DIN 13164


Recommended Posts

Члан 125.

У моторним возилима категорија М, N, и Т мора постојати опрема за пружање прве помоћи (кутија прве помоћи величине „А“) која одговара стандарду А СРПС З.Б3.001, тако да се може по потреби користити.

Опрема за пружање прве помоћи мора се налазити на доступном месту.

Ovo pise u Nacrtu Pravilnika o tehickim uslovima za vozila - jos uvek je u Nacrtu (Ministarstvo infrastrukture)

Link to post
Share on other sites

Ma kakav nemacki DIN 13164 standard, mi smo srbi pametniji i izmislicemo bolju lepsu i vecu prvu pomoc, jos samo da ubace EKG aparat i kolor dopler srca pa bog, imace sve kao i manji dom zdravlja:angry: <_< :D

Link to post
Share on other sites

Evo da se malko cita <_< :

Prva pomoc novi standard SRPS Z.B2.001

-Sterilna kompresa od gaze-pojedinacno pakovanje 10x10 cm, 5 kom.

-Sterilna gaza po 1/2 m-pojedinacno pakovanje 80x25 cm, 2 kom.

-Streilna gaza po 1 m-pojedinacno pakovanje 80x25 cm, 1 kom.

-Trouglasta marama 100x100x140 cm,gustoce 20x19, 3 kom

-Adhezivni zavojni materijal(hanzaplast) 10x8 cm, 5 kom.

-Lepljivi flaster 25cm x 5m, 1kom.

-Kaliko zavoj 10 cm x 5m, 2 kom.

-Kaliko zavoj 8 cm x 5m, 2 kom.

-Kaliko zavoj 5 cm x 5 m, 2 kom.

-PVC kesa manja 20x30 cm, 1kom.

-PVC kesa veca 40x60 cm, 1 kom.

-PVC rukavice za jednokratnu upotrebu, 2 para.

-Izotermalni prekrivac 150x200 cm, 1 kom.

-Makaze sa zaobljenim vrhom, 1 kom.

-Zihernadle, 6 kom.

-Zastitno sredstvo za davanje vestackog disanja, 1 kom.

-Papir i olovka, 1kom

-Uputstvo o pruzanju prve pomoci izdato od Crvenog krsta, 1 kom.

-Specifikacija sadrzaja kutije, 1 kom.

Sankcionisanje za neposedovanje iste znate koliko je...c u :D

Link to post
Share on other sites
Ma kakav nemacki DIN 13164 standard, mi smo srbi pametniji i izmislicemo bolju lepsu i vecu prvu pomoc, jos samo da ubace EKG aparat i kolor dopler srca pa bog, imace sve kao i manji dom zdravlja:angry: <_< :D

znas li uopste sta znaci DIN? I zasto bih ja trebao da imam nesto po nemackom standardu a ne po srpskom? i postoji li uopste razlika kod prve pomoci u DIN i SRPS standardu?

pre smo imali prvu pomoc(kao i mnoge druge stvari) koje su bile po JUS-u. znaci opet nije DIN.

ne treba bas sve sto je nase odmah pljuvati, a narocito ne u nedostatku informacija.

First Aid Kit with DIN 13164

Contents:

Adhesive plaster 5mX2.5cm 1pc, Adhesive bandages 10cmX6cm 8pcs, first aid dressing, 8cmx10cm 3pcs, first aid dressing, 10cmx12cm 1pc, compress for burns, 40cmx60cm 2pcs, compress for burns, 60cmx80cm 1pc, elastic bandages, 6cmx4m 2pcs, elastic bandages, 8cmx4m 3pcs, First aid blanket 210cmX160cm 1pcs, Wound compress 10cmX10cm, 2pcs/pouch 3pcs, triangular bandages 96cmX96cmX136cm 2pcs, scissor 1pc, disposable gloves 4pcs.

Link to post
Share on other sites

DIN - Deutsches Institut für Normung (nemacki institut za standardizaciju)

SRPS ( nekada je bio JUS kasnije SCS ) - je oznaka za standarde i srodne dokumente koje donosi Institut za standardizaciju Srbije

Ali zasto se opterecivati kojekakvim skracenicama, ja sam naveo sta je sadrzaj prve pomoci koju smo u obavezi imati na srpskom jeziku. Mozda se nadje neko kome je i ovo nejasno, ali za ostalo ce se pobrinuti onaj kome je posao da utvrdi koju prvu pomoc imamo u autu. E, onda ce stvar biti jasna <_<

Link to post
Share on other sites

apsolutno tacno.

nego da odgovorimo na pitanje iz naslova: nece. lici ali nije po nasim standardima.

e sad, koliko ce policija biti revnosna i otvarati svaku prvu pomoc i premeravati trouglaste marame...

Link to post
Share on other sites