Recommended Posts

Pozdrav svima,

Mislim da nismam nasao slican problem na forumu pa reko da predstavim svoj...

Naime,na kontrolnoj tabli(E39) u donjem desnom uglu koji je uglavnom rezervisan za kocione probleme,skoro se pojavio i znak uzvika u karakteristicnom okruzenju(slika ispod)...Ako sam dobro shvatio iz owner manuala mogu biti tri stvari.

1.Da se kociono ulje iz nekog razloga trosi na nekom od cilindara

2.Da su plocice toliko istrosene da se nivo ulja u sistemu alarmantno smanjio.

3.Neki problem sa DBC sistemom...

u svakom od ova tri slucaja bih osetio i nesto lose na papucici kocnice,sto se ne oseca!!Za sada je sve u redu,ali nisam siguran sta je u pitanju.Trebao bih proveriti nivo ulja u kocionoj posudici,shvatio sam da se nalazi ispod kucista filtera sa vozaceve strane?Tako bih eliminisao neku od mogcnosti...Na skorsnjem redovnom servisu majstor mi je rekao da su plocice u redu,da ima vise od pola mesa,tako da pretpostavljam da opcija 2. otpada...Pretpostavljam da nije ni do ulja jer su kocnice savrsene...

Dok zasigurno ne proverim neke stvari,bilo bi super ako neko zna u cemu je tacno problem,neko sa slicnim iskustvom...?

hvala

Pozdrav

2000manualm5112copy.jpg

Link to post
Share on other sites

Proveri da nema negde kratak spoj u samoj instalaciji kocionog sistema, posebno na kontaktima koji pokazuju izlizanost plocica ili otidji na dijagnostiku nije skuplja od 10 evra cak je i jeftinije, a ne razmisljas mnogo.

Link to post
Share on other sites

Pa prvenstveno, cim si uvideo da je u pitanju problem vezan za kocnice, pre nego sto si ovde bilo sta napisao trebao si da proveris nivo ulja u posudi, pa bi odma pola moguihproblema otpalo iz price. Koliko dugo posedujes ( vozis ) taj e39? jel ti se to prvi put desava?

Link to post
Share on other sites
Pa prvenstveno, cim si uvideo da je u pitanju problem vezan za kocnice, pre nego sto si ovde bilo sta napisao trebao si da proveris nivo ulja u posudi, pa bi odma pola moguihproblema otpalo iz price. Koliko dugo posedujes ( vozis ) taj e39? jel ti se to prvi put desava?

To i jeste jedna od stvari koju cu prvo proveriti...ne vozim ga od kad sam to video..post sam stavio da bi video da li je neko imao slicnih ili istih problema da bi mi mogao reci odmah u cemu je problem.prvi put se desava, presao sam sa njim nesto vise od 5000km otkad ga ja vozim...

pozz

Link to post
Share on other sites

koliko ja znam , a ostali ce me ispraviti ako gresim, u odredjenom vremenskom periodu ( mislim na dve godine ) komp aktivira to upozorenje koje bi znacilo kompletnu promenu kocionog ulja u sistemu. Meni se to desilo 2 puta a auto vozim vec skoro 5 godina. Prvi put kad mi se desilo zvao sam majstora on mi je rekao da tako stoje stvari i da bi trebalo ili da se promeni ulje ili da se samo ponisti komp. Nivo ulja mi je uvek u normali, kocnice ispravne, tako da je kod mene to bio slucaj.

Kako sam cuo razlog tome je mogucnost kondenzovanja posle odredjenog vremena i usled kondenza u sistemu postoji mogucnost pojavljivanja vode a samim tim ulje gubi na kvalitetu, pa je zato pozeljna zamena. a ti proveri prvo nivo ulja , pa ako je ok znaci da niogde ne pusta.

Link to post
Share on other sites

E vidis to sam procitao i na nekom m5 forumu i tamo se pominje isto period od dve godine posle kog kompjuter odreaguje na taj nacin.Poceo sam i o tome da razmisljam,a takodje sam naisao na podatak da je moguce da je zaista doslo do gubitka ulja usled pregrevanja celog sistema tj "kljucanja" tecnosti,pogotovu u uslovima gde se dosta koristi ASC kontrola proklizavanja,tj sneg,kisa...i da je zbog ucestalije upotrebe kocnica jednostavno deo tecnosti nestao,sto je bilo dovoljno da uredjaj odreaguje....

Ali sve ovo pada u vodu,ispalo je ono najjdenostavnije,posto danas kada sam startovao auto,na tabli mi se ispisala poruka" check brake linings" tj proveriti kocione obloge,gde je sad sasvim jasno da su se plocice dovoljno istrosile da se nivo ulja za nijansu smanji da bi se upalila lampica na tabli,a zatim evo i par dana kasnije izgleda da je senzor zagrebao radnu povrsinu diska,tako da otuda i ova poslednja poruka:)Nego da li je tacno da se senzori skoro nikada ne mogu spasiti,prilikom menjanja plocica,pa cak ni kada se plocice zamene pre nego sto senzor zagrebe disk..?Navodno uvek puca prilikom skidanja jer usled temperatura koje je trpeo postane isuvise krt...?!?

U svakom slucaju hvala na diskusiji,pomoglo je,covek svaki dan ponesto nauci...

pozz svima

Link to post
Share on other sites

1. Skini lijevi filter kabine i provjeri ulje za kocnice.

2. Ako ima ulja, ostavi ga tako i onda skini prednji lijevi i zadnji desni tocak i pogledaj kakve su pakne, i kakvi su senzori.

3. Ako nema ulja, onda dodaj malo, ali malo, da vidis oce li da ti gasi lampicu.

Ako je sve ovo OK, onda moguce da imas problema sa DBC....

Udji u auto, okreni kljuc po pozicije 1 i ostavoi ga tako 30 sec.

Prije toga, provjeri sve osigurace.

Link to post
Share on other sites

Ispalo je zaista da je ono kako sam se i nadao na kraju...plocice prednje su dosta izlizane i senzor je dotakao disk.Zadnje su bile malo bolje i senzor je ostao citav.Tu je i odgovor na moje pitanje iz prethodnom postu,DA, senzor se moze ponovo iskoristiti prilikom menjanja plocica samo je naravno preduslov da nije odradio svoj posao.Ovo je u protivreci sa onim sto mi je majstor rekao,da se u 95% slucajeva senzor ne moze spasiti ,pa cak ni ako nije dotakao disk:)Od sad im ne verujem toliko:)zamenio sam prednji levi a zadnji desni zadrzao.Sad je sve u redu,lampica se ugasila na tabli...

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Meni pali ovakvu lampicu sa uzvicnikom na E30. Ranije nije palio i nakon ostrije voznje po krivinama i sa dosta kocenja poceo je povremeno da mi pali ovu lampicu, ima dovoljno kočionog ulja, prednji diskovi i plocice su ok, u čemu bi mogao biti problem?

Link to post
Share on other sites