Skuplja mi se crijevo pri hlađenju (e46; 318)


Recommended Posts

Pozdrav ljudi!

Kao što je vidljivo iz naslova... skuplja mi se crijevo koje ide od ekspanzione posude prema motoru.

A moja priča ide ovako:

U 4. mjesecu mi je vrisnuo kiler i na preporuku čak trojice "majstora" išao skidati glavu i mijenjati dihtung. Auto je imao 124 tisuće km. Motor m43tu. Naravno, dihtungu nije bilo ništa i bez veze su mi uzeli pare. Ipak, cijeli rashladni sistem je bio rasturen i odmah promijenjen. Dakle, pumpa, remenje, termostat i kiler. Nakon toga svega, crijevo mi se počelo skupljati, ali je to skupljanje bilo otklonjeno zamjenom čepa ekspanzione posude, a koji je, očito, i bio uzrok cijele havarije.

I onda je sve bilo ok do prije kojih mjesec dana kada mi je vrisnula ekspanziona. Rez po dužini, kao nožem prerezano. Zamijenio, stavio novi čep, par puta vozio i bilo je ok. Da bi nakon tjedan dana ponovo primijetio skupljeno crijevo kod ohlađenog auta. I onda sam ga ozračivao, dotakao, rastakao, jebao i šta sve ne, ali ništa. Jednostavno se skupi.

I sad sam uzeo zamjenski čep, prethodni su bili original, i bilo opet dobro tjedan dana i danas opet isto sranje.

Sam šlauf nije pretjerano tvrd na radnoj temperaturi i termostat otvara, ali eto, nešto ga jebe i ja više ne znam je li do čepa ili do čega?

Vidio sam da mi je neposredno prije ovog zadnjeg skupljanja izbacilo malo tekućine kroz čep, točnije na iberlauf, a koji je ukorporiran u njega, ako sam dobro shvatio čitajući po forumima.

Ne znam više šta bi moglo biti jer je očito da se unutra radi nekakav podtlak. Vidim po švapskim forumima da im je taj rashladni sistem koma i da se drugima događa ovo uvlačenje crijeva, ali konkretan odgovor nisam našao.

Da li je neko imao sličan problem ili ima kakav savjet šta da radim?

Hvala unaprijed.

Link to post
Share on other sites

potpritisak se javlja usled ne adekvatne cirkulacije vode u sistemu..odnosno neki od kanala (najcesce nako tanko crevi ili prelivni vod u hladnjaku)su ti zacepljeni....samo vakum upresava i skuplja creva a pritisakn ih naduvava...izduvaj magistrale i problem resen

Link to post
Share on other sites

potpritisak se javlja usled ne adekvatne cirkulacije vode u sistemu..odnosno neki od kanala (najcesce nako tanko crevi ili prelivni vod u hladnjaku)su ti zacepljeni....samo vakum upresava i skuplja creva a pritisakn ih naduvava...izduvaj magistrale i problem resen

Kako da izduvam magistrale, nisam baš siguran da sam te razumio?

Link to post
Share on other sites