BMW E30 sa motorom M30B30


Recommended Posts

Pozdrav drugari,

Registrovao sam se na forum sa idejom da nadjem nekoga koga mozda interesuje moj konvertovani 320i u 330i. Mnogo volim taj auto i mnogo truda je ulozeno ali dosta vremena je proslo a ja zadnjih 5 godina nisam imao vremena da sredjujem tako da ga je rdja stigla. 28. Decmbra istice registracija, akumulator je pri kraju, zadnji amortizeri kao i silen blokovi napred, oba seta guma sam potrosio a najveci problem od svega skoljka je u losem stanju. Posla sada imam previse i da odvojim opet mesec dana zezancije da menjam skoljku jednostavno ne mogu. Resio sam da kupim neki dobar E34 posto mi treba sad malo veci auto a ovaj da mozda otudjim nekom entuzijasti koji bi ga upotrebio kao donor car za M30 projekat posto je mehanika odlicna kao i elektronika a ima i dosta opreme.

Auto je u originalu bio 320i iz 1984 sa servo volanom dobosima pozadi levi motorizovani retrovizorom i motorizovanim siberom takodje je imao check panel i to je otprilike to.

Auto sada ima:

Odlican motor M30B30 iz bmw-a E34 iz 1988. Motor ima sada ukupno oko 120 000 km !!! kupio sam ga sa jednog jedva vozenog i maltene potpuno novog e34. To se moze lepo videti jel se pod deklom sve blista ulja ne trosi ni truncicu kompresija je idealna a glava nije nikad skidana. Motor je imao jednu cudnu fabricku gresku stalno je kliktao ne prodje ni nedelju i po dana od podesavanja ventilla a on pocne d aklikce i ispostavilo se da je cevka sa tusevima za podmazivanje bregaste bila kontra okrenuta te se mimoilazila sa zadnje 4 klackalice te su one pojele bregastu za oko 0.2mm otkako je sipka okrenuta daljeg jedenja nije bilo ali zbog toga blago klikce i lepo bi mu legla nova bregasta koju je takodje moguce staviti bez skidanja glave motora.

Ugradjeni su zadnji diskovi i promenjen ceo trap da bi dosao trap sa mestima za citace za ABS. ABS je instaliran i radi savrseno nikada nije bilo problema.

Napred su promenjene noge isto zbog mesta za senzore za abs.

Stavljena je nova servo pumpa.

Ugradjen je board computer

Ugradjen je lambda monitor koji sma ja pravio sa digitalnim iscitavanjem AFR.

Ugradjeni su elektor podizaci

Stavljene su dimljene stop lampe od e30 m3 ali jedna je malo ostecena pa popravljena.

stavljen je ceontralni prohromski izduv od m3 ali je zadnji lonac klasican pravljen doduse ceo i same cevi oko 65cm od grane do prikljucka pocetka auspuha nisu bas specijalno uradjene.

Auto je sa diferencijalom 2.93 velikim od bmw-a 325e znam da su sa njime dosta duze brzine i manja startnost ali sam dosta puta putovao po evropi sa kolima te sam hteo da kad vozim brzo imam nizi broj obrtaja tipa 100 na sat je na 1900 obrtaja u petoj ali i dalje ima dosta snage. Diferencijal je ko nov ali su poluosovine sa luftom.

Kardan je prvi deo od diferencijala debeli do srednjeg lezaja a posle lezaja umesto uobicajenog tankog e30 kardana nastavlja i dalje debeli kardan od e34 sa velikim krstom koji ide na veliki getrag menjac koji pripada M30 motoru. KArdan je profesionalno skracen i napravljen za ovu konverziju i profesionalno balansiran nista se ne trese.

Lamela je i dalje fabricka nema nameru da popusti doduse sa obzirom kolika je na M30 nije ni cudo.

Instalacije su uredne ja sam elektro inzenjer i sve je to spakovano fabricki.

ima tu jos brdo toga kao i originalna ideja za nosace motora pravljeni od kovanog gvozdja iz komada ....

Ali opet... auto je krs ide ko blesav ali su gume lose limarija trula silen blokovi propali akumualtor pri kraju i eto ... najpre losa sasija... ovo ostalo s ejos lako i promeni. Ali mehanicki mislim da je odlican za da se samo prepakuje u neki drugi.

Par clanova se javilo sa pitanjima pa cu uz njihovu dozvolu da postujem prepisku na ovom topicu jel ima dosta korisnih informacija za M30 konverziju.

Inace auto korsti hladnjak opet fabricki od E34 koji lepo stane i ko nov je kao i alternator sto ima od 90 ili 100 ampera. Takodje poseduje planetarni anlaser nikad otvaran radi savrseno. Visko ventilator nije mogao da stane ni po dubini a ni po visini tako da se koristi elektro ventilator sa prednje strane hladnjaka. Automatski se pali napravio sam i specijalni linearni aktuator ventilatora koji linearno menja brzinu proporcionalno sa temperaturom i brzinom kretanja ali to nisam nikad ugradio.

Auto se koristio osim z aputovanja i kao auto za svaki dan to mi je jedini auto i nije nikad imao problema sa temperaturom hladjenje radi odlicno kazaljka ne prelazi pola ventilator se pali povremeno i gasi ali ne smeta mu ni kad upece u leto ni kad su velike guzve.

Nov je i mehanizma brisaca posto je stari propao kao ventilator za kabinu komandna tabla je u odlicnom stanju a sedista u losijem.

Eto to je neka prica i presek pitajte sve sto vas zanima..

Link to post
Share on other sites