Recommended Posts

Rijec je o BMW e36 320i 1991god. Problem je sledeci... Vozio normalno, medjutim od jednom osjetim da kako usporavam obrtaji se ne spustaju ispod 1000, osjetim da motor radi malo vecim tempom. Stanem dam gas obrtaji se penju normalno ali u toku vracanja ne idu ispod 1000. Temperatura na sredini. Ugasim auto pogledam zracni filter, ocistim vratim, provjerim ulje sve ok. Upalim auto ali onda obrtaji ne predju ni 400 auto se tusi i ugasi, kad dam gas podignu se i vrate se onda ispod 1000 tj. na nekih 400 i auto se opet tusi, gasi. Izvadim zracni filter i upalim auto dam malo jaci gas od nekih 4500-6000 obrtaja, pustim gas, auto odrzava normalan rad u leru. Probam da vozim bez zracnog filtera, auto ide obrtaji se vracaju normalno, stanem u leru sve normalno. Posto nikako nisam mogao da docem kuci na drugi nacin, dosao sam tako vozeci bez zracnog filtera i misleci da je on u pitanju. Posto je auto radio i isao do kuce normalno, s obzirom bez filtera. Medjutim ujutru tj. jutros druga prica. Upalim bendzu bez filtera obrtaji se popnu blizu 1500, dam gasa na 2000 tu i ostanu ne vracajuci se. Tako ga ugasim pa upalim isto skoce obrtaji i tu i ostanu. Izvadim filter dam jaci gas na 6000 obrtaja i tako par puta, auto radi normalno i na normalnoj temp. Ocistim filter i vratim ga i dalje radi normalno. Posto nisam mogao novi da kupim odma danas, sad valja cekati do pon. ako je do filtera... Pa me zanima vase iskustvo po tom pitanju sta i kako...

Pored navedenog problema, bendzu trebam pripremiti i za zimu. Pa ako moze i tu par savjeta sto se tice:

1. ulje za motor (285 000km do sad predjenih) u njemu trenutno Modrica SAE 10W / 40. Sta sipati za zimu?

2. antifriz?

3. gume?

Sto se tice zastite gumenih dijelova na autu to sam citao da je dobar glicerin...

... i ostalo sto je bitno da se sredi do zime...

Ako sam sta pogrijesio, pocetnik sam na forumu pa nadam se da ce biti razumjevanja.

Hvala, unapred.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Treba verovatno da ocistis step motor koji se nalazi ispod usisne grane,

skines ga i naspricas unutra wd sprej zatvoris rupe i muckas i tako par puta i posle lepo izduvas kompresorom

Nemoj vise da sipas Optimu, to nije za m50, izaberi neku kvalitetniju polusintetiku koju mozes da priustis :)

Antifriz moze G11, a moze i G12

Gume za zimu - zimske ;)

I napisi u profilu odakle si :)

Link to post
Share on other sites

Sto se tice ovog gore navedenog problema to sam sredio kod majstora za sad je sve OK. U medjuvremenu sam ulje zamjenio sipao Mobil 10W/40, filter zraka, ulja, antifriz G12. Gume su zimske ali mogle bi i nove da se nabace. Profil jos dopuniti... Hvala i ovde :) Svaki savjet je dobro dosao... :)

Link to post
Share on other sites