Recommended Posts

Momci hteo bi da se nadovežem na par tema vezano za kočione sisteme starijih modela jer vidim da je to kod većine ljubitelja bmw-a problem,oni sa novijim modelima e39 pa nagore nek zaobiđu ovu temu.Voleo bih da na jednom mestu objedinimo kočione sisteme i simptome kvarova kako ne bi lutali po majstorima većinu kvarova kod klasičnih kočionih sistema možemo odraditi sami uz malo volje minimum alata i malo mašte ako nešto i ne štima bar znamo ko je majstor a ko ne (imam prijatelja koji kaže da kad platiš majstora koji ne zna šta radi to je kao kad plaćaš nekom da ti pravi štetu do skora nisam razumeo šta pokušava time da kaže ali posle mnogo uzaludno bačenih novčanica za iste kvarove shvatio sam šta je poenta).

Pre nego što krenem u detaljisanje prvo da počnem sa laičkim izrazima kako kaže Ljilja u jednom postu "cijucanje" iliti cviljenje kočnica dalje blago zanošenje prilikom naglog kočenja dalje vrele točkovi doboši klješta i diskovi dalje manjak kočione tečnosti (AT ulja)siguran je znak da sa kočionim sistemom nešto ne štima.Ne treba biti veliki majstor pa ustanoviti da je kočioni sistem zreo za reparaciju .Znam da većina mojih vršnjaka kupujući svoje četvorotočkaše prvo pogleda u felne gume kn filtere sva čuda elektronike pa onda pita kolko je konja ima li turbini kolko si ga najbrže vozio ima li plin itd itd A kočnice ma to nije skupo šta par pločica šta je to sića ali nije baš tako.Primer za gore navedeno sledeći.Vrćamo se iz Zaječara godina 2004 auto opel calibra 90 godište 2000 ccm turbo čipvana na 180 konja kn filter ma lutka.Ja mlad zelen i glup razvučem je put Tresibabe pravac Niš auto stabilan lepo se ponaša na putu ali vuča nije odgovarajuća na jednoj krivini na samom izlazu vozač traktora naglo promeni pravac ja naglo na kočnicu auto naglo promeni pravac i to me je koštalo par meseci u krevetu(slomio sam desnu nogu i dva prsta na desnoj ruci).Elem kad sam se oporavio i rešio da calibru ponovo stavim na noge prilikom restauracije trapova primetio sam da mi je jedan disk više urezan nego ostali(prednji levi na levim čeljustima gotovo da nije ni bilo "feroda" za kočenje .Prilikom rasturanja čeljusti majstor ustanovi da mi je levi disk blokirao točak usled čega je i došlo do sletanja istog sa puta.Zaključak voziti brze i dobre automobile a BMW to jeste nije samo gas do daske, kočnice su mnogo bitan segment u ovoj priči.

Dosta listam ostale forume i čitam probleme i pritužbe koje muče forumaše i nećete verovati u osamdeset posto slučajeva kod vozila prosečne starosti od 15 do dvadeset godina to su kočioni cilindri kao i stare zarđale i dotrajale instalacije kočnica.Zato savet naručito vlasnicima E30 i E 21 E28 mašina sa zadnjim doboš kočnicama pregledajte svoj kočioni sistem dobro.Želim da ovim objedinim temu vezani za kočnice pa za par dana možda se ovde nađe i neki "repair manuel" u pdf formatu vezan za modele E 30 i E34.U svakom slučaju ne znam zašto sam vam ovo napisao ali ne može da škodi a čim ne škodi znači da koristi :( ....valjda .........ili tako nešto.

Link to post
Share on other sites
oni sa novijim modelima e39 pa nagore nek zaobiđu ovu temu

Zasto? Pa e39 ima velikih problema sa kocnicama, tacnije sa ABS-om.

Ja sam ZA da ovu temu koriste svi koji voze BMW a imaju problema sa kocnicama.

Link to post
Share on other sites
Zasto? Pa e39 ima velikih problema sa kocnicama, tacnije sa ABS-om.

Ja sam ZA da ovu temu koriste svi koji voze BMW a imaju problema sa kocnicama.

Bas iz tog razloga druže ja sam svestan koliko znam koliko ne znam e 39 je vozio moj stari pre par godina imao ga je par meseci.Auto je izuzetan međutim slabo se snalazim sa elektronikom a neki primerci imaju ASP(kontrolu proklizavanja)i to dodatno komplikuje stvari )tu saveti koje običan majstor a ja nažalost nisam čak ni to mogu samo da odmognu gomila senzora konektora trimera sočiva a ja se tu ne snalazim.Nisam želeo da pokrenem takvu temu zbog toga što ne želim da neko pomisli da sam temu otvorio da bih prosipao svoju pamet poenta je u tome da sve kvarove vezane za kočnice sakupimo na jednom mestu kako bi ljudi koji imaju probleme sa kočionim sistemom mogli da lakše analiziraju svoj kvar.Ako ima nekog ko se razume u nova čuda elektronike dobrodošao je.

Link to post
Share on other sites
Brate koji referat!!!!otisao sam u iber turu,ma ne znaju nista da naprave

Druže pojam "majstor" kod nas je vrlo rastegljiv pojam.Svestan si krize koja se kod nas dogodila devedesetih godina ljudi su naglo promenili zanimanja tako znam krojača koji je sad auto limar (a vrata na auto radionici mu je moj deda zavario) živa istina nije vic.Znači prava merila koja se u inostranstvu koriste kad pomeneš reč autoradionica ovde ne važe.Sad sve zavisi od iskustva majstora do pre neku godinu sam bežao od ovlašćenih servisa međutim hteo to da priznam ili ne tu se stanje polako popravlja nema više divljih dozvola i sertifikata štampanih u domaćoj radinosti sve je nostrifikovano a majstori idu na usavršavanje i obuku u inostranstvu.Međutim ja pribegavam drugim metodama kad kupim auto podelim ga naravno virtualno na 6 celina sistem za kočenje,limarski radovi,sistem za hlađenje i grejanje,sistem za ubrizgavanje goriva i tng,auto elektrika i auto elektronika ova dva su različite stavke i ne treba biti razočaran kad odeš kod električara da ti rešava elektroniku jer sam dosad naučio da jedno sa drugim ima samo jednu dodirnu tačku "struju" i nijednu drugu.Sad za svaku grupu poznajem po dva tri majstora pr nego što se odlučim za popravku odem kod svakog od njih pitam ih da mi dijagnostikuju kvar na slepo po mom laičkom opisu drma štuca pobada nos škripi rove prdi itd itd kod ljudi od kojih očekuješ odgovor tačno vidiš u očima da li imaju predstavu o čemu pričaš ili ne ako su svi odgovori približno isti uvek izaberem onog koji ima temeljniji pristup problemu nikad najeftinijeg jer znam da pored konkretnog kvara treba zameniti uvek još po nešto primer kočnice kad menjaš cilindar ako je blokirao tu su u 70%slučajeva i pločice odnosno gurtne (polu meseci kod doboš kočnica)zamena cilindra će rešiti problem blokiranja točkova ali ne i cviljenja kočnica jer su kočine površine(pakni)pojedene.Dakle zaključak svemu treba temeljno pristupiti.

Ima li neko ko zna kako da postavim PDF dokument sa mog računara na forum

Link to post
Share on other sites

evo ja sam pre desetak dana pazario e30 320i .pri na 100 km na naglom zautavljanju mnogo trese.odem do majstora kad ono sva 4diska i plocice istosene .sutra menjam sve.znaci prvo to pa onda sredjivane izgleda..felne..itd.kocnice glavu cuvaju.

Link to post
Share on other sites

Zanimljiva tema. Extra.

Ajd' da postavim odmah jedno pitanje. :)

Dakle, E36 318i 1991 god., napred disk - pozadi dobos, bez ABS-a, plocice OK kao i "paknovi", ulje uvek na max. Pri naglom kocenju svi tockovi koce apsolutno ravnomerno. Nema blokiranja. Zasto mi se nekada (veoma retko) desi da pedala kocnice propadne i kocenje bude naglo a pedala skoro do patosa??? Par puta se upalila lampica sa znakom "!" ali samo kada se krecem niz veliki uspon. Sledeci "druk" potpuno normalan.

Link to post
Share on other sites
evo ja sam pre desetak dana pazario e30 320i .pri na 100 km na naglom zautavljanju mnogo trese.odem do majstora kad ono sva 4diska i plocice istosene .sutra menjam sve.znaci prvo to pa onda sredjivane izgleda..felne..itd.kocnice glavu cuvaju.

Moj savet da nebi bacao pare obradi diskove a pločice obavezno noven nemoj da lepiš "ferode" rizik da ti se odlepe je prevelik po meni imaš laganu šasiju a jak motor ako imaš tešku nogu za gas i loše kočnice eto belaja.

Neka ti majstor proveri cilindre obavezno možda neki treba razraditi bolje to sad nego kasnije novi cilindri

Link to post
Share on other sites
Zanimljiva tema. Extra.

Ajd' da postavim odmah jedno pitanje. :)

Dakle, E36 318i 1991 god., napred disk - pozadi dobos, bez ABS-a, plocice OK kao i "paknovi", ulje uvek na max. Pri naglom kocenju svi tockovi koce apsolutno ravnomerno. Nema blokiranja. Zasto mi se nekada (veoma retko) desi da pedala kocnice propadne i kocenje bude naglo a pedala skoro do patosa??? Par puta se upalila lampica sa znakom "!" ali samo kada se krecem niz veliki uspon. Sledeci "druk" potpuno normalan.

Druže ti imaš takozvanu servo kočnicu to vidiš i sam, kada je auto u stanju mirovanja (ne radi)kočnica je tvrda.Prilikom startovanja vozila ona omekša.Po meni rekao bi da je to što pravi problem glavni kočioni cilindar nalazi se na servo pumpi,takođe pumpa ima crevo za dotok vazduha koje je pod stalnim pritiskom .Ako je crevo negde izbušeno auto može čak i da menja rad na leru.

Savet ja bi pogledao servo za kočnice.

Link to post
Share on other sites
Druže ti imaš takozvanu servo kočnicu to vidiš i sam, kada je auto u stanju mirovanja (ne radi)kočnica je tvrda.Prilikom startovanja vozila ona omekša.Po meni rekao bi da je to što pravi problem glavni kočioni cilindar nalazi se na servo pumpi,takođe pumpa ima crevo za dotok vazduha koje je pod stalnim pritiskom .Ako je crevo negde izbušeno auto može čak i da menja rad na leru.

Savet ja bi pogledao servo za kočnice.

Nema servo nikakve veze s tim.

Ja mislim da imas vazduha u sistemu ili los glavni cilindar.

A ako ti se pali ! onda nemas dovoljno ulja za kocnice ili imas lose pakne.

Link to post
Share on other sites
Zanimljiva tema. Extra.

Ajd' da postavim odmah jedno pitanje. :)

Dakle, E36 318i 1991 god., napred disk - pozadi dobos, bez ABS-a, plocice OK kao i "paknovi", ulje uvek na max. Pri naglom kocenju svi tockovi koce apsolutno ravnomerno. Nema blokiranja. Zasto mi se nekada (veoma retko) desi da pedala kocnice propadne i kocenje bude naglo a pedala skoro do patosa??? Par puta se upalila lampica sa znakom "!" ali samo kada se krecem niz veliki uspon. Sledeci "druk" potpuno normalan.

glavni kocioni, imas vazduh u sistemu, ili ti je jednostavno ulje prokljucalo :D

Link to post
Share on other sites
Nema servo nikakve veze s tim.

Ja mislim da imas vazduha u sistemu ili los glavni cilindar.

A ako ti se pali ! onda nemas dovoljno ulja za kocnice ili imas lose pakne.

Procitajte ceo post at ulje je na maksimumu diskovi i pakni dobri.Sijalica koja pokazuje nivo ulja u sistemu izgleda drugačije .................(O).. .............. odprilike kao ove hieroglife od malopre ova dva znaka nalaze se jedan pored drugog i pale se kada ključ dovedeš u položaj za kontakt nakon toga prilikom starta nestaju ako je sve uredu."Nema servo nikakve veze sa tim.Ja mislim da imas vazduh u sistemu ili loš kočioni cilindar".Glavni kočioni cilindar se upravo nalazi na servo uređaju tj. povezan je sa njim demantuješ samog sebe. :)

Link to post
Share on other sites
glavni kocioni, imas vazduh u sistemu, ili ti je jednostavno ulje prokljucalo :)

Ispuštanje vazduha rešava samo deo problema treba ustanoviti odakle je vazduh dospeo postoje tri dodirne tacke cilindr (glavni i na kočionim čeljustima)cevi i creva treba proveriti spojeve i kao što ti kažeš ulje se ispostilo pa je usled toga smanjilo gustinu i procurelo kroz korozivne delove kočionog sistema posledica manjak tečnosti je sistem nadoknadio vazduhom.

Link to post
Share on other sites
E, to je problem, e39 ima ASC i ABS i ta cuda, ja o tome pojma nemam. Cak ne znam ni sta je to.

Sta je ASP?

Tačno objašnjenje ti ne mogu dati :dance3: .Razlog tome je da sam 525ix mog dobrog prijatelja vozio jedanput na popravku mislim da je usklađivanje vuče bilo u pitanju e sad postoji deo kompjuterski deo koji putem računara kontroliše proklizavanje vozila.Znam da je majstor tom prilikom spominjao "ASP" predpostavljam da je vezano za neku skraćenicu ali znam da smo naje..li kao žuti Mesec dana mu je trebalo da reši problem stim što je auto 4 puta vožen kod njega i tamo čamio po dva do tri dana :dance3: :) :dance3: :D :dance3: :D :)

Link to post
Share on other sites

Ajmo da malo oživimo temu. Prepravka zadnjeg doboš sistema na disk kod e30 modela.Šta i kako?

1Potrebni delovi

2Utrošak vremene

3Stepen radnog(majstorskog)iskustva

Potrebni za izvođenje radova

Nek počne neko sa iskustvom pa da se nadovežemo ostali

Link to post
Share on other sites

evo i mog problema:

Kada stisnem naglo kocaljku papuca je u momentu tvrda i ne moze se stisnuti,pa onda popusti tako da imam kocenje sa kasnjenjem,par puta umalo glavu da izgubim,elem i kad drzim kocnicu (auto stoji) propada polako,ulje ne gubi iz sistema,nigde ne curi,u pitanju je e32 735i '86 god automatik.

Sta to mmoze biti? pomagajte ako boga znate :preved:

Link to post
Share on other sites
evo i mog problema:

Kada stisnem naglo kocaljku papuca je u momentu tvrda i ne moze se stisnuti,pa onda popusti tako da imam kocenje sa kasnjenjem,par puta umalo glavu da izgubim,elem i kad drzim kocnicu (auto stoji) propada polako,ulje ne gubi iz sistema,nigde ne curi,u pitanju je e32 735i '86 god automatik.

Sta to mmoze biti? pomagajte ako boga znate :preved:

Drug nisi napisao da li ti auto ima ne[to od dodatne opreme [to se kocionog sistema tice (ABS ili slično).Tvrda kočnica je najčešće kvar vezan za vazduh u kočionom sistemu ili za neispravan servo uređaj za kočenje(to ti je vertikalno postavljen uređaj nalik na pogaču odmah iza glavnog kočionog cilindra).Servo uređaj funkcioniše na principu jednosmernog strujanja vazduha pod pritiskom i aktivira se prilikom startovanja vozila.Takođe namena mu je upravo da smekša pedalu kočnice kako bi otpor na pedali bio što manji.Funkcioniše tako što preko pedale pomoću mehaničkog mehanizma šalje pritisak ka sistemu za kočenje(oponaša funkciju desne noge vozača)pri čemu dolazi do pritiska na glavni kočioni cilindar.Moj savet je :

1.Probaj kočnicu na "druk" (posle drugog trećeg uzastopnog pritiska trebalo bi da smekša) ako radi nije do serva.

2.Ispusti vazduh iz sistema za kočnice(detaljno uputstvo u bmw repair manuel-u)ako sve funkcioniše pa se problem vrati negde dobijaš vazduh u sistemu(cilindri glavni i na kočionim čeljustima)(kočione instalacije na spojevima ili gde je rđa).

3.Proveri crevo pritiska od motora do servo uređaja ako je pocepano negde moguće je da ti zato ne fonkcioniše kočnica.

Moje mišljenje saslušaj i ostale pa poslušaj sebe pozdrav.

Link to post
Share on other sites

ANOMALIJA ZVANA "VAZDUH U KOČIONOM SISTEMU"

Vazduh u kočionom sistemu je anomalije vezana za neispravne uređaje ili instalacije na kočionom sistemu.Pogrešno je mišljenje da se vazduh u kočionom sistemu može sa sigurnošću ustanoviti na osnovu nivoa kočione tečnosti u sudu za istu.Naime ne redak je slučaj da usled neispravnih kočionih cilindara(stare izhabaane gumice na istim) ili starih ishabanih spojeva instalacija na istim dolazi do prodora vazduha u prostor za kočionu tečnost.Međutim do gubitka na meraču kočione tečnosti dolazi tek kad odnos vazduh kočiona tečnost bude na granici 50:50.Ne redak je slučaj da usle vazduha u kočionom sistemu dolazi do disfunkcije (zaribaju)kočionih cilindara.

Zaključak :

Pravilan redosled prilikom dijagnostikovanja kvarova je

1.Ispuštanje vazduha iz sistema za kočenje

2.

3.

n. Sve ostalo

Tekst se odnosi na vlasnike automobila koji nemaju kompjutersku dijagnostiku ugrađenu u postojeći sistem vozila

Link to post
Share on other sites

ANOMALIJA ZVANA "TVRDA KOČNICA.

Sredinom sedamdesetih godina inžinjeri širom automobilske industrije bavili su se problematikom "Kako povećati sigurnost poboljšanjem upravljivosti i olakšanjem iste ljudima sa slabim telesnim funkcijama (osobe sa nekim invaliditetom i sl).Tako je sliku "nabildovanih" i krupnih drivera trabalo zameniti mnogo širim narodnim masama.Tih godina se srećemo sa inovacijama tipa auto.menjač servo volan "servo"kočnica (preteča ABS-a).

Da bi pričali o ovoj anomaliji prvo treba objasniti kako funkcioniše tkz. "servo" kočnica.

Servo uređaj funkcioniše na principu jednosmernog strujanja vazduha pod pritiskom i aktivira se prilikom startovanja vozila.Takođe namena mu je upravo da smekša pedalu kočnice kako bi otpor na pedali bio što manji.Funkcioniše tako što preko pedale pomoću mehaničkog mehanizma šalje pritisak ka sistemu za kočenje(oponaša funkciju desne noge vozača)pri čemu dolazi do pritiska na glavni kočioni cilindar.

Sada kad znamo ovu činjenicu problem treba rešavati razmišljajući u ovom pravcu

Link to post
Share on other sites
Jao, jao....ajde procitaj sve ovo sto si napisao, pa se samoispravi, da ne bude opet jezik brzi od pameti....

Sve gore napisano je po mom mišljenju ispravno ,LEPO pročitaj tekst, citiraj šta je napisano i obrazloži gde sam pogrešio.Ja se bar trudim da napišem nešto pa i da nije ispravno sigurno ima nečeg što je korisno.Lako je čitati tuđe tekstove i tražiti u njima nešto neispravno.Napišite vi nešto pa i da nije nkorisno u svakom slučaju vredi.Ovo je forum, a ne prodavnica znanja.Čitajte malo tekstove "nirvane" "gadafija" "leon-a" "bmw-klinik" .Iza teksta koji sam napisao stojim 100% samo ako sam ja copy paste majstor nemojte vi da budete copy paste kritičari.

Link to post
Share on other sites