ja mislim da nisu u pravu. Castrol nikako nije voda, ja mislim da Amsoil, Mobil 1 i Castrol su 3 najbolja ulja za BMW-ove motore.

Alek, da sam na tvom mjestu, sipao bih Mobil 1 5-50 ili Castrol TXT 5-40, Bosch filter i mirna Bosna.

Link to post
Share on other sites

Ok,hvala na savetima...ali se plasim nesto te gradacije,da nije preretko?Ide toplije vreme...no,mogu pokusati!

Link to post
Share on other sites

Pa verovatno se boji da ne bude preretko kad je motor konstantno vreo, ipak mu je leti teze da se izbori sa temperaturom.

Kako god, ja ipak mislim da je to ulje suvise retko za taj motor, ipak su to motori sa 200-tinak hiljada km najmanje,nisu oni za ulje koje je redje cak i od fabricke preporuke

Link to post
Share on other sites

Ukratko

Sto niza prva cifra, to je ulje tecnije i bolje za hladan motor i hladna podrucja.

Sto je druga cifra visa, to je bolje, ukoliko se vozi u toplim podrucjima.

Niskofrikcioni motori zahtevaju retko ulje i verovatno bi zaribali sa gustim, ali on nema niskofrikcioni motor.

Polozio?

Link to post
Share on other sites

Donekle...

Prva oznaka znaci performanse ulja pri hladnom startu sa CCS - Cold Crank Simulator i MRV - Mini Rotary Viscometer.

Ili da bude jasnije, koliko brzo ulje putuje kroz kanale motora pri hladnom startu.

Druga oznaka daje podatak viskoziteta ulja pri radnoj temperaturi, a to je radna temperatura motora - prosjek 100 stepeni.

Znaci, bilo koje ulje xW-30 (gdje X mode biti 0, 5, 10, 15) ima isti viskozitet pri radnoj temperaturi.

So, pri radnoj temperaturi motora 0W 30 = 10W 30.

E sad, koja je razlika? Postoji samo jedna razlika: motor sa 0W unutra, kanale ce napunit brze nego sa 5W, to znaci da ce brze dobit odgovarajuci pritisak ulja, to znaci da ce biti manje obrtaja bez pritiska i bez ulja u svim vitalnim djelovima motora, a znamo da tu motor najvise strada. I pumpi ce bit lakse.

Znam da u M10 0W30 ili 5W30 nije OK, ali 5-40 je ful OK, 40 znaci viskozitet ulja pri radnoj temperaturi motora, ili 12.2 cst@100C. Nijedno ulje ispod 30 ne ispunjava ACEA A3 Long Life 98, 01 ili 04 normu, to znaci da nema trazenih 12.2 cst-a. Jedino 30 ulje koje ispunjava ACEA A3 normu je BMW-ovo ulje 5-30 (Castrol TXT) koje je dodatno "radjeno" po BMWu i to ce da radi kako treba, znaci njemu je samo povecan cst na odgovarajucih 12.2, neki kazu uz pomoc aditiva.

Vidio sam da neki koriste Castrol 10W60 u obicnim motorima (posebno u motorima sa vanosom), sto uopste nije preporucljivo. 10W60 je rezervisan samo za M motore koji traze 25,x cst i drugi motori ne vole to ulje.

Kad bi vlasnik ove teme imao u motor 5W-40, pri hladnom startu lampica od ulja bi se ugasila posle 1 do 1,5 sec.

P.S. pitaj BMW koje ulje preporucuju za M10 sa 500 000 km.

Link to post
Share on other sites

Sad sam razumeo tematiku,Vilsone hvala...Dakle,da apsolviramo...prvo paljenje(lampica svetli i do 5sekundi),auto radi u leru par minuta,ugasim i odmah upalim prvo se i odmah ugasi lampica od ulja pa tek onda(akumulator...i one ostale sto svetle pri kontaktu),sasvim normalno!!!Da li Mobil 5w-50 ili Castrol 5w-40?

Link to post
Share on other sites

Ne zuri sa zakljucima.

Za odredjeni auto je fabrika propisala odredjenu gradaciju ulja, marka je manje-vise nebitna, sve dok ulje ispunjava potrebne specifikacije. Kako se motor trosi, zazori u njemu se povecavaju, i on zahteva gusce, a nikako redje ulje, ako zelimo dobro podmazivanje pri radnoj temperaturi motora. To bi rekli i u BMW-u, kad bi ih pitali. A stoji konstatacija da je za hladan start najbolje sto redje i protocnije ulje.

Zato imamo razna ulja za motore sa velikom kilometrazom, npr. 20W60, koje ljudi stavljaju i u vec produvale motore, pa se krpe nekako.

Eto pitanja za tebe: zasto se na svim modelima automobila ne koristi 0W60, jer ima najveci raspon viskoziteta?

Link to post
Share on other sites
ako zelimo dobro podmazivanje pri radnoj temperaturi motora.

Cujes li, 15W-40 vrsi isto podmazivanje pri radnoj temperaturi kao recimo 0W-40.

A stoji konstatacija da je za hladan start najbolje sto redje i protocnije ulje.

Ako stoji ta konstatacija, onda to znaci da u motor ne valja bit 15W nego 0 ili 5W.

Znaci, 0W ili 5W pri startu i 40 pri radnoj temperaturi - ukupno - 0W ili 5W40.

Eto pitanja za tebe: zasto se na svim modelima automobila ne koristi 0W60, jer ima najveci raspon viskoziteta?

20-60 je racing oil ili ulje za trke. Trkacki motori na pistu idu na preko 130 pa i do 150 stepeni, i u njima ne smijes sipat recimo 40 ili 50 ulje, zbog toga sto to ulje kad prelazi 110 C je kao voda, a 60 nije, on i dalje ima visok koeficient viskoziteta. I jos nesto, 60 ulja imaju extra cink i fosfat.

Gle sad, recimo BMW M motori rade na 89C, u normalnim uslovima, ali pri punom gasu ta temperatura ide i do 130 stepeni, tu M1 0-40 nema sto da trazi, pri toj temperaturi to ulje postane voda, zbog toga se koriste druga ulja (60) koji i pri tim temperaturama pruzaju visok koeficient viskoziteta.

Link to post
Share on other sites

Zato sto obicni motori nikad ne dobijaju tu radnu temperaturu pri kojoj to ulje (60) daje puni viskozitet, znaci to ulje nikad ne dobije radnu temperaturu, uvijek je negdje oko polovine.

Link to post
Share on other sites

Vilsone,upravo mi se to i desava...uzimam u obzir da je napolju jos uvek hladno,ali po lokalu nema sanse da dostigne radnu temperaturu,tj. da se zakuca na polovini,idem do Bg-a ovih dana i nema sanse da se popne do polovine,dok je sa Castrolom(Magnetec) dolazio do pola,termostat je ok(pratim i creva hladnjaka),dakle sa ovim Motul-om mi se muci,zakljucujem...da mi to sto pre leti iz motora!Da te poslusam i umem sintetiku 5w-40,ili da probam samo sa Mobilom ili opet Castrolom 10w-40?!Dajte,recite sta da cinim,da ne zeznem nesto!

Link to post
Share on other sites

Da je to moj auto, ja bih sipao Mobil 5-40 ili Castrol TXT 5-40.

E da, ljudi koriste taj 10-60 u obicnim motorima onda se zale da im crkavaju gumice na ventilima.

Link to post
Share on other sites

Hvala druze...poslusacu te,moram to da resavam koliko ovih dana,ne da mi mira,javljam rezultate!

Link to post
Share on other sites

Probacu sutra prvo samo sa zamenom filtera,da vidim ima li promena...zanima me filter se odvija i zavija rucno i da li je potrebno filter naliti uljem pre zavijanja ili samo nauljim gumicu zbog lakseg zavijanja,koliko ulja mogu izgubiti da znam da nadoknadim?

Link to post
Share on other sites