Recommended Posts

Kod mene stalno neki cudni kvarovi....

Krenem juce da se provozam po gradu(e32,730.91god),auto radi normalno,sve je ok kad u jednom trenutku osetim neki cudan miris u kabini...pogledam na instrument tablu a ono kazaljka od temp. motora u crvenom.

Parkiram se,otvorim haubu i imam sta da vidim...sva voda iz motora izlazi napolje kroz prelivno crevo(crevo gde izlazi visak vode) lije kao iz cesme...

Tu mi vec nije bilo dobro,samo sto ga nisam zapalio... Sacekam da se motor ohladi,dolijem SEDAM LITARA vode u hladnjak,upalim auto i pocnem da trazim kvar... Prvo pogledam visko,on je u redu,termostat otvara i on radi,creva su ok nigde ne cure,nema vazduha u sistemu(kad dam gas voda ulazi u posudu kroz onu malu rupu)sve ja kako treba a i auto ne dize temperaturu,normalno radi pa sam pomislio da je problem bio u nedostatku vode. Nastavim da vozim,predjem nekih 70 km to vece(sve je ok),parkiram se,ugasim auto a komp. prijavljuje gresku da nema vode u sistemu.\

Jutros skinem kleme sa akumulatora u pokusaju da restartujem komp. i da mi izbrise tu gresku ali nije hteo. Proverim nivo vode u hladnjaku(max) i krenem da vozim. Posle nepunih 5km auto se opet pregreva i opet ista prica(izbaci vodu kroz prelivno crevo).Opet dolijem vodu(oko2.5l) i nastavim voznju,temp je na polovini i nema pregrevanja.

Da li neko ima ideju o cemu se radi? Ceo sistem je zatvoren,nigde se ne vidi da gubi vodu.

Hvala

Link to post
Share on other sites
  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Vidis toga se nisam setio tj. nikada nisam imao problem sa tim dihtungom...

Jel moguce da neko vreme radi dobro pa se pokvari?

Kako se manifestuje kad ode taj dihtung?

Cudi me sto je neko vreme sve ok pa digne temperturu...Koliko je to tesko zameniti

Link to post
Share on other sites

Glava motora ide van, na brusenje i ravnjenje i onda stavis novi dihtung i vratis sve na mjesto.

Ali ipak, ja bih ocistio hladnjak, sipao bih 50% antifriza i 50% dest. vode, onda 4-5 dobrih ozracenja pa da vidis.

Ipak, ja bih otvorio i vodenu pumpu i stavio bih novi termostat.

Link to post
Share on other sites

Mislim da nije dihtung....

Sada sam ga vozio jedno pola sata po gradu,kreni-stani,temperatura kako treba,na polovini.

Kada sam dosao ispred kuce,ugasim auto i otvorim haubu...posle desetak sekundi pocinje voda da curi napolje ali ovaj put nesto manje,mozda litar...

Izludjuje me... :lol: :acute:

Pipnem ono donje crevo na hladnjaku,vruce je,znaci otvara termostat...

Mozda si u pravu da bi trebalo ocistiti hladnjak,ko zna sta je sve sipano u njega ali kod mene je automatki menjac i plasim se da ga sam skidam.

Kako se ozracuje taj motor?

Po meni kada dam gas i kada voda izlazi na onu malu rupicu u posdi za vodu,nema vazduha u motoru...

Link to post
Share on other sites

Kako su pale temperature prestao je da se greje i da izbacuje vodu ali kad gasim auto kom. javlja DA FALI VODA U HLADNJAKU(ne fali,na max je)...

Neki savet?

Link to post
Share on other sites

Mozda mu je ostala greska od ranije, probaj sa resetovanjem kompa u servisu, to je izdatak od par stotina dinara, koliko castis ljude, bar je kod mene u Nisu tako.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

izgleda da mi je skroz otisao dihtung glave motora,e32.m30,91god...

non stop dize temperaturu i izbacuje vodu iz sistema za hladjenje...

E sad koliko otprilike moze da kosta takva popravka i da li se isplati?

Ili da trazim nov motor da ubacim?

Link to post
Share on other sites

sve provereno vise puta,cak sam i hladnjak zamenio bezveze...non stop dize temperaturu...

mislio sam da promenim motor jer je to jeftinije nego moj da popravljam...

svaki dan prokuva,pitanje je dal je samo dihtung crko

Link to post
Share on other sites

Kako si proverio termostat?

Otvorio ga jednom i to je zaključak da je ok?

Menjaj samo termostat i uzmi

BERH.

Ako i tada divlja, onda skidaj glavu...

Link to post
Share on other sites

Termostat sam skroz skinuo pre tri dana i opet ista stvar...

Kako sam proverio termostat?

Tako sto otvara na vreme,tako sto mi auto deset dana radi kako treba sve dok ne pocnu visoke temerature(preko 40c)

Link to post
Share on other sites

Brate muku mucim sa slicnom stvari, pa da ne otvaram novu temu. Mozda iz ovih problema neko izvuce zakljucak....

Meni je temperatura u lokalu OK, na otvorenom jos bolja, ali kada ga vozim 20ak minuta konstantno uzbrdicom (planina Goc) u jednom trenutku skala "odleti" bukvalno u crveno. Vozim brzinom od 25-30km/h tom uzbrdicom, visko huci konstantno...ali u tom trenutku kao da ne moze da sastavi ciklus i ne ohladi vodu u hladnjaku , pa je tako vrelu vrati u motor....kuvanje je sledeca faza. Auto ima klimu i automatski menjac, tako da samim time hladnjak deli sa uljem od menjaca i rashladnom tecnoscu, kada na to pridodamo i da ispred ima hladnjak klime sa onim gustim celijama, i ispod hladnjak ulja, i jos ona glupa cev za hladjenje serva.... Radi mi vwentilator klime kada idem uzbrdo, bez klime naravno. Prokuvao mi je pre mesec dana i od tada mi kada ga malo duze vozim u lokalu temperatura predje za debljunu skale ka crvenom, tako da se bojim sada da nije glava platila danak.

Vredi li meni da menjam termostat?

Link to post
Share on other sites
Termostat sam skroz skinuo pre tri dana i opet ista stvar...

Kako sam proverio termostat?

Tako sto otvara na vreme,tako sto mi auto deset dana radi kako treba sve dok ne pocnu visoke temerature(preko 40c)

Hladnjak vode...

Koliko pokazuje temperaturu na satu noću na otvorenom putu?

Link to post
Share on other sites
Brate muku mucim sa slicnom stvari, pa da ne otvaram novu temu. Mozda iz ovih problema neko izvuce zakljucak....

Meni je temperatura u lokalu OK, na otvorenom jos bolja, ali kada ga vozim 20ak minuta konstantno uzbrdicom (planina Goc) u jednom trenutku skala "odleti" bukvalno u crveno. Vozim brzinom od 25-30km/h tom uzbrdicom, visko huci konstantno...ali u tom trenutku kao da ne moze da sastavi ciklus i ne ohladi vodu u hladnjaku , pa je tako vrelu vrati u motor....kuvanje je sledeca faza. Auto ima klimu i automatski menjac, tako da samim time hladnjak deli sa uljem od menjaca i rashladnom tecnoscu, kada na to pridodamo i da ispred ima hladnjak klime sa onim gustim celijama, i ispod hladnjak ulja, i jos ona glupa cev za hladjenje serva.... Radi mi vwentilator klime kada idem uzbrdo, bez klime naravno. Prokuvao mi je pre mesec dana i od tada mi kada ga malo duze vozim u lokalu temperatura predje za debljunu skale ka crvenom, tako da se bojim sada da nije glava platila danak.

Vredi li meni da menjam termostat?

Termostat može da radi kako treba i od kamenca može da zaglavi zatvoren nekad i da napravi ršum. Može i da zaglavljuje ne stalno ali učestalo.

Skini kućište termostata, pogledaj da ima kamenca.

Ja svaki nov termostat prvo stavim sa starim u šerpicu sa vodom i grejem od ključanja i hladim, par puta ponovim.

Tačno možeš da pratiš kako koji otvara, a bilo je više slučajeva da u šerpici lepo otvara, a u kolima nekada da, ali uglavnom ne. Zato nikada ne sipaj običnu vodu u rashladni sistem, pa čak ni kada ti prokuva u nedođiji. Uvek nosi litar antifriza i litar destilovane sa sobom. Naši vozači uglavnom voze ulje u gepeku, a za vodu imaju česmu...

Drugi korak ti je čišćenje svih hladnjaka.

Skini hladnjak vode, prvo ga isperi iznutra, da isteraš kamenac iz njega, možeš koristiti nešto za kamenac.

Onda ga operi puromatom dobro spolja i odmasti ga.

Dok je hladnjak vode još van auta, puromatom isperi sa obe strane hladnjak klime (moraš tako ako ne misliš da puniš klimu jer si skidao i taj hladnjak).

Kad sve to vratiš i isprazniš svu česmovaču iz sistema, napuniš isti antifrizom i DESTILOVANOM vodom, dobro ozračiš i pratiš visko kako radi.

Ako je ok, vozi se i prati. Tek ni tako nema pomoći, skidaj glavu, jer je najlakše okriviti glavu, pa te skidanje glave košta oko 350e (sa uljem i antifrizom).

Ovo pre skidanja glave košta oko 50e...

Link to post
Share on other sites

Moracu tako, ali na tom putu tacno postoji deonica gde mi auto kulminira, zadnji put je prokuvao ali svaki put pre toga kada dodjem do te tacke skala temperatur se popne na 3/4. I to jako naglo se desi. I uvek bas na tom delu puta radijus +-50m. Tacno znam tu kada prolazim blenem u skalu i cekam je. Po lokalu je bilo skroz ok. Zato sam ja otpisivao uvek termostat jer mi je bilo nelogicno da zaglavi uvek kada je tu. Hladnjake sam prao spolja pre nekih 8000-9000km. Antifriz je bio tada kada je izbacio sve. Sada je cista voda pola destilovana pola sa cesme jer sam dugo ozracivao sistem posle toga.

Interesuje me jedna stvar, na ekspanzionom sudu, tj. onde gde sipam rashladnu tecnost, imam prelivno crevo koje pod odredjenim pritiskom izbacuje vodu. Koliko sam ja ukapirao, cep na sudu mu omogucava da oslobadja taj pritisak. Posle svakog dolivanja vode on malo izbaci tu. Kada prokuva takodje. Zanima me sledece, po nekoj logici onda to nije zatvoreni sistem hladjenja, i kako da ga odzracim kada on na prelivno sam izbacuje visak vode i vazduha. Hladnjak mi nema cep za ozracivanje, jedino mesto mi je sraf mali na vodenoj pumpi. Sud mi stoji ispod soferke, nije onaj u sklopu hladnjaka.

Link to post
Share on other sites

Ozrači na šraf na pumpi, normalno.

Čep može da pravi problem, ali to ćeš znati ako su ti creva jako tvrda. Čep bi trebalo da drži na 1.4 bara...

Znači auto ti samo u velikom opterećenju, npr uzbrdo počinje da kuva?

Link to post
Share on other sites

Da bas tako, uzbrdo posle nekih 20ak minuta pri konstantoj brzini koja varira oko 30km/h. Pri voznji u lokalu temperatura je bivala uglavnom za debljinu skale u levom polju. Mislimda ne naduva creva kada stoji na radnoj temperaturi creva su normalna. Probao sam i sa drugim viskom, ista je situacija.

Link to post
Share on other sites