Recommended Posts

Napomenuo sam u jednoj drugoj temi da sam bio u rodnom kraju (BiH RS) i da sam tamo posjetio mehanicara i mijenjao neke stvari na autu. Kada sam krenuo kuci, zaustavio me je gazda od servisa i pitao me, da li u motoru tj usisnoj grani (ili gdje se vec nalaze) jos uvijek nalaze "Dral klape" ili kako se vec zovu ti dijelovi? Rekao sam da ja nista nisam vadio na sta mi je savjetovao da kod sledece posjete to on uradi, kako bih bio miran. Koliko se sjecam, kada sam kupio ovaj auto, bivsi vlasnik mi je rekao da je u auto stavljen "novi" motor a da je stari nastradao jer du nekakve klape (klapne) pukle i tako unistile motor.

Mene sada interesuje, sta se desava ako se te klapne izvade, cemu one uopste sluze ako se moze i bez njih, koliko to utice na rad motora itd itd. Ovaj majstor mi ukratko rece da je razlika u onom momentu kada se turbo ukljucuje ili tako nesto, sve ostalo je isto. Ko bi mogao o ovome nesto vise reci, bio bih mu zahvalan. Jednostavno ne zelim da i ovaj motor, koji se trenutno nalazi u autu, nastrada zbog tamo neke "nepotrebne" klapne ili cega vec.

Link to post
Share on other sites