Recommended Posts

Kupio sam skoro bmw e36 318i 1992. posle nekih 600 kilometara potrosio mi je 1l ulja.

Zamenio sam ulje i filter za pocetak medjutim i dalje troši ulje.

Dva majstora su mi rekla da su najverovatnije propale gumice na glavi motora.

Na koji nacin da saznam da su samo gumice u pitanju tj. glava motora a da nije do karika ili stublina?

Auto inače ide lepo kad je hladan nemogu da primetim da mnogo dimi ali kaže jedan majstor da se oseća miris ulja na auspuhu.

Molim vas za neki savet sta raditi?

Link to post
Share on other sites

Povedes nekog ortaka da vozi za tobom. Ako konstanto imas plav dim na izduvu onda je motor za generalnu. A da proveris gumice, vozi nizbrdo par kilometara bez gasa i nabodi mu gas i ako zaplavi na izduvu onda su gumice ventila. Ujutru ako ima malo plavog na pocetku i to je signal za gumice. Mada ako potrosi za 600km litar ulja 99% da je motor za generalnu.

Link to post
Share on other sites

Jutros sam zvao komsiju da upali i izbacivao je dim,na iber laufu nema nista.Zakazao sam kod majstora u cetvrtak merenje kompresije.Kolika bi trebalo da bude zadovoljavajuca kad je hladan.Hvala svima na pomoci.

Link to post
Share on other sites

Kada dimi na iberlaufu-onda su gumice....kada dimi na auspuhu,onda su karike,i to uljne....a kompresija pri tom može da bude sasvim dobra,tako da u principu ne ide jedno sa drugim....potrošnja od litre na 600km nije tolerantna....nema tu mnogo filozofiranja,skidaj glavu i sve će se samo odgonetnuti...

sretno

Link to post
Share on other sites

malo mi tvoja logika nije jasna?kakve veze imaju gumice sa iberlaufom?kada gumice na ventilima stradaju ulje se sliva niz stablo ventila i zato dimi na auspuh,kada su karike lose propusta kompresiju u karter i zato dimi na iber ili zbog povecanog pritiska u bloku tj karteru moze izbacivati ulje na merac

u svakom slucaju potrosnja ulja je dosta velika

Link to post
Share on other sites
Da menjaš karike i leteće ležajeve i da središ glavu...

Na osnovu cega zakljuci da treba da menja karike kad je kompresija dobra? Ok, postoji mogucnost da su se uljne karike potrosile/raspale a ove ostale dobre pa da pokazuje dobru kompresiju, mada po ovome ja bih prvo pokusao sa zamenom gumica pa tek onda ostalo ako potrosnja ulja bude prevelika.

Link to post
Share on other sites

EVO STA sam nasao u knjizi sam svoj majstor.Nadam se da su meni samo vodjice i gumice propale.

Trosenje ulja - plavi dim iz izduvne cevi

ukazuje da ulje sagoreva zbog istrosenih klipnih

prstenova, polomljenih klipnih prstenova. napuknutog

klipa iii istrosenih vodica ventila. Sve sto

omogutava priliv ulja u komoru za sagorevanje

izazvace sagorevanje ulja. Aka ova nije povezano

sa bukom u matoru iii gubitkom snage, najverovatnije

su u pitanju istrosene vodice ventila. 1z

ovog razloga motor moze trositi litru ulja na

svakih 400 do 500 kilometara. Ovaj uzrok se

otklanja takozvanim »sredivanjem ventila« i

popravkom odnosno zamenom vodica i zaptivnih

prstenova ventila. Cilindar na kome dolazi do

prod ora ulja obicno se lokalizuje tako sto se skine

sveCica i pogleda na kojoj sveCici se nalazi mastan

ern nanos. Ulje koje sagoreva zbog istrosenih

klipnih prstenova iii cilindara obicno znati da je

potrebna generalna popravka motora. Napukao

klip iii klipni prstenovi su obicno poslediea jake

detonacije.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...