Recommended Posts

Temperatura ulja na karikama obicnog motora prelazi 200 stepeni, I kakvo je to ulje 0W40 na toj temperature ako motor nije razvijen da podnese tu torturu? A nije, jer je napravljen 80-ih godina, I fabrika je zato propisala da se koristi 10W40 ili 15W40 I da se dugo I srecno vozis.

Gusca ulja i pored svih svojih pre svega losih osobina u smislu losije tecljivosti delimicno potpomazu mirniji rad istrosenog motora

Vidim da si ih sve ubedio u valjanost svojih tvrdnji ( koje u 95% nisu netacne), pa onda nema potrebe da se ja vise batrgam. Samo, nek svako razmisli o sledecem I ne mora da replicira: Zasto se u losije (pohabanije) motore sipa gusce ulje? Zasto se uopste proizvodi npr. Optima 20W60? Sto svi ne sipamo retko ulje u motor, bez obzira u kakvom je stanju? Ako je bitan samo protok, a ne i pritisak ulja (koji je veci sa guscim uljem), zasto onda ne sipamo vodu u motor, ona je najtecnija?

Na kraju, svako radi na svoju odgovornost. Neko hoce instant resenje problema, ali mora da zna da nus efekat uvek postoji, manji ili veci. A ja cu I dalje sipati ono sto je fabrika propisala za moj motor – I mada su puno puta fabricka resenja kompromisna I napravljena da auto optimalno radi, sa podmazivanjem se ne bih igrao.

Pozz

Link to post
Share on other sites
  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Probacu sutra prvo samo sa zamenom filtera,da vidim ima li promena...zanima me filter se odvija i zavija rucno i da li je potrebno filter naliti uljem pre zavijanja ili samo nauljim gumicu zbog lakseg zavijanja,koliko ulja mogu izgubiti da znam da nadoknadim?

meni se desio problem sa filterom dok sam vozio R-4.Zamenio sam ulje i filter i nece da ugasi lampicu prvo sto mi je palo na pamet-crkla pumpa za ulje-.Izvadim motor napolje posto nisam mogao da skinem samo karter skinem pumpu stavim u benzin i okrecem rucno pumpa vuce benzin i tek onda nisam imao pojma sta moze da mu bude.Slucajno svrati komsija do mene na po rakijicu i ja mu pricam sta se desava a on mi ladno kaze da je najverovatnije zaglavio ventil u filteru ulja.Prihvatim njegov savet sa rezervom i na kraju skinem filter kad ono stvarno onaj ventil sto je u njemu nisam mogao prstom da poguram e onda je radio cekic.Posle razradjivanja istog vratim ga na auto zaverglam i sve je bilo ok.Eto to je jedno moje iskustvo sa filterom za ulje.

Sve ovo sam ti pisao da krenes prvo od filtera za ulje.

Link to post
Share on other sites

Pazljivo pratim sva izlaganja i ujutru pravac po filter,zamenicu njega,ostaviti auto da se ohladi i videcu sta ce reci!!!Iskreno se nadam da je on,ulje ostaje rezerva...

Link to post
Share on other sites

Zato sto je filter jefitniji, i nije prvi put da i nov filter lici i izdaje se za original, ali ima drugaciju propusnu moc ili neku drugu falinku, pa pravi problem sa pritiskom ulja.

I kad menjas filter, naulji gumicu ko sto si rekao, a mozes i da ga napunis uljem, nista ne skodi, a koristi.

Link to post
Share on other sites
Temperatura ulja na karikama obicnog motora prelazi 200 stepeni

Ne, jer ulje tu ne stoji, tuda samo prolazi. Naravno da tu dobije najvecu temperaturu ali to ulje i dalje se vrti kroz motor i mijesa se sa drugom kolicinom ulja koja je do tada bila na ventilima.

Motori koji rade na nesto vecu temperaturu imaju intercooler ulja. Opet prosjecna temperatura ulja u 95% slucajeva ne prelazi 100 stepeni.

I kakvo je to ulje 0W40 na toj temperature ako motor nije razvijen da podnese tu torturu?

Danas ulje nije ono sto je nekad bilo. Danas do te mjere Mobil 1 ili Castrol TXT trpi bez problema, jer nijednom normalnom motoru temperatura ulja ne prelazi 100 stepeni.

I fabrika je zato propisala da se koristi 10W40 ili 15W40 I da se dugo I srecno vozis.

Opet smo se vratili nazad. I opet moram da ti kazem da PRI RADNOJ TEMPERATURI 0W-40 IMA ISTI VISKOZITET I ISTU GUSTINU KAO 15W-40. I ajde sad, koje ulje ce bolje cuvati motor pri radnoj temperaturi, 0W 40 ili 15W 40?

Vidim da si ih sve ubedio u valjanost svojih tvrdnji ( koje u 95% nisu netacne), pa onda nema potrebe da se ja vise batrgam. Samo, nek svako razmisli o sledecem I ne mora da replicira: Zasto se u losije (pohabanije) motore sipa gusce ulje? Zasto se uopste proizvodi npr. Optima 20W60?

Nisam ih ubijedio, jer tu si ti da me ispravis, a rekao si da 95% mojih tvrdnji su netacne.

U lose pohabanije motore ide 10 ili 15 40. Zasto? Za to sto se pri paljenju motora u vitalnim djelovima motora nema ulja, pa je luft veci. Tu 0W je kao voda, i nema sto da trazi jer ne bi pupunio luft izmedju lezaja i radilice. Tu ide 10 ili 15W koje je u momentu kad je motor hladan gusce nego recimo 0 ili 5W.

Optima 20W 60 sluzi za totalno pohabane motore kojima 40 ulje ne pomaze, njima treba ulje koje ce biti gusto i pri radnoj temperaturi motora, ali pri radnoj temperaturi normalnog motora to ulje nece dobiti radnu temperaturu pa ce uvijek biti gusto.

Link to post
Share on other sites

95% tvojih tvrdnji nije netacno, sto znaci da je tacno.......... pogledaj bolje citat

Kako god, svako je izneo svoje misljenje, svako produbljivanje toga mislim da vodi bespotrebnom sirenju i udaljavanju od teme.Pozz

Link to post
Share on other sites
U lose pohabanije motore ide 10 ili 15 40. Zasto? Za to sto se pri paljenju motora u vitalnim djelovima motora nema ulja, pa je luft veci. Tu 0W je kao voda, i nema sto da trazi jer ne bi pupunio luft izmedju lezaja i radilice. Tu ide 10 ili 15W koje je u momentu kad je motor hladan gusce nego recimo 0 ili 5W.

ipak je onda zakljucak da za vozila stara 15-20 godina (pohabani motori, kako god da okrenes) treba 10-40

Link to post
Share on other sites

Da, ali ti motori su znaci pri kraju.

Ali normalni motori koji rade normalno i ne trosi ulje, recimo 200/250/300 000 km, ne traze takvo ulje. Ali 40 u te motore ne valjda, treba 50 ili 60.

Ti si prije neko vrijeme dobila email od Delte, nesto u vezi ulja je bilo. Sto su ti napisali?

Link to post
Share on other sites

Napisali su....sledece:

Obracam Vam se povodom Vašeg upita u vezi sa preporukom za motorno ulje koje biste mogli koristiti....

BMW 318iM40 (1990) 230.000 km

Za motor Vašeg vozila proizvođač preporučuje:

1) sintetičko ulje BMW Quality Longlife – 01 gradacije 5W-30 (kataloški broj: 83 21 0 144 450, cena: 1 349.92 dinara po litru),

2) sintetičko ulje BMW Super Power Oil gradacije 5W-40 (kataloški broj: 81 22 9 407 547, cena: 1 365.26 dinara po litru),

3) polusintetičko ulje BMW High Power Special gradacije 10W-40 (kataloški broj: 83 21 9 407 782, cena: 922.76 dinara po litru).

Pored navedenih, mogu se ravnopravno koristiti i ulja renomiranih proizvođača koja su odobrena od strane BMW-a za motor Vašeg vozila. Budući da postoji veoma veliki broj takvih ulja, nije moguće sve ih navesti ovom prilikom. Informacije u vezi sa njima možete dobiti kod svih ovlašćenih BMW dilera

Link to post
Share on other sites

Vidis, znaci Castrol TXT 5-30 i Castrol Sunpower 5-40.

Sto nisu napisali, ah, motor stare konstrukcije, jbg...nek ide SAE 75-90?

I sto si ti sipao u njega? Kako ti radi?

Link to post
Share on other sites

da ne postavljam novi topic jer je u pitanju ulje

@hermes

druze,poshto imamo ista vozila sa istim M40 motorima,a znamo da su ti motori malo problematichni po pitanju (narochito)bregaste i delova oko nje,koje ulje ti koristish?po nekoj rachunici,moj je sigurno presao 220k,i povremeno,ali povremeno(npr.ujutro,na hladno ili kad prenoci pa prilikom prvog startovanja u toku dana),prochuje se vec poznati M40 zvuk.to traje 1-2 sekunde i onda prestane i sve je o.k. lampica za ulje se prilikom startovanja momentalno gasi(i na hladni i na ugrejani motor).to se deshava samo na prvo startovanje u toku dana(i opet kazem,povremeno),i bez obzira u kojem razmaku kasnije startujem motor i koristim se vozilom,jel te,taj se zvuk vise ne javlja.inache,u motoru je shell mineral 10-40lpg,kojeg moj motor smanji za oko pola litre na 5k,i shto znam,ja sam zadovoljan.kad sam kupio kola,ne znam koje je ulje bilo u njemu iako mi je stari vlasnik uz auto u gepeku ostavio modricha long life 20-60 i verujem da je lik sipao to ulje.prvo ulje od kada je kod mene bilo je castrol(ne secham se oznake ali je bio polusintetika)a zatim mobil(i opet ne znam oznaku,ali mineral),i nisam bio zadovoljan jer ih je motor troshio vishe nego shto bi trebao.evo,preko dve godine ne menjam ulje i zadovoljan sam,osim onog iritirajucheg pochetnog zvuka na pochetku priche.u choveche,koliko priche zbog jednog jednostavnog pitanja:koje ulje koristish?poz!

Link to post
Share on other sites

Motul 10W40........a probao sam i Optima 10w40, Lukoil 10W40, Shell 15W40 na kratko................i sa svim uljima se isto ponasa, nikad se ne cuju hidropodizaci, ni za tren ni ujutru, ali nije ni bas necujan na leru, verovatno se malo cuje bregasta, ali vrlo malo.......ipak nije nov

A da, i trosi 200-300 ml ulja na 1000km i presao je 220.000km, menjam ulje na 6-7 kkm

Evo potencijalne nove rasprave B) :

Opasno je tek tako preci sa mineralnog na full sintetiku.Zasto?

Link to post
Share on other sites

1. Prvi problem je sto kad mineralno ide van, u motor ce ostat bar malo tog ulja, i mineralno i sinteticko ne smiju da se mijesaju (Polyglycol ne smije da se mijesa sa mineralnim).

2. Kad su stari motori u pitanju sa fabrickim gumicama i fabrickim semerinzima koji su do sad radili na mineralno, i ako sipamo sinteticko, semerinzi, gume i dihtunzi ce odmah da stradaju i da propustaju. Novi motori nemaju taj problem, u njima mozes da sipas i mineralno, pa sinteticko, pa opet mineralno...sa gumicama, semerinzima problema nece biti.

Link to post
Share on other sites

Upravo sam zamenio filter,nazalost nije BOSH,nemoguce ga je naci u Sd-u!Sve je normalno,posto je motor mlak...ostavicu ga par sati pa cu ga onda upaliti i videti ima li promena,sad gasi iste sekunde!Moram reci da sam sa Castrola namerno presao na Motul i mogu reci da mi manje trosi njega,ako sada sve bude ok,ostajem pri Motul-u!Prodavac kaze,gde ces u njega sintetiku,da si kaze "sad radio generalnu"(pu,pu),opet ti ne bi preporucio,budi pametan!?!

Link to post
Share on other sites

@vili

1. potpuno netacno, mineralno i sinteticko se smeju mesati

2. tacno, moze doci do problema sa pustanjem ulja, jer ce sintetika da spere stare naslage koje su sluzile kao zaptivac, nije nuzno tako, ali je velika verovatnoca kod starijih motora koji ipak nisu perfektno cisti iznutra.

Lepo si zakljucio da je verovatno da ce semerinzi starih motora da propuste, ali u prethodnom postu mu preporucujes da predje na ful sintetiku - te dve stvari pobijaju jedna drugu, posto on ima star motor.

@ alek

prodavci, nazalost, veoma cesto nemaju pojma o cemu pricaju i ne poznaju proizvode koje prodaju.

Link to post
Share on other sites
Lepo si zakljucio da je verovatno da ce semerinzi starih motora da propuste, ali u prethodnom postu mu preporucujes da predje na ful sintetiku - te dve stvari pobijaju jedna drugu, posto on ima star motor.

Pricamo li mi o motorima s pocetka 80' ili pocetka 90'?

Od 88-89, svi BMW-ovi motori imaju novu generaciju semeringa i ti nece propustat.

Link to post
Share on other sites

Sve vreme pricamo o Alekovom motoru, M10. No nema veze, semering i svaka guma stari, i gubi svoja svojstva, pa se ne moze garantovati da nece da propuste. Ne moraju, ali postoji nezanemarljiva verovatnoca.

Link to post
Share on other sites

Da kucnem u drvo,moj motor je suv kao barut,nigde ne pusta ulje...87-mo je!Ljudi,ostavio sam ga da odmori malo i prilikom prvog paljenja lampica je opet svetlela neku sekudu,ugasio sam ga posle 30-ak sekundi i upalio lampica se ugasila istog trenutka!!!Na polovini sam servisnog intervala,praticu razvoj situacije na dalje i na sledecem servisu se vratiti na Castrol ili Mobil 10w-40(kao sto je bilo),ako i tada bude isto razlog cu traziti u zacepljenim kanalima,taloga u karteru ili istrosenosti uljne pumpe!!!Matori mi je skeptican po pitanju sintetike i ne bi se upustao u neke eksperimente,bas me izludjuje ovo...

Link to post
Share on other sites
Sve vreme pricamo o Alekovom motoru, M10. No nema veze, semering i svaka guma stari, i gubi svoja svojstva, pa se ne moze garantovati da nece da propuste. Ne moraju, ali postoji nezanemarljiva verovatnoca.

E da, zaboravio sam da napisem, syntetic smije da se mijesa samo sa dyno uljima.

Link to post
Share on other sites

Ljudi,moze li se uzeti u ramatranje uljna pumpa...moze li mi neko objasniti kako se manifestuje kada ona otaze,ili ne funkcionise dobro?!Zelim da odbacim sumnje da je ona...dakle prvo paljenje i svako novo kada motor odmori 3,4 sata(ohladi se),lampica svetli par sekundi,ugasim ga nakog 10 sekundi i lampica odradjuje normalno,pritisak nabija dobar,kada otvorim poklopac ulje je tu!Zelim da mislim da je jos hladno,da je mozda ulje neodgovarajuce ali ali sumnjamo na pumpu kakva je procedura oko njene zamene,samo se ona menja ne lanac,koliko kosta ako neko ima predstavu?!Hvala...

Link to post
Share on other sites