ne radi mi "dodatni" ventilator na E39


Recommended Posts

Da li je neko imao problem sa ovim "dodatnim" ventilatorom (aux fan) na E39? On bi trebao da se ukljuci kad i klima, medjutim kod mene se uopste ne ukljucuje. Desava mi se da auto digne temperaturu u crveno kad mi je ukljucena klima pa sam i prestao da je ukljucujem.

Kako mogu da proverim da li je sam elektromotor crko ili je nesto drugo u pitanju?

Link to post
Share on other sites

Pa aux fan ti se ukljucuje kada visko ne moze sam da dovoljno rashladi rashladnu tecnost i naravno kad se ukljuci klima.

Sam aux fan ima 2 brzine i najlakse ti je da proveris tako sto skines dzek sa senzora temperature rashladne tecnosti valjda je na e39 ovde, to ce ti vec reci neki majstor

P4160554-1.jpg

i premostis direktno na kablu koji ide od senzora. Pa ces da vidis ako ti se cuju releji onda je do samog ventilatora, motor ili ima valjda jos neki djavo u sklopu samog ventilatora koji crkava. A ako ti se ne cuju releji onda ili osigurac ili sam relej.

Evo ti dosta korisan link

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=748011

Link to post
Share on other sites

Jbg, sad sam hteo da ga odzracim i kad sam pokusao da odvrnem onaj sraf za odzracivanje, vidim da je polomljen, tj. "glava" srafa se odvojila od "tela".

Idem prvo kod Mitica da kupim novi sraf, pa cu pokusati da nekako izvadim onaj polomljeni deo srafa.

Link to post
Share on other sites

Testirao sam moj auto, bez Aux fan-a, leto, klima na maksimum, gradska voznja, i ne dize temperaturu.

Imas ti i drugih problema sa rashladim sistemom. Kao prvo, odzracuj ga. Ne znam kakva ti je pumpa, termostat...mozda je nesto zacepljeno....

E sad, ventilator. Moguce da te zeza ventil pritiska freona, mozda je crkao motor aux-a, mozda relej, osigurac.....

Link to post
Share on other sites