Davac temperature motora (Coolant temperature sensor-CTS)


Recommended Posts

Davaci temperature motora

Davac temperature motora je termistor montiran u struju rashladne tecnosti. Termistor menja otpor sa promenom temperature rashladne tecnosti. Niska temperatura izaziva visok otpor, priblizno 28 koma na -20C. Kako temperatura rashladne tecnosti raste, otpor senzora se smanjuje na oko 2.2 koma na 30C.

Pad napona preko davaca varira od 5 do 0 V. Napon, meren na ECMu ce padati sa porastom temperature, pa prema tome iskljucenje senzora simulira hladan start motora, a premoscavanje kontakta na senzoru simulira vruc motor.

Hladan motor = visok otpor = visok napon

Vruc motor = nizak otpor = nizak napon

dsc00700d.th.jpg

Kolo davaca temperature motora

Davac temperature koristi termistor za kontrolu naponskog signala na ECMu. ECM dovodi napon na kontakt B12 senzora. Kada je motor hladan otpor senzora (termistora) je veliki, pa je napon na kontaktu B12 na ECMu visok.

Kako se motor zagreva, otpor senzora pada, kao i napon. Na normalnoj radnoj temperaturi motora napon ce biti oko 1,5 do 2.0 v na ECM kontakt B12.

Temperatura motora je jedan od podataka koji se koriste za kontrolu:

Kolicine goriva

Sinhronizaciju varnice

Regulacije praznog hoda

Kontrolu para iz rezervoara (praznjenje posude sa aktivnim ugljem) sistem X12/16SZ

dsc00701bj.th.jpg

Za povecanje preciznosti merenja, kontrolna jedinica se interno prebacuje na odgovarajuci opseg.

Pri konstantnoj temperaturi od oko 42C napon meren sa Tech1 prikazuje promenu opsega.

Tacka promene opsega merenja

Temperatura rashladne tecnosti do 45C - 1.2v

Temperatura rashladne tecnosti od 45C - 3.7v

Link to post
Share on other sites

Hladan motor = visok otpor = visok napon

Vruc motor = nizak otpor = nizak napon

Ako sam ja dobro razumeo : Hladan motor = visok otpor = nizak napon

Vruc motor = nizak otpor = visok napon

ili sam ja nesto pogresno razumeo ......

Link to post
Share on other sites