Posavetujte zelenog međ' vama


Recommended Posts

Zdravo drugari :)

Evo samo kratkog uvoda da biste se upoznali sa problematikom, pa da me možda posavetujete.

Krajem prošlog meseca kupim brzopleto E34 za koji se posle ispostavi da je bivši dizelaš sa M20 iz kocke, ali kome su menjač i diferencijal ostali od dizela. Jedva ga dovezem iz Kragujevca u Bgd, ostavim kod servisera koji inače ne radi BMW, ali po preporuci poznanika prihvati da mi pregleda auto, zameni ulje i filtere i tako to, ono što je u domenu svakog servisera. Sutradan zove, problem, otišao protokomer, pukla ruka razvodnika.. Saniramo ruku, očistio čovek dizne, ali motor ne pali. Prođe par dana, ja u međuvremenu već registovao kola, odšlepam ih do BMW majstora koga su na par mesta ovde preporučili, ali kada je video u kakvom je stanju motor (ne sam motor koliko priručni metodi saniranja ranijih problema) rekao mi je iskreno da će ga samo osposobiti da pali i da ga mogu odvesti do kuće. Sutradan me već zove, kaže da je osposobio kola da pale. Kad sam došao da ih podignem, pitam ga za savet, da li kupiti i stranca ili prodati ovako u kakvom stanju jeste, sada samo registrovanog, a on mi kaže da bi on to prodao, da ne bi ganjao prepakivanje motora, menjača, instalacija i sl. Mnogo ću para kaže pući na to, a opet mi nije garant da će tu stati. Usput se, kapiram zbog mrtvog protokomera, gasio par puta kad je na leru, a na 200m od kuće mi počne i neki dim izlaziti kroz ventilacioni otvor kod šoferšajbne. Nije para, već baš neki dim. Ne bih rekao da je gorela guma, jer nije jak miris bio, ali daleko od toga da je to normalna pojava :D

Ostavim ja u oglase da prodajem E34 sa lošim motorom, počeli ljudi da zovu, jer sam ga odlučio dati baš pojeftino, ali zove i jedan čovek iz Kuršumlije, skoro pa moli da ga ne prodajem, već da mu samo nađem menjač od kocke, jer mi je zato, zbog dizelaševog menjača, vukao slabo i imao slab prenos.

Uh, ovaj uvod i nije bio kratak :)

Moja dilema je sada da li potražiti mišljenje još jednog majstora (znate li majstora koji bi izašao na teren ili ako ste vi poznavalac BMW-a, da sami pogledati situaciju i date neki svoj lični sud, jer se bojim opravdano da vozam ova kola, jer ako ništa drugo moraću ih u jednom trenutku šlepati, a to košta), ali ne zato što ne verujem ovom prvom majstoru, daleko bilo, već on to gleda i kroz prizmu svog rada, pa mu se čini kao mnogo novca.

U oglasima sam video da se prodaje 520i iz '93. početna cena 800€, ali nije fiksno. Motor od 150KS, znači M50 sa 24V. Da li da kupim ja njega, pod pretpostavkom da je sve u kolima ok (navodno jedan vlasnik, kilometraža nešto malo preko 200.000)? Čak je i boja karoserije ista, tako da bih mogao iskoristiti sve sa njega što je zakonom dozvoljeno (a i neke grešne misli mi padaše na pamet).

Ima li ko u Šapcu od kolega forumaša da možda samnom ode da pogleda tog stranca?

Pomagajte :) Ovamo me zovu ljudi da se raspituju za kola, imam kupce koji bi koliko sutra došli da odvezu mog registrovanog, a glupo mi da sad kad sam već dao oglas počnem da se premišljam k'o seoska mlada :)

Takođe, da li je neko iz Bgda sutra možda raspoložen da pogleda moja kola..čisto da stekne bolju sliku :) Častim piće i neku klopu :) A svaki savet je više nego dobrodošao :) Udavio sam sa tekstom. Opširan kao i uvek.

Link to post
Share on other sites

E da, ja sam kod Zire, na Paliluli :)

Ostatak auta je ok, vizuelno, koliko ja kao laik mogu da kažem.

Ideja o strancu je došla zbog toga što ima kozmetičkih (a i ne baš toliko kozmetičkih momenata) koje planiram da sredim, poput recimo mrtvog cajgera, puknute sajle za jedan od prozora, puknute šoferke, slomljene ručke na vozačevim vratima, poklopac motora šibera, poklopac rezervoara i sl. Sve bih to onda mogao prebaciti iz stranca, kada već ulažem u kola, onda da barem uložim koliko mogu, pa da znam šta sam sve menjao.

Alterantiva bi bila da ovo sad prodam, a onda da štedim opet, pa da opet jurim kola, pa da ne znam šta sam kupio, pa registracija... Ili da od kolege uzmem Fiat Punto za 2000€, što mi je nekako grehota, kad za malo više VERUJEM da mogu da imam osposobljen BMW.

A što se motora tiče, verujem da je svoje odslužio. Tako mi seriser nekako i reče. Čim postigne radnu temperaturu pali se lampica za ulje, a otišao je protokomer ko zna šta je počelo da se dimi pre koji dan.

Zato sad kmečim ovde za pomoć :) Ja samo znam da se meni BMW sviđa i da bih ja da ga vozim :preved:

Link to post
Share on other sites

Čitao sam malo po netu o ubacivanju i novog motora i pravnoj strani svega toga.

Jedan čovek je otišao po isteku stare registracije u SUP i poneo još pride fiskalni račun od otpada gde je kupio drugi motor i u SUP-u su mu ispravili novi broj. Ubacio je skoro pa isti motor koji je i bio u autu.

Da li je iko imao iskustva sa vožnjom sa promenjenim motorom uzetim iz nekog stranca? Do koje mere se, što se tiče zakona, može ići sa zamenom karoserije? Možete mi baciti odgovor i savet i privatnom porukom :)

Link to post
Share on other sites

Ako je motor domaci treba ti poreklo i ugovor, ili racun ako si ga kupio na otpadu

Ako je stranac onda mora da se carini, sto opet kosta oko 200e

Plus treba da platis taj auto sto hoces da uzmes i ubacivanje tog motora

Plus na 24v ne moze obican plin

A m20 mozes da nadjes ceo za 150-200e

Link to post
Share on other sites

Stranac je, tako da bi moralo da se carini. Carinjenje mi nije toliki problem, jer ne moram da ga uradim onog dana kada osposobim kola za vožnju.

Kakav plin ide? Sekvent?

Ako imaš nekoga ko prodaje M20 sa menjačem i diferencijalom, baci mi slobodno poruku. I to mi se isplati. Kod mene je sada ugrađen najjeftiniji plin, koji ide u Zastave, tako mi u servisu rekoše, tako da bih i to morao da zamenim vremenom, a i to je još 750€ za Tomasetto.

BMW serviser mi reče, kada sam ga pitao za prepakivanje, da bi vađenje 2 motora i vraćanje jednog u kola, sa instalacijama, koštalo oko 300-400€.

Link to post
Share on other sites

dok kupis stranca,ocarinis, platis da ti izvadi oba motora pa ubaci drugi, stavis sekvent,mislim da ces u startu uloziti mnogo para,sve je to lepo zamisljeno ali racunica je velika,da recimo ti sve to sam znas da uradis ne postoji bolja kombinacija,ovako!

Link to post
Share on other sites

Nije greh kad neznas al to sto ti rade ovi sto znaju je greota...

pominjes neke cifre koje su za to sto tebi fali apsurd, 750e sam pre 4 godine platio sekvent plin za v8 motor,sad za sestaka sa plasticnom granom ide oko 450e a za m20 sa metalnom granom 150-250 zavisi novo-polovno, m20 motor kupis za 300e i plin 200 i diferencijal sa odgovarajucim prenosom 50-70e i teraj, zajebi da se cimas sa strancem jer ces napraviti otpad u dvoristu a opet ces preko njegove cene da das jos brdo para jer nisi strucan ni informisan u tom domenu.

Ako ti auto i nije nesto onda ga prodaj i posto si platio skolu onda polako nadji nesto ljudski, jedna registracija je mnogo manje drkanje nego sve sto moras da sredis.

stavi link ka tvom oglasu da vidimo kakav ti auto.

Link to post
Share on other sites

Deaktivirao sam oglas, da ne bih cimao ljude da me zovu, a ja nisam presekao. Neozbiljno. Ali mislim da ćete mu z direktan link moći pristupiti.

http://polovniautomobili.com/oglas1683732/bmw_520_m20/

750 € je ponuda koju sam dobio od firme koja ugrađuje gas i koja mi je predložila za moj auto (sa M20, ali se ne sećam da li sam napomenuo da je iz kocke) Tomasettov model.

300-400 je ponuda za zamenu motora koju sam dobio od čoveka koji je isto hvaljen na forumu. Možda je čovek hteo da se ogradi od toga da to radi jer mu je mnogo cimanja, a ionako ima mnogo posla.

800€ je cena stranca u oglasima, 1993. godište. Iz njega bih mogao izvaditi i klimu i uzeti gume i felne, šoferku, neki od panela. Kola ne bih držao u dvorištu, već odvezao kod kolege van grada u slabo prometnu ulicu, poskidao šta mi treba, a ona pokrio ciradom :)

U međuvremenu mi je ponuđeno prepakivanje motora za 200€, a carinjenje za 100€. To je ipak neka ušteda.

Mnoge od ovih stvari definitivno ne mogu sam, ali istovremeno želim da naučim. Imam 30 godina i sa svim sam u životu petljao, samo sa kolima nisam...pa kapiram da je vreme i da počnem :)

Kola mi trebaju svega par puta nedeljno, ako i toliko, tako da mi ne bi bio problem da ih u prvi mah vozim samo na benzin.

Nidžo, ulaganje jeste veliko, ali evo moje dosadašnje računice. Ako sam kola platio 1150€, sve do 2500 postepenog ulaganja mi je skroz prihvatljivo, jer vidim da se kod nas prodaju 520ke za od 1800 do 2500, a i tada ne znam šta kupujem (sve dok ne bude po preporuci nekoga). Ali i tada moram da iskeširam odjednom sav novac.

Link to post
Share on other sites

Slagao sam, stranac nema klimu..nešto sam se utripovao.

Jedno pitanje više teoretske prirode. Šta sve čini airbag sistem, pored samog jastuka u, recimo, volanu? Da li se on može sa volanom i verovatno pripadajućim senzorom zameniti bez neke veće komplikacije?

Link to post
Share on other sites

Imam i ponudu za zamenu M20 u NS

400 za motor i menjač sa papirima

100 za ruke

40 za šlep (ako on bude radio ili 80 ako neko drugi bude radio)

-------

540 za vozna kola, u prevodu :)

Link to post
Share on other sites

To sto ti pali lampicu od ulja kad se zagreje, proveri neki ventil od pritiska ulja, ima na sebi federcic koji zna da zaglavi ako je prljav pa pravi problem. Drugar je imao identican problem na istom motoru.

Link to post
Share on other sites

Imam i ponudu za zamenu M20 u NS

400 za motor i menjač sa papirima

100 za ruke

40 za šlep (ako on bude radio ili 80 ako neko drugi bude radio)

-------

540 za vozna kola, u prevodu :)

za 400 mozes naci m50b20 24v sa menjacem,konkretno ja sam prodavao za 300e komplet motor,menjac,instalacija i hladnjak,domaci papiri...

100e za ruke je dobra cena...

moj predlog je da ubacis m50 i uzivas u autu dugo,dugo..

druga opcija je da mi doplatis i uzmes moj,:lol:

http://www.polovniautomobili.com/oglas1547283/bmw_524_td/

svaki dan prolazim pored Zire pa mozes pogledati auto..:pilot:

Link to post
Share on other sites

Neću dizelaša, ali ako ti u narednih 20 dana naiđe takav jedan m50 seti me se :D

Znaš kako ja gledam ovo za motor+ruke, da mi je čovek isto tako mogao reći i da je m20 sa papirima 300, a ruke 200, koliku sam imao ponudu za ruke. Ili od 300-400 € za ruke u servisu u Kotežu. Mirko ima deo na kome će zaraditi, a + ruke. Drugi nemaju deo, pa gledaju da zarade samo na rukama..što i razumem.

Ja sam u nekim drugim vodama, ali plastično bih to mogao porediti sa prodajom računara..pa ako neko kupi računar, meni nije problem uraditi update OS X-a na njega besplatno, dok bih to isto naplatio na mašini koja nije kupljena kod mene. A za ovaj m20 mi on reče da je u

E sad, da bih voleo da imam m50, voleo bih.

Može li mi neko ukratko predstaviti razliku između ta dva.

12v - 24v

125KS - 150 KS

može i obični plin - mora sekvent

Šta je još, iz vašeg iskustva prednost/mana oba motora?

Link to post
Share on other sites

Neću dizelaša, ali ako ti u narednih 20 dana naiđe takav jedan m50 seti me se :D

:lol: ma ni ja ne volim dizel..zato ga najvise i prodajem...a m20 i m50 kao du.e i oko..u svakom smislu..mozes ubaciti i stranca pa onda predati papire za carinjenje..

gde si bio u kotezu?? tamo nema bmw servisa..

Link to post
Share on other sites

Dr. House je u pravu :) Natrčao bih opet samo tako.

Ali moram da se pazim i toga da ste svi vi veći poznavaoci materije od mene, i da istovremeno tražite od motora i kola uopšte više od mene. Meni služe da u gradu odem do tačke A i nazad do kuće 3 puta nedeljno i da 2 puta mesečno za vikend odem malo van grada.

Da li ću ja zaista osetiti neku razliku između m20 i m50, veliko je pitanje. Uzmemo li u obzir da nikad uopšte nisam vozio kola od toliko konja, a poslednja koja sam vozao je bila Fabia sa 60ak konja. 125 i 150 u poređenju sa tim su svakako daleko jača.

Na sve to Mirko iz NS mi garantuje da je m20 koju mi nudi u odličnom stanju, a to mi već mnogo znači :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...