Nove cene goriva


Recommended Posts

e da...zaboravili smo na ovo: Uredba o zabrani uvoza naftnih derivata zvanično prestaje da važi 1. januara 2011. godine.

Slobodan uvoz ce znaciti (valjda) kvalitetnije i jeftinije gorivo na pumpama...

preuzeto iz jucerasnjih novina:

Vozači će tek 1. januara saznati da li će im liberalizacija uvoza motornih benzina doneti i pojeftinjenje. Neizvesnosti prilično kumuje država jer još nije donela novu Uredbu o cenama derivate nafte.

Od početka 2011. godine bezolovni motorni benzin firme će moći da kupuju u inostranstvu. Ali još nisu poznata sva pravila za uvoz, kao ni Uredba o cenama derivata nafte. Vlasnici benzinskih stanica i udruženja pumpadžija negoduju zbog kašnjenja, dok velike kompanije ćute. Grčki “Helenik”, austrijski OMV, mađarski “Mol”, ruski “Lukoil” , ne otkrivaju kakve će cene biti na njihovim pumpama. U NIS- u tvrde da su niže cene malo verovatne.

- Teško da možemo očekivati nagli pad cena posle otvaranja tržišta. Evrodizel se uvozi već nekoliko godina, pa nije bilo drastičnijeg pojeftinjenja - kaže Jurij Masijanski, zamenik generalnog direktora NIS-a za razvoj biznisa i spoljne veze.

U većini naftnih kompanija se nezvanično može čuti da će od januara biti interesantno na tržištu.

- Pokušaji većih igrača, NIS-a i Lukojla, da snize cene evrodizela kada je krajem 2005. godine liberalizovan uvoz nisu bile uspešne. Dobrim delom jer su pojedini vlasnici pumpi, kojih u Srbiji ima 1.450, odmah digli buku da neko hoće da ih uništi damping cenama. A zarada na evrodizelu više je nego dobra i ima prostora za nižu cenu - kaže sagovornik iz naftaških krugova.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pustaju uvoz a ovamo ih cepaju da mora da se uveze neka velika kolicina od jednom koju ne mogu da ispostuju ni 5% pumpi u srbiji...

Link to post
Share on other sites

Za automobile smanjuju carinu, a uvode ekolosku taksu, pa ce na kraju cena umesto da padne da bude jos veca :D

A plina ce biti 4 vrste, za svako godisnje doba po jedna :D

Ma dok je ovaca bice i runa :D

"To sad raja skonta, digne poklopac, namirise kivi i sta onda" :D :D :D

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ne verujem nista. Plasim se da ne bude pojeftinjenje od 3 RSD, a za 15 dana poskupljenje od 7 RSD. Cena goriva uz slobodan uvoz je licna stvar uvoznika, ali akcize odredjue narodna skupstina, koja nas je drala uvek. Tako da ne mislim da cemo mi " obicni smrtnici", opet sve to osetiti na svojoj kozi. 2011. godina ce po svim procenama i najavama biti jos teza ( u ekonomsko-finansijskom smislu) od 2010. Budzet Vlade Republike Srbije ce biti prazniji zbog slabog priliva stranog kapitala, tako da ce se popunjavati porezima i akcizama, tj. da cemo isti popunjavati mi.

P.S. Taksa pri registraciji motornih vozila od 01. januara 2011. godine se povecava za 50%, tako da cemo i to mi finansirati.

Link to post
Share on other sites

to je ustvari ono sto su mnogi slutili, navukli narod sa niskim cenama plina i kako je to velika usteda, pa onda naterali narod da iste uredjaje atestiraju i onda odjednom skocila trzisna cena pa su morali da povecaju cene plina malo po malo i eto skoro 100%...

Link to post
Share on other sites

„На деривате нафте акциза се плаћа у следећим износима, и то на:

1) све врсте моторних бензина изузев

моторних бензина из

тачке 2) овог става 45,00 дин/лит;

2) моторне бензине ЕВРО БМБ 98

и ЕВРО Премиум БМБ 95 49,50 дин/лит;

3) све врсте дизел горива изузев дизел

горива из тачке 4) овог става 35,00 дин/лит;

4) ЕВРО дизел 37,00 дин/лит;

5) остале деривате нафте који се добијају

од фракција нафте које имају распон

дестилације до 3800 С 53,34 дин/кг;

6) течни нафтни гас за погон моторних

возила 17,95 дин/кг.

ovo su nove akcize usvojene pre 2 dana...

http://www.parlament.gov.rs/content/cir/akta/akta_detalji.asp?Id=1048&t=Z#

po zakonu iz 2009. akcize su bile...44din....30din....i 15 din...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Veceras rekose da Evropska komisija smatra da su ove nove akcize (vece akcize na uvozno gorivo i manje akcize na domaci NIS-ov) u suprotnosti sa Sporazumom o pridruzivanju Evropi...itd

Sustina je da akcize treba da budu ujednacene na uvozno i domace gorivo...

Link to post
Share on other sites

Dvojne akcize su smisljene u cilju da Nis i Gasprom Njet moze da drzi monopol cena u svojim rukama, e posto je jasno kao dan sta je drzava htela da ucini sa dvojnim akcizama onda su vlasnici stranih pompi tipa MOL, OMV i slicni pozvali svoje macane u evropskoj uniji i rekl im kako se ovi nasi pustili mOOda do poda pa je automatski stigao poziv iz Brisela sa velikim vaspitno popravnim samarima ( ovo sto je Ljilja gore spomenula )da bi se u momentu Slavica Djukic Dejanovic obratila na celu ispred vlade i rekla kako oni imaju puno posla pa je normalno da nekad i pogrese, a mi smo izgleda magarci koji na taj ocigled treba da vicemo iiiiiaaaa iiiiiaaaaaaa iiiiiaaaaaa, pa mislim ovo je smesno sta se desava oko nas. . .

Bitno je da je dosla neka Slovenska fufendaljka na Pink i da se udara pred kamerama na nekom Dvoru, sve u cilju da se narodu skrene paznja sa ocigledih problema i Titanika koji tone kao olovo!!!!

Link to post
Share on other sites

posle izmena koje ce uslediti ne ocekujem bitnije smanjenje cena ino goriva....nisu naivne ino pumpe u Srbiji, podici ce svoje marze...nesto slicno kao ino bankari u Srbiji...na zalost...mada, ja sam ovde dezurni pesimista :)

Link to post
Share on other sites

Rec pesimizam u njihovom recniku stoji pod slovom A, ta rec oznacava mračno shvatanje i mracno gledanje na svet oko sebe...., sto u ovom slucaju nije potrebno jel ce sigurno biti mracno, to se uveravamo svih ovih godina, pusta predizborna obecanja se pretvaraju u maglu, cak neki politicari javno priznaju da su lagali zarad kampanje, kao D****C u vezi besplatnih akcija od 1000e. . .

Poenta price je..., rec pesimizam je svakodnevni deo mog razmisljanja i shvatanja a rec optimizam sam izbrisao iz mozdane memorije i lagano gubim cak i rec nadu, jedino sto me jos drzi je rec vera, ali i ona me lagano napusta!!!

Izvinnjavam se na blagom politickom izlaganju, znam da je zabranjeno, ali jedna tema kao sto je ova, ne moze a da ne bude u direktnoj paraleli sa politickim desavanjima u ovoj drzavi... ( nazalost )

Ono sto nama treba je Ruski scenario, covek koji ce da oglodje tajkune a narodu skine par kila sa grbace da se uspravi i hoda kao homosapien jel dovoljno je hiljada godina hodao pogrbljen!

Link to post
Share on other sites